Uhřická show opět nezklamala

4. 6. 2009 Magdaléna Straková Autor fotek: Magdaléna Straková

Krásnou „letní“ sobotu 9. května proběhl v jihomoravských Uhřicích šestý ročník Dne koní a lákal návštěvníky na stovku koní různých plemen. Každý rok organizátoři pro diváky připravují originálními čísly nabitý program, a tak není divu, že dobrá pověst zafungovala a návštěvnost letos vystoupala do rekordních výšin – sešlo se tu odhadem na 1300 příznivců koní.

A opět na ně čekal mnohahodinový pestrý program, na nějž zveme i vás prostřednictvím malého fotoohlédnutí.

(Pozn. red.: velké formáty snímků si otevřete pod článkem v připojené galerii.)

3Den koní Výcvikové stáje Uhřice začal volnou prohlídkou stájí a ve 12:30 moderátoři Iveta Lewingerová (dříve Fialová) a František Petřík spolu se starostou obce Uhřice, panem Zdeňkem Kneslem, zahájili vlastní program.

Při předvedení na ruce se divákům představily kolekce plemen, zahajovali již tradičně koně starokladrubští, následovaní frísany, lipicány, andalusany, moravskými teplokrevníky, českomoravskými belgiky, shirskými klisnami, velšskými a shetlandskými poníky.

1Odpoledne pak přišly na řadu ukázky práce s koňmi a první na řadě byl rej pěti koní různé plemenné příslušnosti, vedených na dlouhých otěžích. Vystoupili tu ČMB Makon s Markem Halouskou, welsh cob Cymro s Janem Pojezným, fríský Hielke s Luďkem Musilem, velšský horský pony Pando s Michalem Žákem a starokladrubský ryzák Sacramoso Euclida XLVI - 94 s Annou Išovou.

Dalším číslem byla sokolnická ukázka, které se zhostil Jaroslav Pelíšek s Czakem, a také Dáma v sedle Karolína Fränkelová v bočním sedu na fríském hřebci Fabianovi van de Pluum.

 

K vidění byla i dvě káňata Harrisova, a i když starší a zkušenější Harry vše pozoroval z bezpečné vzdálenosti štítu stáje (při dopoledním tréninku se mu tam zjevně zalíbilo), mladá Sára ho skvěle zastoupila a dokonce si pro diváky připravila kaskadérský kousek, když si dovolila Fabianovi přistát přímo na hlavu. Fabian, ačkoli je sokolnický kůň začátečník, její pochodování po hlavě snesl s ledovým klidem a dokázal, že má prostě opravdu zlatou povahu.

2 4

 

5

Kontrast malé a velké zápřeže přineslo vystoupení Mini-maxi.

Při něm po předvadišti kroužilo dvojspřeží shetlandských hřebců, vedených Miroslavem Pavlíčkem a dvojspřeží shirských klisen Lady a Queen pod vedením Josefa Iše.

 

 

 

6

Následovala Tereza Pařilová se Shagya-arabem Gazelem a jejich pojetí přirozené komunikace a po ní na obdélník vjela tři teplokrevná dvojspřeží. Moravské klisny Vilma a Vivien, vedené panem Urbanem, přivezly kytici paní Pěnčíkové, vdově po nedávno zesnulém váženém uhřickém chovateli teplokrevných koní panu Františku Pěnčíkovi, a všichni mu tak věnovali alespoň krátkou vzpomínku.

 


Číslo Žhavá Andalusie sice trochu zůstalo za očekáváním, protože andaluský hřebec Cortesano rodiny Pospíchalových není zvyklý se předvádět před publikem, ale i tak jsme mohli vidět alespoň pár kroků v pasáži. K tomu všemu španělské kostýmy a „Španělka" hrající na španělku, takže body za snahu je určitě nutno připsat. :-)

7

8

Na uhřickém dni koní nemohou chybět ani jezdecké tandemy, s hnědými lipicány Tinou a Remeszem tento způsob předvedení prezentoval Luděk Musil. Luděk si Den koní opravdu „užil", protože „na place" se během celého odpoledne otočil hned devětkrát.

Milovníci lidových tradic si přišli na své při Vinobraní, kdy nedakoničtí pěvci zazpívali publiku něco tradičních písní s touto tématikou, to vše za doprovodu povozu s bečkami, který vedl Mistr Evropy Oskar Sněhota se svými chladnokrevníky Buntekem a Narem.

 

 

Pak jsme opět viděli dvojici hnědých lipických koní, tentokrát při sedlové ukázce se Žanetou Živělovou a Ivou Klaškovou.

10

11

Rej chladnokrevných párů představil hlavně českomoravské belgiky, spřežení Oskara Sněhoty pak bylo složeno z polského chladnokrevníka (Buntek) a norika Nara. Dále se nám předvedli Makon II a Bosbar s Janem Kartusem, Almar a Arnold s Tomášem Hublem, Makron a Mazut II s Miroslavem Kopáčkem a chladnokrevní valaši Milana Dudy či klisny Zdeňka Taranzy.

 

 

Jízdu v dámském sedle v klasických závodních kostýmech samozřejmě prezentovaly členky sdružení Dámy v sedle, Jana Vedralová sedlala uhřickou rezavou raritu jménem Sacramoso Euclida XLVI - 94 a Karolína Fränkelová jela na svém fríském hřebci Fabianovi.

13

Česká asociace přátel vojenské historie z Brna pod vedením Jiřího Vranky se přestrojila za francouzské dělostřelce z období napoleonských válek a z děla, které na válečné pole dotáhli Remesz s Tinou (a Luďkem Musilem), několikrát vystřelili ohlušující salvy. Protože dělové rány zapálily (s trochou fantazie) připravený balík slámy, museli se do hry zapojit hasiči. Samozřejmě čirou náhodou tu byl připraven tým z Hostěnic a jejich historickou stříkačku přitáhli na „místo činu" ČMB Makon II a Bosbar.

12 14

Originálním vybruslením ze situace, kdy ve stáji po úspěšných prodejích zbyli jen mladí koně, je předvést chronologické nahlédnutí do jejich výcviku. Však jsme přece ve výcvikové stáji, tak proč z denního chleba neudělat jeden poučný vstup? Fríští koně, připravovaní v Uhřicích, se tedy zapojili do show a i když na „klasické" samostatné vystupování by to ještě nebylo, přesto mělo toto číslo úspěch. A tak například valach Hielke pod vedením Josefa Iše ukazoval, že se napřed kůň začíná lonžovat na obnosku, začátek vedení na opratích reprezentovala klisna Tiete, Michal Žák a Iva Klašková, otahování v pneumatice klisna Pluumke s Luďou Musilem a Žanetou Živělovou a první zapřažení do jednospřeží zase Ritse, vedený Janem Pojezným a ze země Hanou Novotnou.

15 16

17

Nedakonický mužský a ženský pěvecký sbor zanotoval obecenstvu několik písní o koních a pak už patřilo předvadiště ukázce síly, obratnosti a poslušnosti při ovladatelnosti v kládě.

Několik chladnokrevných párů i jednotlivých koní si to v neoficiálním klání rozdalo s velšským horským poníkem jménem Pando. Pando, mistrně vedený mladým Michalem Žákem, se nenechal zahanbit a zdatně svým o dost větším kolegům sekundoval, i když, pravda, jeho kláda byla zase o poznání menší.

 

 

Na tradičně vysoké úrovni bylo voltižní vystoupení svěřenců Petry Cinerové z Drásova, prostocviky na koňském hřbetě tu provozoval například i Lukáš Klouda.

18 19

Odpočinkovou vsuvkou bylo dvojapůlspřeží oslíků MVDr. Markéty Sedlinské z Jalového dvora, kočí Ladislav Kratochvíl totiž měl k oslímu dvojspřeží přivázané ještě neuvěřitelně roztomilé oslátko.

20 21

Chladnokrevníků není nikdy dost, zvlášť když jsou divácky atraktivně prezentováni. Spojení čtyři begani na ruce pod vedením Luďka Musila a členů Kopáčkovy rodiny opravdu dalo vyniknout hře koňských svalů a skvělému charakteru představovaných koní.

22 23

Aby nebylo beganů málo, letos bylo na Dni koní ještě křtěno chladnokrevné hříbě. Rezavý měsíční belgik v majetku Dany Křivánkové ze stáje Marka Čumby odteď slavnostně ponese jméno Fuxík. Další chladnokrevníci byli k vidění i v návazném reji jednospřeží (Makon II - Jan Kartus, ČMB Linda - Milan Novák) a doplňoval je welsh mountain pony Pando (Michal Žák), welsh cob Cymro (Luděk Musil) a starokladrubský hřebec Sacramoso Euclida XLVI - 94 s Josefem Išem.

Ve svém druhém vstupu se s publikem rozloučil Jaroslav Pelíšek na Czakovi coby orientální lukostřelec a díky Czakově příkladné ovladatelnosti (pouze) sedem a Jardově přesné mušce všichni ve zdraví přežili i do závěrečného defilé. :-)

24 25

Poděkování si zaslouží všichni zúčastnění a samozřejmě také diváci, jimž tímto organizátoři vyjadřují velký dík za podporu. Všichni jste zváni na další akce, které bude tým pod vedením Josefa Iše pořádat, ovšem pozor, příště už se sejdeme někde jinde. Kde, kdy a co se chystá bude už ovšem předmětem jiného článku.

Podobné články
TN.CZ

Už počtvrté se v Praze ukážou největší hvězdy při parkurové show Prague Playoffs, která se v O2 areně uskuteční od 17. do 20. listopadu a akce se…

Národní hřebčín Kladruby nad Labem se ve dnech 14. až 16. října zúčastnil veletrhu Pferd Bodensee 2022 v německém Friedrichshafenu.