Střípky z výstavy v Lysé nad Labem
Doba, kdy byla výstava tou největší svého druhu ve střední Evropě, je už zcela jistě pryč. Avšak i přes to si zachovala svůj ráz a zahájila 15. ročník, čímž opět potvrdila své prvenství nejstarší výstavy svého druhu ve střední Evropě. Ačkoli zájem oproti loňským ročníkům opadl, diváku bylo první den v pátek stále dost.
Slavnostního zahájení se ujal ředitel výstavy Jiří Fechtner společně s předsedou parlamentu ČR Miroslavem Vlčkem, ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem, poslancem parlamentu Karlem Kratochvílem a starostou Lysé nad Labem Jiřím Havelkou. Společně pak přivítání vzácného hosta výstavy, novopečeného mistra světa ve voltiži, Petra Eima.
Po prohlídce výstavy proběhlo již tradiční jmenování osobností do Dvorany slávy. Kdo a za co byl jmenován, se dozvíte zde v článku
V dopoledním programu pochopitelně nemohla chybět chovatelská ukázka. Číslo jedna patřilo pochopitelně národní památce, starokladrubskému hřebci 1109 Generale Ravella IV v majetku NH Kladruby nad Labem.
Po starokladrubských koních následovali koně plemene pura raza espaňola, frízští hřebci, lipicáni, dále teplokrevná kolekce ve složení českého teplokrevníka, koní kinských a furioso.
Výstřídali je koně význační svou rychlostí, jako anglický plnokrevník, klusák, achaltekinci, dále také arabští koně, shagia arabové, shire horse. V chladnokrevné kolekci se vyjímali ČMB a norici.
Kuriozní a veselou ukázkou bylo předvedení malých plemen, kam patřili energičtí minihorsové, shetlandští koně, welsh part bret, huculové a koně plemene hafling. V doprovodu zajímavého komentáře od Michaely Zachové byl předveden strakoš, pinto, american paint horse, quarter horse a appaloosa.
Ve 14. hodin zahájilo svou jízdou odpolední program plný ukázek činností čtyřspřeží starokladrubských koní z Národního hřebčína.
U starokladrubských koní zůstal i Pavel Mack a ukázal barokní ježdění.
K vidění byla také klasická drezura v podání kinských koní.
Žádná výstava by se neobešla bez zápřahů, v Lysé jich brouzdalo malým kolbištěm hned několik. Od jednospřeží, přes dvojspřeší až k čtyřspřeží či desetispřeží shetlandských poníků pod vedením pana Kočovského. Josef Iš zazářil opět se svým dvojspřeží černých perel.
Letos se poprvé k výstavě také připojil Mezinárodní veletrh jezdecké turistiky na koni. V rámci této akce se tak návštěvníci měli možnost dozvědět, kde všude naleznou stezky a ubytování pro jezdce a koně. V pátek bylo v přednáškovém centru vyhrazeno pro turistiku celé odpoledne.
Pas de deux bylo k vidění rovnou několikrát a to v podání několika plemen. Nejen shirů, koní kinských, ale například také od frízských koní.
Vystoupení na výstavách tohoto druhu se často opakují. Je těžké s něčím novým vyrukovat, ale i přes to se ti odvážní chovatelé a jezdci našli. I v České republice je totiž co stále ukazovat.
Velkou hvězdou odpoledního programu byl již jmenovaný host Petr Eim. Přiblížil svou ukázkou tak málo rozšířenou disciplínu ve které je opravdu mistrem.
Pátek proběhl celkem klidně, bez větších časových změn. Výstavu shlédli převážně studenti a podle našich informací se jim v Lysé líbilo, alespoň to potvrdila Lucie Hemrová z Vyšší odborné a Střední zemedělské školy v Táboře.
Galerie
Od čtvrtka 5. do neděle 8. prosince se výstaviště v Salcburku stalo centrem mezinárodního jezdeckého sportu, předvánočních nákupů, vzdělávání a…
Amadeus Horse Indoors 2024
Amadeus Horse Indoors...jedinečný předvánoční mix vrcholového sportu, nákupů a zábavy odstartuje již tento čtvrtek v rakouském Salcburku.