Střípky z výstavy v Lysé nad Labem

20. 9. 2008 Lucie Hladová Autor fotek: Lucie Hladová

Doba, kdy byla výstava tou největší svého druhu ve střední Evropě, je už zcela jistě pryč. Avšak i přes to si zachovala svůj ráz a zahájila 15. ročník, čímž opět potvrdila své prvenství nejstarší výstavy svého druhu ve střední Evropě.  Ačkoli zájem oproti loňským ročníkům opadl, diváku bylo první den v pátek stále dost.

Slavnostního zahájení se ujal ředitel výstavy Jiří Fechtner společně s předsedou parlamentu ČR Miroslavem Vlčkem, ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem, poslancem parlamentu Karlem Kratochvílem a starostou Lysé nad Labem Jiřím Havelkou. Společně pak přivítání vzácného hosta výstavy, novopečeného mistra světa ve voltiži, Petra Eima.

Slavnostní zahájení

Po prohlídce výstavy  proběhlo již tradiční jmenování osobností do Dvorany slávy. Kdo a za co byl jmenován, se dozvíte zde v článku
 

V dopoledním programu pochopitelně nemohla chybět chovatelská ukázka. Číslo jedna patřilo pochopitelně národní památce, starokladrubskému hřebci 1109 Generale Ravella IV v majetku NH Kladruby nad Labem. 1109 Generale Ravella IV

Po starokladrubských koních následovali koně plemene pura raza espaňola, frízští hřebci, lipicáni, dále teplokrevná kolekce ve složení českého teplokrevníka, koní kinských a furioso.

Někteří koně se chtěli ukázat v celé své kráse. I tříletá klisna Českého teplokrevníka Qeen C 

 Výstřídali je koně význační svou rychlostí, jako anglický plnokrevník, klusák, achaltekinci, dále také arabští koně, shagia arabové, shire horse. V chladnokrevné kolekci se vyjímali ČMB a norici.

ČMB Bošár a Josef Šafrata

Kuriozní a veselou ukázkou bylo předvedení malých plemen, kam patřili energičtí minihorsové, shetlandští koně, welsh part bret, huculové a koně plemene hafling. V doprovodu zajímavého komentáře od Michaely Zachové byl předveden strakoš, pinto, american paint horse, quarter horse a appaloosa.

čtyřletý paint horse - Pure Beauty Power

Ve 14. hodin zahájilo svou jízdou odpolední program plný ukázek činností čtyřspřeží starokladrubských koní z Národního hřebčína.

čtyřspřeží kladrubských koní z NH

U starokladrubských koní zůstal i Pavel Mack a ukázal barokní ježdění.

Barokní ježdění Pavel Mack

K vidění byla také klasická drezura v podání kinských koní.

Koně Kinští v drezurní ukázce

Žádná výstava by se neobešla bez zápřahů, v Lysé jich brouzdalo malým kolbištěm hned několik. Od jednospřeží, přes dvojspřeší až k čtyřspřeží či desetispřeží shetlandských poníků pod vedením pana Kočovského.  Josef Iš zazářil opět se svým dvojspřeží černých perel.

Josef Iš s dvojspřežím frízkých koní

Letos se poprvé k výstavě také připojil Mezinárodní veletrh jezdecké turistiky na koni. V rámci této akce se tak návštěvníci měli možnost dozvědět, kde všude naleznou stezky a ubytování pro jezdce a koně. V pátek bylo v přednáškovém centru vyhrazeno pro turistiku celé odpoledne.

seznamování s turistikou na koni

Pas de deux bylo k vidění rovnou několikrát a to v podání několika plemen. Nejen shirů, koní kinských, ale například také od frízských koní.

Nikol Habínková na shirském koni

 Vystoupení na výstavách tohoto druhu se často opakují. Je těžké s něčím novým vyrukovat, ale i přes to se ti odvážní chovatelé a jezdci našli. I v České republice je totiž co stále ukazovat.

Pavel Doubek předvedl i

Velkou hvězdou odpoledního programu byl již jmenovaný host Petr Eim. Přiblížil svou ukázkou tak málo rozšířenou disciplínu ve které je opravdu mistrem.

Petr Eim

Pátek proběhl celkem klidně, bez větších časových změn. Výstavu shlédli převážně studenti a podle našich informací se jim v Lysé líbilo, alespoň to potvrdila Lucie Hemrová z Vyšší odborné a Střední zemedělské školy v Táboře.

Podobné články
TN.CZ

Už počtvrté se v Praze ukážou největší hvězdy při parkurové show Prague Playoffs, která se v O2 areně uskuteční od 17. do 20. listopadu a akce se…

Národní hřebčín Kladruby nad Labem se ve dnech 14. až 16. října zúčastnil veletrhu Pferd Bodensee 2022 v německém Friedrichshafenu.