Šampionát arabských koní - Prague Intercup

28. 9. 2010 Renata Kolářová Autor fotek: Renáta Kolářová

S trochou odstupu se pokusím pro ty, kteří se ve dnech 4.-5. září 2010 nedostali do haly In Expo Group, vystihnout tuto jedinečnou výstavní událost. V sobotu jsme byli svědky IX. Národní přehlídky, po které následoval historicky první mezinárodní šampionát arabských plnokrevných koní - Prague Intercup.

Š - šou

Výstavy arabských koní jsou samozřejmě nesmírně důležité z hlediska chovatelského, podle udělených bodů se mohou chovatelé orientovat, když nadejde čas připouštění. Většina českých koní musí na výstavu jednou za život, ale i přesto by měli jejich majitelé věnovat přípravě náležitý čas! Vždyť kůň se musí v několika málo minutách předvést ve skvělé kondici v klusu, v postoji (nikoli zootechnickém, ale výstavním - viz fotografie) a poté ještě v kroku. Zatímco naši předváděči vcházejí do haly a za sebou(!) či vedle sebe často vlečou araba, který má být ztělesněním elegance a ladného pohybu, zahraniční profíci udělají už z této záležitosti šou. Je tu povolen pomocník, kterého jsem si nazvala „šustič" nebo „plašič", který zpravidla u vchodu do haly mohutně „plaší" koně. Profík si pak už jen elegantně přehazuje dlouhé vodítko přes hlavu, koně otáčí a při maximálním využití prostoru haly jej předvádí před porotci.

nejlepší arabský kůň egyptského původu

A - atmosféra

Atmosféru luxusu a neobyčejné výstavy navodila již nádherně upravená hala In Expo Group. Po obvodu krátké a dlouhé stěny vyrostlo vyvýšené pódium pokryté kobercem, na něm stoly s bílými ubrusy, okolo rozestavěné bíle potažené židle. V rohu krásně upravené prostory s výstavou sponzorských výrobků, všude květiny... Uprostřed haly byly nainstalovány dva květinové „ostrůvky", mezi nimiž se pohybovali porotci a fotografové. V rohu stála krásná auta, na horním ochozu byly vlajky všech zúčastněných zemí. Na takovéto prostředí jsou zahraniční porotci zvyklí, ale u nás ho evidentně nečekali :o), a tak jím byli příjemně překvapeni. Atmosféru samozřejmě dokáže navodit i hlasatel, ale zejména publikum. To bylo zpočátku hodně nejisté, jakoby se stydělo odměnit koně pořádným potleskem. Nálada v hale se změnila ve chvíli, kdy začal mezinárodní šampionát. Zahraniční majitelé od začátku tleskají a fandí, při správném předvedení také odměňují koně potleskem. Našinec není na takovéto povzbuzování zvyklý, takže tleská lehce zaražen a udiven, cože se to pod ním ve VIP prostoru děje! Ale opravdu to koním nevadí, ba naopak, jsou to mnohdy protřelí harcovníci výstav, kteří na povzbuzování přímo čekají! (Přála bych vám zažít fantastickou atmosféru v Aachenu na All Nations Cupu, kde se distingovaní hosté i diváci v okamžení mění v hordu ječících a tleskajících indiánů!)

výstava arabských koní

M - motivace

Nač vůbec chodit s arabem na výstavu? Jak jsem již zmínila, je to především chovatelská záležitost. Jenže při srovnání se zahraničními koňmi i profipředváděči má našinec najednou dojem, že ten jeho kůň je jaksi „jiný arab" a že se v životě nemůže vyrovnat těm zahraničním. Ano, stále budeme jen amatéry, ale můžeme být dobrými amatéry. Právě za tímto účelem pořádala ACHPAK školení s názornými ukázkami, ale pokud nebudou majitelé věnovat svému koni dostatečnou přípravu, nebude jim žádná teorie nic platná. V chovu by měli raději sahat po kvalitnějších jedincích, byť budou za vyšší cenu, protože bez dobrého chovného materiálu budou naši koně stále jen třetiřadými koňmi. Právě při zhlédnutí zahraničních zvířat by se měli motivovat a začít své chovatelské úsilí směřovat k požadovanému typu arabského koně.

zlatý junior

P - přestávky

V průběhu šampionátu nebylo příliš pauz, ale v těch delších měl vždy pořadatel připraven zajímavý program. Např. jsme viděli skupinu historického šermu, dále vystoupení Šárky Němečkové s Gaborem S - nejprve pod sedlem a poté ve volnosti, kde sklidilo velký potlesk jeho vzpínání, vyhazování na povel a další šou-prvky. Nemenšímu zájmu se těšil i sokolník Milan Straka a jeho volně létající (mezi diváky) káně Harrisovo a poté mohli diváci z bezprostřední blízkosti obdivovat orla. Speciálním překvapením byli American Miniature Horse manželů Filipových, kteří přivezli své dvě šampionky. Tito minikoníčci jsou stavbou těla velmi podobní arabům, proto porotci nelenili, sedli si do dřepu a s úžasem obdivovali ladné linie obou klisniček! K arabské kultuře samozřejmě patří i břišní tanečnice, které také zaplnily některé přestávky. Stále se tedy něco dělo a divák pomalu neměl ani čas odejít z haly, jinak přicházel o zajímavou podívanou.

americký minihorse

I - internacionální

Mnohé šampionáty jiných plemen mají v názvu hrdé přízvisko „internacionální", ale posléze se z toho vyklube účast jednoho či dvou koní zahraničních majitelů. Zde to bylo naopak - v českém šampionátu jsme viděli 25 koní, v zahraničním 83 koní ze 12 zemí! Tak hojná účast je velkým příslibem pro další šampionát, protože toto byl první ročník a majitelé v podstatě nevěděli, do jakých podmínek jedou. Všechny jejich obavy však byly rozptýleny a na konci nešetřili chválou a slovy uznání a přislíbili účast na další výstavě. Pokud se tedy ACHPAKu podaří udržet vysoko nasazenou laťku, máme se na co těšit i příští rok!

odpočinek

O - organizace

Jistě mi dáte za pravdu, že dobrá organizace je pro zdárný průběh jakékoli výstavy či závodů nesmírně důležitá. Prezident ACHPAKu Jaroslav Lacina má bohaté zkušenosti z posuzování v zahraničí, a proto udělal maximum pro to, aby dodržel standardní výstavní proces. Což v praxi znamená perfektně spolupracující tým se zahraničními asistenty a ringstewardem. Koně jsou vždy včas připraveni před předvedením své kategorie (aspoň 10 min před začátkem musí být v přípravném ringu), žádné zpoždění se netoleruje, kdo přijde pozdě, má prostě smůlu. Vše pak klape skutečně na minuty a neexistuje výjimka - pokud se kůň neobjeví na společné přehlídce ve své kategorii, je ze soutěže vyřazen. Ringsteward také dbá na to, aby pomocníci - „šustiči a dupači" nic nepřeháněli a v případě příliš velkého povzbuzování je vykáže do správných mezí. Stejně tak může být vodič napomínán (nejprve žlutou a poté červenou kartou), pokud nepředvádí koně podle daných předpisů. (Což se stalo v případě italského vodiče.)

Ma Shadow El Sher - seniorský šampion

N - národní

V IX. národním šampionátu se předvedlo 25 koní, posuzováni byli porotou ve složení: H. R. H. Princess Alia Al Hussein Al Saleh, Claudia Darius a Jerzy Bialobok. O úrovni předvádění jsem se již zmínila, předvádějícím nutno přičíst k dobru, že byli relativně korektně oblečeni. (U výstav tohoto typu se vyžaduje společenský oděv - tedy tmavé společenské kalhoty u mužů, popřípadě i oblek.) Snad si vzali poučení i z toho, že na dekorování se zahraniční majitel - muž dostaví ve společenském obleku a dáma ve slušivém kostýmku, protože součástí šampionátu jsou i fotografie vítězů s majiteli! I my, Češi, přeci můžeme předvést, že nejsme pouze „vidláci"!

Jednotlivé kategorie měly 2-5 účastníků, dílčí výsledky najdete pod článkem. Ve stručnosti alespoň ti nejlepší z nejlepších - juniorskou zlatou šampiónkou se stala Porena (maj. J. Rusnáková), zlatým mladým hřebcem Uranos (maj. V. Hrádek ml. a Z. Marek). Ve starších klisnách zvítězila Pamina S (maj. L. Stach) a zlatým šamiónem starších hřebců se stal Nadzih (maj. Ing. L. Řačáková.) Speciální kategorií byl Nejlepší český kůň, kterým se stal Mistral (maj. F. Duba.)

Mistral - nejlepší český arab

Á - árie

Odpusťte mi poněkud „oslí můstek", ale ještě jedna věc zaslouží vyzdvihnout. I když nikoli věc, ale člověk! A tím je Ludvík Jandourek, mezi jezdci velice známý a oblíbený DJ, jehož hudební produkce ozvučují mnohé koňařské akce. Že je dobrý, to vědí všichni :o), ale pro arabské koně mixoval hudbu poprvé. Po trochu rozvážných začátcích se ale okamžitě zorientoval a začal vybírat perfektní hudební ukázky, které koním nesmírně pomáhaly v předvedení. Byl natolik dobrý, že francouzská pořadatelka Světového šampionátu arabů nelenila, o přestávce za ním přišla a řekla mu, že tak dobře vybíranou hudbu už dlouho neslyšela! Vynikajícím tahem bylo při vyhlašování šampiónů vypnutí hudebního doprovodu, který byl nahrazen jen zvuky tlukoucího srdce. Napětí v hale by se dalo krájet a atmosféra byla přímo nabitá emocemi a Ludvíkovi tedy patří také velké uznání!

DJ Ludvík Jandourek

T - ti nejlepší

V mezinárodním šampionátu se představilo 83 koní, posuzovali je střídavě tři porotci ze čtyř. V porotě figurovali: Ann Nordén, Francesco Satoro, Christiane Chazel a Peter Gamlin. Nejpočetněji byla obsazena kategorie klisen čtyř- až šestiletých, a to 13 klisnami. Tato kolekce byla vskutku nádherná, zvlášť když se dostavily do ringu všechny. Královskou disciplínou jsou samozřejmě myšleni hřebci čtyř- až devítiletí, jejichž pyšné předvádění bralo dech.

A kdo si odvezl nejcennější umístění z Prague Intercupu? Juniorskou zlatou šampiónkou se stala D Deemah (maj. Dubai Arabian Horse Stud, Dubai), zlatým juniorským šampiónem byl vyhlášen Shamal Al Khalediah (HRH Prince Khaled Bin Sultan Bin Andul Aziz Al Saud, Riyadh, Saudi Arabia). Titul zlaté seniorské šampiónky si z Prahy odvezla Col Cora (Dubai Arabian Horse Stud, Dubai) a seniorským šampiónem se stal Ma Shadow El Sher (Dubai Arabian Horse Stud, Dubai.)

Col Cora - seniorská šampionka

Vítězové obdrželi nádherné ceny, předávání se mimo jiné zúčastnila i světoznámá módní návrhářka Blanka Matragi, krátký spot zde natočila Nova. Speciální ocenění by zasloužil i Jaroslav Lacina a jeho „Dream team", který vše organizoval a jehož nemalé úsilí bylo korunováno nevídaným úspěchem. Na konci akce mu osobně blahopřáli porotci a zahraniční hosté, a tak se můžeme těšit na další mezinárodní šampionát!

Podobné články

Od čtvrtka 5. do neděle 8. prosince se výstaviště v Salcburku stalo centrem mezinárodního jezdeckého sportu, předvánočních nákupů, vzdělávání a…

Amadeus Horse Indoors...jedinečný předvánoční mix vrcholového sportu, nákupů a zábavy odstartuje již tento čtvrtek v rakouském Salcburku.