Ohlédnutí za podzimní výstavou moravského teplokrevníka

28. 9. 2011 Jana Hlaváčová Autor fotek: Jana Hlaváčová

Prosluněnou sobotu 17.září se v areálu JS Grunt Galatík konala osmá, tradiční výstava moravského teplokrevníka. Celý den byl v příjemném duchu a aby bylo stále na co koukat, byl zařazen bohatý doprovodný program.


Moravský teplokrevník je veden od roku 2004 ve své plemenné knize. Celkem vzniklo 6 starších kmenů - FURIOSO, PRZEDSWIT, GIDRAN, STAR OF HANNOVER, NONIUS A SHAGYA, ke kterým se později ve 40. letech přidal ještě novější kmen CATALIN. Využitím jde o všestranně použitelné, rodinné koně, kteří se mohou pyšnit dobrou krmitelností, dlouhověkostí a přiměřeným temperamentem. Jsou to středně velcí, ušlechtilí koně s prostornými chody.


Koně byli při předvádění rozděleni do 6 skupin.


1. Ročci a dvouletci

V početnější kolekci osmi koní se nejvíce hodnotícím líbil dvouletý, domácí hřebeček 81/76 GIDRAN I MT-2 /FILIPPO G s hodnocením 8,014. Chovatelem Filippa je Ing. Petr Galatík.

2. Tříletí koně

V kolekci se představily pouze 4 klisny, z nichž nejlépe hodnocená byla klisna po plnokrevném Security Risk 81/41 FOR-SYTHIA se známkou 7,8. Chovatelkou je Bc. Božena Soušková.

3. Čtyřletí až šestiletí koně

V této kolekci se představilo 5 klisen. S nejlepší známkou 7,93 se prosadila 81/5 SABEÉNA, která byla loni vyhlášena nejhezčím koněm celé výstavy. Chovatelkou je Vladimíra Stoličková.

4. Starší klisny

V početnější skupině 10 koní se nejvíce líbila jedenáctiletá klisna 70/830 FANTAZIE se známkou 7,85 chovatele Bohumíra Soušky.

5. Klisny s hříbaty

Sympatickou kolekci tvořily klisny se svými ratolestmi, kde byla nejlépe vyhodnocena 55/270 NINA a PRZEDSWIT IV MT - klisnička. Majitelem i chovatelem je KVATRO-EKOSTATEK s.r.o. Velká nad Veličkou.


6. Hřebci

Jako poslední se nám představili plemenní hřebci. A jako nejlépe vyhodnocený ve své kategorii i jako vítězný kůň ze všech kategorií byl vybrán 2815 CATALIN IV-33 (3397).

Pod článkem najdete Katalog VIII. výstavy moravského teplokrevníka a také výsledky.

Doprovodný program - ukázka voltiže

Více fotografií si můžete prohlédnout ve fotogalerii Jany Hlaváčové www.arpuska.net.

Podobné články
TN.CZ

Už počtvrté se v Praze ukážou největší hvězdy při parkurové show Prague Playoffs, která se v O2 areně uskuteční od 17. do 20. listopadu a akce se…

Národní hřebčín Kladruby nad Labem se ve dnech 14. až 16. října zúčastnil veletrhu Pferd Bodensee 2022 v německém Friedrichshafenu.