O čem a jací byli Koně na Párníku

16. 7. 2008 Zuzana Prokopová Autor fotek: Julie Šveršicová

Na úplném začátku bylo setkání. Setkání přátel, zabývajících se komunikací s koňmi, jejich psychikou a v neposlední řadě také pedagogikou (neb koně se snaží také něco naučit). Zde začal klíčit nápad na společné vystoupení a to se díky ochotě a vytrvalosti mnoha zúčastněných podařilo 29. června 2008 uskutečnit.

A protože nezůstalo jen u nápadu, během krátké doby již existoval zevrubný plán a byli přizvaní hosté. Hosté samozřejmě nejen přímo účinkující, ale také zajišťující morální řád a technické zázemí, reklamu a další potřebnosti. Pro zkoušku a dopilování samotných ukázek pak proběhlo týdenní soustředění v Petrovičích u Písku. Soustředění bylo vyčerpávající pro tělo i ducha a přineslo řadu poznatků. Nebylo jednoduché sehrát se na čtverylce se šesti koňmi různých plemen, stupně výcviku a temperamentu. Choreografii sestavy si vzal na starosti Dan Pavel a výsledek byl více než uspokojivý. Jednotlivá čísla byla již hotová, proto se pouze skládala za sebe tak, aby byla pro diváky různorodá. Jirka Podhajský probral kvůli zasvěcenému komentáři se všemi účinkujícími jejich čísla.

Na samotné vystoupení se účinkující sjeli už v sobotu, 28. června, aby si vyzkoušeli halu i místní atmosféru. Koně ubytovali v mobilních boxech a po nezbytných instrukcích se šli také uložit. Veřejná generální zkouška začala v 10:00 a její průběh víceméně odpovídal vystoupení. Krom potlesku diváků, který ještě někteří koně-zelenáči neznali, proběhla generálka bez problémů. Trochu se zkrátilo povídání moderátorů a show tak dostala větší spád.

A ve tři hodiny odpoledne jste již mohli sledovat hlavní show. Vystoupení osmi účinkujících skládající se z devíti čísel bylo doplněno bezvadným komentářem moderátora Saši Rašilova a nejen odbornou stránkou bosých koní nás v průběhu akce provedl Jirka Podhajský.

moderátor Saša Rašilov
Moderátor Saša Rašilov

Jako první jste mohli sledovat čtverylku šesti koní, vedených na provazových ohlávkách šesti vílami v krásných šatech (Eliška Šulcová, Anna Klimovičová, Kateřina Santarová, Josefína Rašilovová, Dáša Rozsívalová a Zuzka Prokopová). V předvedení koní se objevily drezurní prvky (dovnitř plec, dovnitř záď) i prvky složitých formací na vedení koně v tempu (karosel, prolínání...). Samotným závěrem byl kontrolovaný odjezd cvalem z haly a celé vystoupení svým duchem připomínalo španělskou školu.

Koně na Párníku 2008
Zahajovací čtverylka.

Po čtverylce následovalo povídání PhDr. Juraje Barbariče o jeho vztahu s hřebcem Asantem – potažmo obecně o vztazích lidí a koní a také o vztazích lidí k hřebcům. Na závěr společně předvedli, co umí ve volnosti a dokonalý dialog, kde si prosadil svou jak Juraj, tak i Asanto. Juraj hřebce vedl mezi barely v osmičkách, vysílal přes překážku, přivolával, pokud chtěl kůň měnit trasu nežádoucím směrem. Asanto se choval skvěle i na závěrečné děkovačce, kde stál ve skupině ostatních koní naprosto vzorný a ovladatelný. Určitě je výborným příkladem zodpovědného majitele nejen pro vlastníky hřebců.

Hřebec Asanto a Juraj Barbarič
Hřebec Asanto a Juraj Barbarič

Juraje vystřídala Dáša Rozsívalová s kobylkou Tinou. Klidné vystoupení bylo krásnou ukázkou plnění úkolů s ochotou a vstřícností z obou stran. Mohli jsme vidět například trailové ustupování přes kavaletu, nastoupení na lávku, skok, shromáždění ze země, přesné couvání mezi kavaletami. Dále následovala podobná cvičení i ze hřbetu koně.

Dáša Rozsívalová a kobylka Tina
Dáša Rozsívalová a kobylka Tina.

Čtvrtá Pepina Rašilovová s Drakem ukázali, že i v zápřahu to jde jen na ohlávce. Zde ještě krom řízení v překážkách a sbírání kvítí mohla být spatřena živá konverzace s poníkem. (My, kdo vlastníme poníka, víme, že výraznou osobnost prostě nezapřou :-) Překážky byly sestaveny jako slalom z obřích květin ve vázách, které Pepina při projíždění sbírala. Dále přejezd přes plachtu a necky, které se jen těsně vlezly mezi kola sulky.

Pepina Rašilovová s Drakem.
Pepina Rašilovová s Drakem.

Další dvojicí byli Zuzka Prokopová a shagya arab Sigi. Vystoupení ve volnosti ze země bylo svižné a o akci nebyla nouze. Vysílání a změny směru na kruhu, ve cvalu, v klusu, stranové chody, couvání, vyslání a přivolání přes dvojskok. K arabům zkrátka patří akce. Bílý kůň a bělorůžový Zuzčin kostým vystihovaly křehkost vztahů (nejen) s koňmi.

Zuzka Prokopová s arabem Sigim
Zuzka Prokopová s arabem Sigim.

Po Zuzce se Sigim nastoupila Kateřina Santarová s kobylkami Zuzanou a Gabrielou. Vystoupení mělo ukázat, že ve volnosti se dá dělat i z koně. Tedy jeden kůň pod sedlem, druhý na volno, změny směru, změny tempa to vše bez ohlávek. Kobylka pod sedlem byla vedena nákrčním kruhem, volně se pohybující Zuzanu Katka řídila pomocí pozice těla druhého koně, slovy a gesty bičíkem.

Katka Santarová s Gabrielou a Zuzanou
Katka Santarová s Gabrielou a Zuzanou.

Následovala malá přestávka pro občerstvení publika a postavení překážek. Během přestávky vznikl v hale zajímavý parkur, kdy klasické skoky doplnil skok z barelů kolmo postavených i položených na zemi. Uprostřed haly pak čtverec, postavený z břeven, podepřených pneumatikami.

Opět zahájila Kateřina s Gabrielou, tentokráte bez druhé kobylky. Klasická výstroj, jen na hlavě kobylce chybělo úplně všechno. Krásné nájezdy, výrazné změny tempa, čistě projetý parkur bez jediného naznačení neposlušnosti, neochoty. Jistě dobrý příklad pro skokové sportovní odvětví.

Katka a Gabriela na parkuru
Katka a Gabriela na parkuru.

Očekávaný nástup Václava Vydry s koníky Démonem a Gustavem provázela vojenská hudba. Jízda na nákrčácích dávala koním možnost projevit jasně svůj názor na vystoupení v hale. Gustav nezvyklé prostředí řešil po svém za chápavého smíchu publika a Vaškových komentářů. Několikrát se pokusil opustit halu, neb jeho doménou jsou především parforsní hony a uvnitř to s jeho „domácím“ prostředím nemělo nic společného.

Václav Vydra s Démonem a Gustavem
Václav Vydra s Démonem a Gustavem.

Zábavná byla i hercova jízda pozpátku, kdy nebylo zcela jasné, zda bylo úmyslem pobavit publikum…možná ale spíše Gustav chtěl pobavit Václava. Démon se ukázal být i v nezvyklém prostředí profesionálem a tak v jeho ukázce bylo méně humoru a více stylu. Nad společnými skoky se dvěma koňmi se tajil dech. Nesmělo chybět ani sekání melounů ve cvalu i nad skokem. Zábavné vystoupení ukončili přátelským rozhovorem se Sašou Rašilovem.

Gustav odchází
Gustav odchází.

A aby toho nebylo málo přicházejí se svými koňmi organizátorky projektu: Anna Klimovičová a Eliška Šulcová. Krásné vystoupení koní s hravými pejsky demonstrovalo mezidruhovou komunikaci dokonale. Pejsci vyváděli kousky nevídané a koně je krásně doplnili. Ustoupení koně přes křesla (na kterých seděli psi). Nástup pejsků na koně, kteří měli na sobě krom dek ještě ona křesla. Jízda psů krokem, klusem i cvalem na obou koních.

Koně psi a lidé
Koně psi a lidé.

A završením ukázkové nastupování do vleku vysláním, couváním i pod jezdkyněmi.

Přepravci jásají - bezproblémové nakládání
Přepravci jásají - bezproblémové nakládání.

Nadšený potlesk publika při závěrečné děkovačce dává naději všem, kteří se propagací mezidruhové komunikace zabývají. Snad se podobné akce dočkáme i napřesrok. Budeme se těšit.

Závěrečné poděkování divákům i organizačnímu týmu
Závěrečné poděkování divákům i organizačnímu týmu.

Na shledanou příště - koně na Párníku 2008
Na shledanou příště.

Podobné články
TN.CZ

Už počtvrté se v Praze ukážou největší hvězdy při parkurové show Prague Playoffs, která se v O2 areně uskuteční od 17. do 20. listopadu a akce se…

Národní hřebčín Kladruby nad Labem se ve dnech 14. až 16. října zúčastnil veletrhu Pferd Bodensee 2022 v německém Friedrichshafenu.