Night Show - Brno Trophy 2001

2. 7. 2001 Redakce

Night Show, BT 2001 chyběl choreograf, scénář a odpovídající komentář. Jednotlivá vystoupení měla různou úroveň, ale v podstatě odpovídala českému standardu.

Velká písmena na propagačních materiálech hrdě hlásala: "Noc plná koní v průřezu českým dějinami". Bohužel pokud by to nebylo tučným písmem na plakátech, během show už by to nikdo nehádal. Dobrý nápad, jak pospojovat jednotlivá vystoupení se hned na začátku vytratil a program zůstal až do konce roztříštěn na jednotlivá, i když mnohdy velice pěkná čísla.
Hned na úvod se začínalo zpožděním - při pátečním představení dokonce s hodinovým, v sobotu "pouze" půlhodinovým. Diváci začínali dávat svou nespokojenost najevo i pískáním, když program konečně začal. Do arény přicválal bílý poník s Jakubem Bednářem na svém holém hřbetě. Poníkovi vlála bílá hříva a Jakubovi v ruce vlála vlajka. Ovšem s tím se malý chlapec nespokojil. Během cválání kolem arény sundal svému koníkovi uzdečku a odhodil ji do písku. Potom předváděl ovladatelnost svého koně bez jakékoliv pomůcky, kromě svého těla. A poník poslušně cválal v kruzích napravo i nalevo. Přihlíželi jsme se zatajeným dechem a mnozí si jistě pomysleli, kdyby takhle umělo jezdit mé dítě, případně já sám :o)))
Po něm následovala "kněžna Libuše" na lipicánském hřebci, která působila poněkud rozpačitým a zoufalým dojmem, koně nedokázala za celou dobu nacválat a visela mu stále v hubě. (nutno podotknout, že s příslušným koněm pracovala "v klusu" na opracovišti zhruba hodinu odpoledne a hodinu večer před představením). Ani to, že to byl lipicán se nikdo z přihlížejících diváků nedozvěděl. Komentář během čísel nebyl a mezi byl tak zmatený, že byl k ničemu. "Libuše" doklusala své tři arény a konečně odjela :o)
Následující prezentace spřežení byla výborná, ať už starokladrubáků (s bravurním panem Vozábem na kozlíku), nebo belgiků a noriků.
Drezurní jezdci Lenka Honková s Ibrahimem II a Fabrizio Sigismondi s Excaliburem bohužel nedokázali v takovém, pro naše drezurní koně, nezvyklém prostředí nic moc předvést. Navíc je pan Čenský úplně zcestně uváděl jako "vysokou školu drezury" a to nejlepší, co můžete v Čechách vidět :o( Otázkou je, kdo vlastně scénář moderátorovi napsal, protože právě onen člověk nemá buď základní znalosti "o českých dějinách a o významném postavení koní jako takových v nich" nebo si myslí, že čeští diváci snesou a vydrží absolutně všechno a vůbec nevadí, že jsou takovýmto způsobem mystifikováni. Je ale absolutně neomluvitelné, že svým prostřednictvím vkládá moderátorovi večera, panu Čenskému do úst absolutní nesmysly. Například "westernovou část" byla uvedena slovy:" ... králové, princové a šlechta drželi otěže jednou rukou a jezdili westernovým stylem" :o))) Co k tomu dodat? Působilo to tak, jako by někdo chtěl ukázat, že pan Čenský vlastně o ježdění a koních nic neví a ještě k tomu, aby se takto "podivně" veřejně prezentoval. Kromě jeho samotného se občas ozval předtočený komentář, který se zmateně zmiňoval o vystoupeních, která už jsme viděli spolu s těmi, která ještě uvidíme. Z parkurového skákání byla na programu ukázka soutěže MINI-MAXI. Bohužel večení skákání zůstalo daleko za odpoledním vystoupením, při kterém vítěz Martin Matějka s koněm Elfkusweg přeskočil 1,9 m a spolu s dalšími se pokoušel přeskočit i 2 metrovou zeď. Večer už tato úroveň nebyla dosažena.
Frízského koně předváděla dívka v krásných bílých šatech, které nádherně kontrastovaly s impozantním vranným koněm. Ačkoliv jezdila lépe než "kněžna Libuše" a měla alespoň klidnou ruku, stejně nedokázala předvést nic jiného než klus. Vzhledem k výjimečnosti chovu frízského koně u nás v České republice a malém povědomí na veřejnosti o jeho možném využití pod sedlem, bylo toto vystoupení dobrou příležitostí, jak plemeno frízského koně prezentovat. Zůstalo však pouze u nevyužité příležitosti. Frízský kůň byl předveden ještě v jednospřeží, kde mu to opravdu slušelo.
Dalším bodem vystoupení byl dostih poníků a byl výborný. Vše působilo skutečným a opravdovým dojmem. Děti závodili naplno a diváci se nechali strhnout k bouřlivému povzbuzování. Ať žijou poníci!! :o)
Do ukázky "parforsního honu", která spočívala v přeskočení křížku v aréně dvěma koňmi Kinskými se nějakým záhadným způsobem připletla nejen Libuška Půlpánová s drezurním předvedením plemenného hřebce DAF Ondráš, ale i Líba Půlpánová, která předváděla na Grandovi ukázku z westernové disciplíny trail. Proč se tedy vystoupení rovnou nenazvalo ukázka koní Kinských a jejich využití opravdu nevím. Nevyznělo by to tak zoufale.
Pokud jde o westernové ukázky, nejzajímavější a divácky atraktivní byl závod koně a off-roadové čtyřkolky v pole bending (slalom mezi tyčemi). Ó, jak jsme všichni fandili čtyřnohému závodníkovi si jistě dokážete představit. A jak velká byla naše radost, když opravdu vyhrál! To bylo fajn - a navíc ta čtyřkolka hrozně smrděla :o))
Andaluzský hřebec Ganador s jezdcem v klasickém mexickém kostýmu a sombreru byl tak nervozní, že kromě caplování a pokusů stavění se na zadní nic konkrétního nepředvedl. Což je ale opravu velká škoda, protože zástupců andaluzských koní (Pura Raza Espagnola = P.R.E.) je v České republice zřejmě asi jako na prstech jedné ruky.
Závěr patřil opět "přirozenému partnerství člověka a koně". Bednářové - otec a syn mile zakončili program svým vystoupením s dvěma koňmi najednou. Otec s "velkým" koněm a syn s poníkem Thorem plemene welsh part bred. Pro laika to vypadalo, jako klisna s hříbětem :o)) Oba předváděli napojení a komunikaci s koňmi.
Na závěr bych rozhodně chtěla poděkovat všem, kteří svým vystoupením potěšili zaplněný pavilon Z a přes náročné podmínky, na které většina koní opravdu není zvyklá, se snažili předvést to nejlepší ze svého umění. Škoda, že chyběl scénář celé night show, který by jednotlivá vystoupení dokázal spojit do jednoho úžasného celku.
Podobné články
TN.CZ

Už počtvrté se v Praze ukážou největší hvězdy při parkurové show Prague Playoffs, která se v O2 areně uskuteční od 17. do 20. listopadu a akce se…

Národní hřebčín Kladruby nad Labem se ve dnech 14. až 16. října zúčastnil veletrhu Pferd Bodensee 2022 v německém Friedrichshafenu.