Návrat mušketýrů na zámek Sychrov, letos poprvé s koňmi

12. 8. 2009 Běla Fialová Autor fotek: Běla Fialová

Cestovat v čase sice stále ještě neumíme, přesto jste se spolu s námi mohli o víkendu přenést o několik staletí zpět – do dob rytířů, mušketýrů a zručných řemeslníků. Na zámku Sychrov totiž uspořádala šermířská skupina Merlet program, nazvaný Návrat mušketýrů. Tradičně hlavní program patřil právě šermířům, letos se však rozhodli zapojit i zvířecí aktéry – koně, psy a dravé ptáky...

Celý program probíhal v zámecké zahradě, a to hned na několika místech. Naštěstí byla jednotlivá čísla koncipována tak, aby si je divák mohl spokojeně a v klidu vychutnat a zároveň se stihl na příslušné místo včas přesunout.

Milan StrakaStředověké tržiště zvalo k nákupům rozličných rukodělných prací, ve válečném ležení jste si vy či vaše ratolesti mohli vyzkoušet střelbu lukem a různé bojové hry. Hlavní pódium patřilo především šermířům, ale čas od času se o něj ochotně podělili s fakírem a jeho show. Svůj prostor nedaleko pódia měli dravci sokolníka Milana Straky, který je na Sychrově domácí a i vy jej jistě znáte z ukázek v rámci pardubické výstavy Koně v akci. No a nakonec, ovšem trochu hlouběji v parku, jste mohli shlédnout jezdeckou show v podání České barokní společnosti a skupiny Caballos.

Bohužel nedělní program byl ochuzen o vždy vynikající vystoupení Petra Skořepy, který předvádí umění práce s garrochou a také o ukázky tance se psem. I tak ale jezdecká čísla přilákala velké množství diváků.

Programová čísla na sebe navazovala a na hlavním pódiu se postupně střídaly skupiny Maledictus (šerm), In Flamenus (fakír a jeho show) a Merlet (šerm). Jejich vystoupení přerušil v půl jedné první koňský vstup, nazvaný Kůň a pes. Toho se ujala Anna Reinbergerová z České barokní společnosti se strakáčem Westem a černým chlupáčem, jako vždy doslova sršícím energií, Rickym.

Caballos - džigitovkaDalší čistě koňské vystoupení patřilo Johance Moutelíkové rovněž z České barokní společnosti. Šlo ohorseback archery, neboli střelbu z luku na cíl ze sedla koně. Tím koněm nebyl nikdo jiný, než bílý lipicán Romeo. Tuto dvojici pravidelní návštěvníci výstavy koní v Lysé nad Labem určitě velmi dobře znají. Bohužel však Johanka musela kvůli svému zranění ruky tak trochu improvizovat. Do sedla Romea se proto nejprve vyhoupl náhodný divák alias hunský válečník. Teprve po něm se na Romeův hřbet vrátila Johanka a přihlížejícím předvedla, jak taková střelba na cíl z cválajícího koně má opravdu vypadat.

V prostoru před diváky Johanku naposledy vystřídala Anna Reinbergerová, tentokrát ale s klisnou Coronou. Tu předváděla při práci na dlouhé otěži. Mnohem energičtěji však pojali svůj jediný nedělní vstup zástupci kaskadérské skupiny Caballos, kteří předvedli krátkou ukázku džigitovky.

Definitivně poslední slovo v koňské části programu řekla na sychrovském zámku Johanka Moutelíková, zástupkyně České barokní společnosti. Vystoupení nazvala práce filmových koní a prezentovala v ní opět svého zkušeného filmového koně Romea a s ním i další nadějný přírůstek filmařské „rodiny", valacha jménem Hoka He.

 

Anna Reinbergerová s CoronouJak již bylo zmíněno v úvodu, v nedělním programu scházely oproti sobotě některé body, ale i tak si v rámci svých krátkých vstupů vedli všichni účastníci velmi dobře."Program jsme připravili tak, aby maximálně vyhovoval rodinám s dětmi a také tomu, kdo se nepřišel podívat jen na koně," řekla po svém vystoupení Johanka Moutelíková. A to se myslím podařilo.

Můžeme proto jen doufat, že stejně úspěšné bylo zařazení koní do akce, zvané "Návrat mušketýrů", také v očích organizátorů a snad se můžeme už nyní těšit na jeho další ročník. Za koňáky tedy určitě "na viděnou" znovu u koní na zámku Sychrov!

Podobné články

Zásadní obměnou projde v příštím roce podzimní část sezóny na pardubickém dostihovém závodišti. Pořadatelé na polovinu měsíce září zařadili do…

Takový počet lidí jsem doopravdy nečekala, ale byla jsem mile překvapená...

Terezu Čermákovou s jejím koněm Romeem jste letos mohli vidět v rámci Dne španělských koní v Jítravském Dvorci či doprovodného programu workingového…