Koně v akci 2010 ON-LINE: zhodnocení výstavy

2. 9. 2010 Helena Görnerová Autor fotek: Helena Görnerová, Běla Fialová

AKTUALIZACE: 6.9 9:00 - zhodnocení akce pořadatelem + krátké info o koni roku 2010 // 5.9. 14:00 Přidána videa z nedělního dopoledne // 5.9. 12:15 Začalo finálové kolo ovladatelnosti v kládě- přinášíme výsledky prvního kola // 5.9. 9:50 - začíná neděle // 4.9. 21:00 těžký tah do noci! // 4.9. 20:45 přidána sobotní videa // 4.9. 17:30 sobotní odpoledne // 4.9. 12:30 - sobotní hlavní program // 3.9. 16:30 - pátek // 3.9. 9:00 - páteční programy // Vítáme vás jak jsme slíbili přímo z místa konání mezinárodní výstavy Koně v akci! V následujících dnech vám budeme v tomto a dalších článcích přinášet aktuální zprávy…

Pondělí 6. září 9:00 - Zhodnocení akce pořadatelem + krátké info o koni roku 2010

Ohlédnutí za 12. mezinárodní výstavou Koně v akci

(TZ, Dušan Korel)

Dvanáctá mezinárodní výstava Koně v akci dnes na Dostihovém závodišti v Pardubicích skončila. Na tři dny od pátku do neděle proměnila zdejší areál v „Království tradic", jak zněl podtitul letošního ročníku největší akce svého druhu v České republice.

Výstava ve svém pestrém programu představila současný chov koní a pochopitelně v duchu svého tématu připomněla i jeho tradiční základy. Návštěvníkům nabídla reprezentativní přehlídku plemen koní chovaných v České republice. Neopomněla tradice spojené s koňmi v čele s Jízdou králů a pochopitelně ani tradiční sportovní události, jimiž jsou Velká pardubická a Zlatá podkova. A v bloku „Tradice a víra" připomněla faktor víry v těchto aktivitách.

„Výstavu hodnotím velice kladně. Jsem rád, že jsme se dokázali vypořádat i s tak významnými a organizačně náročnými body programu, jako bylo svěcení zvonu pro Velkou pardubickou a žehnání koním. Vše dopadlo ke spokojenosti účastníků výstavy i návštěvníků. Každý si tak sám mohl udělat obrázek o současném stavu na Dostihovém závodišti," pronesl Jiří Kunát, místopředseda představenstva a ředitel Dostihového spolku a.s. Pardubice a zároveň ředitel výstavy Koně v akci.

„Výstava si drží svůj vysoký standard. Je vidět, že ji dělá skupina lidí, která spolu pracuje už několik let. Měli jsme v Pardubicích řadu zahraničních hostů a všichni byli nadšeni. Je to prostě velká výstava. Mohu mluvit pouze o spokojenosti, především se scénářem výstavy," prohlásil Blahoslav Políček, tajemník Asociace svazů chovatelů koní České republiky.

Letošní ročník mezinárodní výstavy Koně v akci, na níž bylo zastoupeno sedm zemí, opět nabídl rozmanitý program na několika předvadištích v areálu Dostihového závodiště. Chovatelské přehlídky a šampionáty v paddocku, jezdecké soutěže na pískovém a travnatém kolbišti, zápolení chladnokrevníků v orbě, těžkém tahu a ovladatelnosti s kládou. To vše byly tradiční body, které nechyběly ani letos. Součástí výstavy byl rovněž 4. ročník soutěže potravinářských výrobků Mls Pardubického kraje a 6. Krajská výstava ovcí a koz.

Nejvíce sledovaný program v cílové rovině nabídl tři hlavní vrcholy. Tím prvním byla letošní novinka. V sobotu 4. září byly na pardubickém závodišti slavnostně vyhlášeny výsledky premiérového ročníku ankety o Nejkrásnějšího koně České republiky 2010 o Cenu AFI Palace Pardubice. Z dvanácti nominovaných v sms hlasování, které probíhalo po celý srpen, získal nejvíce hlasů osmiletý hřebec 2881 Agar, reprezentant plemene českomoravský belgický kůň.

Nejvýznamnějším bodem sobotního programu bylo svěcení zvonu pro Velkou pardubickou, který se poprvé rozezní při letošním jubilejním 120. ročníku a bude slavný překážkový dostih pochopitelně provázet i v dalších letech. Vysvětil ho biskup Královéhradecké diecéze Josef Kajnek. Výrobek renomované zvonařské dílny Tomášková - Dytrychová z Brodku u Přerova, který váží 38 kilogramů, bude umístěn ve zvoničce v cílové rovině pardubického závodiště. Po letech se tak vrátí tradice doprovázející doběh říjnového dostihového svátku.

Při svěcení zvonu pochopitelně nemohlo být opomenuto letošní jubileum Velké pardubické, která má před sebou 120. ročník. Slavnostnímu aktu bylo přítomno osm českých vítězů tohoto dostihu - Ludvík Raimond, Josef Vavroušek, František Vítek, Karel Benš, František Zobal, Jiří Chaloupka, Vlastimil Knápek a Petr Vozáb. Všichni byli i přímými aktéry ceremoniálu, když po biskupu Kajnekovi symbolicky poklepali na vysvěcený zvon.

„Tito lidé tvořili a tvoří historii Velké pardubické a zaslouží si naši úctu. Je nám líto, že z pracovních či jiných důvodů nemohli přijet i další vítězové tohoto dostihu. Ale jsme moc rádi, že legendy Velké pardubické byly zastoupeny při tomto slavnostním okamžiku. Patří jim za to naše poděkování," řekl Jiří Kunát.

Tradici Velké pardubické však nepřipomněli pouze vítězní jezdci. Divákům se před hlavní tribunou představili i tři vítězní koně - trojnásobný šampion Peruán, Vronsky a Decent Fellow.

Nejvzácnější návštěva se na Dostihovém závodišti v Pardubicích objevila v neděli 5. října. Hostem 12. mezinárodní výstavy Koně v akci byl arcibiskup pražský a primas český Dominik Duka. V průběhu odpoledního bloku „Tradice a víra" požehnal všem zúčastněným koním a jejich chovatelům, kteří prošli slavnostním průvodem před hlavní tribunou.

„Duchovní bloky letošní výstavy určitě musely diváky zaujmout. I nevěřící musely přinutit k zamyšlení o tom, co se kolem nás děje. Pro mě osobně to byl velice silný zážitek. A věřím, že i pro mnoho dalších," řekl Jiří Kunát.

Také letošní ročník mezinárodní výstavy Koně v akci se těšil hojnému diváckému zájmu. Celková čísla budou známa až později, podle předběžných odhadů se však návštěvnost pohybovala na úrovni loňského roku a počtu sedmnácti tisíc návštěvníků.

„Přesná čísla je zatím těžké říkat. Ale jsme s návštěvností spokojeni. Vždyť v sousedním Hradci Králové se ve stejném termínu konal letecký CIAF a uskutečnila se i řada dalších velkých akcí v okolí. Proto jsem potěšen, že výstava má své pravidelné návštěvníky," řekl Jiří Kunát. „Věřím, že byli stejně jako samotní účastníci výstavy spokojeni a že se na závodiště budou nadále vracet."

Nejkrásnějším koněm České republiky je Agar

(TZ, Dušan Korel)

V sobotu při 12. mezinárodní výstavě Koně v akci na Dostihovém závodišti v Pardubicích byly slavnostně vyhlášeny výsledky ankety o Nejkrásnějšího koně České republiky 2010 o Cenu AFI Palace Pardubice. Vítězem ankety, kterou pořádaly Dostihový spolek a.s. Pardubice a Asociace svazů chovatelů koní ČR, se stal osmiletý hřebec 2881 Agar.

Reprezentant plemene českomoravský belgický kůň byl zároveň i bezkonkurenčně nejsilnějším ze všech 12 kandidátů - váží totiž víc než 700 kg a obvod jeho hrudi měří 205 cm.

Ryzák 2881 Agar se narodil 17. března 2002 v chovu Jaroslava Dobeše v Rouchovanech a jeho majitelem je Zemský hřebčinec Tlumačov. V současné době působí na stanici Jihlava -Sasov a v chovu už má dcery Apolenku, Madlu a Nelu i syna Aronka.

Nejkrásnější kůň je zařazen do Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů.

Na druhém místě ankety se umístila klisna 24/382 Legacy Kinská (o její plemenné příslušnosti tedy není pochyb), třetí byl starokladrubský bělouš Rudolfo Curiosa V a čtvrtý český sportovní pony 3000 Del Aifr.

Kvarteto nejkrásnějších koní dekorovaly na výstavě Koně v akci - Království tradic nejkrásnější poslankyně Parlamentu ČR, Jana Kaslová (TOP 09) a Lenka Andrýsková (Věci veřejné).

V anketě soutěžili kandidáti dvanácti nejvíce zastoupených, tradičních a populárních plemen, jejichž plemenné knihy jsou vedeny v České republice. Své reprezentanty nominovaly jednotlivé chovatelské organizace a v prvním ročníku soutěže se utkalo deset hřebců a dvě klisny. Hlasování probíhalo měsíc prostřednictvím SMS. Finanční výtěžek z hlasování byl věnován nestátní záchranné organizaci Horse Emergency a jejímu projektu Koňská záchranka. Její zástupci při sobotním slavnostním vyhlášení výsledků převzali symbolický šek z rukou Jiřího Kunáta, ředitele Dostihového spolku a.s.

Portréty nejúspěšnějších koní v anketě o Nejkrásnějšího koně České republiky 2010 o Cenu AFI Palace Pardubice

Agar, ČMB1. místo: Českomoravský belgický kůň - 2281 Agar

Hřebec, tmavý ryzák, nar. 2002
8,5 bodu ve zkouškách výkonnosti (2004), zařazen do Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů
Původ: 2695 Aldor - 59/275 Zorka (po 2450 Agran)
Chovatel: Jaroslav Dobeš (Rouchovany), majitel: Zemský hřebčinec Tlumačov

Legacy Kinská2. místo: Kůň Kinský - 24/382 Legacy Kinská

Klisna, plavka, nar. 1998
Vítězka Národní přehlídky v kategorii klisen s hříbaty (2003) a v kategorii klisen nad 9 let (2007)
Původ: 296 Almhirt chlumecký - Liva (po Kento)
Chovatel: Otakar Kozel (Chudenice), majitel: Jana Langmajerová (Buršice)

Rudolfo Curiosa V3. místo: Starokladrubský kůň - Rudolfo Curiosa V

Hřebec, bělouš, nar. 1999
Sportovní výkonnost „T" (spřežení). Mistr ČR (2005 a 2006), vítěz Dunajsko - alpského poháru (Francie, tým) a mezinárodních závodů CAI - B (Rakousko, jednotlivci)
Původ: Rudolfa Candia II - 211 Curiosa (po Favory XI - K)
Chovatel i majitel: Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Del Aifr, ČSP4. místo: Český sportovní pony - 3000 Del Aifr

Hřebec, isabela, nar. 2005
Výkonnost „S" ve skoku (nejvyšší ve své výškové kategorii), dokončená soutěž ve všestrannosti (nejvyšší dosažitelná výkonnost), absolutní vítěz Národního šampionátu plemene ČSP
Původ: 2830 Bohemian Freyr - 68/700 Delmora (po 2686 Lipan)
Chovatel a majitel: Adolf Odložil (Olešnice)

Neděle 5. září, 14:00 - Pod článek jsme přidali nová videa

- westernové městečko, soutěž v orbě, finále soutěže ovladatelnosti v kládě.

Neděle 5. září, 12:25 - Výsledky prvního kola ovladatelnosti v kládě

První kolo ovladatelnosti v kládě proběhlo sice již v pátek, těsně před finálovým kláním si připomeňme jeho průběh.

Po loňské premiéře byl i pro letošní Mistrovství vybrán lesík uprostřed závodiště. Obávaný seskok tentokrát nebyl největším oříškem. Největší problémy soutěžícím činilo tradičně zacouvání, zde však nešlo o trestné vteřiny, ale o výrazné časové ztráty při snaze shodit čelem klády špalík umístěný na vrcholu kuželu. Druhou největší záludností byla „vlnovka v lese", kde byly stromy skutečně natěsno, a kromě Mojmíra Kubíčka zde udělali chybu všichni. Divácky atraktivní „navalení a žuchnutí klády" bylo poslední z překážek ověřující získané praktické dovednosti pracovních koní i kočích a závěrečný finiš prodlouženým krokem skrz křoví byl u leckterých skutečně strhující. Finálové druhé kolo se jede právě teď. Jsme zvědaví, jak záludně rozhodčí ve složení Janda, Zasadil, Černík a Gerec postaví finálovou trať, jelikož lesík pro tyto účely nabízí netušené možnosti.

Výsledky prvního kola:

Kočí Kůň Trestné vteřiny Výsledný čas
Kubíček Neron 10 3:42:02
Reichl Steiman 10 3:59:47
Školka Pavla 20 4:05:96
Duda Aron 10 4:29:57
Jurásek Viki 40 5:27:29
Machač Laura 10 5:54:09
Krištofík Blek 20 6:14:47
Knapovský Sosna 10 6:48:89
Ficbauer Machr 30 7:25:17

Neděle, 5. září 9:50 - I neděle nabízí zábavu pro všechny

Nedělní zamlžené ráno slibuje sluníčko a samozřejmě i bohatý program ve všech koutech pardubického závodiště. Namátkou uvádím:

  • cílová rovinka: hlavní program plný jezdeckých a vozatajských ukázek provázených zajímavými komentáři (od 10:30)
  • oraniště: soutěž v orbě (od 10:00)
  • pískové kolbiště: Oblastní mistrovství ve skákání pro kategorie dětí a juniorů (od 10:00)
  • travnaté kolbiště: výkonnostní zkoušky shetlandských pony (od 9:00) a kombinovaná soutěž spřežení (od 10:00)
  • paddock: chovatelské přehlídky MT, muráňský norik, achal-teke, koní Kinských, welsh ponyů a cobů, fjordských koní a irských kobů, shagya arabů, chladnokrevných plemen a haflingů
  • westernový ranč vzadu za paddockem po celý den předvádí ukázky westernového ježdění
  • dráha u lesíka: 2. kolo soutěže v ovladatelnosti (od 11:30)
  • velká oranžová hala Polak.cz a Equichannel.cz: celý den se zde předvádí ukázky zemědělských prací s chladnokrevnými koňmi, prodej knih nakl. KoKo Prodctionsservice Imprese: chladnokrevní koně a Správný trénink-zdravý kůň

Mezi stánky můžete kromě nepřeberného množství různých jezdeckých a chovatelských potřeb a nejrůznějšího občerstvení najít i stan věnovaný "východním tradicím", kde se zároveň prodává vynikající originální kolumbijská káva, dále v areálu najdete i různá krmiva, přívěsy pro koně, kočáry, můžete navštívit stánky různých časopisů i škol věnujících se koním a jezdeckému či vozatajskému sportu, najdete zde dravce, dětské atrakce (hrady a trampolíny), Pony Express a zapomenout nelze ani na stánky věnované všem myslitelným ovčím produktům (od potravin až po nádherné kožešiny a vlněné výrobky) a samozřejmě chybět nebudou ani ukázky práce pasteveckých psů či stříhání ovcí.

Program bude probíhat cca do 16 hodin.

Určitě zde strávíte pěknou zářijovou neděli, která se bude opakovat nejdříve až za rok.

Program na neděli je vyvěšen na webu DS:

http://www.pardubice-racecourse.cz/novinky/kone-v-akci-program-3-dne1.html

Sobota, 4. září 20:45 - Těžký tah: "Slibuju tu přede všemi..."

"Slibuju, že do tmy se tahat nebude." ... "I kdybych měl nechat rozsvítit!" Opět to Ivan Petrtýl neodhadl :o)) Po lítém boji, doslova do nočních hodin a do roztrhání těla pokračovala a krátce po půl deváté večer skončila soutěž v těžkém tahu. Alespoň v krátkosti přinášíme první výsledky a dojmy.

Již po tisíci osmi stech kilogramech došlo závaží v podobě pytlů s pískem a bylo nutné přistoupit k takzvané živé variantě, nejdříve v podobě dvou slečen v růžových kloboucích. Nicméně to nebylo pro zbývající 4 soutěžící žádným problémem. Proto ještě během dvou dalších kol byla na saně živá váha přidána. Aby to „fináloví" koně a kočí neměli tak jednoduché, zhoršily se výrazně i přírodní podmínky a spustil se "fakt hustej liják". V napínavém souboji nakonec zvítězil Oskar Sněhota s velmi vyrovnaným a klidným Buntekem, jehož suverénní projev bral doslova dech. Na dalších dvou místech se umístili hřebci pana Karáska z Velké nad Veličkou, tedy na druhém místě Steiman s kočím Mojmírem Kubíčkem a na místě třetím favorizovaný Nacho Salazar ZV s Janem Blizňákem. Výsledná váha saní byla přibližně 2100 kilogramů, samozřejmě neoficiálně, protože živá závaží nikdo předem nezvážil. Opět vyvstává několik otázek k pravidlům, které si zřejmě ponecháme do nějaké obsáhlejší reportáže a úvahy.
Ing. Martina Kosová

Sobota, 4. září 20:45 - Pod článkem jsou přidána videa ze sobotního hlavního programu

Sobota, 4. září 17:30 - Sobotní hlavní program v cílové rovince

Odpolední program zahájily ukázky shrnuté pod názvem Venkov a tradice. Sice jen náznakově, ale mohli jsme v nich vidět tradiční jezdecké průvody, které lze v různých částech naší republiky potkat při lidových slavnostech. Pestrá ukázka především vyzdobených postrojů a krojů nás zavedla prostřednictvím tzv. Jízdy králů ze Skoronic na Slovácko, Jízda krále Ječmínka připomněla hanácké slavnosti, konající se každé dva roky koncem května v Chropyni, západočeskou Svatováclavskou jízdu, vzkříšenou v roce 2001, předvedli na chladnokrevných koních členové Sdružení přítel koní Klatovska a Domažlicka. Zapřažení haflingové a muráňští norici zase předvedli různé typy povozů tradičně používaných při dožínkách.

Protože příznivci jezdectví z řad diváků si zatím příliš neužili čistě jezdeckých ukázek, jistě zajásali nad první ukázkou bloku zvaného Tradiční chovy. Baroko ala NH Kladruby nad Labem nám přiblížily dámy v sedlech, které se kromě bohatých kostýmů a působivých koní pochlubily pěkně secvičenou a lehce a svěže zajetou čtverylkou. Vystřídal je ing. Karel Dvořák, který na dlouhých opratích předvedl svého kladrubského vraníka Siglavy Basilika. Jeho ukázku lze hodnotit z výcvikového hlediska za jedinou skutečně na úrovni, protože kůň předvedl elegantní pohyb, plynulé přechody, dobrou poslušnost a vše završil i několika zdařilými cviky vysoké školy (piafa, pesáda).

Příjemným osvěžením byla i dynamická ukázka Johany Moutelíkové a Evy Hedbávné Dáma a Kozačka, vedená v duchu "ukaž, co umíš a já ti ukážu své umění". Skákání v dámském sedle přes stuhu či sedlový tandem, ze strany Kozačky "Naděždy Ivanovny" pak hod kopím a pravá kozácká džigitovka. V barokním duchu se nesla i ukázka welsh cobů, a to v zápřeži i pod sedlem, podobně historicky laděný byl i kür Dominiky Strejcové v sedle merénského koně.

Pro pardubickou výstavu je skutečně tradiční vystoupení s názvem "Ovce, kůň a pes", kdy mohou diváci obdivovat především úžasnou práci border kolie sl. Kvisové, která dokáže udržet pod kontrolou stádečko ovcí. Odpolední program končil další divácky atraktivní ukázkou: členové Československého Pony expressu předvedli, jak probíhal na divokém západě nábor jezdců pro tuto koňskou poštu a jak vypadaly - a vypadají i dnes - předávky dopisů v poštovní stanici.

Westernoví koně odcválali a hlavní program se mohl přesunout k soutěži v těžkém tahu, která se ještě stále koná před tribunou. Stejně tak ještě stále trvá šampionát shetlandských poníků. My si oblékáme teplejší bundy a dáme se do nahrávání videí z dnešního dne...

Sobota, 4. září 12:30

Sobotní den - příslib spousty lidí, mačkání mezi stánky, programu probíhajícího hned na 5 místech najednou (hlavní program v cílové rovince, chovatelské přehlídky v paddocku, westernové městečko, soutěže shetlandských ponyů na travnatém kolbišti a pony liga na pískovém kolbišti - plus další akce na tribunách) a dalších atraktivních "podívaných" a "ochutnávaných". Pardubická výstava skutečně nabízí zábavu pro celou rodinu na celý den - a nemusí to být rodina koňáků.

Podívejme se však před tribuny do cílové rovinky, kde od půl jedenácté probíhá hlavní program, složený z různých ukázek různých plemen koní, provázených zajímavými a poučnými komentáři.

Po slavnostním nástupu, kdy dvě krásná spřežení 4 bílých lipicánů pana Tupého (z kozlíku je vedl Tomáš Jelínek) a 4 černých frízů (p. Josef Iš) přivezla zástupce Dostihového spolku, města Pardubic i pardubického kraje a ASCHK, následoval průvod, který divákům představil jednotlivá účinkující plemena. Všechna se budou během dne představovat ve svých vlastních číslech.

Následoval rej kočárů - od nejmenších minihorse, přes shetlandské poníky, welšské pony a koby, haflingy až po obrovské chladnokrevníky. A každoroční lákadlo pro velké i malé diváky: Johana Moutelíková jako dáma v rudých šatech na bílém oři vede loveckého psa a provází je sokolník Milan Straka se svým dravým svěřencem na ruce. Předvedení toho nejstaršího a "nejčistějšího" lovu proběhlo přímo před tribunami - k velké radosti diváků, mezi které někteří ptáci občas zavítali.

Ačkoli není plemeno irských kobů právě "tradiční", získává si mezi lidmí stále větší oblibu. Za zajímavého komentáře o původu těchto atraktivních strakatých koní se nám představil pod jezdkyní Ivou Hejlovou plemenný hřebec importovaný z Holandska, Lord Kayne of the Owlish Fortess.

Zajímavou vsuvkou bylo představení koňské záchranky, především její novinky: speciální desky určené pro naložení a převoz koní, kteří z jakéhokoli důvodu nemohou stát ani být nadlehčováni v závěsné kleci. Tato deska unese přes 1000 kg, lze ji snadno smýkat po jakémkoli povrchu a do vozíku se vytahuje pomocí tažného zařízení. Je vidět, že Horse Emergency nespí na vavřínech a své služby i technické možnosti stále vylepšuje.

Jistě očekávaným okamžikem bylo vyhlášení vítězů ankety Kůň roku 2010. Hlasovat mohl kdokoli prostřednictvím SMS zpráv, z 12 koní, kteří byli vybráni chovatelským svazem příslušného plemene, postoupili do finále 4 koně, lépe řečeno 3 hřebci a 1 klisna.

  • 4. místo získal zástupce plemene český sportovní pony, 5letý Del Aifr
  • 3. místo obsadil starokladrubský bělouš Rudolfo Curiosa V
  • 2. místo patřilo klisně Legacy Kinské plemene kůň Kinský
  • 1. místo pak vybojoval nádherný a temperamentní obr Agar, zástupce plemene českomoravský belgický kůň.

Seznam a fotky všech soutěžících koní najdete ve článku Anketa: Nejkrásnější kůň České republiky 2010.

Helena Görnerová, biskup Mons. Josef Kajnek, rozhovor...Událost pro milovníky chladnokrevníků

Zatímco píšeme tento článek, na hlavní tribuně právě probíhá žehnání fotografické knihy Heleny Görnerové, věnované kráse chladnokrevných koní, kterého se účastní - a žehnání provede - biskup Mons. Josef Kajnek.

Následovat bude vysvěcení zvonu a představení vítězných koní a jezdců Veké Pardubické a Zlaté podkovy.

Z celého dne průběžně natáčíme krátká videa, která - jakmile čas a pomalý internet dovolí - vyvěsíme je i pod článek.

 

(Autorka knihy IMPRESE v rozhovoru s mons. Kajnekem.)

Pátek, 3. září 16:30 - Páteční představení

Páteční den je každým rokem volnější, co se návštěvnosti týče. Program však běžel naplno, takže - jako každým rokem - člověk v duchu nadává, že se nemůže rozčtvrtit.

Zatímco se tedy mezi četnými stánky nabízejícími vše od sladkostí a pravé kolumbijské kávy přes nejrůznější textilní výrobky, různé přírodní mastičky, až po nepřeberné varianty postrojů a jezdeckých pomůcek, promenádovali především žáci a studenti, v cílové rovince se postupně předváděla různá tradiční i méně tradiční plemena koní. Složení plemen je rok od roku pestřejší a letos se můžete těšit na celou řadu černých, bílých i jinak barevných perel z nejrůznějších zemí světa.

Vranou barvu zde zastupují především koně fríští či merénští, z těch menších pak nádherný fell pony; bělostí se skvěli lipicáni a shagya arabové, žlutou barvu zastupovali koně Kinští, své fleky předvedli westernová plemena i irští kobové a z těch dalších odstínů můžu vyjmenovat například achal-teke, fjordy, welšské pony nebo malé, ale šikovné "šetlandy".

Velkou část pátečního odpoledne zabíraly ukázky spojené pojmem "baroko". Ať už se jednalo o barokní koně, barokní kostýmy nebo vůbec o povídání o tomto zajímavém období naší historie. Většina ukázek byla laděna spíš jako předvedení koní a důraz byl kladen především na poučný a zajímavý komentář. Diváci se tak mohli dozvědět zajímavosti z historie jednotlivých plemen či jezdeckých stylů a komentátoři neopomněli představit i samotné aktéry, kterými byli většinou koně něčím zajímaví nebo úspěšní.

Protože pátek je povětšinou považován za jakousi "generálku", všichni jsou zvědaví na sobotní "premiéru" hlavního programu, který bude jistě o stupeň "výš". Pokud zůstane aspoň na té úrovni, jako byl v pátek, minimálně pro laickou veřejnost bude jistě zajímavý.

fríský kůňDalší fotografie z pátečního dne najdete v galerii Koně v akci 2010.

Pátek, 3. září 9:00 Přikládáme programy na páteční den

Pod článkem najdete v DOC souborech programy pátečního dění v paddocku, v cílové rovince a přehled programu na celý víkend (kromě cílové rovinky). Soubory jsou upravené k tisku.

Čtvrtek, 2. září

19:30

Vstáváme v 6 a začínáme nakládat věci. Četli jste jistě starší upoutávky na akci, takže víte, že EQUICHANNEL.cz tentokrát nezajišťuje „jen" ON-LINE zpravodajství, ale také zde předvádíme moderní způsob využití chladnokrevných koní v práci, pořádáme výstavu snímků z lesů a polí, křtíme novou fotografickou monografii „IMPRESE", představujeme lidem genové zdroje ČR a máme zde také stánek s řemeslným uměním „Koně všemi smysly". Takže co všechno musíme naložit by vydalo na hodně dlouhý seznam... Zítra se ještě otočíme do tiskárny pro nové chladnokrevné kalendáře a pak už si u nás můžete vše prohlédnout a nebo i koupit :o)

Prozatím vám přinášíme alespoň obrázek naší haly a jdeme pokračovat (pro změnu) ve vybalování.

Hala EQUICHANNELcz - POLAK.cz a výstava fotografií

Program se v těchto chvílích (jako vždy) upřesňuje na organizační schůzce, prozatím máme daný rozpis sportovních soutěží na kolbištích:

Sportovní soutěže na Koních v akci

Pískové kolbiště
Pá - finále Ligy zemědělských škol: parkur 90 / 100 / 110, všechny tyto 3 soutěže jsou zároveň i otevřené, takže srdečně zveme věřejnost, prezentace do 9 hodin, v 10 zahájení soutěží
So - 7. kvalifikační kolo Pony ligy a soutěž Teenager pro jezdce do 21 let - „Malá cena města Pardubic" - pokračuje do neděle, průběžně se budou jezdit parkury od 90 do 130 „S" - rozpisy najdete na webu závodiště

Travnaté kolbiště
So - výkonnostní zkoušky shetland pony
Ne - proběhne hobby soutěž spřežení

Podobné články

Od čtvrtka 5. do neděle 8. prosince se výstaviště v Salcburku stalo centrem mezinárodního jezdeckého sportu, předvánočních nákupů, vzdělávání a…

Amadeus Horse Indoors...jedinečný předvánoční mix vrcholového sportu, nákupů a zábavy odstartuje již tento čtvrtek v rakouském Salcburku.