Koně v akci 2009: První podrobné programy

2. 9. 2009 EQCH redakce
/data/imgs/00012006l.jpg
/data/imgs/00012006l.jpg

Letošní pardubická výstava koní a všeho, co k nim patří, Koně v akci 2009, se kvapem blíží a Dostihové závodiště Pardubice vám přináší první náhledy na podrobné programy všech tří dní.

Program na hlavním předváděcím prostoru - v cílové rovince - na pátek, sobotu a neděli najdete v prvním dokumentu pod článkem.

Následuje časový harmonogram jednotlivých disciplín chladnokrevníků, opět na všechny tři dny výstavy.

(změna programu vyhrazena)

Speciální program z názvem „Muži se srdcem jezdce"

Výstava ve spolupráci s Hipolog. muzeem Slatiňany, Východočeským muzeem Pardubice a zámkem Brandýs nad Labem.

Výstava představuje důstojníky vojenského učiliště v Pardubicích Františka Venturu, Rudolfa Poplera, kpt. Charouze a Hynka Býčka. Měli mnoho společného - lásku ke koním, uniformu a osud. Úspěšně reprezentovali nejen Pardubice, československou armádu, ale i Československo na vrcholných soutěžích evropských i amerických kolbišť v meziválečném období. Vyvrcholením bylo olympijské vítězství Františka Ventury s koněm Eliot v Amsterodamu v roce 1928. Jejich život byl naplněn tvrdou prací, odříkáním, zaslouženými úspěchy, ale i nepřízní osudu na sklonku jejich vojenské kariéry.

Výstava je doplněna dobovými uniformami, fotografiemi, pohlednicemi, obrázky a dalšími exponáty zapůjčenými od shora uvedených subjektů, dokumentujícími dobu zmíněných elitních důstojníků a jejich působení v Pardubicích.

V sobotu od 11,00 hodin doplní tuto výstavu přednáška na téma "Dragounská tradice v Brandýse nad Labem a Staré Boleslavi"

Přednášející: PhDr. Milan Novák, lóže 204-205 - 2. patro tribuny D.

Nebude chyběl ani Country saloon skupiny „Sebranka", sobota večer v 19,00, Dostihový klub D/1

Samozřejmě si nesmíte nechat "utéct" (téměř doslova) obrovskou zajímavost:

Chladnokrevní koně ve velkoformátové fotografii

Poprvé v České republice se právě v Pardubicích představí unikátní kolekce velkoformátové fotografie - fotoplachet - s motivem chladnokrevných koní. V areálu závodiště, přímo na jeho venkovních plochách, shlédnou návštěvníci "Koní v akci" kolekci snímků o rozměrech 110 x 70 cm. Ty představí impozantní "obry" v orbě, v lesích, na vinicích, při práci kolem hospodářství a v soutěžích. Tato výstava, v menším rozsahu ovšem, se vůbec poprvé představila v letošním roce v rekonstruovaném polském skanzenu Chorzów. Autorka snímků, Helena Görnerová, se na dokumentaci života a práce chladnokrevných koní a lidí kolem nich specializuje již osm let.

Další informace k výstavě najdete na stránkách Dostihové závodiště Pardubice.

Podobné články
Součástí veletrhu FOR PETS bude youtuberka Kristy M. Ranch

Program veletrhu FOR PETS 2024 jako každoročně připravila Nadace na ochranu zvířat, spolupořadatel(ka) veletrhu. Program letošního veletrhu FOR PETS…

Od čtvrtka 7. do neděle 10. prosince 2023 výstaviště v Salcburku hostilo festival koní nesoucí název Silberheil Amadeus horse indoor.