Koně v akci 2008: Z nedělního dne

7. 9. 2008 Dominika Švehlová Autor fotek: Běla Fialová

Vítejte opět v Pardubicích na dostihovém závodišti. Přinášíme vám krátké videoukázky a snímky z nedělního představení na hlavním předvadišti.

Počasí se konečně umoudřilo. Zatažená obloha přinesla velmi příjemnou a svěží teplotu vzduchu, což uvítali především vystupující a prodávající, kteří museli na závodišti přežít rozpálenou sobotu.

Nedělní program na hlavním předvadišti, čili na trávníku cílové rovinky před tribunami, přinesl s menšími obměnami stejná představení, jaká jsme mohli vidět v sobotu.

Po tradičním reji kočárů, kde jsme viděli ušlechtilé karosiéry, poníky různého vzrůstu, huculy či haflingy, ale také majestátní chladnokrevné koně, nastoupili westernoví jezdci, členové WRC, aby divákům na tribunách představili tradiční westernové plemena i netradičního "westernového" haflinga a ve zkratce je seznámili s několika cviky dvou westernových disciplin: trailu a reiningu. Kompletnější program bude probíhat odpoledne na pískovém kolbišti.

Po nich se divákům představili i noví účastníci, a to učni(ce) ze SOU Jezdectví a chovu koní Kladruby nad Labem. "Na plac" nastoupilo osm jezdkyň na bílých (jedné vrané) kladrubských klisnách, aby předvedly ukázku z obvyklé výcvikové hodiny. Udržet tolik koní v nezvyklém prostředí v klidu a organizovaně jezdit po určeném obdélníku zcela jistě není právě jednoduché a nutné říct, že všechny slečny svoji úlohu zvládly na jedničku. Na konci představení předvedly poslušnost svých koní i vlastní šikovnost v podobě prostocviků v sedle. Toto předvedení včetně dobrého komentáře lze považovat za důstojnou prezentaci koní, jezdců i školy.

Představení šetlandských poníků pod sedlem a na dlouhých otěžích dvěma mladičkými slečnami ze stáje Dominika opět vykouzlilo úsměv na rtech přihlížejících a jistě i obdiv s troškou závisti nejmenších diváků toužících po vlastním poslušném poníkovi.

Pas de deux "dam v sedle" Karolíny Fränkelové a Jany Vedralové v rokokovém stylu byl ukázkou líbivých kostýmů, neobvyklého a obdivuhodného ovládání koní v dámském sedle a především energických a rozevlátých černých perel - fríských hřebců pana Iše. A zase klus, holky ;-) Ale vystoupení i tak mělo aspoň šmrnc a "hlavu a patu".

Dvojice španělských hřebců pura raza espanola Corsela a Camarona nám nabídla podobnou podívanou jako v sobotu, rozhodně mnohokrát reprezentativněji byla předvedená dvojice kinských hřebců Nicolase a Česariona dvěma "libuškami" Půlpánovými.

Dopoledním zlatým hřebem programu byla - jak jinak - voltižní ukázka účastníků MS 2008 z Albertovce a Tlumačova. Šikovní cvičenci divákům předvedli v kroku i cvalu povinné prvky i části volných sestav. Akrobatické kousky nejen mistra světa Petra Eima, ale i jeho mnohem mladších kolegů braly dech i starým ostřílených koňákům v hledišti (slyšeno na vlastní uši!).

Pokud ještě někdo váháte, zda se byste se v Pardubicích stavili na skok, můžete. Program bude běžet až do pozdních odpoledních hodin.

Postupně se v něm střídají další zajímavá čísla včetně zdolání maratonské překážky, ukázky achaltekinských koní ve scénce zvané "karavana darů" či arabské tanečnice obkroužené voděnými plnokrevnými arabi - sokolník p. Straka v neděli předvedl své velmi působivé číslo s dravci samostatně.

Aplaus diváků si právem zasloužili kolumbijští koně paso fino pana Kubeši, kteří jsou již pravidelnými účastníky pardubické výstavy. Nikdy však nezklamou a diváky přivedou v úžas svým naprosto neobvyklým mimochodem.

A samozřejmě praví maďarští czikosi bravurně švihající dlouhými biči ze sedel (pseudosedel - nemají totiž podbřišník) cválajících koní, ale také ze země, stojíce na ležících či sedících koních, i okolo nedobrovolně vybraných dobrovolníků. Bičování je sice velmi hlasité, ale prý opravdu nebolí ;-) Představení vyvrcholí rychlou uherskou poštou.

Nedělní foto, aneb co v programu předcházejících dnů chybělo:


Předvedení fríských hřebců na ruce bylo nedělní novinkou (Stáj Uhřice)


Vítězství v dostihu chladnokrevných koní vybojovala v dámském sedle Karolína Fränkelová.


Výstava Koně v akci 2008 skončila. Poslední slovo patřilo Starokladrubským koním NH Kladruby nad Labem a příslušníkům jízdní policie města Pardubice.


Tak co myslíte, stálo to za to? Věřím, že žádný návštěvník pardubických koní v akci se ani chvíli nenudil. A o to jde - nebo snad ne?...

Podobné články
TN.CZ

Už počtvrté se v Praze ukážou největší hvězdy při parkurové show Prague Playoffs, která se v O2 areně uskuteční od 17. do 20. listopadu a akce se…

Národní hřebčín Kladruby nad Labem se ve dnech 14. až 16. října zúčastnil veletrhu Pferd Bodensee 2022 v německém Friedrichshafenu.