Koně v akci 2008: pátek v kostce, VIDEO

5. 9. 2008 Dominika Švehlová Autor fotek: Běla Fialová

Hlásíme se z pátečního místy prosluněného, místy zakaboněného pardubického dostihového závodiště a všem zvědavým (zvídavým) čtenářům můžeme pro začátek přiblížit první ranní atmosféru výstavy Koně v akci 2008.

Po nočním lijáku, bouři a pravidelného úpěnlivého oslího hýkání jsme se v našem úžasném oranžovém stanu mohli probudit do vlhkého a chladného rána. Nikoli však ospalého. Od brzkých hodin se na pardubické závodiště sjíždí vystavovatelé, aby vztyčili své stany a rozvěšeli nejrozmenitější zboží, o něco později se začínají objevovat i první návštěvníci. Protože je pátek, převládají školáci, studenti a učni. Na silnici za ozývá první klapání podkov, před tribunami první řehtání. Sluníčko se občas probojuje skrze mraky, my do sebe hodíme kafe (někteří čaj) a jdeme se rozhlédnout, kde bude co zajímavého.

stan Equichannel

Tak tady sídlíme. Neminete nás!

Ranní procházka po areálu zastihla první dvojice "v akci". Probouzelo se Westernové městečko, kde Míša Zachová pečlivě udílela pokyny k předvádění koní, na travnatém obdélníku připravovala naše mladá generace své poníky k drezurnímu předvedení a na pískovém kolbišti právě dobíhaly poslední přípravy k parkurovému skákání Ligy ZŠ.


ranní příprava

Ranní příprava na předvádění koní. (foto Lucie Hladová)

páteční ráno v Pardubicích, Koně v akci 2008

První návštěvníci Koní v akci se seznamují s hlavními aktéry výstavy. (foto Lucie Hladová)


V 10:00 hodin se na hlavním předvadišti rozjíždí program. Zahajuje slavnostní průvod, kde se postupně představí všichni vystavovaní a účinkující koně. A že jich je! V průvodu se střídají jezdci v sedlech, koně vedeni na ruce i zapřaženi před různými vozy a vozíky, pobíhají hříbata. Bohaté zastoupení zde po celý víkend budou mít chladnokrevníci, haflingové, velšští či shatlandští poníci i westernová plemena, nebudou chybět ani arabi, starokladrubští koně, andaluzani a samozřejmě čeští i jiní teplokrevníci. Z méně zastoupných plemen uveďme aspoň fell pony, irské coby či paso fino.

Podívejme se, jak páteční slavnostní průvod vypadal:

praví maďarští czikosi

Maďarští czikosi na pátečním slavnostním zahájení.

fríští koně

P. Iš a čtyřspřeží fríských koní.

desetispřeží šetlandských poníků

Desetispřeží šetlandských poníků pana Kočovského.

chladnokrevníci

Zdá se, že cílová rovinka chladnokrevníkům svědčí.

westernové ukázky

Pak se slova ujali westernoví jezdci s ochutnávkou westernového ježdění.

slavnostní průvod

Nejen koně jsou na výstavě k vidění.

Zatímco se na hlavní tribuně naši někteří externí dopisovatelé školili v používání systému Equichannelu, na všech předvadištích běžel na plné obrátky program. Na pískovém kolbišti se střídaly skokové dvojice, v kruhové ohradě předváděli westernoví jezdci své umění v sedle za odborného komentáře Míši Zachové, v paddocku probíhaly chovatelské přehlídky chladnokrevných, teplokrevných i pony plemen koní, na hlavním předvadišti běžel hlavní program výstavy.

Z nových ukázek vás mohu nalákat na barvami zářící představení achaltekinských koní s názvem "Karavana darů".

achaltekinský kůň
Jedním z darů byla krásná žena na achaltekinském hřebci.

Velký potlesk sklidili skuteční maďarští czikosi, kteří předváděli umění práskat žílou i pravou maďarskou poštu. Věděli jste například, že napodobitelé z jiných zemí přitom stojí koni na hřbetě, zatímco Maďaři na zádi?

czikosi

Czikos a jeho pes... tedy kůň.


uherská pošta

Uherská pošta v plném trysku.

Velmi zajímavé bylo také předvedení chovných klisen pura raza espanola. Ve Španělsku se předvádí na ruce vždy několik klisen, které však musí mít vždy stejnou barvu - bílou. S cinkajícími zvonečky na krku musejí všechny přesně poslouchat svého vodiče, což není vůbec nic jednoduchého.

andaluské klisny

Odborné španělské předvedení španělských klisen španělským předvaděčem.

Ze slunného Španělska přišli také dva andaluští hřebci v majetku pana Kubíka: bílý Corcel v lehkém "sportovním" typu a vraný Camaron ve "starším" těžším typu. Především temperamentní Corcel předvedl celou škálu velkorysých pohybů charakteristických pro toto barokní plemeno. Jeho akce předních je skutečně imponující a pokud se bude pohybovat v lepší pravidelnosti a volnosti, nebude mu už co vytknout.

pura raza espanola

Akce andaluského koně.

Pony jedno, dvoj i čtyřzápřahy ukázkově zdolávali maratonskou překážku. Nic neshodit a hlavně - nepřevrátit se!

maratonská překážka

Překonávání maratonské překážky.

Zapřažení chladnokrevníci, teplokrevníci i poníci předvedli divákům opravdu nepřebernou sbírku nejrůznějších vozů, bryček i zemědělských strojů. Bylo se na co dívat!

secí stroj

Tak se kdysi selo...slezský norik Streihun a ing. Jaroslav Hél, SZeŠ Lanškroun.

Malým "překvapením" mimo oficiální program bylo krátké vystoupení ve stylu horsemanshipu Zuzky Prokopové a jejího Sigiho. Nesmírná chuť  tohoto bělouše na trávu vyčarovala na tvářích diváků pobavený úsměv, ale Zuzka ho s elegancí a nenuceností snadno dokázala přimět k poslušnosti a předvedli práci ve volnosti včetně vbíhání do přepravníku.

přirozená komunikace

Zuzka Prokopová a Sigi se nakonec domluvili: Pást se budeme později.

Dámy v sedle coby Den a Noc předvedly dva kladrubské hřebce: vraného Sola Mirhu a ryzáka (!) Sacramosa Euclida, oba v majetku pana Iše z Uhřic.

 dámy v sedle kladrubských koní

Černý a rezavý - oba dva jsou kladrubáci!

Zvu vás na krátké videoukázky těchto představení přímo pod článkem.

PS: Kdokoli budete mít jakékoli dotazy ohledně Equichannelu, problémy či nejasnosti, kdo budete chtít aktualizovat své subjekty, vložit či upravit akce v kalendáři, prostě cokoli, co souvisí s naším webem, budete vítáni a "obslouženi" v našem nápadném oranžovém stanu hned u hlavní cesty. Neváhejte se stavit ;-)

Podobné články
TN.CZ

Už počtvrté se v Praze ukážou největší hvězdy při parkurové show Prague Playoffs, která se v O2 areně uskuteční od 17. do 20. listopadu a akce se…

Národní hřebčín Kladruby nad Labem se ve dnech 14. až 16. října zúčastnil veletrhu Pferd Bodensee 2022 v německém Friedrichshafenu.