Koně v akci 2007 - NAŽIVO z Pardubic

10. 9. 2007 Helena Görnerová Autor fotek: Helena Görnerová

Když jsem svému muži při včerejším příjezdu na závodiště řekla "nechceš jít ven cvaknout nějaké optimistické fotky?", zahrnul mě přizdívacím pohledem a pravil, ať nepoužívám ve větách nesmyslná slova. Za prvé nechce, za druhé ven do deště, za třetí cvaknout v neprůhledném slejváku, za čtvrté optimistické. Tak tedy vítejte v obživlém zpravodajství z výstavy - a Čest!

10.9.2007 19:43:28 - Výsledky šampionátu tříletých chladnokrevných klisen

ČMB:
1. 72/324 Bacara (maj. Roman Luňák, Jeseník nad Odrou)
2. 62/696 Janeta (maj. Jiří Pauk, Mistrovice)
3. 49/810 Flereta (maj. Na Hranici společnost s r.o.)

SN:
1. 67/66 Dáša (maj. Pavel Cáb, Životice)
2. 68/95 Keli (maj. Michaela Olbertová, Zubří)

N:
1. 44/101 Cita (maj. Pavel Meisner, Božanov)
2. 35/513 Marta (maj. ing. Tomáš Calta, Brandýs n.L.)
3. 72/865 Unima (maj. Jaroslav Poruba, Zubří)
4. 35/512 Margot (maj. ing. Tomáš Calta, Brandýs n.L.)


Ovladatelnost v kládě - chladnokrevné finále
Foto: Helena Görnerová
Do nedělního finále ovladatelnosti nastoupilo všech sedm soutěžních dvojic. Trať, stavěná dle invence J. Blizňáka, již byla o poznání delší a záludnější, a tak kdo se chystal k zopakování páteční procházky, se v neděli na travnatém kolbišti nechytal. Zcela jasně o chválihodně zvýšené obtížnosti hovořilo jak dvojí couvání, tak kulečníkové zakončení jednoho z nich, které se notabene nacházelo na snad jediném terénním zlomu kolbiště a tak připravilo divákům mnoho škodoradostných chvilek. Přes rozlehlost kolbiště stavitel neplýtval prostorem a tak prostory mezi překážkami nebyly nijak velkorysé.
Ovladatelnost - pony
Ovladatelnost - pony - couvání
Na trať jako první vyrazili - kupodivu - poníci. Bylo velmi roztomilé sledovat jejich poslušnost v zápřahu, bohužel ta spolehlivě vypověděla vždy v okamžiku couvání. Porota tak musela pomáhat s vyhazujícími a točícími se koníky a s jejich vymotávání z postrojů. Krásné okamžiky nabízelo i přepřahání po začelení "oteklé sirky " (jak diváci nazvali ponykládičku), kdy kočí na koleni motal řetěz a jeho čtyřnohý pomocník využil každé chvilky k radostnému pasení :o) Bohužel některá "čísla" v couvání již hraničila se zbytečným přetěžováním koní i diváků a tak si ženy-kočí vyslechly i ne příliš lichotivé poznámky od svých ostřílených lesních kolegů. Kdyby se tito pánové dokázali od zbytečné kritiky oprostit (a dali si na uklidnění třeba cigárko navíc), mohla být soutěž pohodovější. Přesto - pony se mají co učit a doufáme, že je příště uvidíme opět a daleko preciznější!
Míša
Po nástupu velkých chlaďasů se opět ukázalo, jaký je rozdíl mezi koněm denně pracujícím a koněm z maštale. Hned první soutěžící, pan Krištofík s atraktivním, devítiletým hřebcem 11/10 Míša, vyrazil na trať poměrně ostrým tempem a osudově zakufroval na prvním couvání. Z něj bylo nutné totiž nejen vycouvat, ale též přímo čelem tažené klády shodit balónek z kuželu, postaveného naproti. Míša (jezdící v postroji bez podpínky) se ovšem tak zamotal do svého postroje, že se neobešel bez zdlouhavé pomoci svého kočího, čímž ztratili drahocenné minuty. Pan Krištofík navíc proti pravidlům překročil taženou kládu v pohybu a byl tak rozhodčími diskvalifikován.
Vladimír Hajtmar
Proti prvnímu výkonu jízda dalšího v pořadí, průběžně vedoucího Vladimíra Hajtmara se tříletým norickým hřebcem 54/16 Rainer, nenechala nikoho na pochybách. Opět jsme viděli bezchybné projetí, vycházející z praxe, jako bonus ukázkové "sestřelení" balonku v couvání a sladěný krok kočího s koněm. Dvojice si nejrychlejším časem se stylem dojela pro celkové vítězství.
Trecha - Finka
Terénní zlom a neustále se kutálející kláda potrápili hned několik soutěžních dvojic, také další z nich, pan Trecha se čtyřletou českomoravskou belgičkou 6/329 Finka, na ně doplatil velkým zdržením. Přesto, že samotné couvání bylo pěkné, trefit se a nevidět přitom přes koně dlouho nešlo. Dvojice si vychodila celkové čtvrté místo.
Jaroslav Hél - Streihun
Čtvrtý z velkých koní, pětiletý slezskonorický valach 46/493 Streihun, původem ze známého chovu Hradčany manželů Svobodových, úspěšně působící na SZeŠ Lanškroun při výuce žáků a samozřejmě miláček dívčího publika, prezentoval i v neděli své dobré vychování, nabývající sílu a nesmírnou šikovnost. Na Streihunovi je letos pěkně vidět, jak se zklidnění kočího promítne do psychiky koně. Výrazně podsazený, dlouhý krok svého vodiče, ing. Jaroslava Héla, napodobil letos i Streihun, který sám o sobě má velmi pěknou mechaniku pohybu a hospodářské práce, které se svým kočím vykonává, mu prospěly na šikovnosti. A jelikož už ví, co se od něj žádá, z posledního couvání natáhl krok a dopomohl k pěknému časovému výsledku. Bohužel pan Hél v jednom z obratů ve vlnovce začal padat do klády a tak ji ve spěchu přeskočil za jízdy. Tuto chybu si hned neuvědomil ani on sám, ani sbor rozhodčích, kteří předali hlasateli, ing. Ivanu Petrtýlovi z Klokočova, informaci "prošel bez penalizace". Teprve po ukončení celé soutěže přišel sbor rozhodčích oznámit diskvalifikaci pro toto porušení všem třem postiženým (zmíníme ještě pana Sněhotu) a tato výměna názorů se pochopitelně neobešla bez emocí...
Oskar Sněhota - Nar
Oskar Sněhota s tříletým norickým hřebcem 54/95 Nar zvolili neobvykle pomalý chod. Také oni doplatili na překročení klády v pohybu, nicméně hlavní výtka kočího vůči sboru rozhodčích směřovala k trestným bodům za couvání. V okamžiku, kdy měla dvojice shodit onen poslední balonek, neviděl kočí zcela jasně, zda shodil přímo čelem klády, nebo jeho hranou. Na rozdíl od ostatních dvojic ovšem nebyl rozhodčí v daný moment přímo u kuželu, na chybu jej neupozornil a tak pan Sněhota pokračoval dál v domnění, že překážku projel a trať dokončil. Následovalo vyloučení za nedokončení překážky (neopravený omyl) a po úplném skončení, jak jsme již zmínili, další "vyloučení" za překročení klády v pohybu - nyní již bezpředmětné. Pan Sněhota se snažil z rozhodčích dostat vyjádření k celé situaci, odpovědí však bylo striktní "stejněs překročil v pohybu a jsi vyloučený". Na místě však byla zcela jistě omluva, neboť rozhodčí jej mohli - a v případě, že tak činili i u ostatních i bez debat měli(!) - na chybu upozornit včas. Stálé problémy s rozhodčími na soutěžích bohužel veřejnost velmi vnímá a nejsou dobrou vizitkou chladnokrevnému sportu.
Finální rozhovor rozhodčích se závodníky...
Finální rozhovor rozhodčích se závodníky...
Biskup
Jako předposlední se na soutěžní trať vydal pan Kubíček se čtyřletým slezskonorickým hřebcem 2910 Biskup. Všechny překážky projeli takřka bez problémů, v "kulečníku" vyšel hned druhý pokus a tak se pěkným časem i díky vyloučení v prvním kole rychlejších dvojic posunuli na celkové třetí místo.
Hruška - Lucka
Osmiletá norická klisna 20/346 Lucka pod vedením pana Hrušky byla zpočátku favoritkou obou pardubických chladnokrevných soutěží a na trať nastoupila jako poslední. Proti pátečnímu výkonu se nezdála již tak nervózní a proběhla ji ve velmi pěkném čase, který ji posunul na celkové druhé místo. A nutno říci, že pan Hruška jí v posledních metrech výrazným podsazením pánve dopomohl :o)

Celkové výsledky soutěže v ovladatelnosti:

1. Hajtmar - Rainer - 5:43:31
2. Hruška - Lucka - 4:43:53
3. Kubíček - Biskup - 8:50
4. Trecha - Finka - 14:18
Krištofík - Míša - vyloučen
Hél - Streihun - vyloučen
Sněhota - Nar - vyloučen
(Uvedený čas je časem z druhého kola.)
Vladimír Hajtmar - Reiner
Vladimír Hajtmar a Rainer ve druhém kole ovladatelnosti - druhé couvání.

1. Hajtmar - Rainer - 4.50.10
2. Krištofík - Míša - 5:26:29
3. Hél - Streihun - 4:35:89 + 2 min. při výjezdu z couvání - 6:35:89
4. Kubíček - Biskup - 4:39:68 + 2 min. - 6:39:68
5. Sněhota - Nar - 4:56:62 + 2 min. = 6:56:62
6. Hruška - Lucka - 4:07:61 + 3 min. = 7:07:61
7. Trecha - Finka - 6:30:77 + 1 min. = 7:30:779.9.2007 09:38:54 - Ranní atmo :o)
Foto: Helena Görnerová
Ing. Schwarz shání dobrovolníky do vozatajského parkuru :o)
Ing. Schwarz shání dobrovolníky do vozatajského parkuru :o)
Rozlehlé stáje, tentokrát kupodivu bez kol...
Rozlehlé stáje, tentokrát kupodivu bez kol...
Čím je pro mě kůň :o)
Čím je pro mě kůň :o)

9.9.2007 1:20:13 - Momenty z denního programu
Další záběry naleznete v naší Galerii.
Foto: Běla Fialová
Caballos
Caballos
Caballos
Caballos
Dostih východních plemen
Dostih východních plemen

Vystoupení Národního hřebčína Topolčianky.


Vystoupení Národního hřebčína Topolčianky.

Fríské čtyřspřeží pana Iše.
Fríské čtyřspřeží pana Iše.
Chladnokrevná trojka pana Nývlta.
Chladnokrevná trojka pana Nývlta.


8.9.2007 19:10:45 - Výsledky těžký tah, foto
V napínavém a dlouhém souboji těžkého tahu nakonec zvítězil Hiszpan pana Košťála, poté, co na dráze dvaceti metrů utáhl náklad o celkové váze 1650 kg. Tentýž náklad, ovšem pouze na 5,7 m vzala favorizovaná norička 20/346 Lucka pana Hrušky a bronz patří tlumačovskému hřebci 2694 Sasun (1.500 kg) pod vedením pana Kubíčka.

Celkové výsledky soutěže v těžkém tahu:
1. Košťál - Hiszpan - 1.650 kg - 20 m
2. Hruška - Lucka - 1.650 kg - 5,7 m
3. Kubíček - Sasun - 1.500 kg
4. Louda - Artur - 1.400 kg - 1,7 m
5. Maurič - Steinman - 1.100 kg - 19,1 m
6. Zadák - Myška - 1.100 kg - 1,2 m
7. Rous - Barmas - 0

Foto: Běla Fialová
Hiszpan
Hiszpan ve vítězném tažení :o)
Lucka
Lucka.

Soutěž v orbě - o ruchadlo bratranců Veverkových
Foto: Helena Görnerová
Oskar Sněhota
Oskar Sněhota, celkově třetí.
Vladimír Hajtmar
Vladimír Hajtmar
Miroslav Košťál
Miroslav Košťál

Pan Vydra ze Studence, celkově druhý.

Pan Čmejla - absolutní vítěz v orbě a držitel letošní Ceny bratranců Veverkových.7.9.2007 17:27:12 - Ovladatelnost v kládě I. kolo
Ve tři hodiny odpoledne skončilo první kolo finále soutěže chladnokrevníků v ovladatelnosti. Na jednoduché trati, obsahující vlnovku, otočný bod, začelení, couvání a osmičku, bylo vidět v podstatě vyrovnané výkony co do času i trestných bodů, trestné body padaly přvážně při výjezdu z couvání. Po skončení soutěže podal p. Trecha protest proti rozhodnutí o trestných bodech, které získal v začelení. Sbor rozhodčích ve složení pánů Černík, Glänsner a Janda, protest uznal a na nedělní finále připraví průkazné a přesné měření. Čistý průjezd bez trestných bodů i tak předvedli pouze dvě soutěžní dvojice - vítěz prvního kola, Vladimír Hajtmar s Rainerem a pan Krištofík - Míša.

Výsledky prvního kola ovladatelnosti:
1. Hajtmar - Rainer - 4.50.10
2. Krištofík - Míša - 5:26:29
3. Hél - Streihun - 4:35:89 + 2 min. při výjezdu z couvání - 6:35:89
4. Kubíček - Biskup - 4:39:68 + 2 min. - 6:39:68
5. Sněhota - Nar - 4:56:62 + 2 min. = 6:56:62
6. Hruška - Lucka - 4:07:61 + 3 min. = 7:07:61
7. Trecha - Finka - 6:30:77 + 1 min. = 7:30:77

Foto: Helena Görnerová
Po prvním kole vedoucí V. Hajtmar sleduje pečlivě dění v kolbišti.
Po prvním kole vedoucí V. Hajtmar sleduje pečlivě dění v kolbišti.
Jaroslav Hél a Streihun
Jaroslav Hél a Streihun

Oskar Sněhota a Nar
Oskar Sněhota a Nar

Favorizovaná Lucka
Favorizovaná Lucka pod vedením pana Hrušky. Letos zatím nepůsobí tak vyrovnaným dojmem, jako v roce loňském.7.9.2007 07:45:53
Jak se sluší a patří, začali Koně "Tenkrát na východě" pořádnou zimou. Takřka ruskou. 10 stupňů a hustý déšť nenechávali ještě včera nikoho na místě na pochybách. Letošní ročník bude pouze pro ty, kdo opravdu chtějí koně vidět a poznat.

Ještě do po pozdních nočních hodin najížděli vystavovatelé s koňmi do areálu pardubického závodiště. Mnoho z nich díky přívalovým dešťům provázely po cestě nepříjemnosti, např. karačajevští koně stáli téměř 3 hodiny u Prahy v dopravní zácpě, způsobené mj. právě deštěm.
Potíže se nevyhnuly ani westernovému městečku, kterému sice přijely mobilní boxy s krásným plánkem na stavbu, ale pracovní četa k nim chyběla. Situace se bude řešit dnes.

Jako by se i osud proti akci spiknul, z vážných důvodů byla zrušena pravá kazašská jurta, nicméně pohotově ji nahradil (bílý) venkovní stan a tak o vše slibované nepřijdete.

Přes to všechno jsou koně na místě, déšť v noci ustal a vystavovatelé chystají vše myslitelné pro své návštěvníky. Proto věříme, že s nepřízní událostí přijdete spolu s námi zabojovat i vy a v hojném počtu podpoříte Koně v akci :o)

Program výstavy bude uveden vždy níže v odkazech, abychom jej zbytečně neduplikovali na několik míst a šetřili tak drahocenný čas všech zúčastněných, kteří na něm v noci pracují.

Foto: Helena Görnerová

Podobné články
TN.CZ

Už počtvrté se v Praze ukážou největší hvězdy při parkurové show Prague Playoffs, která se v O2 areně uskuteční od 17. do 20. listopadu a akce se…

Národní hřebčín Kladruby nad Labem se ve dnech 14. až 16. října zúčastnil veletrhu Pferd Bodensee 2022 v německém Friedrichshafenu.