Koně v akci – Něžná jízda: Rekordní přehlídka

Mezinárodní výstava Koně v akci – Něžná jízda bude opět největší českou přehlídkou hřebců, klisen a valachů, reprezentujících nejdůležitější světová plemena. O jejím významu ovšem nerozhodují počty předváděných zvířat. Podstatná je jejich kvalita.

Výstava měla premiéru v roce 1999 a kromě toho nejlepšího z Čech, Moravy a Slezska představila vždy nějaký významný zahraniční chovatelský subjekt. Areál s Taxisem v hlavní roli tak viděl především slavné hřebčíny Lipica (Slovinsko), Bábolna (Maďarsko) nebo Topolčianky (Slovensko).
Návštěvníci Pardubic dostali také možnost seznámit se vůbec poprvé s pro nás tehdy neznámým islandským koněm. Zasloužilo se o to bavorské centrum Lipperthof.

Koně v akci: Něžná jízdaŠampionáty i show

Oficiální národní šampionáty jsou letos opět určeny tříletým klisnám českomoravského belgického koně, norika a slezského norika, mladým klisnám haflinga (narozeným v letech 2006 - 2009) a všem kategoriím shetlandského pony.
Koně zapsaní do těchto pěti plemenných knih se pochopitelně představí i v dalším programu. Chladnokrevníkům patří tři prestižní soutěže - v ovladatelnosti, těžkém tahu a orbě. Haflingové dokáží, že jsou použitelní jak pod sedlem (při drezúře, v hobby parkúru i westernovém ježdění), tak v zápřeži. A pro začínající jezdce nejmladší kategorie jsou zase ideálním partnerem shetlandští poníci.

Je samozřejmé, že největší událost českého chovu koní se nemůže obejít bez starokladrubských běloušů a vraníků, stejně jako koní Kinských.
Vedle těchto původních domácích plemen z východních Čech (Kladrub nad Labem a Chlumce nad Cidlinou) nebude chybět ani moravský teplokrevník. Jeho plemenná kniha sice neexistuje dlouho, ale krevní základy tohoto všestranně využitelného koně najdeme už v chovatelských ústavech habsburské říše 18. století.

Kvarteto krásných

Atraktivní vystoupení atraktivních plemen, tak lze charakterizovat program v režii fríských a achaltekinských koní, arabských plnokrevníků a hřebců pura raza espaňola.
Jednospřeží, pár, tandem nebo triga fríských vraníků jsou samy o sobě exkluzivní podívanou a tady většinu spřežení navíc povedou dívky - nebo budou alespoň přísedícími na kozlíku.

Dívky a ženy budou rovněž v sedlech koní, pocházejících z druhého konce kontinentu, Andalusie. Je třeba připomenout, že čistokrevný španělský kůň (PRE) se podílel na vzniku celé řady evropských a amerických plemen, včetně naší živé národní kulturní památky.
Arabský plnokrevník je ve stejném směru absolutní legenda a je proto dobře, že na výstavě také nechybí. Výjimečné postavení má ve světě rovněž achaltekinský kůň, často uváděný jako nejstarší čistokrevné plemeno koní. Pochází z Turkmenistánu, ale chován je samozřejmě i v České republice.

Malí, ale šikovní

V České republice už mají své chovy plemena původem z Islandu, Norska a Irska - a tak se islandský kůň předvede v typických chodech (a töltu především), fjordský kůň mimo jiné i s ukázkou pushballu a irský cob pod sedlem i v zápřahu. K „malým" patří dále huculové, kteří Pardubicím ukáží své schopnosti při voltiži dětí, nebo welshové, pocházející z britských ostrovů. Ti během víkendu absolvují rovněž výkonnostní zkoušky.

Český sportovní pony bude vystupovat tentokrát především ve spřeženích, protože na výstavě skončí jeho Vozatajský pohár 2012. A nemohou chybět ani nejmenší ze všech, příslušníci plemene minihorse (miniaturní kůň).

Pořadatelé tedy počítají s tím, že se v historickém areálu pardubického závodiště představí víc než 500 koní patřících k 35 plemenným knihám.

Podobné články
Součástí veletrhu FOR PETS bude youtuberka Kristy M. Ranch

Program veletrhu FOR PETS 2024 jako každoročně připravila Nadace na ochranu zvířat, spolupořadatel(ka) veletrhu. Program letošního veletrhu FOR PETS…

Od čtvrtka 7. do neděle 10. prosince 2023 výstaviště v Salcburku hostilo festival koní nesoucí název Silberheil Amadeus horse indoor.