Jubilejní výstava velšských plemen, shetlandů a další kolo Lead Rein poháru
![](/cms/galleries/equichannel.cz/19898/00250914m.jpg)
V letošním roce tato významná dvoudenní chovatelská událost dosáhla „plnoletosti“. Poslední srpnový víkend se konal již její osmnáctý ročník. Výstavu pořádal hřebčín Trawel manželů Blažkových ve spolupráci s Českým svazem chovatelů velšských koní, městem Plasy a Svazem chovatelů Shetland pony.
Jednalo se o XVIII. Národní výstavu velšských plemen pony a cob a Regionální výstavu Shetland pony, konalo se zde již 5. kolo Lead Rein poháru 2015.
Stejně jako v předchozích letech byla sobota věnována výstavnictví a neděle sportu. Posuzování probíhalo souběžně na dvou výstavních kruzích. Driving, First Ridden, Open Ridden a všechny velšské kategorie na ruce posuzovala paní Janette Pearce z hřebčína Glyncoch (VB). Tento hřebčín se zabývá chovem tří velšských sekcí (A, C, D) již více jak 40 let. Za tu dobu dosáhl mnoha úspěchů. V minulosti se věnoval na vysoké úrovni jak jezdeckým, tak zápřahovým třídám. Dnes vystavuje hlavně na ruce. Hřebčín Glyncoch mimo jiné odchoval a připravil i šampiona Royal Welsh Show (RWS) v Drivingu jednospřeží z roku 2003 - bílého hřebce sekce A Glyncoch Peter Pan, který ve stejném roce na RWS obsadil i druhé místo ve třídě na ruce. Paní Janette posuzuje již dvacet let a je akreditovanou posuzovatelkou WPCS.
Na druhém kruhu výstavní třídy Lead Rein a Mladý vystavovatel společně posuzovaly paní Magda Skalická (hřebčín Permoník, chovatelka Shetland pony v minitypu, která odchovala již dva SHP oceněné Pohárem Ann a Kenna Scotových) a paní Marie Gregorová (nominovaná Českým svazem chovatelů velšských koní). První uvedená dáma následně ještě posuzovala obě shetlandské kategorie.
Program výstavy zahájila drivingová třída, která byla tento rok v Plasích, stejně jako na Mezinárodním šampionátu v Hradci Králové, vypsána poprvé. I když startovní pole nebylo početné a představila se nám pouze 3 spřežení, úroveň předvedení byla vysoká. Ve třídě se utkalo jedno dvojspřeží se dvěma jednospřežími. Jako nejlepší paní posuzovatelka zhodnotila výkon žlutého kobského dvojspřeží z JK Dominika, které bylo složeno z matky a jejího syna. Klisnu Arvalon Maxima a valacha Golden Spider Domino předvedla paní Petra Šarochová, s přísedící paní Jaroslavou Jelinowiczovou Peksovou. Vzhledem k tomu, že s drivingovými třídami u nás teprve začínáme, ocenili všichni soutěžící rady, které jim paní posuzovatelka udělila. Co se týče tohoto dvojspřeží, tak paní posuzovatelka by doporučila sjednotit úbor přísedícího s úborem vozataje, což je odlišné od klasických soutěží spřežení. Také paní Petře doporučila vyzkoušet jiný typ udidla.
Druhou umístěnou juniorku Kristýnu Šmejkalovou, která předváděla SHP valáška Tabby Czenkow (Pštrosí farma na Čenkově), velmi chválila za správný posez na kozlíku, pěkné držení těla, korektní držení opratí, správné zaúhlení rukou, jež vyústilo v lehké přilnutí a dobré vedení. Třetí místo obsadil třináctiletý Tomáš Pokorný se SHP klisnou Wiske van Velzicht (JK Dominika). Tento mladý vozataj má sice ještě drobné rezervy ve správném držení těla, ale zase jsme u něj viděli obrovskou radost z předvádění, což bylo hodnoceno velmi kladně. Paní posuzovatelka byla moc ráda, že mohla v drivingu vidět i juniory, protože u nich doma se této výstavní třídě věnují převážně dospělí.
Plasská výstava byla zařazena do celoroční seriálové soutěže LRP 2015. Obě její LR třídy byly otevřené i pro pony bez doloženého původu a probíhaly na menším - shetlandském výstavním kruhu. Generálním sponzorem celého letošního ročníku LRP je společnost Sehnoutek a synové, která se zabývá výrobou krmných a minerálně vitamínových směsí pro nejrůznější druhy zvířat. Prvním třem umístěným v každé třídě věnovala pytel kvalitních krmných směsí. Speciálním sponzorem tohoto kola byla farma Ing. Pavla Širokého z Mostce, která obdarovala umístěné krásnými deskovými stolními hrami.
V shetlandské třídě do kruhu nastoupilo celkem 10 týmů, z nichž osm bylo pohárových. Věkový rozdíl mezi startujícími byl až 5 let. Nejmladší startující, teprve tříletá Adélka Selyben, se nám představila na zapůjčené minishetlandské klisně Emma van Portma Zathe z hřebčína Magic Star.
Tato dvojice je jasným příkladem toho, že i SHP v typu mini má v Lead reinových soutěžích své místo. Nejstarším v této třídě byl osmiletý Matěj Fridrich s bezpůvodovou klisnou Mášou. Ve společném i individuálním předvedení paní posuzovatelky nejvíce zaujal Bruce van de Ariaanshoeve, sedmiletý valach ve standardním typu, který ještě do loňského roku působil jako plemeník v českém chovu. Tohoto černobílého strakoše předváděla šestiletá Karolína Zápotocká a s maminkou Petrou Šarochovou na pozici vodiče soutěžila za JK Dominika, Suchdol - Křimov.
V několika předchozích kolech měla Karolína problém se ve výstavním kruhu dostatečně uvolnit, což se negativně projevilo na kvalitě předvedení. V Plasích byl ale její projev velmi přirozený a elegantní a společně s vysokou kvalitou poníka jim to vyneslo první místo ve třídě. Jezdecký klub Dominika měl v soutěži více želízek v ohni a kromě prvního místa Karolíny a Bruce získal také druhé, třetí a páté místo v soutěži. Druhé místo vybojovala Míša Machačná s klisnou Wiske van Veldzicht, třetí příčka patřila Majdě Bílkové s bělkou Ursela van de Herdershoeve a páté místo obsadila její sestra Kateřina Bílková na hřbetě Sissi Domino. I ze čtvrtého místa klisny Lea Domino se JK Dominka upřímně radoval, protože tuto klisnu, která nyní soutěží za JA Bleu de Ciel Hostivař s Adélkou Náměstkovou, také odchoval. Poděkování patří hřebčínu Aslan, který laskavě zapůjčil klisnu Gemini z Aslanu začínající Kristýnce Stejskalové.
Velšská třída byla ještě početnější, startovalo v ní 15 týmů. Zde mohli soutěžit poníci s KVH až do 130 cm a to i na bezudidlové uzdečce. Velmi nás těší, že v každém kole LRP jsme měli nějakou novou tvář. Tady v Plasích se poprvé do LR zapojila jak Lucka Hamerníková s welsh mountain pony klisnou Abercriban Olivia a vodičem paní Martinou Machačkovou, tak Tobiáš Novotný s bezpůvodovou klisnou Julií z hřebčína Bonanima s vodičem paní Kristýnou Novotnou. Další zcela novou dvojicí byla Barborka Pokorná s valáškem Trawel Albi a vodičem paní Evou Brynychovou, kteří přijeli z Lysé nad Labem. Svůj první start v LR absolvovala i Lucka Nováčková s již prověřenou a pracovně universální klisnou Llanfrechfa Pippa ze stáje Mamamerch Žichlice. Z těchto nováčků se v silné konkurenci již zkušených závodníků prosadila Lucka Hamerníková, která obsadila krásné třetí místo.
První a druhá příčka patří dvěma bílým poníkům narozeným v hřebčíně Trawel. Rozhodování o pořadí na těchto místech bylo pro paní posuzovatelky velmi obtížné. Jak tým hřebčína Trawel Štichovice, tak tým JS LUSSY Rynholec se ukázal ve velmi dobrém světle. Dámám posuzovatelkám se líbilo nejen předvedení obou poníků a práce dětí, ale v obou případech i velmi pěkný celkový obrázek, který tyto týmy nabídly nejen posuzovatelkám samotným, ale i divákům. O vítězství mezi nimi nakonec rozhodla větší jezdecká vyzrálost Ivetky Brynychové, která jezdila Trawel Marvela a jako vodič ji doprovázel pan Pavel Blažek (hřebčín Trawel, Štichovice).
Druhé místo tedy patří Lucii Viedemannové s Trawel Montym a maminkou paní Janou Viedemannovou (JS LUSSY Rynholec). Početné startovní pole prověřilo připravenost všech týmů a zejména jejich poníků, kteří museli v průběhu posuzování prokázat velkou dávku trpělivosti při čekání, než přijdou na řadu. Vzhledem k velmi horkému počasí to byl od dětí, poníků i vodičů obdivuhodný výkon. Věcné ceny do této třídy, včetně speciální ceny pro jezdce bez udidla, věnovala Stáj Pod kotlem paní Dity Frieslové z Rokycan.
Třída Mladý vystavovatel byla rozdělena dle věku dětí do dvou oddělení. V prvním nám své poníky předvedly děti do 10 let. Ve výstavním kruhu díky opravdu početnému startovnímu poli bylo sice chvílemi trochu těsno, ale nakonec to všichni zvládli. Pozornost všech posuzovatelek upoutal sedmiletý Marcel Machačný s klisnou SHP Urselou van de Herdershoeve z JK Dominika. Je nutno říci, že Marcel není v této výstavní třídě žádným nováčkem. K loňským úspěchům přidal letošní vítězství z Kadova a přesvědčivě vybojoval první místo i v Plasích. Patří mezi ty mladé vystavovatele, kteří vědí, jak mají poníka správně postavit i předvést a dokážou jeho pozornost udržet po celou dobu pobytu ve výstavním kruhu.
Další dvě místa za ostříleným Marcelem obsadili nováčci. Máme velkou radost z toho, že dětí v mladém vystavovateli přibývá, protože to je důkaz, že je vystavování koní na ruce baví. Sejde se rok s rokem a tito mladí vystavovatelé nastoupí do klasických chovatelských tříd a budou soutěžit i s dospělými. Druhé místo v silné konkurenci vybojovala Terezka Hamerníková s Abercriban Olivií. Tato dvojice se na výstavě ukázala vůbec poprvé a hned zabodovala. Olivie si zaslouží velikou pochvalu za vzorné chování, protože klisna měla pod sebou hříbě, které stálo po celou dobu soutěže na vodítku mimo výstavní kruh a i přes tuto skutečnost se Olivie dokázala plně soustředit na práci s dítětem.
Třetí místo náleží Kristýnce Hájkové ze Stáje u Sepíka v Lysé nad Labem, která vystavovala WPBr valáška Kendy. Kristýnka se výstav začala účastnit v letošním roce. Je to vlastně její první závodní sezóna. Ale Kendy je úžasně charakterní zvíře, ideální pro práci s malými dětmi a svoje kvality potvrdil i ve výstavním kruhu, kde se choval naprosto klidně a ochotně pro Kristýnku udělal vše, oč ho požádala.
Druhé oddělení Mladých vystavovatelů zahrnovalo skupinu dětí od 11 do 16 let. Před paní posuzovatelky předstoupilo 17 dvojic. Některé si odbývaly svou premiéru, jiné, ty zkušenější, se již mohly pochlubit zajímavými výsledky z předchozích let. Zvítězila dvojice ze Stáje u Sepíka - Tereza Blechová a welsh mountain pony valach Limetree Quick Silver, kteří se výstav začali účastnit až v letošním roce a po premiéře na Mezinárodním šampionátu v Hradci Králové byly Plasy jejich druhou výstavní zkušeností. Díky velmi dobrému předvedení v kroku i klusu a vydařenému výstavnímu postoji dokázala tato dvojice porazit i zkušenější mladé vystavovatele.
Jako druhá se umístila Ivanka Česalová s valáškem Limetree Speedy, která letos tuto třídu vyhrála i na Mezinárodním šampionátu velšských plemen v Hradci Králové. V silné konkurenci se dobře prosadila i Natálie Hofmanová ze stáje Mamamerch Žichlice, která předváděla kobskou klisnu Brackens Roxanne a společně získaly třetí místo. Tato stáj sice nevlastní velké množství koní, ale všichni jejich svěřenci jsou všestranně pracovně využíváni, takže se s nimi na výstavách setkáváme jak ve třídách na ruce, tak i ve speciálkách.
Velká většina mladých vystavovatelů už ví, jak se má správně do výstavního kruhu obléknout, což je opravdu potěšující. Je vidět, že nejen děti, ale i jejich rodiče považují předvedení svých poníků v této třídě za velkou a slavnostní událost. Věříme proto, že i těch několik málo soutěžících, kteří se letos ještě do výstavního kruhu vhodně neoblékli, od svých soupeřů odkoukalo, jak by to asi mělo vypadat a do příštího roku nám z výstavního kruhu vymizí třičtvrťáky a vytahaná a umolousaná trička.
Po těchto speciálkách pokračoval program výstavními kategoriemi SHP na ruce. Nejdříve byli vystaveni SHP ve standardním typu, jejichž KVH v dospělosti nepřekročí 107 cm. Po několika odhláškách nakonec výstavu na ruce ve standardní kategorii absolvovali pouze 3 poníci. Z nich byla nejlepší a titul šampiona kategorie získala klisna paní Ivany Třískové elegantní, již devatenáctiletá hnědka Morgenster van de Gathe. Vicešampionem standardní kategorie se stala mladá pětiletá klisna JK Dominika - Sissi Domino, kterou předváděla také pětiletá Magdalena Bílková.
V kategorii SHP v minitypu byla účast mnohem bohatší. Kromě ročních pony byly obsazeny všechny vypsané třídy. Z jedenácti předvedených poníků se paní posuzovatelce nejvíce líbila reprezentantka hřebčína Jenna, devítiletá klisna Login Yellow Rose s KVH přesně na hranici mezi minitypem a standardem, která zvítězila nejen ve své třídě, ale získala i titul šampiona kategorie. Své kvality potvrdila favorizovaná tříletka Ivysen Madlenka (hřebčín Ivysen, paní Ivana Třísková). Ta v šampionátu kategorie porazila dospělého hřebce, dvě nejlepší dvouletky, dvě hříbata a také druhou nejlepší klisnu ze třídy dospělých a vybojovala titul vícešampiona kategorie. Madlenka patří mezi nadějné české odchovy a v minulosti byla velmi pozitivně hodnocena jak domácími, tak zahraničními posuzovateli.
V závěrečných šampionátech se na shetlandském výstavním kruhu utkali ti nejlepší z obou shetlandských kategorií. Mezi hříbaty slavil úspěch hřebeček málo se vyskytujícího zbarvení cremello - Jenna's Cemio, takže titul šampiona hříbat putoval do hřebčína Jenna paní Dity Kunové. Z titulu vicešampiona hříbat se radoval další hřebeček Pierot z Aslanu paní Ing. Mileny Novákové. Hřebčín Aslan měl následně další důvod k radosti, protože v souboji o šampiona mladých porazila dvouletá Fláje z Aslanu tříletku Ivysen Madlenku, i když v šampionátu kategorie to bylo obráceně. V šampionátu dospělých bodoval opět hřebčín Jenna s klisnou Login Yellow Rose, jako druhý nejlepší dospělý SHP výstavy byla hodnocena Morgenster van de Gathe (hřebčín Ivysen). Protože program na tomto výstavním kruhu skončil o něco dříve, všichni šampioni a vícešampioni čekali, až budou odposuzovány všechny velšské kategorie na vedlejším kruhu, aby pak proti svým velšským kolegům mohli nastoupit do závěrečného šampionátu výstavy.
Na větším - velšském kruhu přišla po drivingu na řadu výstavní jezdecká třída First Ridden. Cenu pro vítěze laskavě věnovala paní Jana Vojtová ze stáje Estavela, Ochoz u Brna. Do soutěže nastoupilo devět dvojic, dokončilo ji však pouze 8, jedna dvojice pro pád jezdce odstoupila. Výkon první umístěné Kateřiny Anny Přiklopilové s valachem Trawel Ray of Light (JK Primahorseland, Ostrov) se asi nejvíce blížil tomu, co by ráda paní posuzovatelka v této třídě viděla. Zásadním problémem bylo, že jezdci své poníky předváděli na volných, nekontaktních otěžích, poníci byli rozpadlí a z toho pak vyplývala většina chyb, které zde paní posuzovatelka zaznamenala: nekontrolovaný až hektický pohyb v klusu nebo cvalu, nepěkné nacválání, cválání na špatnou nohu bez snahy jezdce cval opravit. U některých se k tomu připojilo i neklidné stání. Dále se paní posuzovatelka podivovala tomu, že u nás se jezdeckých tříd mohou účastnit poníci s bezudidlovými uzdečkami, což ve VB není možné a podle jejích slov to neodpovídá duchu a požadavkům soutěže. Nicméně poté, co jí stewardka objasnila, že na některých výstavách v ČR je toto povoleno, akceptovala naše místní pravidla a dále k této skutečnosti již nepřihlížela. Ovšem velmi nemile byla překvapena tím, že během dekorování této třídy vešla bez jejího souhlasu, nebo bez souhlasu stewarda do výstavního kruhu majitelka jednoho z poníků a šla si předávat svoje vlastní ceny. S takovouto neomaleností se zatím ještě paní posuzovatelka na žádné výstavě po celé Evropě ani v zámoří, kde rozhodovala, nesetkala. Určitě by do budoucna bylo dobré, aby každý, kdo by chtěl předat komukoliv ze soutěžících nad rámec výstavy nějaké další ceny, požádal buď stewarda, nebo přímo paní posuzovatelku, o svolení ke vstupu do výstavního kruhu a předání ceny proběhlo i za přítomnosti paní posuzovatelky.
S hodně podobnými problémy, se kterými bojovali soutěžící ve třídě First Ridden, se potýkali i někteří startující obou oddělení Open Ridden. V této třídě chtěla paní posuzovatelka vidět pěkné, upravené a ve všech chodech dobře předvedené poníky, kteří by ukázali kvalitní a prostornou mechaniku pohybu, adekvátní přilnutí a shromáždění, což bohužel u více jak poloviny soutěžících nenašla. Open Ridden třídu pro pony do 137 cm KVH vyhrála Denisa Pačanová s valachem Trawel Ray of Light (JK Primahorseland, Ostrov), v oddělení pro koně nad 137 cm podala nejlepší výkon Barbora Masopustová s WPBr klisnou Liberte Carmen.
Po jezdeckých třídách přišel čas na velšské výstavní kategorie na ruce. Zahajovali jsme kategorií WPBr. Z jedenácti předvedených zástupců tohoto plemenného rázu paní posuzovatelku nadchla nejvíce klisna Liberte Carmen (2008, 50 % velšské krve, nejlepší mladá klisna českého chovu pro rok 2012, výstavně úspěšná na ruce i pod sedlem) v majetku slečny Barbory Masopustové. Carmen je produktem spojení anglického plnokrevníka s velšským kobem, což je, jak nám paní posuzovatelka prozradila, ve VB velmi oblíbený a používaný druh meziplemenného křížení, ze kterého tam vzešlo mnoho sportovně úspěšných koní. Carmen se tedy stala šampionkou kategorie a titul vicešampiona kategorie paní Janette přidělila devítileté klisně Fany paní Venduly Ladmanové z Nezvěstic. Fany přísluší k rodině importované welsh mountain pony klisny Dukeshill Sweet Surprise, jejíž dva synové byli licentováni pro českou PK. Letošní dcera Fany - klisnička Francis se stala vítězkou Západočeské přehlídky hříbat v kategorii pony a kob a v Plasích obsadila druhé místo ve třídě.
Nejpočetněji obsazenou byla kategorie velšských horských pony, kde se utkalo 21 zástupců tohoto nejmenšího velšského plemene. Ve třídě čtyřletých a starších klisen potvrdily své kvality Trawel April (hřebčín Trawel Štichovice) a Trawel Mimi (stáj Elenja, Pomezí nad Ohří). Stejně jako posuzovatel červencové výstavy v Nebanicích pan Aart Zoet i paní Janette dospěla k názoru, že tyto klisny patří na první a druhé místo ve třídě. Čtvrtou umístěnou Trawel Rosu (stáj Mamamerch, Žichlice) navrhla paní posuzovatelka na zařazení do HPK. Hřebčín Trawel měl opravdu hodně důvodů k radosti, neboť jeho odchovanci se zde ukázali v tom nejlepším světle. Trawel poníci vyhráli třídu dospělých klisen, hříbat, ročků i tříletků. Z jedenácti poníků, kteří se kvalifikovali do šampionátu kategorie, jich sedm neslo prefix Trawel, což už samo vypovídá o kvalitě tohoto chovu. Šampionem sekce A se stal plemenný hřebec Voermanhof Nicolas manželů Aertsových z Belgie, který byl v sezóně 2015 zapůjčen jako plemeník do hřebčína Trawel. Titul vicešampionky získala tříletá klisna Trawel Amy (hřebčín Trawel, Štichovice). Oba dva byli navrženi k zápisu do HPK i AP.
V kategorii velšských pony se nakonec otevřely jen dvě třídy klisen. Mezi dospělými zvítězila jedenáctiletá Apollon Edith Piaf paní Petry Březinové, kterou předváděla paní Veronika Hynková. O první a druhé místo ve třídě bojovala Edith Piaf se stejně kvalitní Prigo's Delu Surprise (JK Primahorseland, Ostrov). Malinko lepší předvedení, kondice a typ jí nakonec vynesly nejen vítězství ve třídě, ale i titul šampiona sekce B, Delu Surprise se stala vicešampionkou sekce B.
Dospělým klisnám se dařilo i v sekci C. Paní Janette zaujaly dvě hnědky: čtyřletá importovaná Caerddaniel Songbird (hřebčín Trawel, Štichovice) a stejně stará klisna českého chovu Limetree Sweet Little Something (paní Petra Březinová). U Songbird velmi kladně paní Janette hodnotila dobré chody, hezkou hlavu, pěknou horní linii a celkovou souladnost. Jediné, co se jí na klisně nelíbilo, byla malá KVH. Ve všech ostatních ukazatelích se dle jejího názoru jedná o typickou představitelku velšských pony v typu kob. Malá KVH ale byla důvodem, proč jí paní Janette nenavrhla k zařazení do AP. Oproti tomu Little Something problém s KVH neměla, paní posuzovatelce se líbila kostra i typ. O pořadí nakonec rozhodla o maličko lepší mechanika pohybu Songbird, takže tato klisna se stala šampionkou sekce C a Little Something získala titul vícešampiona.
Kobská kategorie nebyla sice příliš početná, ale měli jsme zde možnost vidět několik opravdu špičkových zvířat. K těm nejlepším patřil bezesporu dvouletý černý hřebec MBS Flying Rocket, odchovaný panem Markusem Bauerem v Rakousku, nová posila českého chovu, neboť od letošního léta přesídlil do hřebčína Mischel. Paní posuzovatelka předpovídá tomuto hřebci vzhledem k jeho kvalitám velikou budoucnost a pamatovala si jeho skvělé předvedení na International Welsh Show 2015 v Dánsku, kde se stal overall šampionem mladých. V Plasích nenašel ve své kategorii tento mladý kob přemožitele, ale paní Janette říkala, že je na něm po náročné výstavní sezóně již přece jen znát jistá míra únavy a bylo by fajn, nechat ho nyní trošku vydechnout.
Dalším zajímavým exemplářem byla pětiletá klisna Vazan Julia z chovu hřebčína Vazan. Ta paní posuzovatelku oslovila krásným exteriérem, ovšem na hodnocení ztratila v okamžiku, kdy se měla předvést v pohybu. Klisna sice disponuje kvalitní mechanikou pohybu, ale nechtěla příliš spolupracovat s vodičem, proto celá její prezentace v pohybu nevyzněla tak, jak by mohla. Dále paní Janette zaujaly: klisna Pretoria Elis (hřebčín Rufiel, Liteň), kterou považuje za mimořádně kvalitní chovnou klisnu, a tříletá klisna Pretoria Eloise (Tomáš Trmík, Rašovice), které také prorokuje velkou budoucnost. Tato mladá klisnička se jí líbila typově i exteriérově, jen doporučuje zapracovat v budoucnu na jejím předvedení. Titul šampiona sekce D získal MBS Flying Rocket, vícešampionem se stala Vazan Julia. V této kategorii se někteří předvádějící snažili použít pro povzbuzení a lepší předvedení svých koní nepovolená štěrchátka. Na tento rozpor s přijatými pravidly byli stewardem však ihned upozorněni, takže v tomto směru byla zjednána náprava přímo na místě. Pro příště by bylo vhodné, aby se všichni účastníci seznámili s pravidly a k takovýmto záležitostem již nedocházelo.
Po posouzení všech velšských kategorií přišly na řadu velšské šampionáty. Velšským šampionem hříbat se stala WPBr klisnička Lady Madelain Mai paní Mileny Malinové z Kaznějova. Toto hříbě považuje paní posuzovatelka za příkladnou ukázku dobré chovatelské práce, kdy správným výběrem plemenného hřebce můžeme kvalitu potomka výrazně zvýšit, což je případ i Lady Madelain Mai. Vícešampionský titul vybojoval jeden z letošních odchovů hřebčína Trawel - klisnička sekce A Trawel Abby (nejlepší hříbě I. Karlovarské Welsh pony and cob Show v Nebanicích 2015).
Mezi mladými se opět prosadil MBS Flying Rocket, který během loňského i letošního roku získal mnoho výstavních ocenění. Titul velšského vicešampiona mladých udělila paní posuzovatelka tříleté klisně sekce A - Trawel Amy (šampionka hříbat na Bundesschau 2012). Ani u dospělých nebylo rozhodování jednoduché. Nakonec se díky lepšímu předvedení velšským šampionem dospělých stal belgický hřebec Voermanhof Nicolas (10. místo ve třídě na RWS 2013, držitel dvou bronzových medailí WPCS), vícešampionem pak klisna českého chovu, ale z importovaných rodičů, Vazan Julia.
Sobotní výstava se chýlila ke konci. Jediné, co ještě zbývalo vyřešit, bylo vybrat dva úplně nejlepší koně výstavy, bez ohledu na plemeno, věk a pohlaví. Do závěrečného šampionátu tedy proti sobě nastoupili šampioni hříbat, mladých i dospělých plemene shetlandský pony a velšských plemen. Tedy to nejlepší, co bylo v Plasích za celý den k vidění na obou výstavních kruzích. Při posuzování tohoto posledního šampionátu spolupracovaly paní Janette s paní Magdou. Po důkladné prohlídce všech kandidátů se dámy shodly na tom, že šampionem celé výstavy se stane belgický plemenný hřebec sekce A Voermanhof Nicolas manželů Aertsových, vicešampionem výstavy pak shetlandská klisna v minitypu Login Yellow Rose paní Dity Kunové.
Paní Janette děkuje pořadatelům za pozvání. V ČR se jí líbilo a na výstavě viděla mnoho zajímavých a kvalitních koní. Prostředí bylo příjemné, výstavní kruhy dobře upravené. Nicméně by ráda ještě upozornila na jeden nešvar, se kterým se na výstavě setkala. V některých třídách se jí stalo, že si spolu vystavovatelé během jejího posuzování povídali, vtipkovali, pokřikovali na sebe a hlasitě se smáli. Takovéto chování do výstavního kruhu nepatří. Svou úctu k posuzovateli projevíme tím, že mu svého koně předvedeme nejlépe, jak budeme umět, a zachováme ve výstavním kruhu klid, abychom ho nerušili při náročné práci a soustředění.
Závěrem je třeba poděkovat všem sponzorům za pomoc a podporu, dámám posuzovatelkám a stewardkám za celodenní práci ve výstavním kruhu, všem soutěžícím za účast a divákům za přízeň, kterou nám, doufáme, zachovají i v příštím roce. Počasí bylo totiž letos extrémně horké, což bylo náročné nejen pro lidi, ale i pro koně.
Galerie
![](/cms/galleries/equichannel.cz/19898/00250914m.jpg)
![](/cms/galleries/equichannel.cz/19898/00250915m.jpg)
![](/cms/galleries/equichannel.cz/19898/00250917l.jpg)
![](/cms/galleries/equichannel.cz/19898/00250918m.jpg)
![](/cms/galleries/equichannel.cz/19898/00250920m.jpg)
Od čtvrtka 5. do neděle 8. prosince se výstaviště v Salcburku stalo centrem mezinárodního jezdeckého sportu, předvánočních nákupů, vzdělávání a…
Amadeus Horse Indoors 2024
![](/cms/galleries/equichannel.cz/37637/OK-241205-08-AHI-2024-E-Kopie.webp)
Amadeus Horse Indoors...jedinečný předvánoční mix vrcholového sportu, nákupů a zábavy odstartuje již tento čtvrtek v rakouském Salcburku.