Do Lysé v roce 1999 jako do Essenu

Již po šesté se na výstavišti v Lysé nad Labem otevřela brána výstavě s koňskou tématikou, v tomto roce Kůň 1999. Tato letošní byla netrpělivě očekávaná, neboť její hlavní aktéři se rozešli a ve stejný termín se uskutečnily dvě stejné výstavy - jedna tradiční v Lysé nad Labem, druhá nová v Pardubicích. Výstava v Lysé n.L. se svým halovým pojetím nejvíce podobala Equitaně v Essenu, pardubická, která využívala více volné otevřené plochy, Eurochevalu v německém Offenburgu.

Nová hala

Výstava Kůň 1999 byla obohacena o novou výstavní halu a právě naše koňařská výstava zahajovala provoz této haly. Výstavba proběhla v rekordním čase a při zahájení vše vonělo novotou, prostorností a čistotou. V přízemí nové haly byli ustájeni koně, takže jim bylo nabídnuto daleko důstojnější prostředí než v letech předchozích. K dispozici byl výtah, který umožnil vystavovatelům a tělesně postiženým občanům se bez problémů dopravit do prvního patra haly, kde bylo prezentační a přednáškové centrum, další expozice vystavovatelů a hlavně obnovený konkurs na sochu sv. Václava.

Konkurs na sochu sv. Václava

Součástí výstavy v Lysé n. L. byla snaha pořadatelů dát této akci i významný umělecký rozměr. Pro tento účel byly Národní galerií v Praze zapůjčeny modely návrhů soch sv. Václava, které byly představeny na konkursu v roce 1894. Návštěvníci tak měli jedinečnou příležitost shlédnout společně konkurenční díla Josefa Václava Myslbeka, Bohuslava Schnircha a Františka Rouse. A nejen to - svým hlasem mohli rozhodnout o tom, jakou sochu by zvolili pro Václavské náměstí v Praze dnes po sto pěti letech. Výsledek současného konkursu dal částečně za pravdu dávné porotě a potvrdil i umělecké cítění návštěvníků výstavy Kůň 1999. Před více než sto lety porotce zaujaly dvě sochy sv. Václava a to J.V. Myslbeka a B. Schnircha, na Václavském náměstí však mohla stát socha pouze jedna. Vznik pomníku sv. Václava má svoji bohatou historii, včetně mnohaleté tvůrčí práce J.V. Myslbeka, který své modely stále upravoval a zdokonaloval až vzniklo nadčasové dílo - monumentalní socha vyznačující se shromážděnou dynamikou pohybu koně a přirozenou vznešeností jezdce.

Zahraniční návštěvníci a vystavovatelé

Čestného předsedu výstavy Kůň 1999 hraběte Radslava Kinského určitě velmi potěšila účast zahraničních hostů a vystavovatelů především z Francie, Německa a Slovenska. Francie se stala dokonce partnerskou zemí letošní výstavy a velmi významným vystavovatelem byla francouzská národní společnost UNIC (Union Nationale Interprofessionnelle du Cheval), která má za úkol podporovat a propagovat francouzský chov koní. Bylo by nesmírně užitečné, kdyby se touto organizací nechalo inspirovat naše ministerstvo zemědělství a vytvořilo podobnou organizaci na podporu chovu českých koní. Dalším francouzským zástupcem na výstavě byl Patrik Wateebled z Freventu, který představil přepravníky na koně firmy Ifor Williams. Vzácným hostem výstavy byl manager hannoverského svazu koní pan Hempel a významní hosté některých zahraničních velvyslanectví.

Večerní vystoupení

Na většině velkých výstav koní jsou pořádána i efektní večerní vystoupení. Zatím se v České republice akce takového druhu ještě nepořádala a tak pateční večer mělo české Hop top show premiéru. Nově zbudované kryté předvadiště nabídlo organizátorům uskutečnit zajímavý kombinovaný program. O půl osmé se na promítacím plátně objevila kulisa krajiny, v níž žijí arabští koně a do prostoru předvadiště byl volně vypuštěn arabský kůň. Následovala ukázka zakuklených "beduínů" na koních a v průběhu večera se vystřídaly drezúrní a skokové ukázky. Nejroztomilejší bylo zřejmě vystoupení šestileté Michalky Šimonovské, která na malém shetlandském hřebci Arturovi (23 let) absolvovala několik ukázkových skoků, poslední i v doprovodu svého tatínka, který Arturovi dodal sil a odvahy a oba společně přeskočili poslední překážku. Hodnotná byla archivní filmová vzpomínka na doby prvorepublikového jezdectví a na vítězství Františka Ventury s Eliotem v roce 1928 v Amsterodamu. Celým večerním programem provázela diváky Světlana Nálepková, která na závěr zazpívala z kočáru elegantního jednospřeží vedeného Jiřím Konířem. Třebaže návštěvníci znalí zahraničních večerních show mohli najít v programu momenty a ukázky, které je možné zlepšit, pohlédneme - li na představení z nadhledu, byl učiněn další krok k obsahovému vyrovnání se zahraničními výstavami.

Tradice podpořila účast

Šesté pořádání úspěšné výstavy s názvem Kůň a příslušným letopočtem bylo dostatečnou zárukou pro vystavovatele a návštěvníky, že se v Lysé v hojném počtu společně najdou a sejdou. Sešli se vystavovatelé koní, jezdeckých potřeb, stájových technologií, výrobci krmiv, kočárů, sešli se veterináři a podkováři, zástupci chovatelských a jezdeckých svazů, sešli se výtvarníci, přednášející a počítačoví odborníci a především koňaři. Po všechny tři dny a nejvíce v sobotu byl areál výstaviště zaplněn příznivci koní. Kromě všech výše zmíněných nabídek a akcí, mohli návštěvníci využít služeb internetu a zúčastnit se řady přednášek v prvním patře nové haly. Na programu byla krátká chovatelská přednáška, povídání o koních Převalských, o zapřahání a soutěžích spřežení, o metodě Monty Robertse a virtuálním ježdění. Možnost se představit slovem mluveným i videoukázkou byla nabídnuta vystavovatelům koní v neděli. Na závěr nedělního přednáškového cyklu vystoupil André Slavkov právě se navrátivší z významného hipologického semináře ve Francii.

Chovatelské a jezdecké ukázky

Všichni návštěvníci výstavy měli možnost shlédnout vystavované koně v přízemí nové haly. Byli zde k vidění koně starokladrubští a koně Kinští, zástupci českého teplokrevníka, českomoravského belgického koně, norika a slezského norika, lipicáni, frízové, shagya-arabi, haflingové, huculové, welští a shetlandští poníci, koně westernových plemen - appaloosa, quarter horse a další. Koně bylo možné vidět v boxech nebo na předváděcích obdélnících -venkovním či krytém v hale číslo jedna. Doprovodný program nabízel ukázky koní na ruce, pod sedlem či v zápřeži. Velmi pěkná a obdivováníhodná byla ukázka paravoltiže, kterou předvedlo Sdružení pro pomoc zdravotně postiženým Piafa Vyškov. Součástí programu byla i volba nejkrásnějšího koně výstavy. Ze šesti přihlášených koní zvítězila šestiletá ryzka Afrodita (398 Mirage - 442 Salut-Lesná) chovatelky Ing. Kotilové v majetku Hřebčína "Society z Bavorovic u Hluboké n. Vltavou.

Rezervy

V letošním roce pracovala valná část přípravného organizačního týmu výstavy ve zcela novém složení a tak se řada záležitostí řešila značně operativně. Do budoucna je organizátorům jasné, že se musí dbát na lepší časovou návaznost jednotlivých vystoupení, že je nutné minimalizovat časové posuny programu a lépe informovat o všech nabídkách výstavy. Z hlediska pronajímatele výstaviště je třeba zabezpečit lepší orientační označení, kde a co je ve které hale a kromě trvalých orientačních panelů nabídnout přenosné panely s aktuální nabídkou právě probíhajícího programu (na předvadištích, v prezentačním centru,…). Další nezbytností ze strany majitele výstaviště je zabezpečení většího počtu toalet. Určitě by se našly další možnosti zlepšení organizace a provozu výstavy a tak by bylo přínosné, kdyby vystavovatelé vyplnili roznesené dotazníky na téma s čím jsou spokojeni a co by se mělo zlepšit a kdyby sami návštěvníci napsali na adresu vystavovatele, co jim scházelo a co je naopak pozitivně zaujalo.

Příště opět v Lysé

Právě jsme si alespoň stručně vyjmenovali, co vše bylo v Lysé n. L. k vidění a v čem má výstava ještě možné rezervy. Většina návštěvníků však odjížděla z Lysé obtěžkána nejrůznějšími jezdeckými potřebami či dárky pro své čtyřnohé přátele - koně či dvounohé přátele - jezdce a příznivce koní. I ti, kteří si koupili jen nějakou maličkost nebo se přišli jen tak podívat, získali přehled, co se u koní právě děje, jaký pokrok nastal v jezdecké výstroji, v krmivářství či "veterině", co nabízejí některé chovy a jezdecká střediska, kdo byl za své celoživotní či sportovní koňařské snažení oceněn a kdo se kolem nás zajímá o koně. Výstava je vždy jakýmsi průřezem současnou dobou. A protože se většina z nás o jezdeckém a chovatelském dění přesvědčuje nejraději na vlastní kůži, máme se příští rok opět kde sejít.

Podobné články

Od čtvrtka 5. do neděle 8. prosince se výstaviště v Salcburku stalo centrem mezinárodního jezdeckého sportu, předvánočních nákupů, vzdělávání a…

Amadeus Horse Indoors...jedinečný předvánoční mix vrcholového sportu, nákupů a zábavy odstartuje již tento čtvrtek v rakouském Salcburku.