Císařský ostrov patřil koním všech kategorií

29. 4. 2004 Josef Malinovský

Skutečně neobvyklý úkol si pro sebe připravila společnost IN-EXPO GROUP v podobě čtyřlístku akcí, které se současně konaly v termínu 23.-25.dubna 2004 na pražském Císařském ostrově. Po všechny tři dny probíhala v jezdecké hale a jejím přilehlém okolí Výstava koní a všeho, co ke koním patří. V pátek odpoledne mohli diváci sledovat na venkovním kolbišti Kriteria mladých koní, večer pak pod střechou krytého předvadiště aukci sportovních koní. Sobota a neděle patřila parkurovým závodům v rámci I.kola Českého skokového poháru 2004.

Akce v číslech

Celkem zde bylo přichystáno 140 boxů, ve kterých se vystřídalo zhruba 150 koní. Necelá třetina z nich patřila k výstavě, 14 koní bylo nabízeno v aukci a zbylých osm desítek ustájených koní dorazilo na parkurové závody. V pátek jsme mohli sledovat v šesti soutěžích 107 startů, v sobotu 145 a v neděli 112 startů. Během tří dnů bylo tedy k vidění 364 dvojic v deseti soutěžích. Na ploše více než 800m2 nabízelo své výrobky a služby na 50 vystavovatelů. I přes nepřízeň počasí navštívilo jezdecký areál přes 4000 diváků.

Dopolední chovatelský blok

V dopoledních hodinách byly připraveny již tradičně chovatelské ukázky. Představilo se zde 46 koní 24 plemen jak z České republiky, tak ze zahraničí. Kromě těch nejznámějších jako jsou Český teplokrevník, Starokladrubský kůň, Arabský plnokrevník, Norický kůň, Českomoravský belgický kůň, Hucul, Hafling, či Shagya Arab, byla k vidění také méně známá plemena, z nichž jmenujme alespoň Achaltekinský kůň, Shire Horse, Pura raza espaňola, Merénský kůň, Fellský pony, The American Miniature Horse, Apaloosa a další. Zhruba v polovině dopoledního bloku se o zpestření postarali mladí jezdci místní jezdecké školy. Těm nejmladším z nich jsou pouhé čtyři roky a jejich výkony publikum přímo nadchly.

Pátek s jízdní policií

Diváci, kteří dorazili na Císařský ostrov hned první den výstavy, byli obohaceni o zajímavé vystoupení Oddílu jízdní policie ČR. Ukázka se konala krátce po poledni na venkovním kolbišti a jako rekvizity posloužily policistům dýmovnice, hořící překážka, barevné prapory apod. Nechyběla ani střelba, či pomyslné vytlačování davu.

Odpoledne v sedlech

Ve čtrnáct hodin začal na vnitřním předvadišti hlavní program. Kür předvedla MUDr. Helena Žižková s koněm POZOR. Vystoupení na hudbu jsme mohli vidět také v podání Norických klisen, Huculů, Fellského pony a dalších. Nechybělo pas de deux členek občanského sdružení „Dámy v sedle“, pohádkové vystoupení arabské klisny s hříbětem, či drezurní vystoupení Merénského hřebce. Ukázku zápřahu připravil pan Josef Žďárský s Norickými klisnami Norma a Kama. Velmi pěkně připravený program s hudebním doprovodem měla i Petra Klusáková se svým koněm Sendy, která patří mezi českou špičku v disciplíně Natural Horse Man Ship. Odpolední blok završili členové TJ Orion Praha ukázkou voltiže a paravoltiže.

Aukce koní

Za vskutku pionýrský počin lze považovat uspořádání aukce sportovních koní, která se konala v pátek večer v jezdecké hale. Přihlášeno do ní bylo celkem 14 koní. Přítomní zájemci měli možnost vybírat z poměrně široké nabídky v nejrůznější cenové úrovni. Tříletou klisnu jezdeckého pony bylo možno získat již za 30 tis. Kč, nejdražší kůň šel do aukce za vyvolávací cenu 500 tis. Kč. K dobré informovanosti zájemců a diváků přispěl zasvěcený komentář pana ing. Jana Pellara, který představoval jednotlivé koně a hodnotil jejich pohyb po předvadišti a na překážkách. V aukci našli nové majitele dva koně. Přítomné pak kvalitní nabídka koní v příznivých cenových relacích přesvědčila, že tato forma nabídky a prodeje koní si nachází své místo i u nás.

Závěrem

Celé tři dny zde byl opravdu nabitý program a hlavně v odpoledních hodinách museli návštěvníci pečlivě vybírat, kterou část programu upřednostní. Občas jim v rozhodování pomohla nepřízeň počasí. Každopádně si na své přišli příznivci jezdeckého sportu, laická veřejnost, i zkušení chovatelé koní.

Podobné články
TN.CZ

Už počtvrté se v Praze ukážou největší hvězdy při parkurové show Prague Playoffs, která se v O2 areně uskuteční od 17. do 20. listopadu a akce se…

Národní hřebčín Kladruby nad Labem se ve dnech 14. až 16. října zúčastnil veletrhu Pferd Bodensee 2022 v německém Friedrichshafenu.