Arabové nejsou z cukru
Již třetí rok je výstava arabských koní pořádána v Chuchle Arena, kde zakotvila po Císařském ostrově a Letenské pláni. Kolbiště i zázemí pro koně a lidi je tu jednoznačně nejlepší, i když se letos ukázalo, jak rozmary počasí dokážou zkomplikovat plány pořadatele, který organizuje výstavu pod širým nebem.
Extrémní počasí
V pátek večer, kdy do Chuchle přijížděli vystavovatelé a dolaďovaly se poslední detaily, panovalo neskutečné vedro a dusno (ostatně jako celý týden). Předpověď ale varovala před deštěm a bouřkami, nicméně většina z nás si v potu tváře přála přeháňku a ochlazení. Asi jsem si to přáli až příliš intenzivně, protože v pátek večer přišla pořádná bouřka a pršelo i v sobotu ráno. Tým spal v hotelu přímo na závodišti, po snídani v 7 hodin se ještě řešila tisíc a jedna věc. Majitelé arabských koní jsou totiž zvyklí na vysokou úroveň VIP prostor a organizaci výstavy, na náhodě tedy nelze ponechat ani jediný detail. V devět hodin jsem byla nastoupená v ringu s foťákem zabaleným do pláštěnky, a když to jen trochu šlo, snažila jsem se být v kolbišti. Jakmile se z deště staly doslova provazy vody, fotila jsem ze stanu. Obdivovala jsem princeznu Aliu Al Hussein, která pod deštníkem, v gumovkách a prošívaném kabátku neztrácela úsměv na tváři. Hrstka diváků se choulila ve stanech s občerstvením a jen ti největší nadšenci to nevzdali. (Myslím, že mnoho lidí v sobotu ocenilo online přenos!)
Proč s arabem na výstavu
Výstavu musí absolvovat arabský kůň kvůli uchovnění. Výstavy mají různé statusy – A (nejvyšší úroveň), B nebo C a nejvyšší jsou souhrnně nazývané titulové show. Koně si může předvádět majitel nebo si k tomu může najmout zahraničního předvaděče/handlera. V zahraničí je běžné, že koně výstavních linií jsou pečlivě trénováni a připravováni, u nás je však výstava brána spíš jako „nutné zlo“ a i když se majitelé snaží, většinou se jejich výkony nedají srovnat s profesionály. I po mnoha letech mě stále překvapuje, když předvádějící vůbec netuší, do čeho jde. Nejprve jdou všichni koně jedné kategorie krokem společně kolem porotců, pak jednotlivě v klusu, krokem od porotců a zpět po rovné linii a nakonec musí předvaděč koně postavit do výstavního postoje. (Přední nohy jsou postavené kolmo k zemi, zadní natažené dozadu, krk je vyklenutý do typické labutí šíje, hlava natažená vzhůru, kůň musí mít soustředěný výraz.) Sbor porotců nezná žádné údaje o koni a hodnotí bez katalogu, aby byla zaručena co největší objektivnost posuzování. Porotci bodují typ, hlavu, krk, tělo a tělní linie, nohy a pohyb. Jméno koně zveřejní hlasatel, až když kůň opustí kolbiště a rozhodčí odevzdají svá hodnocení. Jedná-li se o šampionát, postupují do něj obvykle z každé kategorie první dva koně. Při Prague Intercupu se ještě koná tzv. European Cup, což je šampionát pro koně odchované a vlastněné v Evropě.
Česká národní přehlídka
K posouzení dorazilo 30 koní, bohužel v kategorii hřebců čtyřletých a starších došlo k diskvalifikaci dvou účastníků – koně byli veselí a mokrá vodítka pekelně klouzala, takže stačilo málo a hřebci prchali z kolbiště.
Porotu tvořili: Anna Stojanowska (PL), HRHP Alia Al Hussein (JOR), JVŠ Fatima Bint Hazza bin Zayed bin Sultan Al Nahyan (UAE).
Zpočátku pršelo, ale pak už to byl regulérní liják a výstava se tak mžikem změnila v Miss mokré tričko! Zároveň byly letos netradičně zpřeházené kategorie, protože někteří starší koně se ještě účastnili jezdecké soutěže ke konci výstavy. Bohužel i tyto organizační záležitosti vedly k prostojům a výstava nabírala stále větší zpoždění. Nakonec skončila téměř o dvě hodiny později, než bylo plánováno.
Výsledky českého šampionátu
Juniorské klisny
- Ayala Hadiya (maj. J. Lízr)
- Marah AQ (maj. M. Novotná)
- Rabi´a (maj. K. Chrysta)
Seniorské klisny
- Kar Zohar Almas (maj. A. Poláčková)
- Magic Kylie (maj. V. Svěrkoš)
- Saríja (maj. M. Kyselý)
Juniorští hřebci
- Jabroot VT (maj. T. Hrubá)
- Kar Keshet Zoheret (maj. A. Poláčková)
- Aldan Habibi (maj. MVDr. R. Babáková)
Seniorští hřebci
- Luke Skywalker de Napoli (maj. T.K. Endurance s.r.o.)
Classic Pleasure
- Nomenklatura Nasr – jezdkyně Š. Němečková
- Madir Ibn Majesta – jezdkyně A. Šindlerová
- PA Matalla Bint Mameluk – jezdkyně Eliška Vlková
Bude pokračovat Prague Intercup, nebo ne?
Mezitím stále vydatně pršelo a zahraniční handleři se shodli s ředitelem výstavy J. Lacinou, že za těchto podmínek nemá smysl začínat mezinárodní výstavu. Její začátek byl nakonec posunutý až na 17. hodinu a ukázalo se, že to bylo rozumné řešení, protože déšť přeci jen ustával.
Porota byla tentokrát jiná: Helen Hennekens van Nes (BE), Gianmarco Aragno (IT), Karin Zeevenhoven (NL), Jerzy Bialobok (PL), Mark Ismer (DE) a Joseph Polo (US).
Poněkud jsem si zoufala, protože to kvůli temnému nebi vypadalo, že si na poslední koně v ringu budeme svítit čelovkou – nakonec hodnocení skončilo krátce před osmou, ale zdaleka se nestihly všechny kategorie, které měly být posouzeny v sobotu. Start se tedy v neděli posunul na dřívější čas, a to na 8.30 hodin.Vzhledem k tomu, že bylo obodováno jen 25 koní z celkového počtu 63, bylo jasné, že v neděli to bude muset jít rychle, aby se všechno stihlo.
Konečně slunce!
V neděli ráno nás opět uvítaly dešťové kapky a už jsem propadala zoufalství. Goretexové boty (původně přihozené do kufru jen pro „strýčka Příhodu“) mi zaručily alespoň nohy v suchu, protože cesta ke kolbišti byla už plná obrovských kaluží a bahno bylo všude. Ale na radaru to nevypadalo tak děsivě jako v sobotu a opravdu – během dopoledne se vyčasilo a pak už se sluneční paprsky snažily všem vynahradit předešlý propršený den. Nutno dodat, že handleři jsou skutečnými profesionály a všechno klapalo tak, jak bývá při této prestižní výstavě zvykem.
Kolem poledne divákům zpestřil obědovou pauzu doprovodný program: folklorní soubor Jarošovci, ukázka lovu s dravým ptákem v podání Milana Straky a závod dětí s koníky na tyči. Čtyřspřeží starokladrubských vraníků pak přivezlo porotce k závěrečnému posuzování šampionátu.
Letos zabodovali i koně českých majitelů – Seniorskou zlatou šampionkou v Prague Intercupu i European Cupu se stala Anawera Niny Suškevičové (SUWECO CZ) a Koněm s nejlepším pohybem a Nejlepším v Česku registrovaným koněm byl jednomyslně porotci zvolen Hanine Al Shahania Ing. Mariny Novotné, který sbírá úspěchy i v endurance.
Očima fotografa
Prague Intercup fotím od začátku jeho existence a už jsem si zvykla na jeho specifika. V kolbišti nesmím překážet porotcům, svým kolegům fotografům a nejlépe se ještě vyhýbat kameramanům, kteří zajišťují přímý přenos. Občas je to docela náročné, ale všichni se snažíme, abychom si nevlezli do záběru. Mezi jednotlivými kategoriemi, kdy fotím koně v klusu a v postoji, předávání cen, sponzory atp. ještě běhám na opracoviště, abych „ulovila“ nějaké portréty a snímky pro radost. Obvykle se nestíhám ani napít a jídlo je ve spěchu, protože se od vás očekává, že nafotíte všechno, tedy i doprovodný program. A odskočit si? Téměř nonsens! Když se dívám na počet vyfocených snímků, vím, že mě čeká další práce (asi tak týdenní), než vše proberu, popíšu, zpracuju…Obvykle nejdéle v úterý po výstavě už mi někdo volá a píše, zda nemám pana XX, firmu XY, koně toho a toho. Zkrátka dva dny fotím doslova od rána do večera, zveřejnit se snažím jen fotky, které jsou korektní, ale všechno to chce čas. Laskaví čtenáři EQUICHANNELu mi snad tedy prominou prodlevu, než jsem sepsala tento článek!
Šampionáty
Roční zlatá šampionka – D Raseel (Dubai Arabian Horse Stud)
Roční zlatý šampion – Nisser Babel (Hekmat Al Shareif)
Juniorská zlatá šampionka – Madama Moniscione (Hanaya Arabian Stud)
Juniorský zlatý šampion – D Fannan (Dubai Arabian Horse Stud)
Seniorská zlatá šampionka – Anawera (SUWECO CZ)
Seniorský zlatý šampion – Lawrence El Gazal (La Movida Arabians)
European Cup
(šampionát určený pro koně vlastněné a chované evropskými majiteli)
Roční zlatá šampionka – Bianca of Sinus (Sinus Arabian Stud)
Roční zlatý šampion – Nisser Babel (Hekmat Al Shareif)
Zlatá juniorská šampionka – Madama Moniscione (Hanaya Arabian Stud)
Seniorská zlatá šampionka – Anawera (SUWECO CZ)
Juniorský zlatý šampion – El Draco RA (Regina Arabians)
Seniorský zlatý šampion – Lawrence El Gazal (La Movida Arabians)
Podrobnější výsledky včetně speciálních cen najdete zde: https://www.arabianessence.tv/events/prague-2022-intercup/485/
Galerie
Od čtvrtka 5. do neděle 8. prosince se výstaviště v Salcburku stalo centrem mezinárodního jezdeckého sportu, předvánočních nákupů, vzdělávání a…
Amadeus Horse Indoors 2024
Amadeus Horse Indoors...jedinečný předvánoční mix vrcholového sportu, nákupů a zábavy odstartuje již tento čtvrtek v rakouském Salcburku.