Arabové dobyli Císařský ostrov
Co mají společného arabští koně, ministr a několik velvyslanců? Ti všichni se sešli 1. a 2. září na Císařském ostrově, kde se konal již třetí ročník Prague Intercupu a XI. Národní přehlídka plnokrevných arabských koní a také se rozdělovalo 20.000 Eur v rámci premiéry soutěže Prague European Cupu mezi koně chované a vlastněné v Evropě. Na arabské koně se nakonec opravdu přišel podívat i ministr zemědělství Ing. Petr Bendl, pod jehož záštitou se celý víkend konal a který se osobně zdržel po celé nedělní odpoledne. To samotné již o lecčem svědčí…
Výstavu dělají i detaily
První „šok" (ale v dobrém slova smyslu!) asi utrpí návštěvník hned při vstupu do haly, protože našinec není zvyklý na čerstvě vymalovanou halu (což si musel vyřešit den předem pořadatel) a VIP prostory, kde jsou stoly s ubrusy až na zem a kde čekáte, že se jídlo bude servírovat na rodinném stříbře :-)! Jenže majitelé špičkových arabských koní jsou zkrátka na takovéto prostředí zvyklí z jiných evropských a světových výstav, takže pokud je chceme vidět i v Praze, musíme jim nabídnout minimálně stejné, ne-li lepší podmínky a také veškerý servis. A když už dá tolik práce tyto prostory připravit, tak přeci nenecháte hosty chodit kolem špinavých zdí, že? Dalším příjemným překvapením na hale byly kompletně doplněné žárovky osvětlení a ometená stropní okna haly, což jsem jako fotograf kvitovala s velkým povděkem. Tyto detaily pak samozřejmě tvoří celkový dojem z akce.
Koně a předváděči
Podle reakcí přátel si všichni velmi cenili toho, že výstava klape na čas a nejsou zbytečné prostoje i při tak velkých počtech koní v kategoriích. To je díky disciplíně, na kterou jsou téměř všichni od arabských koní zvyklí, naprosto běžné. Na veškerou dochvilnost v zázemí dbá zkušený tým členů disciplinární komise a o plynulost v ringu se stará ringový steward. Neexistuje, aby koně nebyli připraveni včas před svou kategorií.
Minulý rok jsem dostala jako reakci na svůj článek mail, kde mi byly vylíčeny drsné metody předváděčů, a tak jsem letos (jakmile to šlo) vybíhala z haly a sledovala dění za ní. Pochopila jsem jedno - vodiči mají ke koním povětšinou kladný vztah, a co se týče drsných metod, tak jakmile kůň nerespektuje jejich pokyny, někam se tlačí, chce očichávat jiného koně či jiné, tak poté samozřejmě přichází rychlá odveta. Trhnutí vodítkem, krátké šlehnutí bičem a vše je rázem vyřešeno. Domnívám se, že je pořád lepší mít koně pod kontrolou za cenu důraznějšího napomenutí, než-li se s ním prát nejprve venku a pak i před porotou, která nestačí uhýbat před koněm, který nevydrží chvíli stát v klidu a šlape nakonec i po svém předváděči! Žádné bití ani jiné zákroky jsem neviděla a pochybuju, že by si to kdokoli dovolil v přítomnosti ringstewarda, veterináře a dalších členů disciplinární komise. A nebudu spekulovat o tom, co si někdo myslí, že se děje jindy a jinde. Arabští koně jsou ve světě cíleně připravováni na výstavy profesionálními trenéry, takže i roček je skvěle připravený a dokáže se předvést v tom nejlepším světle. Potěšující však bylo, že čeští koně byli letos celkově velmi slušně připraveni a jistě k tomu přispěli i zahraniční handleři, které si mohli čeští majitelé najmout. Nicméně delší cílená příprava koní na šampionát by některým velmi prospěla a jistě by měli i vyšší bodové ohodnocení. Ale to je stará písnička :-).
Profesionální posuzování
Posuzování bylo letos také velmi zajímavé a vysoce profesionální. Mezinárodní porota je vždy velice zkušená a všichni porotci mají za sebou náročný „výcvik", než mohou sami posuzovat. V rámci zachování co největší objektivity neznají jméno koně, kterého hodnotí. Teprve když předají své bodové ohodnocení a kůň opouští halu, je jeho totožnost zveřejněna a taktéž přidělené body, takže i všichni diváci ihned vidí, jak byl kůň ohodnocen. V českém šampionátu se boduje 1 - 10 body v sedmi kategoriích, v mezinárodním až 20 body v pěti kategoriích a letos jsme také měli možnost několik nejvyšších známek vidět, což je potěšující a svědčí to o vysoké úrovni koní v Praze.
Koně se vždy nejprve představí v kroku v celé skupině, pak již vcházejí klusem a je na předváděči, jak využije prostor a předvede svého svěřence. Někteří to umějí skutečně skvěle a také jsou za to velmi dobře placeni. Obvykle se se vstupem koně do ringu začne ozývat velký rachot - to se do akce zapojili tzv. „plašiči", jejichž úkolem je hlukem co nejvíc koně vybudit, aby se nesl co nejlépe. Pokud je ale všeho moc, jsou napomínáni a mohou být i vykázáni z haly. Takže to dělali ti divní pánové a paní na ochozu či dole u vchodu haly :-)! (A ano, při první výstavě mě taky vyděsili, ale zvykla jsem si...) Po klusu následuje postavení koně do výstavního postoje (a nejspíš si zase přečtu něco v duchu „proč jim rvou ty hlavy tak nahoru" atd. - nejspíš asi proto, že tak je to zkrátka zvykem při předvádění arabů...). Samotné předvedení zakončí posouzení koně v kroku a poté opouští kolbiště. Samotná procedura trvá přibližně pět minut, avšak i pro těch „pět minut slávy" je třeba několika týdnů tréninku...
Významní hosté
Krásu arabských koní v Praze si nenechali ujít ani významní zahraniční hosté - marocká velvyslankyně či velvyslanci Saúdské Arábie, Jižní Koreje a Palestiny. A samozřejmě již zmíněný ministr zemědělství Ing. P. Bendl, který byl evidentně výstavou zaujatý, protože bedlivě sledoval průběh akce i koně samotné a nakonec předával osobně několik ocenění. Pro české publikum je asi velmi nezvyklé, když majitelé hlasitě povzbuzují své koně (např. zástupci stáje saudskoarabského prince povzbuzovali své koně velmi rytmickým potleskem, převzatým z arabských tanců). Samozřejmostí je i to, že jakmile je rozhodnuto o pořadí koní, jdou se jejich majitelé fotografovat s koněm. Často je přítomen celý tým, což je velmi sympatické a všichni trpělivě čekají, až fotografové zachytí ten správný záběr. Zkrátka atmosféra této výstavy je poněkud odlišná, než jsme zvyklí my u nás.
Dream team
Čím více různých výstav navštěvuji, tím větší obdiv mám ke každému, kdo je ochoten cokoli zorganizovat! Málokdo si dovede představit, co to vše obnáší a že bez nadšenců ochotných tomu věnovat mnoho svého volného času prostě žádná výstava fungovat nemůže. Obzvláště tato akce, kde jsou pořádány prakticky tři soutěže během jednoho víkendu a kde se střídají hodnotící komise, koně, ceny, hosté, sponzoři, národnosti a jiné. To vše je jeden velký, ale dobře organizovaný kolotoč, který u nás nemá obdoby!
Snad tedy všechny zainteresované do organizace tohoto ,,arabského" víkendu potěší slova od Jana Špačka a Šárky Veinhauerové, kteří letos na tuto výstavu zavítali poprvé a své dojmy shrnuli do následujícího příspěvku:
Jan Špaček: snad nejlépe připravená akce v ČR, vše klapalo jak mělo, bylo to pro mě dost adrenalinové a místy se mi nadšením až ježila kůže. Araby jsem nikdy nemusel a ani teď nemusím, ale tam, jak byli rozpumpovaní, to byl zážitek, na který nezapomenu. Ti vodiči si zaslouží obdiv, úplní zaříkávači, obdivoval jsem jejich umění předvést koně a fyzickou výdrž. Povzbuzování majitelů a chovatelů, u koní dost nevídané, většinou se všichni bojí, aby se kůň nesplašil...
Šárka Veinhauerová: Energická, nevšední, adrenalinová, nádherná show, plná překrásných koní... Perfektně zorganizovaná, ani chvilku jsem neměla čas se nudit. Jen těžko se hledají ta správná slova na vyjádření náboje, který tato akce měla!
Výsledky - XI. český národní šampionát
Mladé klisny
Mladí hřebci
Starší klisny
Starší hřebci (předvedeni jen dva)
Výsledky - Prague European Cup
Mladé klisny (16 koní v kategorii)
- zvítězila Magenta K.A. (maj. NV Zoutekreken, BE)
Mladí hřebci
- zvítězil Gzavi (maj. SUWECO Stud, CZ)
Starší klisny
- zvítězila Polonia (Knocke Arabians, BE)
Starší hřebci
- zvítězil hřebec Poganin (SK Janow Podlaski, PL)
Výsledky III.Prague Intercup
- Juniorskou zlatou šampionkou se stala Palatina (SK Janow Podlaski, PL).
- Juniorským zlatým šampionem EKS Alihandro (ATHBAH Stud, KSA).
- Zlatou seniorskou šampionkou byla zvolena Lamana (SAX Arabians, DE).
- Zlatým seniorským šampionem se stal Moutaz Al Biwaibiya (Al Khalediah Stables, KSA).
Speciální ocenění:
- Kůň s nejvyšším skóre (93 bodů) - Lamana (SAX Arabians, DE),
- Nejlepší čistě egyptský kůň - Al Yakoutah al Shaqab (Al Shaqab Stud, QA),
- Nejlepší český kůň - Ametista Al Jade (SUWECO CZ, s.r.o.),
- Kůň s nejlepším pohybem - Florencja (A. Wojtowicz, PL).
Více snímků Renáty Kolářové z celé akce na www.horsephotos.cz.
Galerie
Od čtvrtka 5. do neděle 8. prosince se výstaviště v Salcburku stalo centrem mezinárodního jezdeckého sportu, předvánočních nákupů, vzdělávání a…
Amadeus Horse Indoors 2024
Amadeus Horse Indoors...jedinečný předvánoční mix vrcholového sportu, nákupů a zábavy odstartuje již tento čtvrtek v rakouském Salcburku.