6. ročník jarní výstavy v Praze - jaká jí čeká budoucnost?
Ve dnech 13. až 15. dubna se konal v pražském jezdeckém centru na Císařském ostrově v Praze již 6. ročník jarní výstavy, pod názvem „Výstava koní a všeho, co ke koním patří“. Jak to celé probíhalo a jaká byla úroveň akce si můžete přečíst v naší reportáži.Zároveň jsme do GALERIE umístili krásné fotografie Martiny Polákové ze souběžně probíhajících skokových soutěží st. T** - ČSOB Velká cena Prahy 2007. Doporučujeme vaší pozornosti.
Páteční rozjezd…
Samotné návštěvníky, natož účinkující, nijak nezaskočilo magické datum - pátek 13. (!)
„Rozjezdový pátek“, nebyl divácky extrémně naplněn a bývá zpravidla zaměřen na návštěvníky z řad nejrůznějších škol a učilišť. Počasí přálo po celé tři dny skutečně všem a kdo vyrazil odvážně jen v kraťasech a tričku, mohl se při sledování parkurových závodů i čerstvě "jarně" opálit. (Fotografie ze soutěže stupně T** - ČSOB Veká cena Prahy 2007 můžete shlédnout pod odkazem GALERIE na tomto webu.)
Program bohužel po celé tři dny byl téměř stejný…
Během dopoledního programu (od 10 cca do 11:30 hodin) se široké veřejnosti představilo v chovatelské přehlídce několik více či méně známých plemen koní. Za zmínku stojí např. Kisbérský polokrevník – klisna 1934 AMATI AIDA W a ÉBEN W (opravdová rarita - na světě se jich vyskytuje pouze cca 2 000ks), Ukrajinský Jezdecký kůň – klisna 8/661 INGRID (velmi všestranný, pohodlný a učenlivý), Trakénský kůň – hřebec 1099 PLESANT Lipický kůň (v zastoupení 2757 Favory III, který působí již několik let jako plemenný hřebec) v majetku paní Barbary Bachmann – Smrkovsky, Plnokrevný Arabský kůň ( zastoupený českou kobylou s jménem Ubaha, která má na svém kontě již několik krásných a především velkých úspěchů z výstav a vytrvalostních závodů), ale také zde nechyběli samozřejmě chladnokrevní koně - a to ČMB, Norický kůň. A také koně z těch „nižších“ řad jako např. Huculský kůň, Hafling či Irský Tinker a samozřejmě American a British Miniature Horse a mnoho dalších...
S předvedením koní v chovatelské přehlídce vypomáhali učňové z kladrubského učiliště, ale i oni (téměř profesionálové) měli občas s jejich vedením problémy. Nejčastějším prohřeškem některých vystavovaných koní bylo stavění se na zadní, vyhazování nebo místo klusu rovnou cválali, nemluvě o Falabelách, které byly přímo „nuceny“ pro změnu cválat. Bohužel když se takový učeň rozeběhne a dělá metrové kroky, co má prcek vedle něj jiného dělat. Zdá se, že předvedení koní na ruce, zůstane v Čechách stále záležitostí, na níž je hodně co zlepšovat.
Polední pauza…
Po zakončení dopolední chovatelské přehlídky se téměř každý z diváků i účinkujících seskupil u místních stánků s jezdeckými potřebami, ale i u těch s „buřtíky a klobásami“. Co se prodejců týče, valná většina byla spokojena, protože se zde sešlo oproti loňským ročníkům poměrně velké množství nákupuchtivých „koňáků“.
Škoda jen, že nedorazili všichni prodejci uvedení v katalogu, což se samozřejmě nedá pořadatelům vytýkat. Určitě zajímavým obohacením výstavy byl stánek nazvaný „Turistika na koni“ odboru při KČT Jihočeský kraj. Nabídl kompletní nabídku toho, co je dnes v oblasti "koňské turistiky" v Čechách možné, včetně nabídky map, které u nás za poslední léta vyšly a mnohým zájemcům zůstávají často utajeny.
Po návštěvě tohoto stánku jste zjistili, jak a kudy se např. můžete vypravit s koněm ze Šumavy do Rakouska či Bavorska, co k tomu potřebujete, kde můžete přespat, kde koně ustájit, vč.nabídky německých a rakouských stájí.
A jaký byl odpolední program?
Pravdou je, že nejen diváci poukazovali na problém zvaný „originalita“. Snad většině se ne úplně zamlouval letošní program, neboť byl velmi podobný tomu loňskému. Jen se vyměnili někteří účinkující…
Dalo by se říci, že místo jedné z nejlepších českých westernových jezdkyní Esther Weberové, která bohužel nedorazila, se objevila skupina jezdců z Westerners International. Ta ukázala nejen jízdu kolem barelů, ale také předvedla lasování telete, ovšem lidského.
Samozřejmě nemohla chybět ani „chladnokrevná drezura“, kterou předvedla jako vždy Lenka Šestáková s Bonem. Určitě je vhodné poukázat na výrazné zlepšení dvojice, o kterém svědčí dobré výsledky z drezurních závodů, které probíhaly ihned v neděli 15.4. v prostorách TJ Žižka. Celkově působil tento pár přirozenějším a harmoničtějším dojmem, než večerní drezúrní ukázka Aleny Zeusové na koni LOUTANAS AZ. Bohužel jsme neměli možnost pro zranění vidět českého drezúrního jezdce Fabrizia Sigismondiho, který má v současné době na Císařském ostrově svou domovskou stáj.
Za jezdecký oddíl Harfa se nám představili tři krásní chladnokrevní koně – Nil + Nugát (Norický kůň) a již dříve zmiňovaný Bono (ČMB). Nila a Nugáta pod sedlem předvedly děvčata B. Pavlů a P. Čadová v odpoledním programu. Škoda, že zůstalo pouze u klusání.
Snad největším překvapením výstavy bylo vystoupení nazvané „Kůň a pes“, v němž měla premiéru Anna Reinbergerová, šéfredaktorka časopisu Svět koní. V pěkné ukázce vynikla především ochota a spolupráce koně (maskota časopisu Westík (ČT) ) se psem Rikim.
Naprosto nezklamal ani Milan Maťátko, který se sice na českých koňských výstavách a přehlídkách objevuje pravidelně již několik let, přesto jeho vystoupení s klisnou BRINCHOFF´S SUPRISE bylo vynikající a návštěvníci nadšeně aplaudovali. I samotné pozitivní nadšení a radost, s jakou ukázku předváděl, by mohlo být příkladné pro mnohé jezdce a koňaře.
Škoda, že nedorazila Česká barokní společnost, přesto jsme měli možnost vidět ukázku Španělské jezdecké školy. Paní Barbara Bachmann Smrkovsky předvedla na působivou hudbu drezurní ukázku s lipickým plemeníkem Favory III. CZ.
V dámském sedle, ale tentokrát ve westernovém stylu se objevila O. Kopáčková v sedle Anatola s doprovodem Khenose. V jeho sedle jel a posléze předváděl do polohy ležmo Radek Divácký. Tato dvojice předvedla jízdu s vlajkami a práskání bičem.
Za zmínku stojí i několik dalších vystoupení - např. originální „pětilka“, kterou předvedly členky Akademického jezdeckého klubu ČZU Praha Suchdol, triga Minihorsů pod vedením A. Sádla, paravoltiž a další…
Poněkud „z jiného soudku“ byla pak westernová ukázka v podání Karla Kubaty a Barbory Konopáskové. Snažili se divákům na jednotlivých cvicích a komentářem přiblížit nejen westernové ježdění, ale ježdění na koni vůbec.
V závěru odpoledního i večerních vystoupení se objevila i klasická čtverylka Starokladrubských vraníků.
Příjemným zakončením dne i večerních programů bylo i vystoupení kaskadérské skupiny Caballos, která opravdu dokázala zvednout diváky ze židlí. Škoda, že neměla více prostoru, což se bohužel nevyplatilo jedné z členek při pátečním večerním programu. Doufejme, že zranění hlavy nebylo vážné a zase bude brzy v pořádku. (Při loňské pardubické výstavě, na větší ploše, měla však skupina možnost nabídnout divákům více ze svého umu i dovedností při nichž se všem tají dech.) I tak předvedla skupina spoustu povedených kousků, jako je sbírání šátečků ze země, úplné vyvrácení ze sedla, jízda hlavou dolů, doslova oblézání koně - a to vše za plného cvalu napříč halou!
Výhodná nevýhoda – nabitý program.
Pořadatelé měli program velmi dobře zajištěný. Když už to divákovi v hale přišlo nezajímavé, mohl se vydat hned o kousek dál ke kolbišti. Tam probíhal program po celé tři dny. V pátek jste mohli sledovat snad „budoucí mistry“ na Hobby závodech, v sobotu profíky (parkury „S*“ až „ST**“) a v neděli („L**“až „T**“ ČSP- ČSOB) více méně jen samotné mistry - Aleše Opatrného, Veroniku Macánovou, Jirku a Kamila Papoušků, Sergeje Motyguina, Lucii Polákovou, Zdeňka Žílu, Ludvíka Jandourka a mnoho dalších známých a dobrých parkurových jezdců. Kdo však preferoval raději drezuru, mohl se přemístit na druhou stranu ostrova, do areálu TJ Žižka Praha. Tam se v neděli konalo první kolo Českého drezurního poháru. Kdo však dává přednost všestrannosti, byl na tom o něco hůře. Ve stejném termínu se totiž konala v Pardubicích, a tak by přišel o jednu z těchto akcí.
A co budoucnost ?
Toť dobrá otázka, jen velmi záludná. Rok od roku totiž přibývá diváků ale i účinkujících, kteří tvrdí, že se výstava horší, nikam se nevyvíjí a pomalu přichází její konec. Bohužel v podobné fázi se nachází i výstava v Lysé nad Labem, konaná každoročně v září, která svým způsobem již léta stagnuje. Jsou však i tací, kterým se akce líbila více než v předchozích letech nebo na ní byli poprvé. Takže výsledek je těžké realisticky posoudit. Přijďte se raději příště podívat sami a udělejte si také vlastní názor. Určitě je však třeba za všechno poděkovat pořadatelům, společnosti In Expo Group a jim pozvaným účinkujícím, kteří se snažili, aby se celý program povedl a byl takový, jaký nakonec byl. Na Císařském ostrově to tento víkend doslova a do písmene žilo koňmi, diváci se příjemně bavili a to je určitě podstatné.
Galerie
Od čtvrtka 5. do neděle 8. prosince se výstaviště v Salcburku stalo centrem mezinárodního jezdeckého sportu, předvánočních nákupů, vzdělávání a…
Amadeus Horse Indoors 2024
Amadeus Horse Indoors...jedinečný předvánoční mix vrcholového sportu, nákupů a zábavy odstartuje již tento čtvrtek v rakouském Salcburku.