103. FIERACAVALLI
Pokud během zimních večerů spřádáte plány, kam se v příští sezóně podíváte za koňmi, zatrhněte si v kalendáři datum 7.-10.11.2002. V těchto dnech se totiž po sto čtvrté otevřou brány výstaviště ve Veroně všem, kdo milují koně, jízdu na nich a všechno, co k tomu patří.
Výstava Fieracavalli patří k největším v Evropě. Z pohledu statistiky to můžeme vyjádřit třeba takto: téměř 300 000 m² výstavní plochy, asi 97 000 návštěvníků ve 4 dnech, na 2000 koní nejrůznějších plemen, 470 vystavovatelů a prodejců, 700 jezdců z 15 zemí světa, 40 chovatelských asociací.
Výstava je koncipována tak, že kdokoli, kdo se koňmi zabývá nebo třeba jen uvažuje, že by se jimi zabýval, odchází uspokojen. Šíře nabídky je ve Veroně neuvěřitelná a u nás dosud nevídaná. Probíhají zde souběžně jezdecké soutěže na šesti venkovních a krytých kolbištích, chovatelské přehlídky a informativní ukázky. Běhá se zde na improvizované dostihové dráze. K vidění jsou nejen parkury, ale i western, soutěže jedno- i dvojspřeží, závody chladnokrevných koní, velkou pozornost přitahují soutěže domácích plemen i španělská klasická „doma vaquera“ a totéž platí o ponících či klusácích.
K tomu všemu přidejte nesportovní část veletrhu. Velkou plochu zaujímají stánky regionálních a zahraničních cestovních kanceláří nabízejících pobyty s koňmi ve všech koutech světa od Pardubic až k Jižní Africe. Propagační materiály jsou všude a patříte-li k jejich sběratelům, vezměte si s sebou do Verony pořádný batoh! Stejně pestrá je i nabídka knih a časopisů a našinec jen tajně doufá, že se i u nás dočkáme něčeho podobného. Skutečným srdcem veletrhu jsou ale pavilony s prodejními stánky jezdeckých potřeb. Seženete tady všechno, co ke koním patří, a když říkám všechno, myslím všechno: přepravníky na koně, kočáry, bryčky, jezdeckou výstroj všech světových stylů, doplňky, šperky, boty, šampóny, vitamíny, krmné směsi, deky, dečky, oblečení jezdecké i nejezdecké… Haly jsou beznadějně plné snad s výjimkou prvního dne, a proto je dobré sem vstoupit s přesnou představou co a za kolik chci koupit. Jinak hrozí, že vás omračující nabídka vyčerpá po první hodině.
Verona se letos pyšnila tím, že se zde konalo jedno z kol světového skokového poháru. Díky tomu jste mohli na vlastní oči vidět takové parkurové hvězdy jako Otto Becker, Markus a Meredith Beerbaumovi, Jos Lansink nebo Jerry Smitt. Mimořádnou pozornost přitahovala jordánská princezna Haya, která znovu dokazovala, že je nejen krásná, ale také velmi schopná jezdkyně. Kvalitní jezdci byli ostatně k vidění ve všech soutěžích, ať to bylo CSIO poníků či evropský šampionát arabských koní či jiné. Pořadatelé ostatně sehnali na ceny téměř jednu milardu italských lir, a to už dokáže zaujmou i ty nejlepší.
Pýchou každé podobné akce je večerní show a ta veronská rozhodně patřila k těm lepším. Probíhala ve spojení s parkurovými závody, ale i sama o sobě byla silným zážitkem plným koní z nejrůznějších historických etap i z nejrůznějších končin světa. Taková show nakonec také plní svůj hlavní účel – přilákat do světa koní další a další adepty jezdeckého umění.
To se ostatně daří i veletrhu Fieracavalli jako celku. Když uvážíte poměrně snadnou dostupnost Verony i výstaviště, širokou nabídku ubytování ve městě, příznivé ceny vstupného (cizinci platí méně než Italové, a sice 20 000 lir na den nebo 90 000 lir za čtyři vstupy včetně noční show) a další krásy, které historická Verona nabízí, máte hned několik důvodů, proč se tam za rok podívat také.
Bližší informace najdete mimo jiné i na internetu www.fieracavalli.com – kromě vás se tam ostatně za pouhé čtyři dny trvání veletrhu podívalo v roce 2001 téměř padesát tisíc lidí!
Od čtvrtka 5. do neděle 8. prosince se výstaviště v Salcburku stalo centrem mezinárodního jezdeckého sportu, předvánočních nákupů, vzdělávání a…
Amadeus Horse Indoors 2024
Amadeus Horse Indoors...jedinečný předvánoční mix vrcholového sportu, nákupů a zábavy odstartuje již tento čtvrtek v rakouském Salcburku.