Lukáš Létal: „Dobrá drezura není o tom, že koni vezmu jeho myšlení“
Dlouhodobý reprezentant České republiky v disciplíně všestrannost, držitel stříbrného výkonnostního odznaku ve všestrannosti, rozhodčí pro drezuru, skoky a všestrannost MUDr. Lukáš Létal může být pro mnohé zdrojem inspirace. Je úspěšný, nesmírně pracovitý a přesto tak moc skromný...
Lukáši, proč u Vás vyhrála právě všestrannost? Přece jen je to jedna z nejnáročnějších jezdeckých disciplín…
Všestrannosti se věnuji přesně od roku 2008, kdy jsem v rámci mezinárodních závodů v Pardubicích absolvoval svoji první soutěž na úrovni Z – popravdě byl to dost šok startovat v této disciplíně poprvé hned na závodech, kde se jede olympijská kvalifikace… Ke všestrannosti jsem se dostal úplně náhodou – v té době jsem měl anglického plnokrevníka Zlatého Poklada, který dělal chyby v parkurech. Tak jsem na doporučení kamarádky, která se znala s panem Slavíkem, zkusil všestrannost. Do té doby jsem o všestrannosti nevěděl vůbec nic a popravdě ani mě moc nezajímala. Ale musím říct, že ačkoliv naše vystoupení tenkrát nebylo nijak slavné, všestrannost mě chytla.
A čím to celé začalo?
Narodil jsem se na jedné jihomoravské vesnici v naprosto nekoňařské rodině. Jediní koně, kteří tam byli, byli chladnokrevníci v JZD a to také byli první koně, se kterými jsem přišel do styku. Popravdě nevím, proč a po kom, ale byl jsem do koní od mala blázen, takže pokaždé, když pan Mrákava – tak se jmenoval kočí z JZD – projel kolem s vozem taženým koňmi, pokud to jen trochu šlo, všeho jsem nechal a „nasáčkoval“ jsem se mu na vůz. Prázdniny jsme tenkrát trávili ještě s jedním kamarádem tak, že jsme se potají propašovali do družstevní konírny a „pomáhali“ panu Mrákavovi. Jezdit na voze mě ale nikdy moc nebavilo, a jelikož jezedáčtí begani nebyli zrovna k ježdění vhodní, snažil jsem se někde objevit koně jezdecké. Bohužel nikde v dojezdu na kole nebyli. Po čase jsme ale zase s jednou kamarádkou zjistili, že v nedaleké vesnici mají nějací lidé poníky, tak jsme se nacpali k nim a začali na nich jezdit ve stylu Vinnetoua….
Asi v desíti letech jsem své rodiče začal terorizovat s tím, aby mi koupili poníka, až to neunesli a taťka zajel do dostihových stájí u JZD Moravská Nová Ves zeptat se, jestli bych tam mohl chodit. Naštěstí mohl a tak začala má trošku kultivovaná jezdecká kariéra. Denně jsem jezdil po škole na kole asi 8 km do stájí, abych tam mohl „dřít jak otrok“ a asi deset minut se svezl na kobyle, která se mnou za tu krátkou dobu tak dvakrát praštila o zem…:) Nefungovali jsme jako jezdecký oddíl, ale jako dostihová stáj u JZD a my děti jsme tam byly spíše trpěny, než aby se nám někdo jezdecky pravidelně věnoval. Ale naštěstí jsem asi padl do oka trenérovi panu Halouzkovi a ten mě sem tam, když jsem tam byl zrovna sám, na Gorce potrénoval – to jsem byl naprosto šťastný, ale moc jsem se s tím před ostatními dětmi nechlubil, protože by mě asi vykostily…:)
Bohužel v devadesátém roce byla stáj zrušena – koně se prodali a mně nezbylo nic jiného, než hledat koně jinde. Náhodou jsem se tenkrát dostal do Ladné k Petru Vlašicovi, který koupil výbornou kobylu albertovského chovu Satyru, na které jsem u něj jezdil. Ale celé ježdění spočívalo v tom jezdit do lesa, cválat po loukách a občas si skočit nějaký kmen v lese nebo balíky slámy na poli.
Po prvním ročníku gymnázia jsem se přes jednoho známého – kterému jsem v té době „týral“ poníka a nějakého křížence – dostal o prázdninách do Bratislavy na Sláviu, kde měl v té době ustájené koně pan Weis ze Švýcarska a připravoval mu je na prodej MVDr. Hanulay. No to bylo pro mě, jak když se ocitnu na Marsu. Najednou jsem byl mezi lidmi, o kterých jsem do té doby jen četl v Jezdectví. Tenkrát mně asi došlo, že mé dosavadní lítání na koni s nějakým výcvikem nemá nic společného a bylo to také poprvé, kdy jsem jezdil pravidelně pod trenérem – a měl jsem štěstí, že zrovna s jedním z nejlepších u nás… Byl jsem tam tenkrát celé prázdniny sám, přespával v sedlovně, ale šťastný. Jenže v září jsem se vrátil zpět na Moravu a bylo po ježdění.
Naštěstí asi po roce přišel ze Slávie do Moravské Nové Vsi, kde stáje po JZD koupil pan Bartošík, a založil tady teplokrevný chov, Tomáš Novák. Byl to tenkrát moc dobrý jezdec, který mě toho hodně naučil, a také první člověk, který mě konečně pravidelně trénoval a později pustil s kobylami i na závody. Bohužel podmínky na přípravu koní byly v Moravské velice mizerné, nebyla tam ani písková jízdárna, natož hala, takže koně se chystali na louce a jelikož bylo buď bláto nebo tvrdo, moc to nešlo. Takže Tomáše to asi po dvou letech už přestalo bavit a odešel do Tlumačova. A já jsem zase dojezdil.
No ale v té době jsem maturoval a potom odešel do Hradce Králové studovat medicínu, takže s koňmi jsem měl zase utrum. Během studia medicíny jsem občas chodil jezdit na Hradeckou jízdárnu koně Jardy Kadavého. Byl tenkrát naším reprezentantem ve všestrannosti a na jízdárně měl ustájené dva koně, které jsem mu mohl v zimě pohybovat a občas mě na nich potrénoval. Zimní prázdniny jsem jednou trávil ve Smrčku, kde byl tenkrát Zdeněk Žíla a mohl jsem mu pomáhat. To bylo pro mě jak sen – poprvé v životě jsem seděl na T koních. A hlavně Zdeněk je moc dobrý trenér. Nějaký čas pak dojížděl na Hradeckou jízdárnu a asi jednu zimu jsem u něj na jednom plnokrevníkovi půjčeném od kamarádky trénoval.
V pátém ročníku na medicíně jsem si z peněz našetřených rodiči na spoření mladých koupil koně – pětiletého zkaženého valacha Viga. Mamku tenkrát málem švihlo. Ustájil jsem si ho na jízdárně v Hradci a snažil se s ním konečně naplnit své závodní ambice. V té době jsme se poznali s mým partnerem Vaškem a on mi začal s výcvikem pomáhat. On stál na zemi a já jezdil. Byla to trochu forma pokus – omyl, ale s Vigem jsem po dvou letech skákal S parkury. A vlastně až v té době, takže ve 23 letech, jsem začal opravdu pravidelně závodit.
Později jsem asi půl roku pracoval v Litomyšli a měl ustájenou kobylu na Suché. V té době tam trénoval Jindra Kasal, který se zrovna vrátil ze Švýcarska, a to byla také výborná škola. S Jindrou jsme pak ještě později nějakou dobu spolupracovali, když už jsme měli vybudovaný statek v Bříšťanech.
Čím podle Vás musí disponovat jezdec všestrannosti a kůň vhodný pro všestrannost?
V současné době se stále více hovoří o tom, že zvyšující se požadavky v drezurní a skokové části military soutěží ovlivňují bezpečnost koní v krosu. Skutečně kůň potřebuje v terénní části soutěže i samostatné myšlení?
Ano, potřebuje. Ale dobrá drezura podle mého názoru není o tom, že koni vezmu jeho myšlení. Dobře drezurně udělaný kůň je v rovnováze, uvolněný a tzv. gumový. Kdyby drezura kazila koně do krosu, tak by se Jung, Klimke a celá světová špička už dávno zabili… Spíš si myslím, že problém bude ve špatném tréninku krosu doma. Myslím si, že kůň do všestrannosti moc dobře ví, jestli jde drezuru a nebo kros. Já se snažím připravovat své koně tak, aby kros byl pro ně odměna. Snažím se jim do toho moc nekecat. Ono pokud děláte koně dobře od mlada a jsou trochu k tomu, tak kros je baví. Je pro ně nejvíc přirozený.
Jsme tedy znovu u toho… Vztah člověk & kůň – co je podle Vás důležité a co nejdůležitější?
Ve vztahu člověk – kůň je podle mě nejdůležitější láska ke koni, vzájemný respekt a důvěra koně v člověka. Tyhle tři věci se velmi dlouho budují, ale bohužel i velmi rychle a snadno zničí.
Všestrannost ale vyžaduje od jezdce i pořádnou porci odvahy…
Jak už jsem říkal, ve všestrannosti strach mít nesmíte. Před skoky mám samozřejmě respekt, ale před startem si zanalyzuji, jak každý ze skoků překonáme, kudy přesně pojedeme a jaké tempo kde budeme cválat. Na danou úroveň musí být dvojice připravena. Pokud koně od mládí připravujete dobře a je to kůň, který je pro všestrannost vhodný, je pro něj krosová zkouška zábava. Takže mu prostě věřím, že si s tratí poradí a opravdu se snažím mu do toho moc nekecat.
Máte v souvislosti s všestranností nějaký sen?
Abych řekl pravdu, já žádné sportovní sny nemám. Ve svém věku jsem už hodně realistický a stojím nohama na zemi. U nás se na národní úrovni žádné větší kvalitní závody nejezdí a mezinárodní sport je hodně náročný jak finančně, tak i časově. Chodit denně do práce, sám si vydělávat na mezinárodní kariéru a po práci připravovat koně do 3*, je opravdu hodně náročné. Výhodou je, že stáje máme stále doma v malé vesničce Bříšťany u Hořic. A největší úspěch? Řekl bych, že jsem vlastně žádného výrazného úspěchu v jezdeckém sportu nikdy nedosáhl. Dokonce jsem ani nikdy nestartoval na MČR v kategorii seniorů. Bohužel pro mě a naštěstí pro mé koně, já vždycky zvažuju, co ten daný závod přinese dobrého koni a kam ho posune… popravdě – já moc velký závodník nejsem. Mým největším úspěchem je asi to, že mám zdravé a spokojené koně, kteří startují na nějaké úrovni a nedělají tam ostudu. Zastávám názor, že je lepší startovat dobře na nižší úrovni, než se tlačit vysoko a jezdit tam jen dělat komparz. Všichni moji koně umí drezuru S, parkur S a všestrannost S. Dál už to potom je o tom, pro jakou disciplínu má kůň větší talent. Jaké koně máte aktuálně v přípravě? Momentálně mám v přípravě Coco Rica, se kterým už závodíme dlouho a snad budeme v příští sezoně opět závodit na úrovni 3* a posuneme se trošku dále i drezurně, pak Eclaira – Edu, který by měl startovat na úrovni 1-2* a dva mladé trakény z Polska, z nichž jeden už vloni malinko závodil a druhý bude začínat. Na ty se těším – jsou přesně ta moje krevní skupina. Asi i Vás se dotkly problémy související s pandemií. Jak se díváte na nadcházející sportovní sezónu? Moje sezóna 2020 byla tak zvaně „o ničem“. Trénovali jsme celou zimu, na jaře kvůli pandemii přestali a pak už to za moc nestálo. Z mých závodních plánů vyšlo jen to, že jsme s Rikem startovali na MČR v drezuře v kategorii družstev. Doufám, že rok 2021 bude lepší. Jak by vypadal ráj MUDr. Lukáše Létala? Asi bych byl naprosto šťastný v nějakém velkém vojenském hřebčíně nebo jezdecké škole začátkem dvacátého století, kdy chov a výcvik řídili zkušení odborníci a koňařina převažovala obchod. A otázka poslední. Co Vám koně dali a co vzali? Jediné, co mně koně vzali a neustále berou, je volný čas – ale popravdě řečeno – stejně by mě nebavilo trávit jej bez koní. Koně jsou úžasná, skoro nadpozemská zvířata a život v jejich blízkosti mě naplňuje. Čím déle u koní jsem, tím víc si uvědomuji, že koně spíš vychovávají mě, než já je. Člověk se učí toleranci, zodpovědnosti, disciplíně, trpělivosti… Jsou to úžasná zvířata a moc si neumím život bez nich představit.Galerie
Jste fanoušky zlatého olympionika, mistra Evropy a vítěze Světových jezdeckých her Michaela Junga? Pak navštivte Amadeus Horse Indoors 2024 a…
Contendro I: Byl hvězdou od körungu až po současnost
Contendro I, hřebec který mnoho let dominoval žebříčku WBFSH pro všestrannost, uhynul. Stopa, kterou v chovu sportovních koní zanechal, ale jen tak…