Česká všestrannost plnokrevně

22. 7. 2018 Eva Holubcová Autor fotek: © Zuzana Šedá

Uplynulý víkend na pardubické dráze proběhlo MČR ve všestrannosti. A do francouzského Fontainebleau nás vyjeli reprezentovat mladí jezdci na ME ve všestrannosti. Spolu s Evou Holubcovou zase po čase mrkneme na zastoupení plnokrevníků u vybraných soutěžících koní.

MČR

Senioři

Vítězem seniorské kategorie se stala KWPN klisna Floor z linie Cottage Son xx.

Druhou na MČR seniorů byla klisna Expectancy Lucy po Lord Caletto z plnokrevné matky po Distinctly North. Její matka Expectation Ren dokázala na dráze v Mostě porazit později špičkového Rabína v II. kat. na 1410 m a celkem z 21 startů 4x zvítězila. Přešla do sportu, kde došla na úroveň D: L, S: L, C: S a v chovu dala Exotiku (Hindukuš) s výkonností  D: S, S: L*, C: S, Expresso-EV (Cesano II) s výkonností  D: S, S: S*, C: S a výše zmíněnou Expectancy Lucy. Expresso-EV byl na tom samém MČR pátý.

Na obyčejnou A 1/1 s nevýrazným původem dokázala Expectation Ren potěšit jak ve sportu, tak i v chovu. Pochází z rodiny Brulette, vítězky Oaks v Anglii roku 1931; do této rodiny se počítají esa jako Vaguely Noble, Lombard, Diminuendo či All Along. Expectation Ren už pocházela ze slabšího výhonku, dobrý kůň byl až u 3. matky Mear-Aille, která dala black type překážkáře v Anglii Pollardstowna.

Obora's Shut It Out je vnučkou Heraldika xx, narozeného v SOUP Šala na Slovensku, po sportovní kariéře prodaného do Německa, kde se stal jedním z nejlepších plnokrevných plemeníků historie.

Valach Easy Jump připomíná staré časy, neboť i když je po moderním plemeníku Eibisch II, jeho matka Kora (Obvod slatiňanský 2), jak již jméno napovídá, je z matky po slovutném Korokovi, trojnásobném vítězi Velké pardubické, a prabába po málo známém, ale zato velice líbivém Gaston (Baltic Baron) z matky po plnokrevném Andač (Gradivo).

Sedmý Tasznik je plnokrevník, který vyběhl pouze jednou. Jeho otcem je Enjoy Plan, který dával skvostné steeplery a v Německu po něm do teplokrevného chovu zařadili syna Cyrkona. Tasznik je ze stejné polské rodiny jako Stravinsky. Stravinsky (Revlon Boy) byl drezúrně úspěšný hřebec s bývalou dostihovou kariérou, který působil v rámci SWB, DWB, TRAK, OLD, MECK, KWPN atp.

Teplokrevník Čiko po letos zesnulém Rock´n Roll z matky po Shagya uněšovský, ale jeho bába Čáka je již plnokrevná po kultovním bělouši Belendek a z rodiny Lyndora, konkrétně z větve „Č“. Rodina Lyndora dala ve své době mnoho skvělých koní, nejvýše stál Lyon (Masis), dále Libanon, Lira, Libye a v posledku derby-vítěz Lykeion. Na překážkách ji proslavil vítěz Velké pardubické Limit a dobří steepleři Lydka, Lisharp, Lateran, Lucyma aj.

Belendek stojí v pozadí původu i Cona Cia (Conway-T), která je z rodiny z 75% plnokrevné Betty (z kombinace plnokrevných hřebců Belendek x Mohykán).

Dunkas A je po plnokrevném Pharaon (linie Nearco přes Princely Gift, podrobně probírané u profilu plemeníka Dara Monarch). Ten sportoval jako Pharaon Icatu na mezinárodních soutěžích s brazilským jezdcem Luiz Felipe de Azevedo, včetně úspěšného týmového bronzu na OH v Atlantě 1996 za Brazílii, a později byl licentován pro KWPN a hannoverskou PK. Pharaon Icatu je jedním z dlouhé řady plnokrevníků, kteří dosáhli nejvyšší úrovně ve sportu, ačkoliv byli odchováni do dostihového sportu. Pharaon v teplokrevném chovu dal řadu úspěšných sportovců, nejvýše asi dosáhl 1,6 m skokan Vancouver (matka po Nimmerdor). Matka Unka A II pochází z kombinace linií plnokrevných hřebců Orange Peel x Der Löwe a Ticino.

Kairou je po plnokrevném Varadero (Lorencio x Lincoln) a její bába je z kombinace v teplokrevném chovu úspěšných plnokrevných plemeníků Corvet a Norbert, oba ještě budou zmíněni u Vanessy Mae.

Plnokrevná Lindsay (Rainbows for Life x Dunbeath) patří do rodiny La Lézarde, kterou nejvíce proslavilo slavné duo matka–syn Latina a Latén. Lindsay je právě pravnučkou Latiny, ale na dráze se jí nevedlo, z 6 startů zaznamenala sice pět umístění, ale... Její matka Larissa běhala 4 sezóny, získala 3 vítězství z 26 startů a vydělala přes 200 tis. V chovu se jí ale nevedlo, nikdo z jejích potomků se výrazněji neprosadil a až Lindsay jí dělá dobré jméno, jen v jiném sportovním odvětví. Bába Lamina (Arcaro – Latina) vyhrála Cenu GŘ ŠPP a umístila se v jedničkových dostizích, v chovu krom Larissy dala např. jedničkově umístěné Lady Keen a Lady Sharp.

A ti, co na MČR nakonec nestartovali? KWPN klisna Boline v prvních 3 generacích plnokrevníka nemá, ale dále se to již hemží A 1/1 krví, otec Vincenzo je z kombinace linií plnokrevných hřebců Ladykiller, Nearco a Fervor a matka je z kombinace linií vedoucí k Furiosovi. Lord (Lopez 27 x 70 Quoniam II - 124) sdílí s níže komentovaným Bonusem stejnou bábu Falangu po Manrico xx.

 

Mladí jezdci

Vítězný Westwinds Diego je příslušníkem ISH, což znamená spoustu plnokrevné krve z podstaty plemene, Westwinds Diego je z 82,42 % plnokrevník. Otec Porter Rhodes xx pochází z kombinace linií Nearco a Hyperion, na dráze vyhrál black type dostih, v chovu byl užit primárně ve sportovním, kde se také odměnil výbornými sportovci (např. Newtown Jumping Jack – parkur 150) a také je dobrým otcem matek, např. momentálně v přehledu WBFSH ve všestrannosti je nejen mateřským otcem předního Fernhill Tabasco. Mateřským otcem Westwinds Diego je pak Minstrel Bouncer xx (kros linií Djebel x Blandford x Fairway).

Druhý Zylo (Rhodesian Winner) je plnokrevný ex-dostihový kůň, má za sebou však jenom 6 startů, kdy se nevymanil z kategorie průměrných. Má však velmi slavného polobratra Zagona (Kastet), který vyhrával, co se dalo: od CEBC Classic, pardubický St. Leger či Velkou cenu Slovenska v letech 2002 a 2003. Zagon působí v teplokrevném chovu v Polsku.

Sedmá Hanah je po Rock´n Roll a z plnokrevné maminky Holy Blossom, která svého času byla např. druhá v Jarní ceně klisen a je prochována 4x4 na maličkého Hyperion, populárního derby-vítěze v Anglii v době hospodářské krize, kterého hned po narození zvažovali utratit. Hyperion nejen že přežil verdikt zkušených koňařů, ale také se stal významným dostihovým koněm a fundamentálním plemeníkem v historii plnokrevníka. Výška nerozhoduje, pokud kůň má srdce. Hyperion uhynul jako třicetiletý – uctívaný.

 

ME mladých jezdců ve všestrannosti Fontainebleau

Na ME mladých jezdců ve všestrannosti ve francouzském Fontainebleau nás reprezentovala čtveřice koní. Pojďme si je trochu přiblížit.

Arizona (otec Al Campo, z linie Orange Peel  xx) má za matku plnokrevnou Daytonu polského  chovu po Jaguar z matky po Conor Pass. Z rodiny Jaguara vychází Jarabub (Mehari), Jankes (Dakota), Jar Club (Demon Club), Jaromir, Jantar, Jaguar či Julius Caesar, a u nás také působil plemeník Jaspar (jeho potomci až úroveň T a nechal zde pokračovatele – dcery). Daytona je z matky po Conor Pass, který kdysi vyhrál irské St. Leger. Toho u nás známe skrze syna Vortexe (v listině vítězů Velká cena českého turfu, pot.: D: L, S: ST, C: Z, A: T) a vnuka Magnuse (Jape) a především jako děda někdejšího výborného steeplera Scatera, později plemeníka a otce později diskvalifikovaného vítěze Velké pardubické Nikase z r. 2015. Toto spojení bylo zprostředkováno skrze syna Dixielanda, který měl velký význam v polském chovu. Jeho vnuk Alnaki nás reprezentoval na WEG 2014. Z rodiny Daytony vychází např. Doryant, mateřský otec Barnaula, jehož potomstvo se velmi dobře prosadilo ve sportu (např. syn Barny reprezentoval Německo na WEG 2014).

Bonus (Jasmin) se sice narodil v Benešově u Prahy, ale pozadí je severočeské. Bonusův otec Jasmin je plemene Selle Francais, vystaveného z velké části na kvalitních plnokrevnících. Matka Beta je z kombinace plnokrevných hřebců Belendek s mimoňským Manrico a otcem prabáby je famózní Shagya XV-6, o němž si můžete přečíst zde. S ohledem na místní podmínky je pochopitelné, že dcery mimoňských hřebců připouštěli jiní, noví mimoňští plemeníci, oproti dnešní době, kdy si lidé mohou objednat semeno z druhého konce světa. Výsledky ale byly úspěšné a i desítky let po masivních importech jsou zde stále přítomni.

Echt plnokrevného, slovenského derby-vítěze Teddy Ready jsme prezentovali již víckrát, ale aspoň pro pořádek.  

Čtvrtý reprezentant byla teplokrevná klisna Vanessa Mae. Otec Corsár je vnukem derby-vítěze Corvet (Liberál) a otec báby byl Varin (Orientale), vítěz Svatováclavské a Československé ceny. Matka Viana dala v chovu již Via Aurelia (Arras) s výkonností skoky S**, Vika (Aktiv) s S: S* a Vineu (Lombard-3) s S: ST. Otcem Viany je Visconsin xx po Norbertovi a z matky pocházející z nejlepší rodiny na území ČR, rodiny Valencia. Visconsin na dráze vyhrál Cenu zimního favorita či Cenu znárodnění, byl druhý v klasickém St. Leger. Ve sportu si sám vyskákal ST a v chovu jeho potomstvo dosáhlo výborných výsledků: D: S, S: T, C: S. Visconsin je krásný příklad všestranného plnokrevného hřebce, který byl dobrý na dráze, ve sportu i v chovu.

Zkrátka, jak se potvrzuje znovu a znovu, s dobře vybraným plnokrevníkem chybu udělat nemůžete!

Podobné články
Michael Jung

Jste fanoušky zlatého olympionika, mistra Evropy a vítěze Světových jezdeckých her Michaela Junga? Pak navštivte Amadeus Horse Indoors 2024 a…

Contendro I

Contendro I, hřebec který mnoho let dominoval žebříčku WBFSH pro všestrannost, uhynul. Stopa, kterou v chovu sportovních koní zanechal, ale jen tak…