Tváře současné drezury: Fritz Stahlecker

10. 4. 2011 The Horse Magazine

Nedávno byl hrdinou Tváří Sven Rothenberger s hřebcem Weydenem, s nímž se zúčastnil olympiády. Dnes si přečtete povídání o člověku, který tohoto hřebce na tu olympiádu připravil – pouze prací ze země, aniž by na něm jezdil. Tento uznávaný a neobvyklý trenér se jmenuje Fritz Stahlecker.

stahleckerKdo je kdo: Fritz Stahlecker

Fritz Stahlecker (*1925) je svou profesí textilní inženýr. Už od mládí se věnoval výcviku koní, především těch problémových. Své koně dovedl od začátků až k nejobtížnějším drezurním cvikům. Je velmi sečtělý a vzdělaný nejen v teorii ježdění, ale i etologii. Byl zejména ovlivněn jezdeckou kulturou ve Španělsku a Francii - především známou školou Légèreté. Vyvinul svou vlastní neobvyklou metodu přípravy koně, kterou nazývá „hand-saddle-hand method".

Nejúspěšnějším koněm, kterého takto připravil, je Weyden, účastník olympiády v Atlantě v roce 1996. Kromě práce s koňmi se pan Stahlecker, který je nyní v penzi, věnuje i psaní pojednání o ježdění, o hodnocení na soutěžích a propagaci ježdění bez násilí a přetěžování.

Fritz Stahlecker: Nový způsob trénování koní

Vzpomínáte na Svena Rothenbergera, který se najednou objevil na světové scéně s Grand Prix hřebcem Weydenem? Koněm, který ho donesl až k bronzové medaili na olympiádě v Atlantě a o kterém mi řekl, že byl trénován téměř výhradně ze země obchodníkem v penzi? Jeho dcera ho úspěšně předváděla na lokálních soutěžích, ale z rodinných důvodů nemohla jezdit na mezinárodní závody, proto byl prodán. Sven také řekl, že spolu s koněm mu byl doručen „návod k použití" o rozsahu knížky, počínaje přístupem ke koni v boxu a konče Grand Prix cviky.

Víceméně jsem na tento rozhovor zapomněl, dokud jsem neměl šanci nyní třiaosmdesátiletého Fritze Stahleckera vidět při práci s mladými koňmi v zajímavém projektu v hřebčíně Marbach v jižním Německu. Panu Stahleckerovi bylo dodáno šest mladých koní se dvěma místními jezdci - Rudim Schmelcherem a René Mau. Koně měli být připraveni k prodeji v aukci a cena, za jakou budou prodáni, bude celkem objektivním měřítkem, zda tento způsob tréningu „funguje".

Pan Stahlecker je jedním z lidí, od nichž můžete čerpat inspiraci jen několikrát během života, máte-li štěstí, a práce, kterou odvedl s mladými koňmi, byla opravdu úžasná...

Pan Stahlecker vymýšlel vhodnou výstroj pro svou práci léta. Vypodložený nánosník (je velmi měkký a hodně podložený, nejnovější verze je ještě měkčí) s vyvazovacími a vzpřimovací otěží, zapnuté do nosní části. Udidlo v hubě není připevněné k ničemu. A trenér pracuje s dlouhými otěžemi, zachycenými do obou stran nánosníku.

ryzakV první dvojici byl tříletý rezavý hřebec po Weltpoet s úžasným pohybem a vypadalo to, že i výjimečnou povahou. Ten druhý byl charakterově obtížnější, hnědák, který se v minulém roce stále kozlováním zbavoval jezdců a v projektu byl tou pravou výzvou pro páně Stahleckerovu metodu.

Mladý muž vede ryzáka v trochu extrémním úhlu podél stěny a začíná zkoušet trochu kratší, vznosnější kroky. „Tohle chceme, vysvětluje pan Stahlecker. „S tímhle ryzákem pracuji šest měsíců a učí se vše, co je potřeba. Teď začínáme s traversem, ale traversem bez ohnutí, to přidáme později, musíme pracovat v klidu, krok po kroku."

Klid je klíčem k úspěchu. „Když jim srdce buší příliš rychle, nemůžou se učit. Učí se, jen když jsou klidní. Je důležité, aby nebyl žádný stres. Učíme je všechny pohyby, když zvládnou piafu, začínáme jezdit..."

Kůň předvádí španělský krok - další gymnastický úkon pro svou budoucí kariéru, „jeho prostřednictvím zvyšujeme mobilitu plecí" a a kůň pak předvádí ještě lepší shromážděné kroky. Ale co je nejlepší, když skončí s piafováním na jedné ruce, Rudi ho v kroku otočí, aby začali pracovat na druhou ruku a kůň je úplně uvolněný, vůbec není napružený tou prací v extrémním shromáždění a krok je prostorný, uvolněný a absolutně pravidelný.

„Je to hodně dobrý kůň," usmívá se pan Stahlecker. „Myslím si, že tenhle kůň by mohl být dobrý i na olympiádu. Je tříletý a přesto je to pro něj velmi snadné - a my na něj netlačíme. Piafa je přípravné cvičení - připravuje koně pro levádu nebo pasáž a je to také gymnastické cvičení - posiluje svaly."

Může se naučit piafovat každý kůň?
Dlouhá přestávka před odpovědí: „Ano, víceméně. Velmi malé kroky piafy zvládne každý kůň."

Hřebec je potom ocválán na desetimetrovém kruhu, opět se jedná o skvělé gymnastické cvičení, mladík se učí opravdu používat svou vnitřní zadní nohu a najít rovnováhu, takže si umím představit, jak potěší jezdce, který si na něj poprvé sedne.

„Neměli bychom koně jezdit, dokud jim nejsou čtyři roky, ale tímto způsobem můžeme dobře využít čas. Můžeme je posílit a připravit. Můžeme je takto naučit každý cvik snáze, než ze sedla. Kůň musí znát každý cvik dříve, než si poprvé sedneme do sedla."

prace„Vyvíjel jsem tuhle metodu postupně víc než třicet let a koně, trénovaní tímto způsobem, jsou velmi úspěšní."

A kde jste se to naučil?
„Přál jsem si být povoláním umělec, ale jsem inženýr. Pořád mě ale zajímají koně a malování. Pozoroval jsem tréninkové metody a přišly mi příliš zastaralé a příliš hrubé. Trénovat koně silou není umění. Pro mě je ježdění umění, stejně jako hudba nebo malování. Drezura není sport. Když hrajete na piano, není to sport, ani práce, je to hra. My s našimi koňmi nepracujeme, my na ně hrajeme."

Poznamenávám, že je úžasné, jak blízko trenéři pracují zadním nohám koně. „Je důležité, aby byl trenér velmi blízko u koně." Právě teď je dostatečně blízko, aby ho mohl pohladit.

Nikdy nekopou?
„Je to otázka důvěry."
Fritz Stahlecker našel inspiraci ve francouzské škole. „Francouzi jsou opravdoví objevitelé drezury. Každý dokáže koně ovládnout silou, bez síly je mnohem obtížnější koně trénovat, ale jde to, s důvěrou. Kůň nám musí důvěřovat, proto postupujeme po malých krocích."

Prvním úkolem je naučit je zastavení:
„Nejprve je musíme naučit stát. Kůň je ochotný udělat, co chcete, pokud to ví. Takže krok za krokem mu ukazovat, co chceme a nikdy nechtít dvě věci najednou. Travers se například skládá za prvé z pohybu nohou a za druhé z ohnutí. Nejprve požádáme o křížení nohou, ale bez ohnutí, později můžeme chtít ohnutí. Všechny tyto klasické cviky dělím na malé kousky. Děláme travers a pak přejdeme k obratu - oni se otočí a máme piruetu. Všechny kroky kombinujeme, ale tak, aby kůň rozuměl."

„Po příchodu koně ze stáje žádám tyto věci v kroku, krok je chodem, v němž se učí. Když jde kůň rychleji, jeho instinkty jsou silnější a je pro něj těžší se učit."

spanelV tuto chvíli jsme oba, já i můj fotograf Roz, trochu udivení. Jak čtenáři našeho časopisu vědí, hodně jsme pracovali s australským trenérem Andrewem McLeanem a názory Fritze Stahleckera jsou velmi podobné Andrewovým.

„Samozřejmě, že musíme svým koním dominovat, ale přátelským způsobem. Koně se rádi učí, umějí se hrdě předvádět, ale když je učíme nové věci, musíme být velmi opatrní, musíme postupovat pomalu."

Práce končí po dvaceti minutách a i to je součástí metody pana Stahleckera. „Nikdy ne víc než dvacet minut. Mohou pracovat třeba dvakrát, třikrát denně, ale nikdy ne víc než dvacet minut. Nevydrží se déle soustředit. Moje metoda je možná dražší než jiné způsoby tréninku, ale trenér může pracovat s dvanácti koňmi denně, protože pracujeme tak krátce."

Na lekci jsou další dva třiletí. Hnědka po Lancierovi z klisny po Bolero a hnědý valach po Worldly z klisny po Lenny's Lemon.

Pan Stahlecker rád vidí, když trenéři pracují s bičem velmi blízko ke koním. „Bič je velmi blízko nohy, takže se takto mohou koně velmi rychle dotknout. Mohou použít bič i na to, aby pochválili. Zpočátku pro ně bylo těžké se mnou pracovat. Všechno pro ně bylo nové a v prvních několika týdnech neviděli žádný výsledek. Teď už vidí."

„Moje metoda je založená na úplně odlišné filosofii. Kůň a jezdec, oba mají odlišné životy, ale oba životy jsou stejně hodnotné. Dá se říct, že je to revoluční myšlení, ale je založené na myšlence Alberta Schweitzera - dva životy stejné hodnoty, která ovlivňuje způsob, jakým s koněm zacházíme."

Kdy přidáváte udidlo?
"Za několik dnů začneme trochu používat udidlo. Musí se naučit rozumět mu v práci na ruce, ne ze sedla." Opět byla k vidění velmi kvalitní práce. Ti koně musejí být prostě úžasní na ježdění. Pak přišly dvě klisny. S jednou z nich, po Weltinovi, byl trochu problém: „Několik prvních týdnů stávkovala, nyní už to není nebezpečné, ale zpočátku bylo třeba být opatrný." Ta druhá byla po Epicurovi a „z té bude výborný drezurní kůň."

„Pracujeme s koňmi jen dvacet minut denně, po zbytek dne se mohou protáhnout a relaxovat. Při ježdění je důležité, aby se kůň nechal protáhnout, ale na ruce ho většinu času učíme, že nemá používat krk k balancování. Tak, jak to vidíte v přírodě, když je kůň rozrušený, nese krk velmi klidně a nepotřebuje ho k udržení rovnováhy. Když kůň pracuje s jezdcem, musí být v určitém tvaru a rovnováze a touto prací ho do tohoto stavu dostáváme."

René se svou klisnou pracuje na malém kruhu na lonži: „Nyní žádá o ohnutí, klisna ho trochu dává, ale nelíbí se jí to. Ohýbání není pro koně přirozené a pokud žádáte o něco nepřirozeného, dělejte to pomalu."

Když Rudiho kůň vypadá, že by se chtěl natáhnout víc, pan Stahlecker uvolňuje vzpřimovací otěž. „Ale neměli byste nechat koně natahovat moc, když má jezdce na hřbetě, protože to přetěžuje přední nohy. Hřbet koně neposílíte tak, že ho necháte vytahovat dopředu, ale tím, že bude pracovat od zádi. Cílem je, aby byl jezdec schopen zformovat krk do tvaru, který požaduje."

A Rollkur?
"Nejdůležitějším hlediskem ve drezuře je estetika. Je to jednoduché: co špatně vypadá, je špatné. Rollkur vypadá příšerně a taky příšerný je. Co dobře vypadá, je dobré."

Podobné články

Paul Belasik je jedním z nejvýraznějších a nejefektivnějších obhájců klasických principů a drezury „přátelské ke koni“. Je autorem sedmi knih…

Jessica von Bredow-Werndl je jednou z nejvýznamnějších německých drezurních jezdkyň současnosti. Zazářila už v kategorii juniorů a mladých jezdců,…