Češi do Normandie: Martin Maivald

3. 7. 2014 EQCH redakce Autor fotek: archiv Martina Maivalda

Druhou část kvalifikace na Světové jezdecké hry v Normandii si splnila uplynulý víkend v polské Strzegomi česko-slovenská dvojice závodící ve všestrannosti. Zadařilo se Martinovi Maivaldovi a Gombě, přečtěte si, co už mají za sebou a jak se na WEG těší...

Martin Maivald (1982)

  • Disciplína: všestrannost (parkur, drezura)
  • Kůň pro WEG: Gomba (po: Furioso XXII/F XXII - 8 Flash, z: Vinica); výkonnost všestrannost CCI***, parkur S**, drezura S

Martin Maivald

Jmenuji se Martin Maivald, pocházím ze Svitav a narodil jsem se v roce 1982. Profesionálnímu ježdění se věnuji od roku 2002. Od roku 2008 působím na Slovensku a pracuji pro Hřebčín Motešice. A právě s motešickou Gombou jsme si splnili kvalifikaci na WEG.
Další mí koně jsou Przedswit XXIX - Harwy (po Przedswit Miloslav. /P-XXI/ z Harun 11); výkonnost všestrannost CCI**, parkur S**, drezura S; Battal, Nemo a Piaf.

Jakých největších úspěchů jste s koňmi dosáhl?

Martin MaivaldMezi největší úspěchy bych zařadil 3x účast na MS mladých koní ve francouzském Le Lion d´Angers 2008, 2009 a 2013. Dále:

  • 2. místo na CCI** Pardubice 2009,
  • 1. místo ve Finále Stříbrné Podkovy,
  • 1. místo na CCI* Motešice,
  • 2. místo CIC** Motešice 2013,
  • 13. místo CCI*** Bialy Bor,
  • 5. místo CCI*** Strzegom 2014 a
  • každý dokončený závod ve zdraví.
Seznamte nás s koněm, se kterým se na WEG chystáte. Jaké jsou jeho závodní zkušenosti?

Na WEG jsem se kvalifikoval s 13letou bílou polokrevnou klisnou jmenem Furioso XXII-7 - GOMBA. Pochází z chovu Motešice. Majitelem je pan Slavomír Magál.
Gomba má již bohaté zkušenosti se závody všestrannosti, jako 6- a 7letá se účastnila MS mladých koní ve francouzském Le Lion ď Angers. A ME mladých jezdců s Mil. Příhodou. Spolu závodíme od roku 2012, začali jsme na úrovni ** a od minulého roku se účastníme úrovně ***. K povaze stačí asi jen to, že to je velká Osobnost.

Jak probíhá vaše příprava na událost tohoto typu?

Příprava na WEG bude probíhat ve stejné strategii jako celou dobu, jen to bude o mnoho náročnější. Gomba bude mít celou přípravu naplánovanou tak, aby ji to co nejlépe připravilo na vrchol sezóny. Již na poslední kvalifikační závody jsme využili možnost plavení a osvědčilo se to, takže v tom budeme pokračovat a doplníme to cvalovou prací v kopcích v rodných Motešicích. Nejdůležitější bude, aby byla ve zdravotní a psychické pohodě. Je to kobyla, takže psychika je hodně důležitá. Přípravu doplníme parkurovými a drezurními závody.

Martin Maivald

Kdo nebo co vás inspiruje v práci s koňmi? Máte nějaký vzor?

Co mě nejvíce inspiruje na práci s koňmi je to, že nikdy nevíte, co příjde, vždy se naučíme něco nového a to nás posouvá dál. Velkým vzorem mi je William Fox-Pit, měl jsem možnost ho několikrát vidět, jak jezdí, a ten ledový klid je úžasný.

Jsou koně vaší zálibou, nebo už profesí? Pokud jen zálibou, jak zvládáte skloubit všechny své povinnosti?

Jezdectví je mým zaměstnáním již od roku 2002. A toto zaměstnání zabírá téměř všechen čas.

Martin MaivaldJak jste se vlastně ke koním dostal?

Koně jsme měli u babičky, takže všechny prázdniny jsem se motal kolem nich a když jsem se chtěl povozit, musel jsem pozametat maštal a za odměnu mě povozili. To byl asi prvotní impuls k tomu, že jsem začal jezdit. Nejdříve na vodítku a potom i sám.

Učila vás rodina, oddíl, nebo jste úplný samorost? Kdy jste se začal věnovat vaší disciplíně?

Moje začátky byly se strejdou, který měl asi 4 koně a od 14 let jsem začal pravidelněji jezdit, přišly první skoky v lese přes padlé stromy, příkopy na loukách.
Za první sportovní výkony vděčím panu trenérovi Zdeňku Kusému, se kterým jsem měl později možnost 5 let pracovat a připravovat koně až na úroveň **. To byl nejdůležitější člověk, který mě dostal k tak krásné disciplíně, jako je všestrannost. Této disciplíně se věnuji od roku 2001 a určitě bych ji neměnil. Minulý rok jsem měl možnost startovat na test eventu v Haras du Pin (místo, kde bude všestrannost na WEG) a když jsem to tam celé viděl, řekl jsem si, že tu bych moc chtěl startovat a tak jsem šel za svým velkým snem.

Utrpěl jste v průběhu kariéry nějaký úraz?

Jednou mi někdo řeklo, že „kdo nepadá - nejezdí"... Ano, průběhem let přišlo pár zranění, nejdříve zlobilo rameno, které muselo na operaci, a po pár letech klidu se ozvalo koleno, tak i to si vyžádalo operaci.

Co si od účasti na WEG slibujete, čeho byste chtěli dosáhnout?

Od účasti na WEG si nejvíce slibuji posunutí v jezdecké kariéře, vidět všechny top jezdce, jak pracují se svými koňmi, bude velká inspirace. Vzhledem k tomu, že to budou jedny z nejtěžších závodů na světě, tak bych rád odjezdil drezuru bez chyb, cross čistý a když odskáčeme parkur jako ve Strzegomi, tak bych smutný nebyl. A hlavně se vrátit domů ve zdraví.

Češi do Normandie

Češi do Normandie...

to je název benefiční sbírky, která se koná při příležitosti Alltech FEI Světových jezdeckých her konajících se v Normandii v roce 2014. Hlavním partnerem Her je mezinárodní společnost Alltech, která se zabývá vývojem nových řešení výživy zvířat. Partnerem Her pro Českou republiku je česká značka krmiv Fitmin společnosti Dibaq.

Češi do NormandieStát se součástí české reprezentace na události, která se koná pouze jednou za čtyři roky, totiž vyžaduje kromě nesmírné píle neméně nesmírné finanční prostředky. A právě proto, spontánně a s nadšením, vznikl mezi fandy jezdeckého sportu projekt "Češi do Normandie". Svou troškou do mlýna může přispět každý z nás.

Jak se můžete zapojit vy? Informace hledejte v článku Sbírka na pomoc českým závodníkům..., aktuální informace najdete také na webu Češi do Normandie.

Podobné články

Na zasedání představenstva FEI v Lausanne 19.-21. června 2019 se 10 států ucházelo o pořadatelství světového šampionátu v roce 2022, z toho 2…

/data/imgs/00154056l.jpg

I když "jezdecká olympiáda" v Tryonu v Severní Karolíně přinesla několik krásných soutěží, zůstává po jejím skončení víc otazníků než před jejím…