Za reiningem na Slovensko

1. 9. 2009 Kateřina Dziadková Autor fotek: Kateřina Dziadková

O víkendu 22. - 23. srpna 2009 se u slovenského Martina konal 1. ročník reiningových závodů Reining Cup Bystrička. Byly to první závody, na kterých se jely pouze reiningy, což není na Slovensku zatím moc obvyklé.

Soutěžilo se zde ve třídách junior, senior a byla vypsána zvláštní třída majitelů koní. Soutěže byly dvoukolové, jezdec s nejvyšším skóre z obou kol získal Putovní pohár. Byly to první závody, na kterých se jely pouze reiningy, což není na Slovensku zatím moc obvyklé.

Kamil BelánV reiningu junior vedl po prvním kole Kamil Beláň s hřebcem SK Shining Jac, ve druhém kole však „ztratil mapu" a s nulovým score přišel o šanci na umístění. O první místo se pak rozjížděli Marian Štihel (Pine Lil Rooster) a Hynek Fister (Sayos Bit O Honey), kteří získali z obou kol shodné skóre 135,5 bodu. Lepší jízdu zajel v rozjížďce Hynek Fister, a stal se tak vítězem.

V prvním kole reiningu senior zajela nejlepší jízdu Klára Šalková s Miss Pinestein (68), svou roli favorita ve druhém kole potvrdila (67,5) a třídu vyhrála. Na 2. místě se umístila Jana Hošáková s Per D Uno, třetí skončil Kamil Beláň s Pancho Zipreyn.

Velmi vyrovnané pořadí bylo ve třídě majitelů koní. Se skóre 70,5 bodu vedl po prvním kole Kamil Beláň s SK Shining Jac. Stejné body získal i v nedělním druhém kole a stal se nejen vítězem této třídy, ale i držitelem Putovního poháru za nejlepší skóre závodů. Na 2. místě se pak umístil Miroslav Doležal s KR Happy Hour, 3. místo obsadila Viera Beláňová se Smarty Chic Rooster.

country salonZávody na tomto malém, ale velmi příjemném místě se konaly už podruhé. V loňském roce zde proběhl nultý ročník. Jak nám prozradila spolumajitelka ranče Viera Beláňová, chtěli si vyzkoušet, zda jsou schopni závody uspořádat. A protože nultý ročník dopadl na výbornou, rozhodli se pořádat závody každý rok. „Chtěli bychom závody pořádat jako manifest přátelství mezi Českou a Slovenskou republikou, protože koně nás stále spojují."

Ranč Belkam je původně zemanská usedlost, kterou Viera a Kamil Beláňovi odkoupili od restituentů a v současné době jej přestavují na moderní rekreační středisko. Ranč má rozlohu 7 000 m2 a má k dispozici 3 ha pastvin. Dobré zázemí poskytuje jezdcům i zděná hala o velikosti 20 x 53 m. Chovají plemena westernových koní, quartery, painty i appaloosy, celkem je zde ustájeno 24 koní. Mají i dva plemenné hřebce, Pancho Zipreyn a SK Shining Jac, kteří jsou stále častěji vidět i na českých reiningových kolbištích.

Oba majitelé ranče jezdí pouze jako „amatéři", na Slovensku ale nejsou tyto třídy rozděleny. Ovšem „amatérská" radost a nadšení je na Ranči Belkam vidět na každém kroku. Vstřícnou a příjemnou atmosféru při závodech i při sobotním otevření country baru všichni účastníci velmi ocenili a musím říct, že i pro mě to byl po maratónu na kozlovickém mistrovství příjemnou relaxací.

Podobné články

Vrcholnou událostí letošního roku pro český reining bude bezesporu mistrovství České republiky v reiningu, které proběhne ve dnech 9. až 10. září v…

Vláda Lukáše Brůčka na domácí reiningové scéně pokračuje. Čtyřiatřicetiletý závodník opanoval potřetí v řadě český šampionát v této atraktivní…