V Horním Jelení poprvé o Pohár Mistra pracovních koní
Pojmy "koně" a "vesnice" k sobě odedávna neodmyslitelně patří. Koně vždy představovali jeden z nejdůležitějších zdrojů obživy při všech formách vesnické práce - v lese, hospodářství i na poli. Je tedy jedině dobře, že se dnes na vesnicích začínají využívat i k rekreaci a léčebným účelům. Zapomínat ovšem nesmíme ani na ty, kterým je denní těžká práce například v lesích obživou i v současnosti. Právě proto vznikla myšlenka Putovního poháru Mistra pracovních koní, o který se utkají chladnokrevní koně již tuto sobotu, v rámci tradičního Svodu koní v Horním Jelení ve východočeském kraji.
Samotná myšlenka se zrodila v hlavách chovatelů již před drahnou dobou, chyběla však jednotná pravidla disciplín pro chladnokrevné koně, vůle je dodržet na straně potenciálních pořadatelů a nakonec i samotný pořadatel. Partnerem dobré myšlence se nakonec stal Sbor dobrovolných hasičů Dolní Jelení, který letos již čtvrtým rokem pořádá svůj Posvícenský svod koní. K tradičnímu parkuru dětí i dospělých, vozatajskému parkuru jedno a dvojspřeží a tahu klády tak nyní v Jelení přibudou krajinová jízda - terénní parkur pro koně sedlové a těžký tah (saně) pro chladnokrevníky. Loňská soutěž o nejsilnějšího koně orlického podhůří má v zahajovacím, nultém ročníku, zdatného nástupce v podobě nové, již zmíněné soutěže "O putovní pohár Mistra pracovních koní".
Co bude náplní dne?
Pořadatelé akce i z vlastní zkušenosti dobře vědí, že chovat koně a starat se o ně není žádný med po stránce finanční i časové. Chtějí proto umožnit ukázky koní ve dvou rovinách:
A protože k práci v lese patří i práce dřevorubecké (a protože areál je v nádherném prostředí, lemovaném lesem), budou soutěžit i dřevorubci ve svých disciplínách. Uveďme si tedy důležité údaje pro vás, diváky.
PROGRAM DNE:
Parkur dětí do 80 cm
Parkur ostatních jezdců
Vozatajský parkur (vč. chladnokrevníků)
Krajinová jízda - terénní parkur pro sedlové koně
Přibližování dřeva přímo v lese (chladnokrevníci)
Tahová zkouška - saně (chladnokrevníci)
DOPROVODNÝ PROGRAM:
Soutěž Husquarna:
Ukázky plemenných koní
Ukázky chovu ZOS Ostřetín
Myslivecká ukázka - norování
Kdo bude "Mistrem pracovních koní"?
Do soutěže o pohár se mohou přihlásit pouze účastníci, kteří absolvují zároveň všechny tři disciplíny: vozatajský parkur s párem koní, přibližování dřeva a tahová zkouška. Časy ze všech povinných soutěží budou sečteny a ten nejlepší určí Mistra.
Vítězi bude na jeden kalendářní rok předán putovní pohár Mistra pracovních koní, jehož držení se bude obhajovat vždy opět na Svodu koní v Jelení. Do soutěže je nyní přihlášeno cca 10 - 12 účastníků z Čech i Moravy.
V čem je tato soutěž vyjímečná proti jiným, podobným? Především v tom, že celý pohár je koncipován jako trojkombinace - nejde tedy pouze o tradiční těžký tah. Vidět koně při práci přímo v lese se vám též nepodaří běžně. A do třetice rozdíl snad nejpádnější.
Po vyhodnocení letošního "poháru" se na základě získaných zkušeností otevírá prostor ke skutečnému celorepublikovému šampionátu, jehož součástí by byl seriál soutěží v různých místech republiky a kdy by koně po nasbírání určitého počtu bodů získali nominaci na celostátní finále opět v Horním Jelení. Vzhledem k faktu, že letos se budou již zmíněná pravidla těžkého tahu (o která jde především) s drobnými modifikacemi "testovat" i při Festivalu pracovních koní na výstavě "Koně v akci 2003" v Pardubicích, přibližují se tak "chladnokrevné" disciplíny skutečnému sportu a lze reálně uvažovat i o oficiálním Mistrovství České republiky v následujících letech. Se zástupci chovatelů (prostřednictvím členů RPK) již bylo v tomto směru konzultováno, Horní Jelení 2003 se tak stává skutečnou zkouškou a s napětím budeme sledovat především přísné dodržování stanovených pravidel (pravidla naleznete na konci tohoto článku).
A nebyl by to samozřejmě Equichannel, aby dobrou myšlenku a počínající tradici nepodpořil. Do soutěže proto věnujeme krásný putovní pohár a pamětní gravírované talíře pro soutěžící na 2. - 5. místě.
Jako mediální partner akce vám budeme též přinášet aktuální zprávy z dění.
Pokud to tedy nemáte do Horního Jelení na pardubicku daleko, rozhodně vám doporučujeme se na svod přijet podívat. Budeme tam s vámi a zcela určitě můžeme být společně svědky zrodu nové sportovní tradice.
PRAVIDLA PRO SOUTĚŽ VOZATAJŮ - JEDNOTLIVCI, PÁRY
1) Stylové nebo dobové oblečení, povolený bič a povinná pokrývka hlavy a nohou.
2) Chyby při jízdě: porušení překážky, shození míčku - 30 trestných vteřin, překročení časového limitu - 1 trestná vteřina k dosaženému času.
3) Diskvalifikace: předčasný start, změna trasy, přílišné použití biče, hrubost, nesportovní chování, alkohol.
PRAVIDLA PRO "TAH KLÁDY"
1) Oblečení dle úvahy kočího, nejlépe pracovní, ochranná obuv.
2) Chyby při jízdě: shození branky - 1 trestná minuta.
3) Diskvalifikace: předčasný start, změna trasy, přílišné použití biče, hrubost, nesportovní chování, alkohol.
PRAVIDLA PRO TĚŽKÝ TAH
1) Oblečení dle úvahy kočího, ochranná obuv.
2) Jízda bez biče, použití pouze hlasových pomůcek z etických důvodů.
3) Před soutěží v těžkém tahu si každý kůň bude mít možnost vyzkoušet základní váhu 600 kg.
4) Do saní se zapřahá pouze jeden kůň.
5) Možnost odstoupení dle vlastního uvážení kdykoliv v průběhu soutěže zvednutím ruky.
6) Hmotnost konečná je počítaná na vzdálenost 20m, kdy kůň bez zastavení v kroku, bez cvalových skoků a zaklusání utáhne břemeno.
7) Saně budou umístěny čelem za startovní čárou a musí být koněm přemístěny za cílovou čáru.
8) Saně se tahají jedním směrem za účelem objektivního posuzování.
9) Tolerance: jedno zastavení (vyzkoušení koně) v úseku 2m od startu při jakékoliv hmotnosti.
10) Koně budou okování alespoň na předních končetinách.
11) U zapřažení do břemene může asistovat jeden pomocník za koněm.
12) Závaží: od 600kg se přidává po 100 kg až do 1000 kg, poté se přidává po 50kg.
13) U finalistů se ve stejné hmotnosti rozhodne ve vzdálenosti.
14) Diskvalifikace: celořetězové pobočnice (povolené jsou celokožené, gumové, z části kožené a z části řetízkové), odmítnutí poslušnosti, vybočení z trati, hrubost, alkohol, použití biče, zaklusání, zacválání, cvalové skoky, nedotažení břemene do cíle.
POHÁR MISTRA PRACOVNÍCH KONÍ
1) Stylové oblečení.
2) Soutěž Mistra - trojkombinace - absolvent může být pouze z soutěže vozatajů dvojspřeží!
3) Mistr může jet soutěž v samotě pouze s jedním a tímž koněm (tah les, těžký tah).
4) Pravidla jinak platí jako u předešlých soutěží.
5) Časy budou sečteny ze všech povinných soutěží o Mistra (vozataj, tah les, těžký tah), nejlepší dosažený čas určí Mistra.
6) Vítězi bude předán putovní pohár Mistra pracovních koní po dobu 1 roku.
7) Mistrovský pohár se bude obhajovat vždy na Svodu koní.
8) Soutěže se může zúčastnit kočí pouze po včasném odevzdání přihlášky.
Zodpovědný rozhodčí je pan Miloš Kaplan.
Příbuzné články:
- BEGAN 2004: nadupaný den /7.6.2004/
- Putovní pohár Mistra pracovních koní v roce 2004 /25.5.2004/
- Kalendář chladnokrevných koní 2005 /12.5.2004/
- Cech profesních kočí "Orlicko" založen /19.3.2004/
- Chladnokrevní koně soutěží /8.3.2004/
- Štvornohé traktory nad Ružínom /10.9.2003/
- Chladnokrevní koně - perspektiva bez podpory a s otazníkem /16.6.2003/
Galerie
Vrátí se koně do zemědělství?
Zamyšlení nad možným návratem koní na pole a lány, kde se nyní prohánějí ohromné traktory. Jsou takové úvahy naivní, nebo jen odrážejí reálné…
Stromy napadené kůrovcem v děčínských lesích je potřeba pokácet. Na některá místa se však lesníci s technikou nedostanou, proto do strmých svahů…