Návštěva Cechu kočí v Lanškrouně

3. 5. 2005 Jindřiška Svobodová Autor fotek: Jindřiška Svobodová

Letošní rok se stává z pohledu chovatelů chladnokrevných koní významným i v oblasti vzdělávání. Příležitost svodu koní v oblasti Ústeckoorlicka využil proto Cech profesních kočí Orlicko k návštěvě spřátelené Střední zemědělské školy a Střední odborné školy v Lanškrouně – Třešňovci, jež začne právě letos jako jediná v republice poskytovat ucelené vzdělání v tomto směru.

Členové Cechu se pasivně zúčastnili v úterý 5. dubna popisu klisen v rámci svodu a jako součásti odborné výuky studentů. Klisny nahlas komentoval ing. Vondrouš, inspektor oblasti.

Členy Cechu zaujaly předvedené chladnokrevné (pouze!) tři klisny: dvě belgické a jedna slezskonorická a přítomní "krevně" spříznění přihlížející je samozřejmě vzájemně hodnotili. Tím je doloženo, že pro chovatele koní jsou svody malou společenskou událostí, kterou rádi zakončí diskuzí u stolu proloženou i něčím tekutým.

Areál školního statku, stáje i prostranství, vhodná pro praktickou výuku s chladnokrevníky, si prošli členové Cechu s učiteli odborných předmětů a praxe a skončili v hale jako diváci: přirozené partnerství mezi člověkem a koněm má na půdě koňařské školy prostor prostřednictvím ing. Stehlíkové. Bližší zájmu kočích byl ovšem slezský norik Streihun, který v rámci výuky a v rámci údržby haly vláčel její povrch, veden ing Hélem.

Profesní kočí těší, že i opomíjení chladnokrevníci mohou být předmětem zájmu mladých lidiček, jen k nim museli najít cestu.

Příbuzné články:

 

Podobné články
Ekolist.cz

Stromy napadené kůrovcem v děčínských lesích je potřeba pokácet. Na některá místa se však lesníci s technikou nedostanou, proto do strmých svahů…

Deník

„Hojta, prrr,“ nese se mezi cinkáním rolniček nad prudkou strání mezi Přípeří a Jalůvčím silný hlas Branislava Lauka. Je jedním ze tří kočí, kteří…