Návštěva Cechu kočí v Lanškrouně
Letošní rok se stává z pohledu chovatelů chladnokrevných koní významným i v oblasti vzdělávání. Příležitost svodu koní v oblasti Ústeckoorlicka využil proto Cech profesních kočí Orlicko k návštěvě spřátelené Střední zemědělské školy a Střední odborné školy v Lanškrouně – Třešňovci, jež začne právě letos jako jediná v republice poskytovat ucelené vzdělání v tomto směru.
Členové Cechu se pasivně zúčastnili v úterý 5. dubna popisu klisen v rámci svodu a jako součásti odborné výuky studentů. Klisny nahlas komentoval ing. Vondrouš, inspektor oblasti.
Členy Cechu zaujaly předvedené chladnokrevné (pouze!) tři klisny: dvě belgické a jedna slezskonorická a přítomní "krevně" spříznění přihlížející je samozřejmě vzájemně hodnotili. Tím je doloženo, že pro chovatele koní jsou svody malou společenskou událostí, kterou rádi zakončí diskuzí u stolu proloženou i něčím tekutým.
Areál školního statku, stáje i prostranství, vhodná pro praktickou výuku s chladnokrevníky, si prošli členové Cechu s učiteli odborných předmětů a praxe a skončili v hale jako diváci: přirozené partnerství mezi člověkem a koněm má na půdě koňařské školy prostor prostřednictvím ing. Stehlíkové. Bližší zájmu kočích byl ovšem slezský norik Streihun, který v rámci výuky a v rámci údržby haly vláčel její povrch, veden ing Hélem.
Profesní kočí těší, že i opomíjení chladnokrevníci mohou být předmětem zájmu mladých lidiček, jen k nim museli najít cestu.
Příbuzné články:
- Novinka ve vzdělání pro milovníky "těžké páry" /27.1.2005/
- Cech profesních kočí "Orlicko" založen /19.3.2004/
- Chladnokrevní koně - perspektiva bez podpory a s otazníkem /16.6.2003/
Vrátí se koně do zemědělství?
Zamyšlení nad možným návratem koní na pole a lány, kde se nyní prohánějí ohromné traktory. Jsou takové úvahy naivní, nebo jen odrážejí reálné…
Stromy napadené kůrovcem v děčínských lesích je potřeba pokácet. Na některá místa se však lesníci s technikou nedostanou, proto do strmých svahů…