Mrkněte se na chladnokrevníky v lese - zítra ráno na ČT

24. 4. 2014 Helena Görnerová Autor fotek: Helena Görnerová

Zvíře, člověk a těžká práce. Pevné pouto, které přetrvává v nezměněné podobě už staletí. Práce koní v lesích je nenápadná a vytrvalá stejně jako potřebná a nenahraditelná. Zítra v 9 ráno vám Česká televize ukáže tři dvojice, které s touto prací a chladnokrevnými koňmi spojily svůj život.

Lidský um a koňská síla jsou odvěkými spojenci v boji o dřevo. Ani dnes nedokáží les obhospodařit jen stroje a bez koní by si člověk na řadě míst neporadil. S prací koně a člověka v lese je neodmyslitelně spojená enormní fyzická námaha, tvrdé podmínky, špatné finanční ohodnocení a nebezpečí vážného zranění. Někde za tím ale zůstává romantika a čisté sepětí člověka s krajinou a zvířetem.

Tolik úvod České televize, který asi nejvíc vypovídá, jak zapůsobila práce koní v lese na ostravský filmový štáb. Ten v průběhu letošního března navštívil tři rodiny - tři dvojice kočích, kteří s ní mají celoživotní zkušenosti:

  • Vladimíra a Martina Hajtmarovi z Rovenska u Zábřehu na Moravě (http://www.hajtmar.estranky.cz)
  • Mojmíra Markovského a Evu Cehovou z Křivé vody
  • a Milana Hoľu s Lenkou Mahútovou z Turčianských Kľačan.

Vladimír Hajtmar při natáčení pořadu.Tři natáčecí dny umožnily natočit práci v různých podmínkách terénních i co do stylu práce, uvidíte přibližování dřeva v samotě, v páru i v trojici a také práci s kolesnou. Kočí vám pootevřou i dveře do svých civilních životů, které jsou navždycky a pevně spojené s těmi do stájí. Za celý realizační tým vám přejeme příjemný zážitek.

Sledujte již zítra, v sobotu 26. dubna v 9.00 pořad "Náš venkov" na ČT 2.

Pokud jste se nemohli dívat v televizi, můžete si celý díl přehrát na internetu:

Videoarchiv pořadu: http://www.ceskatelevize.cz/.....-clovek-kun-a-les/video/

 

Reprízy pořadu:

  • ČT2 - středa 30. 4. - 12:55
  • ČT2 - čtvrtek 1. 5. po půlnoci - 02:00

Web pořadu: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1097944695-nas-venkov/

 

Podobné články
Ekolist.cz

V Třešti na Jihlavsku v sobotu kočí s tažnými koňmi ukázali, co je potřeba umět při práci v lese. Absolvovali vozatajskou jízdu mezi překážkami,…

Český rozhlas

Co kůň, to osobnost. Jako člověk, vypráví chovatel pracovních koní Josef Svoboda, který je mistrem Evropy v disciplíně ovladatelnosti koně s kládou.…