Exkurze Dětského domova Potštejn za chladnokrevníky

29. 11. 2008 Jindřiška Svobodová Autor fotek: archiv autorky

Svého chladnokrevného koně Danyho mají děti z Dětského domova Potštejn. Našetřili si na něho velmi odhodlaně. Přestože se na něm nejen vozí, pohybují jej na lonži a také s ním chodí na procházky, chtějí děti a personál domova vědět více o ošetřování tohoto typu koně a také o jiných možnostech vyžití s ním.

Centrum rozvoje chovu slezského norika Hradčany, o.s. zprostředkovalo skupině dětí z domova exkurzi v zařízení, kde je Dany ustájen. Hřebčín Hradčany má zkušenosti s lektorováním dospělých a juniorů  a uzpůsobilo čtyřhodinový program dětem školou povinných.

Dany s malým prckem.

Prohlídka stájí a koní, výstroje nezabrala příliš mnoho času, protože děti si chtěli vyzkoušet to, co dělají „dospěláci“ při závodech tažných koní. Šéf Josef Svoboda vysvětlil, co je postrojování a jak je Dany nauzděn a co je rozporka nebo také brdíčko. Děti měly za úkol postrojování zopakovat. Poté pan Svoboda za koně připřáhl kulatinový výřez – kat. Skupince vysvětlil, že se kůň musí nejprve prohřát lehkou prací a pak s Danym ukázal průjezdy brankami, začelování a i strkání kmene.

Dany dětem představil nový cíl.

To stále nebylo to, co chtěly děti vidět. Následovala cesta do terénu s vyznačenou bega crossovou dráhou a tam šéf z Hradčan předvedl stylové překonání záludností terénu. Kluci ve skupině stáli spíše o razantní jízdu, ale – to až příště. Jejich kůň toho umí ještě víc, co asi ocení především kluci z domova. Probudily se v nich emoce bojovníků (!) a na výzvu „Kdo chce vést koně nyní?“ od porostu ke stájím se i z těch bázlivějších vydral zájem „Já!“.

Dany byl fantastický. Po základních instrukcích a za doprovodu lektora vyšláply děti jednotlivě a kroužily po tréningplace i s koněm. Ze začátku „bral ruku“, ale vytušil nutnost ohledu na dorostence. Časem si kluci troufali i na branky a překonání suchého příkopu. Měli radost, že zvládají něco, co každý nemá. Děti v dětských domovech prakticky neznají manuální práci a tak je pro ně velmi zajímavé něco zvládat rukama. Navíc chlapskou práci! Jak víc může být kluk oceněn.

Děti se musely střídat - nuda... :o)

Práci se děti nevyhýbaly ani při odstrojení a ošetření koně po výcviku. Místování a krmení je pro ně samozřejmé, protože mezi sebou velmi dobře vychází a zrovna tak dobře se chovají ke zvířeti. Jejich pravidelné návštěvy Danyho v ustajovacím místě jsou přínosné a děti se těší na jaro, až budou moci s více koňmi začít cvičit vedení na opratích.

Tak to je Dany dětí z Potštejna.

Podobné články
Ekolist.cz

Stromy napadené kůrovcem v děčínských lesích je potřeba pokácet. Na některá místa se však lesníci s technikou nedostanou, proto do strmých svahů…

Deník

„Hojta, prrr,“ nese se mezi cinkáním rolniček nad prudkou strání mezi Přípeří a Jalůvčím silný hlas Branislava Lauka. Je jedním ze tří kočí, kteří…