Jaká byla nebanická IV. Karlovarská WPC & SHP Show 2018

21. 8. 2018 Iveta Lewingerová a Rafífa Hamoudová Autor fotek: Věra Marková

Zajímá vás, co mají společného všichni welsh mountain pony, kteří se letos prezentovali v chovatelských třídách na výstavě v Nebanicích, kteří z koní dosáhli na ta nejvyšší ocenění a které z předvedených plemen získalo v rámci dvoudenní výstavy obdiv paní posuzovatelky? To vše a mnoho dalšího se můžete dočíst v článku!

Pozvání posuzovat letošní IV. Karlovarskou WPC & SHP Show přijala renomovaná britská posuzovatelka s více než dvacetiletou praxí – paní Lorayne Ahmet (hřebčín Aquilas), která se sama věnuje chovu daleských pony, velšských horských pony, velšských pony v typu kob a jezdeckých koní. Disponuje bohatými vlastními zkušenostmi z drezurních i parkurových soutěží a ve speciálních výstavních třídách dosáhla v minulosti mnoha úspěchů na těch nejprestižnějších britských výstavách, jakými jsou například HOYS nebo londýnská OLYMPIA.

Má akreditaci na posuzování všech Mountain and Moorland plemen, jezdeckých pony a koní, hunter pony, kobů, barevných pony a koní a rovněž i WHP tříd. Jejím úkolem bylo během dvoudenní výstavy zhodnotit kvalitu předvedených zvířat v chovatelských třídách pro velšská plemena pony a kob a WPBr a ostatní původní britská plemena a posoudit výkony dvojic či týmů ve všech speciálních výstavních třídách. Kolektiv posuzovatelů dále doplnila česká posuzovatelka paní Jana Horáčková z hřebčína Magic Star, která byla SCHSHP delegována, aby v Nebanicích hodnotila vypsané chovatelské třídy pro shetlandské pony, jejichž výsledky se budou započítávat do Poháru chovatelů a vystavovatelů SCHSHP 2018. Na pozicích stewardů pracovaly dámy Rafífa Hamoudová a Hana Kolaříková.

Sobota

Sobotní den byl věnován zejména chovatelským třídám, ale své si zde našli i milovníci sportu a příznivci speciálních výstavních tříd. Celou výstavu zahájili Mladí vystavovatelé, které jsme měli možnost vidět ve dvou odděleních. Mezi dětmi do 10 let zvítězila Emma Netušilová se shetlandskou klisnou Yarpha Venus (hřebčín Viklan, Kadov). Tato sedmiletá vystavovatelka nasbírala již v minulých letech několik cenných zkušeností a ty dokázala v Nebanicích ve své prezentaci skvěle zúročit. Ti, kteří sledovali výkony této dvojice v uplynulých sezónách, také zaznamenali, že se Emma proměnila z trošku nejisté a ztracené holčičky v soustředěnou mladou dámu, která má vše pevně ve svých rukách a výborně se ve výstavním kruhu orientuje. Druhé a třetí místo náleží zástupcům pořadatelské stáje, jejichž výkony byly na velmi dobré úrovni, kvalitou srovnatelné, a o umístění rozhodlo klidnější stání WPBr klisny Princezny. Tu vystavovala Kateřina Blehová. Jako třetí se umístila Lucie Javůrková s WMP valachem Dagwood Royal Rumble.

V oddělení pro vystavovatele 11–16 let zazářila svým výkonem na profesionální úrovni patnáctiletá Jana Matoušková s WPBr valachem Indian Esprit (hřebčín Vallaro). Na druhé místo se propracoval jeden z nováčků – Nikola Ondrušová s WMP klisnou Saharou (hřebčín Naes). Ta skvěle zvládla předvedení v pohybu a dobře si, až na malou nepřesnost, poradila i s výstavním postojem. Třetí místo obsadila Monika Tarantová s WPBr klisnou Princeznou, jejichž prezentace byla prosta jakýchkoliv zásadních chyb, ale předvedení klisny v pohybu postrádalo dostatek energie.

Po třídách Mladého vystavovatele přišly na řadu třídy chovatelské. V kategorii velšských horských pony se paní posuzovatelce postupně představilo 10 zástupců tohoto plemene, z nichž pouze dva byli do ČR importováni. Všichni do jednoho jsou spřízněni přes jednoho z významných plemeníků hřebčína Friars, a sice přes hnědáka Friars Ranger, který se narodil v roce 1968. U některých vystavovaných pony najdeme tohoto předka ještě do 4. generace jejich původu, u dalších až v generacích následujících. Tento plemeník zanechal ve Velké Británii početné potomstvo, neboť zde do svých dvanácti let působil přímo v rodném hřebčíně Friars, pak ale našel nový domov v dánském hřebčíně Stutteri Dorthealyst.

V jedné ze tříd startovaly společně matka s dcerou. Jednalo se o klisny Trawel Mimi a Leone First May Mystery. Každého chovatele jistě potěší, když vidí, že nová generace je lepší než ta předchozí. Mladá tříletá Leone First May Mystery udělala své majitelce Báře Levové velikou radost, když nejenom vyhrála svou dobře obsazenou třídu, ve které porazila vlastní matku, ale také se stala šampionkou kategorie.

Letošní hřebeček z chovu slečny Natálie Havlíčkové – Eyrill Gillian (Limetree Silver Stone x Friars Golden Mark) v šampionátu kategorie vybojoval titul vicešampiona a díky korektnímu exteriéru, výbornému typu, skvělé kondici a vynikajícímu předvedení dokázal, ačkoliv byl nejmladším účastníkem šampionátu sekce A, porazit většinu svých starších soupeřů. Vysokou kvalitu a připravenost prokázaly také odchovy českého hřebčína Goldmane, které se později prosadily v šampionátu mladých. Šampionem mladých všech velšských plemen se stal roční hřebeček Goldmane Jack Daniels (hřebčín Naes), jehož paní posuzovatelka považuje za nadějného ponyho v dobrém typu a s dostatkem kostry, který byl výborně předveden. Vicešampionem mladých se stala dvouletá Goldmane Risky Business, elegantní mladá klisna jemnější kostry.

Sekce B a sekce C nebyly příliš početně zastoupeny, v každé z nich jsme viděli po třech reprezentantech daného plemene. Zatímco v sekci B se nám představili dva koně importovaní a jeden českého chovu, v sekci C tomu bylo naopak. Mezi velšskými pony paní posuzovatelku nejvíce oslovili plemenný hřebec Prigo’s Frisbee a jeho letošní dcera klisnička Prima Proud Fantasy (Stáj Prima Horseland). Frisbee v minulosti dosáhl v chovatelských třídách mnoha úspěchů na českých výstavách a zdá se, že jeho potomci budou kráčet v jeho stopách.

V kategorii velšských pony v typu kob šampionské tituly získaly produkty českého chovu. Šampionem se stal valach Trawel Comic (maj. paní Gabriela Otáhalová), který byl úspěšně vystavován už jako hříbě pod matkou, kdy se v roce 2013 stal Supreme šampionem Národní výstavy v Plasích. Na své úspěchy z loňského roku výborně navázal mladý plemenný hřebec Maranatha Llachar Cherub (hřebčín Vallaro), který obdržel titul vicešampiona kategorie.

Reprezentantů největšího ze čtyř čistokrevných velšských plemen se v Nebanicích sešlo šest, z nichž čtyři byli odchováni v ČR. Tím nejlepším, který byl nakonec odměněn titulem šampiona kategorie, se stal mladý plemenný hřebec Mischel Fiery Jack (nejlepší mladý hřebec českého chovu 2018) z hřebčína Mischel. Paní posuzovatelka na něm kromě jiného ocenila kvalitní a typický pohyb, vycházející zezadu, s dobrou flexí zadních končetin. Svým pohybem a dostatkem kostry oslovila paní Lorayne rovněž klisna Gems Katherine (maj. paní Magdalena Havlíčková), která získala titul vicešampiona kategorie.

Kategorie WPBr nabídla divákům pohled na 9 reprezentantů tohoto plemene, mezi kterými nebyl ani jeden import. Postupně jsme viděli třídy mladých, dospělých i hříbat. Z nich paní posuzovatelku nejvíce zaujal letošní hřebeček Prima Jappeloup (50 % velšské krve, maj. slečna Denisa Pačanová), jehož otec Mischel Fiery Jack získal stejný titul jako Japelloup, ale v kategorii velšských kobů. Dle jejích slov se jedná o vynikající prototyp dobrého jezdeckého koně, a pokud by si měla ze všech předvedených koní vybrat jednoho, kterého by chtěla mít ve své stáji, byl by to právě malý Jappeloup. Ocenění pro vicešampiona si domů odvezla tříletá Francis (75 % velšské krve, maj. paní Vendula Ladmanová), po hřebci Prigo’s Frisbee, letos úspěšně zapsaná do české PK pro velšská plemena pony, kob a WPBr.

V rámci všech velšských plemen byly vyhodnoceny také šampionáty hříbat, mladých a dospělých a ti, kteří tato ocenění získali, se následně sešli ve velšském overall šampionátu. Šampionem se stal WPBr hřebeček Prima Jappeloup a vicešampionem hřebeček sekce A Eyrill Gillian. Šampionát mladých se stal kořistí dvou odchovů hřebčína Goldmane: hřebečka Goldmane Jack Daniels a klisny Goldmane Risky Business. O tituly mezi dospělými se podělili dva plemenní hřebci: Mischel Fiery Jack a Prigo’s Frisbee. A kteří dva koně se nakonec stali těmi nejlepšími reprezentanty velšských plemen na výstavě v Nebanicích? Byli to otec se synem: velšský kob Mischel Fiery Jack a jeho letošní potomek WPBr hřebeček Prima Jappeloup.

Kategorie ostatních původních britských plemen sice zahrnovala kromě irských kobů i shire horse, drum horse a clydesdale, ale diváci v Nebanicích si mohli z těchto plemen prohlédnout pouze zástupce irských kobů. Šampionem kategorie se stal osmiletý valach Cloonduane Little Joe (maj. paní Veronika Janegová) a vicešampionkou pak roční klisna Lillifee Princess v majetku paní Jiřiny Jandové.

Na druhém výstavním kruhu se od 11:00 hodin věnovala paní posuzovatelka Jana Horáčková hodnocení chovatelských tříd plemene shetlandský pony. Ti byli, jako již tradičně, rozděleni do kategorií standard a mini. Výsledky z těchto tříd se započítávaly do Poháru chovatelů a vystavovatelů SCHSHP 2018. Kategorie standard byla poznamenána mnoha odhláškami, ovšem menší početní zastoupení neubralo nic na kvalitě předvedených pony. O tituly se v této kategorii podělily dvě reprezentantky hřebčína Viklan Kadov, dvouletá Kadov Erica (vítězka třídy hříbat na výstavě v Plasích 2016) po Philip v.d. Schaapshoeve a jedenáctiletá Yarpha Venus, která se dopoledne skvěle předvedla ve třídě Mladých vystavovatelů s Emmou Netušilovou. Obě patří mezi kvalitní reprezentanty svého plemene, u klisny Kadov Erica se paní posuzovatelce více líbila hlava s výrazným okem.

Z dvanácti předvedených pony v kategorii mini jich pět bylo do ČR dovezeno z různých evropských zemí. Zatímco v předchozí kategorii byl úspěšnější český odchov, zde zabodovala klisna německého chovu Ylsebill vom Ellernbrook (hřebčín Ivysen), která ke svému loňskému vítězství v Nebanicích přidala letos také titul šampiona kategorie. Obdobná situace nastala i v případě dvouleté klisny Fantagiro (maj. paní Ladislava Zimlová). Pro tu byl loňský rok ve znamení první výstavní sezóny, během které získala právě v Nebanicích 2. místo ve třídě ročků. Ve své druhé výstavní sezóně již dosáhla nejen na vítězství ve třídě, ale ještě k němu připojila titul vicešampiona kategorie. Obě tyto klisny dostaly od paní posuzovatelky vysoké hodnocení za kvalitní pohyb a dobrý exteriér a typ.

V závěru sobotního dne proběhl celkový šampionát shetlandských pony, v němž zvítězila Kadov Erica před Ylsebill vom Ellerbrook. A právě tyto dvě shetlandské klisny se společně se dvěma nejlepšími reprezentanty velšských plemen a původních britských plemen utkaly v závěrečném šampionátu o tituly nejcennější: supreme šampiona a supreme vicešampiona výstavy. Finále bylo po celodenním maratonu náročné kvůli vysokým teplotám nejen pro koně, ale také pro předvádějící. V této konkurenci nejlépe obstál velšský kob Mischel Fiery Jack, supreme vicešampionem se stala shetlandská klisna Kadov Erica.

Neděle

Neděli dominovaly speciální výstavní třídy, které byly doplněny různými sportovními soutěžemi. Nejprve se paní posuzovatelce ve třech odděleních představili Mladí vystavovatelé. Ve skupině nejmladších vystavovatelů do 7 let věku dosáhla nejlepšího celkového hodnocení pětiletá Martina Kolaříková s klisnou Saharou (hřebčín Naes). Velmi přesvědčivý výkon podala i druhá umístěná dvojice Adéla Musilová a Lea Domino z JA Bleu de Ciel Praha Hostivař. Obě tyto dívky vídáme ve třídách MV pravidelně a můžeme je tedy zařadit mezi zkušenější závodnice. Proti tomu třetí umístěná Emma Drgáčová s klisnou Izzi patřila k úplným nováčkům a svou premiéru zvládla na jedničku. Shetlandská klisna Izzi byla malé Emmě velikou oporou, vzorně reagovala na její pokyny a vysloužila si od paní posuzovatelky pochvalu za vynikající charakter.

Zatímco v první třídě Mladých vystavovatelů jsme jako partnery dětí viděli převážně shetlandské pony, ve třídě MV pro věkovou kategorii do 11 let tvořili většinu vystavovaných pony příslušníci velšských plemen. První dvě místa obsadili polobratři po hřebci Gilfach Happy Boy: Limetree Quick Silver s Lucií Robkovou (Stáj u Sepíka) a Russel Pipit s Lucií Vaňouskovou (JK dětí a mladých jezdců Brandýs nad Labem/Stará Boleslav). Výkony obou dívek byly na vysoké úrovni a rozdíly mezi jejich prezentacemi minimální. O něco málo lepší předvedení v pohybu rozhodlo o vítězství Lucie Robkové. Třetí místo obsadila Martina Ladmanová s mladou WPBr klisnou Francis (Nezvěstice). V porovnání s prvními dvěma skupinami mladých vystavovatelů nabídla ta třetí divákům několik výkonů již na téměř profesionální úrovni, což zahrnovalo nejen vynikající komunikaci s koněm a kvalitní předvedení v pohybu a výstavním postoji, ale i správnou výstroj koně a vhodný úbor vystavovatele.

Po všech stránkách vynikající výkon předvedla dvojice Kristýna Hájková a Chico (WPBr, Stáj u Sepíka), u níž paní posuzovatelka vyzdvihla skvělou spolupráci a velmi dobré soustředění koně na svého vystavovatele po celou dobu pobytu ve výstavním kruhu. Vítězům se hodně přiblížila i druhá umístěná dvojice Kristýna Kalibánová a Moonshine of Kadov (SHP, JK dětí a mladých jezdců Brandýs nad Labem/Stará Boleslav), jimž k vítězství chyběla kapička soustředění. Bronzovou příčku získala reprezentantka hřebčína Vallaro Jana Matoušková s WPBr valachem Indian Esprit. Tento mladý valach se ve výstavních kruzích objevuje první sezónu, ale i přes svůj živější temperament je schopen se díky citlivému přístupu své předvádějící pravidelně umisťovat na předních pozicích.

Paní posuzovatelku potěšily prezentace všech Mladých vystavovatelů. Oceňuje u nich zejména velikou snahu a nasazení, s jakým k vystavování koní na ruce děti a junioři v ČR přistupují. Někteří z nich jsou již „vystavovatelsky“ tak vyspělí, že dokáží svému koni být oporou v krizové situaci a tyto jsou schopni řešit zcela v klidu. Ráda by všem soutěžícím pouze doporučila, aby nezapomínali na pozdrav, který je důležitou součástí každé prezentace.

Příznivci leadreinových tříd si v Nebanicích přišli na své, neboť kromě tří tříd pohárových mohli zhlédnout i třídu otevřenou. Pohárové třídy byly bodovány jako 4. kolo letošního seriálu Lead Rein pohár 2018, který podporují NPS a SCHSHP společně s generálním partnerem celého projektu společností Sehnoutek a synové s.r.o.

V čele tabulky v kategorii shetlandských pony se drží Adéla Musilová s Leou Domino a vodičem paní Veronikou Musilovou (JA Bleu de Ciel Hostivař). Právě tento tým řadíme k favoritům soutěže, protože se mu v předcházejících letech podařilo již třikrát dosáhnout na titul Shetlandského LR šampiona ČR. Vynikajícím předvedením svou roli favorita potvrdil i v Nebanicích, kde zvítězil. Radost a potěšení z jízdy na koni a možnosti předvést se se svým poníkem paní posuzovatelce čišela z šestiletého Jiříka Černého, který startoval s valachem Viky of Very a vodičem paní Miluší Černou za Stáj Viktoria Radim. To, společně s dobrým jezdeckým projevem a velikou ochotou poníka spolupracovat s malým jezdcem i vodičem, posunulo tento tým na druhé místo. Čtyři body do celoročního hodnocení si za třetí místo připsali reprezentanti JŠ Radošovice Nikol Suchoparová s klisnou Velvet Desire Czenkow a vodičem paní Monikou Suchoparovou. Ačkoliv se s tímto týmem ve výstavních kruzích setkáváme první sezónu, jejich výkony jsou obdivuhodné a i přes nedostatek zkušeností se již dokázal propracovat mezi ty nejlepší, o čemž svědčí i průběžné druhé místo v celkovém pořadí. 

Velšská třída nám sice nabídla méně startů než obvykle, ovšem s vysokou kvalitou výkonů. Rozdíly mezi prvními třemi umístěnými týmy byly minimální. Ve všech třech případech se jednalo o dobré prototypy leadreinových poníků, kteří disponovali všemi vlastnostmi potřebnými pro práci s malými dětmi. Společná pro všechny tři byla i vysoká kvalita exteriéru, dobrý typ, soulad a celkový dojem všech členů týmu. O pořadí nakonec rozhodla individuální úloha, při které nejlépe zvládla krokové i klusové pasáže včetně požadovaných přechodů Martina Kolaříková se Saharou (Stáj Naes) a vodičem slečnou Michaelou Havlovou, jejichž individuální prezentace proběhla v naprostém klidu a soustředění. Tento tým také nejlépe odhadl správné tempo potřebné pro předvedení v pohybu a jediné, na čem by ještě bylo třeba zapracovat, je pozitivní výraz ponyho při práci. Druhé místo si vybojovala Adéla Musilová. Ta startovala s WMP valachem Oldvicarage Border Reiver a vodičem paní Veronikou Musilovou, všichni společně reprezentovali JA Bleu de Ciel. Jinak vynikající výkon tohoto týmu byl poznamenán některými lehce uspěchanými klusovými pasážemi. S opačným problémem se potýkal tým JK dětí a mladých jezdců Brandýs nad Labem/Stará Boleslav ve složení Veronika Fatková, valach Russel Pipit a vodič paní Klára Voctářová. Těm by paní posuzovatelka doporučila soustředit se v další práci na dynamičtější předvedení poníka v klusových pasážích.

Jako velmi vyrovnanou označila paní posuzovatelka třídu nadějí, v níž kromě jednoho WMP startovali pouze SHP. Svého druhého vítězství v LR třídě toho dne dosáhla klisna Lea Domino, kterou sedlal jeden z nováčků letošní sezóny – šestiletý Tomáš Bejček. Jako vodič ho doprovázela paní Lenka Bejčková (JA Bleu de Ciel). U tohoto malého jezdce můžeme od začátku sezóny vidět postupné zlepšování jezdeckých dovedností, které ho v nebanickém kole dovedlo až k vítězství ve třídě a posunulo ho v celoročním hodnocení na vedoucí příčku průběžného pořadí, o kterou se dělí díky shodnému počtu doposud získaných bodů s dalšími dvěma týmy. Na svém jezdeckém projevu od loňského roku zapracovala i šestiletá Sandra Švarcová, která se nám představila v sedle SHP klisny Babety, s vodičem paní Martinou Maršíkovou (FARMA CHMEL). Ziskem pěti bodů za druhé místo v soutěži se i tento tým posunul na dělenou první příčku v průběžném hodnocení. Trojici úspěšných doplnila další nová tvář letošní sezóny – Lucie Štěpánová a SHP klisna Plamenka of Kadov v doprovodu vodiče paní Zdeňky Štěpánové (Stáj z Malého údolí). U tohoto týmu paní posuzovatelka ocenila pochvalou vynikající předvedení v klusových pasážích.

Otevřená Lead Rein třída dala prostor všem, kteří např. z důvodu větší KVH ponyho, chybějící nebo jiné plemenné příslušnosti nemohou startovat v seriálové soutěži Lead Rein pohár. Z této skupiny paní posuzovatelku nejvíce zaujala sedmiletá Anna Otáhalová, startující s valachem Trawel Comic a vodičem paní Gabrielou Otáhalovou (hřebčín Liberte, Plasy). Malá jezdkyně velmi hezky a pravidelně vysedávala, pony ochotně spolupracoval a na výbornou zvládl obě části předvedení. Stejný hřebčín reprezentoval i třetí umístěný tým, který tvořila pětiletá Vanesa Vršecká s klisnou Prima Beta a vodičem paní Petrou Vršeckou. Tento tým v minulosti zaznamenal již několik skvělých výsledků v otevřených Lead Rein třídách a i v Nebanicích jsme se mohli přesvědčit o tom, že mají divákům co nabídnout. Jejich předvedení bylo technicky na vynikající úrovni, jen tempo v klusových pasážích bylo vlažnější. Mezi dva týmy hřebčína Liberte se vklínil další z nováčků – pětiletá Emma Drgáčová, která startovala v sedle shetlandské klisny Izzi v doprovodu vodiče paní Kateřiny Drgáčové. Tato SHP klisna bezesporu prokázala, že dokáže být nejen vynikajícím partnerem malému dítěti, ale i vhodným poníkem pro výcvik začátečníka.

Paní posuzovatelka považuje úroveň výkonů v LR třídách v ČR za vynikající, srovnatelnou s výkony na jiných evropských výstavách. Velmi ji těší, že české děti si tuto speciální výstavní třídu užívají s radostí a ke svým poníkům se chovají korektně a s láskou.

Začínající jezdci byli rozděleni do dvou oddělení. Samostatně se představili ti, jež sbírají body v seriálové soutěži First Ridden šampionát 2018, která se koná pod záštitou NPS. Na prvních třech příčkách se umístili tři bílí WMP valaši. Výkony prvních dvou k sobě měly opravdu blízko a díky lepšímu projevu ve cvalových pasážích nakonec zvítězila Adéla Musilová s Oldvicarage Border Reiverem (JA Bleu de Ciel). Druhé místo si vybojovali Lucie Robková a Limetree Quick Silver (Stáj u Sepíka). Obě tyto dvojice dokázaly v individuální prezentaci skvěle využít celý prostor výstavního kruhu. Třetí místo a s ním i 4 body do celoročního hodnocení si připsali zástupci JK dětí a mladých jezdců Brandýs nad Labem/Stará Boleslav – Lucie Vaňousková a Russel Pipit (o rok mladší polobratr Limetree Quick Silvera). Tato dvojice potřebuje zapracovat na živějším jezdeckém projevu a lepším rozvržení individuální úlohy do celého prostoru výstavního kruhu.

Zatímco pohárová třída je přístupná pouze nativním britským plemenům, ve třídě otevřené mohou startovat i reprezentanti miniaturních koní. A právě příslušník tohoto plemene se stal vítězem otevřené FR třídy. Šestiletého valacha Barney z chovu paní Štěpánky Škorpilové přivedla k vítězství Lucie Robková (Stáj u Sepíka).

V jejich podání jsme viděli nejen skvělou individuální úlohu s využitím celého prostoru výstavního kruhu a dobré cvalové pasáže, ale také výbornou orientaci ve skupině v rámci společného předvedení, kdy si jako jediní vhodným způsobem bez ohrožení ostatních soutěžících dokázali upravovat rozdělení. Na druhou příčku paní posuzovatelka postavila Adélu Musilovou, která se otevřené FR třídy účastnila se SHP klisnou Leou Domino. Tato dvojice také zvládla obě části své prezentace na výbornou, jen v individuální úloze vynechala cvalové pasáže, což pravidla v této třídě umožňují. Absence cvalových pasáží je pak samozřejmě zohledněna v celkovém hodnocení. Bronzovou příčku získala Kateřina Blehová z pořadatelského JK Prima Horseland v sedle WPBr klisny Princezny. Tato klisna, letos již devatenáctiletá, byla nejen nejstarším koněm letošního ročníku nebanické výstavy, ale zároveň je i dcerou vynikajícího velšského ponyho Schönbrunn Landgrafa, který je ve svých 24 letech ve skvělé kondici a sám se účastní jak chovatelských tříd, tak tříd jezdeckých. Ti z vás, kteří navštívili červnovou výstavu na Lhotě, ho mohli spatřit, jak si s Alžbětou Kosinovou dojel v silně obsazené třídě Open Ridden pro vítězství.

Pro juniory do 16 let byly připraveny také dvě třídy, ale pouze výsledky z té pohárové se dvojicím započítávaly do celoročního hodnocení v rámci Junior Ridden šampionátu 2018. O šest bodů za první místo se utkaly čtyři dvojice. Co se plemenné příslušnosti týče, tak převahu měli WPBr, jejichž trojlístek byl doplněn jedním zástupcem fellských pony. Nejlépe ze vzájemného měření sil vyšli reprezentanti hřebčína Vallaro – Jana Matoušková a Indian Esprit. Paní posuzovatelka této dvojici udělila vysoké známky za kvalitu koně i jezdecký projev a velmi ocenila lehkou ruku jezdkyně a její citlivý přístup k tomuto mladému koni s 50 % podílem krve anglického plnokrevníka. Druhé místo putovalo do JK dětí a mladých jezdců Brandýs nad Labem/Stará Boleslav, a to zásluhou dvojice Kristýna Kalibánová a valach Dollom I Want You. Zde paní posuzovatelka kladně hodnotila zejména jezdecký projev a kvalitní přechody. Třetí místo náleží valachovi Chico, kterého sedlala Kristýna Hájková (Stáj u Sepíka). Jejich jinak velmi pěkná prezentace byla bohužel poznamenána nedostatečným uvolněním koně.

V nepohárové JR třídě zazářila Denisa Pačanová v sedle WPBr klisny Dollom Maruschka ze Stáje Prima Horseland. Klisna byla po celou dobu pobytu ve výstavním kruhu plně soustředěná, předvedla kvalitní přechody a pro svoji individuální úlohu využila celý prostor výstavního kruhu. Druhé místo přidělila paní posuzovatelka Anně Marenové s velšským kobem Pretoria Mawerickem (Stáj u Sepíka), neboť ji oslovila dobře zvládnutá individuální úloha této dvojice, která jako jedna z mála obsahovala i dostatečně dlouhou krokovou pasáž. Na vložení krokové pasáže, která je důležitá pro komplexní posouzení každého koně, jezdci v ČR ve svých úlohách často zapomínají. V další přípravě by paní posuzovatelka této dvojici doporučila zaměřit se na zkvalitnění přechodů. Třetí místo obsadila Dominika Zápotocká s klisnou velšského koba Arvalon Maximou ze Stáje Dominika. Dobře připravená dvojice, která ovšem pro svou individuální úlohu využila pouze jednu část výstavního kruhu. Právě v této výstavní třídě shledala paní posuzovatelka u některých dvojic drobné nedostatky ve výstroji koní nebo úboru jezdců, na které upozornila soutěžící přímo v kruhu.

Speciální jezdecké výstavní třídy vyvrcholily třídou Open Ridden, která opět sestávala ze dvou oddělení. O body do celoročního hodnocení soutěžily v pohárové třídě čtyři dvojice. Vynikajícím předvedením v obou částech prezentace si získala pozornost diváků i paní posuzovatelky Kristýna Hájková s valachem Trawel Cu Mel (Stáj u Sepíka). Tato dvojice výborně zvládla předvedení koně ve všech chodech, nabídla dobrou kvalitu přechodů včetně zřetelného prodloužení a zkrácení a na její prezentaci bylo jasně vidět, že se jezdkyně výborně orientuje ve výstavním kruhu a velmi pečlivě přemýšlí o tom, co je třeba v daném okamžiku udělat. Díky vysokým známkám za hodnocení exteriéru a typu a dobrému jezdeckému výkonu se na druhou pozici propracovala Karolína Glasová v sedle velšského koba Pretoria Mawerick (Stáj u Sepíka). Této dvojici paní posuzovatelka doporučuje zapracovat na lepším shromáždění a výraznějším prodloužení a zkrácení ve cvalových pasážích. Jako třetí se umístil mladý plemenný hřebec Maranatha Llachar Cherub s Kateřinou Stránskou (hřebčín Vallaro), který v podsedlových třídách startuje první sezónu. Paní posuzovatelka ocenila jeho charakter, ale co se týče jezdeckého výcviku, jsou momentálně jeho starší a zkušenější soupeři trochu ve výhodě.

Velmi kvalitních výkonů jsme se dočkali v nepohárové Open Ridden třídě, kde si pochvalu paní posuzovatelky za velmi pěkné předvedení vysloužily zejména první dvě umístěné dvojice: Denisa Pačanová s Dollom Maruschkou a Kateřina Stránská s Indian Espritem.

Součástí nebanické výstavy byly samozřejmě kromě speciálních výstavních tříd jezdeckých i ty zápřahové. V drivingu se nám představila celkem tři spřežení. Velšská plemena pony a kob reprezentoval plemenný hřebec Trawel Artuš (hřebčín Trawel), který se pod vedením pana Vojtěcha Blažka stal také vítězem seniorské třídy. O druhé a třetí místo se utkali zástupci shetlandských pony, klisna Babeta s paní Martinou Maršíkovou (FARMA CHMEL) a valach Viky of Very s paní Miluší Černou (Stáj Viktoria Radim). Lépe zvládnutá individuální prezentace s hezkými pasážemi prodlouženého klusu posunula na druhé místo klisnu Babetu. A protože pro malé děti je vozatajství stejně atraktivní jako jezdecké soutěže, byl v Nebanicích otevřen i juniorský drivingový veřejný trénink, ve kterém si svou premiéru (v doprovodu maminky v roli přísedícího) s radostí užil šestiletý Jiřík Černý (Stáj Viktoria Radim).

Po ukončení posuzování speciálních výstavních tříd byly vyhodnoceny výsledky koní přihlášených do Show and Ride šampionátu, kde za umístění v jednotlivých třídách obdržel každý z přihlášených pony nebo koní příslušný počet bodů, ať už během dne startoval s jakýmkoliv jezdcem či vystavovatelem. Show and Ride šampionem neboli nejúspěšnějším koněm nedělní části výstavy se již podruhé stala sedmiletá shetlandská klisna českého chovu Lea Domino v majetku paní Bohuslavy Náměstkové z Prahy. Titul Show and Ride vicešampiona vybojoval reprezentant hřebčína Vallaro – čtyřletý WPBr valach českého chovu Indian Esprit, jehož majitelkou je slečna Kateřina Stránská.

Program nedělní výstavy doplnily také různé sportovní soutěže od vozatajského parkuru přes jízdu zručnosti na oprati až po kostýmovou jízdu zručnosti, na kterou se mnozí z diváků těšili nejvíce. Ta byla nejen přehlídkou nápaditých kostýmů, ale skvělou ukázkou toho, že s jedním poníkem si užije kopu legrace celá rodina včetně psa, převlečeného za žraloka, doprovázejícího skupinu pirátů z Karibiku.

Paní Lorayne Ahmet by ráda poděkovala pořadatelům za možnost posuzovat jak chovatelské, tak speciální výstavní třídy v ČR a také za milé přijetí. Velmi se jí líbila přátelská atmosféra nebanické výstavy, vstřícný přístup pořadatele k účastníkům i úroveň připravenosti soutěžících, která byla v některých výstavních třídách souměřitelná s tím, co lze vidět na velkých britských výstavách. Doslova unešená byla z některých poníků, kteří během dvoudenní výstavy absolvovali s dětmi i dospělými velký počet rozličných soutěží, od chovatelských tříd, přes třídy jezdecké a zápřahové až ke sportovním soutěžím a hrám, a všude dokázali podat dobrý výkon. Dle jejího názoru bychom měli být na takovou všestrannost náležitě pyšní, neboť v dnešním světě úzce specializovaných pony a koní začínají být všestranně využitelní jedinci spíše vzácností než běžným standardem.

IV. Karlovarská WPC & SHP Show je úspěšně za námi. Tuto výstavu pro všechny chovatele a majitele původních britských plemen, ale nejen jich, připravil tým Stáje Prima Horseland pod vedením paní Denisy Pačanové ve spolupráci s ČSCHVK, NPS, SCHSHP a chovem koní Nebanice. Poděkování za dobře vykonanou práci patří nejen celému pořadatelskému týmu, ale i oběma dámám posuzovatelkám a stevardkám, a taktéž všem sponzorům a partnerům výstavy, kterými jsou: společnost Sehnoutek a synové s.r.o., společnost Becherovka, Jezdecké potřeby Jana Horse Karlovy Vary, časopis Koně a hříbata, spol. Master Horse, stáj Naděje Kopaniny, Jezdecké potřeby Elisabeth Cheb, spol. Fitmin, hřebčín Marrion, hřebčín Goldmane, JK Agro Cheb Nebanice, Karlovarský kraj, město Jáchymov, spol. Živý kraj a spol. St. Joachim.

Za mediální podporu českého výstavnictví rovněž děkujeme našemu mediálnímu partnerovi, internetovému serveru EQUICHANNEL.CZ.  Každý jeden článek v tomto obrovském soukolí má zásluhu na zdárném a bezproblémovém průběhu výstavy a také na tom, že se české výstavnictví stále krok po krůčku posunuje kupředu. Ještě jednou děkujeme a se všemi se těšíme na viděnou 1. 9. 2018 na Working Hunter Show na Jízdárně Lhota, jejíž součástí budou i výstavní třídy na ruce, finále FRŠ, JRŠ a ORŠ 2018 a na nejlepšího Mladého vystavovatele zde čeká speciální ocenění věnované ASCHK ČR. Pozvání posuzovat přijali renomovaní posuzovatelé z Velké Británie paní Anna Stevens a pan Robert Parker-Jones, takže určitě bude na co se těšit.

Kompletní výsledky IV. Karlovarské WPC & SHP Show najdete ZDE.

Podobné články
Zambia vom Ellernbrook - LR

Národní pony společnost (NPS) by ráda pozvala v této sezóně všechny majitele i chovatele široké rodiny mountain a moorland plemen, jejich uznaných…

Naira Delveti - Lille Rosendals Captain Jack

Národní výstava NPS obvykle zakončuje výstavní sezónu v daném roce a dochází na ní k vyvrcholení šampionátových soutěží. Této tradici dostála i letos…