Finále čtvrtého ročníku Lead Rein poháru v Lysé

15. 11. 2018 Iveta Lewingerová a Rafífa Hamoudová Autor fotek: Petra Kopková a Hana Kolaříková

Do 4. ročníku seriálové soutěže Lead Rein pohár se zapojilo 31 týmů, které ve třech vypsaných třídách během celého roku sbíraly body. Kterému z nich se podařilo dosáhnout na ty nejvyšší tituly, udělované v této soutěži? A kterému z více jak dvacítky dětí a juniorů se podařilo získat druhou letošní cenu ASCHK ČR pro nejlepšího Mladého vystavovatele? Závěrečné shrnutí je tu!

S vybranými speciálními výstavními třídami se návštěvníci lysolabského výstaviště setkávají pravidelně již čtyři roky, protože tyto tvoří neodmyslitelnou součást mezinárodní výstavy Kůň. V letošním roce připravila nejen výstavní třídy, ale i sportovní soutěže pro všechny zájemce Národní pony společnost v rámci I. Národního šampionátu speciálních výstavních tříd, který posuzovala akreditovaná britská posuzovatelka všech Mountain and Moorland (MM) plemen a dlouholetá úspěšná chovatelka velšských pony s prefixem Gryngallt, paní Lesley Hillard. Ona sama a její odchovy zaznamenaly veliký úspěch v rámci loňské výstavy HOYS. Během slavnostního večera jsou nejúspěšnějším chovatelům v jednotlivých kategoriích udělována prestižní chovatelská ocenění „Kellythorpe Leading Breeder Awards“. Toto ocenění může každý chovatel získat poté, co jeho odchovy v rámci své kategorie nasbírají v daném roce nejvíce bodů v kvalifikacích na HOYS. Paní Lesley Hillard tuto cenu získala jako nejlepší chovatelka v sekci Hunter Pony a její hřebec – velšský pony Gryngallt Paris (Linksbury Celebration x Gryngallt Picturesque)  - se na základě výsledků svého potomstva stal nejlepším Hunter Pony hřebcem roku 2017.

Po slavnostním zahájení a předání upomínkových cen od našich sponzorů dostali prostor mladí vystavovatelé. Paní posuzovatelce se postupně ve třech odděleních představilo 23 mladých vystavovatelů ve věku od 5 do 15 let. V těchto třídách se děti a junioři učí správným postupům při vystavování koní a bezpečné manipulaci s nimi. Jsou vlastně takovou „přípravkou“ na jejich budoucí vystavovatelskou kariéru. ASCHK ČR si uvědomuje důležitost výchovy a vzdělávání mládeže v této oblasti, a proto tyto výstavní třídy již několik let podporuje. V letošním roce ASCHK ČR věnovala dva krásné poháry pro nejlepší mladé vystavovatele na dvou českých výstavách. První z těchto prestižních cen byla udělena na Working Hunter Show 2018 na Jízdárně Lhota a ta druhá právě na I. Národním šampionátu SVT v Lysé nad Labem.

Z každého oddělení mladých vystavovatelů postoupili do velkého finále první dva umístění. Ze skupiny nejmladších dětí se kvalifikovaly dvě sedmileté dívenky: Terezka Vacková se shetlandskou klisnou Babetou (FARMA CHMEL) a Adélka Musilová s WMP valachem Oldvicarage Border Reiver (JA Bleu de Ciel). Obě dvě svého ponyho velmi dobře odprezentovaly jak v pohybu, tak i ve výstavním postoji. Z výborně obsazené třídy dětí 8-10 let do finále postoupily Veronika Fatková s WMP valachem Russel Pipit (JK dětí a mladých jezdců Brandýs nad Labem/Stará Boleslav) a Lucie Robková s dalším WMP Limetree Quick Silver (Stáj u Sepíka). Obě dvě obdržely od paní posuzovatelky pochvalu za dobře zvládnutý zootechnický postoj, při kterém jsou při pohledu z boku vidět všechny čtyři končetiny. První dvě místa mezi vystavovateli v kategorii 11-16 let obsadily Kristýna Hájková s WPBr valachem Chico (Stáj u Sepíka) a Beata Jašurková s fellským pony Murthwaite Tikka (hřebčín Goodshapes).

V závěrečném finále, kde si všichni kvalifikovaní opět změřili své síly, zvítězila a druhou letošní Cenu ASCHK ČR pro nejlepšího mladého vystavovatele obdržela sedmiletá Terezka Vacková s Babetou. Společně tvořily souladnou a dobře fungující dvojici, Babeta ochotně a bez prodlení plnila všechny pokyny své předvádějící, velmi dobře s ní spolupracovala a Terezka také nezapomněla na začátku a na konci předvedení paní posuzovatelku pozdravit. Ocenění Terezce předali společně s paní posuzovatelkou pan Ing. Karel Kratochvíle (senátor a ředitel Zemského hřebčince Písek) a tajemník ASCHK ČR pan Blahoslav Políček.

Úroveň tříd MV je dle paní Lesley v ČR velmi vysoká a některé z předvedených výkonů již lze označit za profesionální, což se týká zejména těch, kteří se kvalifikovali do finále. U ostatních se pak vyskytly menší, či větší chybičky, na kterých by bylo dobré v budoucnu zapracovat. Zejména menší děti je třeba naučit správně zastavit před posuzovatelem, což obnáší nejen zastavení ve vhodné vzdálenosti od něj (tedy ne příliš blízko, aby se na ponyho posuzovatel díval shora), ale také zastavení „na jeho úrovni“, tedy z pohledu posuzovatele přímo před ním, ne příliš vlevo, či vpravo od něj. Pro všechny, kteří se chtějí tříd MV účastnit, je důležité, aby doma poctivě trénovali i výstavní postoj. Když přijde kůň do výstavního kruhu a dostane pokyn, aby zaujal výstavní postoj, adekvátní reakcí na takový pokyn je, že se kůň postaví do výstavního postoje a soustředěný a klidný čeká na další instrukce. Někteří z MV měli problém svým svěřencům vysvětlit, co od nich v danou chvíli chtějí a potřebovali relativně dlouhou dobu na postavení koně do výstavního postoje. U dalších jsme pak viděli koně bránící se spolupráci s extrémy na obě strany (neochota pohybovat se dopředu, příliš hektický projev bez kontroly).

Dále program výstavy pokračoval leadreinovými třídami, které byly součástí šestého kola seriálové soutěže Lead Rein pohár 2018. V nich měly všechny přihlášené týmy poslední možnost získat body do letošního celoročního hodnocení a následně bojovat o titul nejlepšího českého leadreinového týmu sezóny. V SHP třídě startovalo 8 týmů, šest z nich s poníky českého chovu. Vítězství a zároveň šest bodů do celoročního hodnocení si připsal tým z JA Bleu de Ciel ve složení Adélka Musilová, klisna Lea Domino a vodič paní Veronika Musilová. Tuto SHP klisnu paní Lesley označila, co se charakteru a temperamentu týče, za mimořádně vhodnou pro práci s malými dětmi a zároveň skvěle připravenou pro tuto výstavní třídu. 

Druhé místo po velmi pěkném výkonu obsadily Terezka Vacková a klisnou Babetou a vodičem paní Martinou Maršíkovou (FARMA CHMEL), které jsme mohli vidět ve čtyřech z letošních šesti pohárových kol. Babeta je klisnou českého chovu a je pravnučkou hřebce 386 Goldan Cavalier, který u nás působil jako plemeník 8 let a zanechal zde početné potomstvo. Několik jeho pravnuků a prapravnuků se úspěšně věnuje i speciálním výstavním třídám, a to nejen těm jezdeckým, ale i těm zápřahovým (Viky of Very, Moonshine of Kadov, Modřín of Kadov, Plamenka of Kadov). Jako třetí se umístila nejmladší jezdkyně této třídy, teprve tříletá Elvíra Delveti. Ta společně s klisnou Bonny v.d. Achterdijk a vodičem paní Ditou Delveti reprezentovala Czech Riding Club. Bonny v.d. Achterdijk je vnučkou švédského šampiona SHP hřebců v mini typu z roku 2007 - hřebce Zeferino v.d. Kleine Nes, který tento titul získal ve svých 22 letech.

S velikým bodovým náskokem se Shetland pony Lead Rein šampionkou 2018 stala již počtvrté v řadě klisna Lea Domino (Ontario v.d. Buitenweg x Lilian v. Welgelegen). Její leadreinová kariéra je od počátku spojena s Adélkou Musilovou, která se s ní těchto výstavních tříd úspěšně účastní od svých 4 let, během nichž s Adélkou absolvovala 26 pohárových kol. V těch vybojovala 16 vítězství a porazila 45 svých soupeřů. Druhou nejlepší klisnou v shetlandské sekci byla další z klisen českého chovu – šestiletá Velvet Desire Czenkow (Tymen v.d. Sluissesteeg x Veerle v.d. Woudhoeve), která za své celoroční výsledky byla odměněna titulem Shetland Pony Lead Rein vicešampionky. Klisna v letošní sezóně reprezentovala JŠ Radošovice, neboť byla laskavě zapůjčena do užívání Nikolce Suchoparové. Ta s ní během první společné výstavní sezóny dosáhla druhého nejvyššího bodového skóre v rámci celoročního hodnocení v shetlandské sekci a můžeme ji tak směle označit za „skokana roku“.

Krásným zpestřením programu bylo vystoupení dětí a poníků ze Stáje u Sepíka, nazvané Včelka Mája, v němž se nám představili Kristýna Hájková s valachem Friarly Felix a Šárka Manharová s valachem Novarudest Eiriog. Po jejich pas-de-deux dostali prostor účastníci velšské leadreinové třídy, kde se nám představilo pět týmů. Z pěti předvedených pony byl pouze jeden českého chovu, a sice valach Russel Pipit (JK dětí a mladých jezdců Brandýs nad Labem/Stará Boleslav). Ten v šestém kole seriálové soutěže LRP 2018 obsadil s jezdkyní Veronikou Fatkovou a vodičem paní Olgou Hrubou druhé místo. Porazit je dokázal pouze tým z JA Bleu de Ciel ve složení Adélka Musilová, Oldvicarage Border Reiver a vodič paní Veronika Musilová. Tento osmiletý valach zaujal paní posuzovatelku pěkným exteriérem a typem, dobrou připraveností s vysokou mírou ochoty spolupracovat s malým jezdcem, což z něj činí kvalitního leadreinového poníka. Také sama jezdkyně byla výborně ohodnocena za svůj jezdecký projev.

Třetí místo si z Lysé odvezl jeden z nejmladších soutěžících velšské třídy, pětiletý Zdeněk Ládek s valachem Marrenk’s Golden Captain a vodičem slečnou Kristýnou Šmejkalovou (Pštrosí farma Čenkov). V jejich podání jsme viděli velmi pěkné předvedení v kroku i klusu a přesto, že malý Zdeněk zatím není schopen v klusu pravidelně vysedávat, jeho pony je velmi klidný a bezpečný a dokáže býti oporou i tak malému dítěti.

Na základě celoročních výsledků byly následně uděleny tituly i ve velšské třídě. S tříbodovým náskokem se Welsh Pony Lead Rein šampionem ČR pro rok 2018 stal valach Oldvicarage Border Reiver. Jeho otec – hřebec Fosterhouses Philosopher je polobratrem úspěšného LR a FR valacha Fosterhouses Ap Pip, který ve Velké Británii kromě mnoha cenných umístění ve speciálních výstavních třídách získal také 5. místo ve třídě valachů sekce A na Royal Welsh Show. Tři vítězství v šesti kolech seriálové soutěže a další pěkná umístění přinesli v celoročním hodnocení 29 bodů Martince Kolaříkové a klisně Sahaře (Stáj Naes), jež se stala Welsh Pony Lead Rein vicešampionkou ČR pro rok 2018.

Na rozdíl od velšské třídy se nám ve třídě Nadějí představili pouze poníci odchovaní v ČR. Drtivou převahu měli shetlandští pony. Nejlépe si v sedmičlenném startovním poli vedla Sandra Švarcová s klisnou Babetou (FARMA CHMEL), kterou jako vodič doprovázela paní Martina Maršíková. Jejich předvedení ve společné i individuální části nechybělo nic z toho, co chtěla paní posuzovatelka v této třídě vidět. Sandře se jako jediné v této třídě podařilo v klusových pasážích individuální části vysedávat na správnou nohu a také korektně přesednout při změně směru. Dobrý výkon a souhru celého týmu navíc Sandra i paní Martina doplnily krásným úsměvem a radostí ze společné práce, což paní posuzovatelku velmi potěšilo.

Druhé a třetí místo obsadily dvě klisny po holandském hřebci Tymen van de Sluissesteeg, který v ČR působil 9 let, dosáhl zde mnoha výstavních a sportovních úspěchů, devět jeho dcer bylo zapsáno do HPK SHP v ČR a pět jeho dcer dosáhlo i na akcelerační program. Mezi ně patří druhá umístěná, 103 cm vysoká klisna SHP ve standardním typu prověřená v chovu – Plamenka of Kadov, jíž pod sedlem výborně předvedla Lucie Štěpánová s vodičem paní Kamilou Bradáčovou (Stáj z Malého údolí). Třetí místo si vybojovala pětiletá Rolnička KV (Pštrosí farma Čenkov), která svou první výstavní sezónu úspěšně absolvovala s tříletou Aničkou Mazancovou. I přes některé exteriérové nedostatky dosáhla Rolnička KV díky svému dobrému charakteru a příjemnému temperamentu velmi dobrého celkového hodnocení a paní posuzovatelka ji považuje za výborného poníka prvního kontaktu, vhodného pro práci s těmi nejmenšími dětmi.

I ve třídě Nadějí, stejně jako ve velšské třídě, byl nakonec v celoročním hodnocení pouze tříbodový rozdíl mezi prvními dvěma umístěnými. Lead Rein šampionkou Nadějí ČR se stala shetlandská klisna Babeta, která v pěti ze šesti letošních vypsaných kol nasbírala celkem 25 bodů. Jedná se o pravnučku hřebce Goldan Cavalier, s vynikajícími výsledky ve SVT jezdeckých, zápřahových i v Mladém vystavovateli.  Na druhé místo se v celoročním hodnocení mezi Nadějemi posunula klisna Lea Domino a sbírku svých ocenění rozšířila o titul Lead Rein vicešampionky Nadějí pro rok 2018. Ten vybojovala s Tomášem Bejčkem a vodičem paní Lenkou Bejčkovou.

Shetlandští a velšští šampioni a vicešampioni pak ve finále znovu poměřili své síly. Toto finále posuzovala komise složená z paní posuzovatelky a zástupců svazů, které tento projekt v sezóně 2018 podporovaly. Společně s paní Lesley Hillard hodnotily výkony soutěžících za NPS paní Jana Horáčková a za SCHSHP slečna Lucie Kočovská. Po zhlédnutí jednotlivých prezentací se komise jednohlasně shodla na tom, že titul Overall Lead Rein šampiona ČR pro rok 2018 udělí shetlandské klisně Lea Domino, která ho ve své čtyřleté leadreinové kariéře získala již podruhé. Overall Lead Rein vicešampionkou se stala WMP klisna Sahara. NPS při této příležitosti také poděkovala těm dětem, které se v letošním roce se seriálovou soutěží rozloučily.

Ve všech třech LR třídách jsme mohli vidět mnoho kvalitních výkonů, spolupracujících poníků a spokojených dětí. Těm, kteří zvítězili, paní posuzovatelka gratuluje a ostatním by doporučila, aby v následující přípravě věnovali více pozornosti přípravě svého ponyho ze země. Často totiž ve výstavním kruhu viděla, jak pony nerespektuje osobní prostor vodiče a zejména při klusových pasážích na osmičce se na vodiče navaluje. Někteří z poníků pak měli problém také s udržením pravidelného tempa v klusu, ze kterého v obloucích vypadávali. Vodičům by paní posuzovatelka dále doporučila nedávat pravou ruku za záda, ale nechávat ji normálně podle těla, aby byla dostatečně „pohotová“ v případě nějaké kolize. Vodiči by se také měli více soustředit na to, zda se vedle ponyho pohybují na správném místě, neboť vodič, který jde před koněm, není schopen včas zareagovat na případnou kolizní situaci, a tedy vlastně neplní jednu ze svých základních funkcí. Také by některým soutěžícím doporučila věnovat více času správné úpravě ponyho, dítěte i vodiče do výstavního kruhu.  

Program výstavy dále pokračoval SVT First Ridden. Z důvodu menších rozměrů výstavního kruhu byly tyto třídy rozděleny do tří oddělení. V prvním z nich se nám představili zástupci SHP a minihorse. Zde zvítězila šestiletá Nikol Suchoparová v sedle klisny Velvet Desire Czenkow (JŠ Radošovice), která zvládla nejlépe nejen společné předvedení ve skupině, ale v individuální prezentaci předvedla i cval na obě dvě ruce. Paní posuzovatelce se velmi líbil jezdecký projev této malé jezdkyně, která od ní obdržela pochvalu za velmi klidnou a citlivou ruku. Druhá umístěná – Lucie Robková startující s minihorse valachem Barney (Stáj u Sepíka), zvládla svou prezentaci také skvěle, jen její individuální úloha byla poznamenána jedním cvalem na špatnou nohu. Třetí místo obsadila Adélka Musilová v sedle klisny Lea Domino, která velmi hezky zvládla obě části předvedení, nicméně v individuální úloze vynechala cvalové pasáže, což pravidla této výstavní třídy umožňují, nicméně absence cvalových pasáží se pak promítne do celkového hodnocení.

Ve druhém oddělení zvítězila Lucie Robková s WMP valachem Limetree Quick Silver (Stáj u Sepíka), která se v této skupině blýskla jednoznačně nejlepším výkonem, dobrou orientací v prostoru a fungující komunikací mezi ní a jejím poníkem, což se pozitivně odrazilo na kvalitě předvedených přechodů i dobré prezentaci ponyho v pohybu. Velmi dobře svou úlohu zajela i druhá umístěná Adélka Musilová s valachem Oldvicarage Border Reiver. Jedná se o korektního a typového WMP, jehož chvilková ztráta koncentrace se projevila drobným problémem s přechodem do cvalu. Třetí místo náleží jednomu z nováčků letošní sezóny Alence Veselé s velšským pony Alexejem (Jezdecká stáj K&M). Ačkoliv je to pro tuto dvojici první společná výstavní sezóna, jejich výkony naznačují, že od nich můžeme v budoucnu očekávat velké věci.

Lucii Robkovou jsme mohli vidět i ve třetí FR třídě, kde se paní posuzovatelce a divákům představila v sedle WPBr valacha Kendy. Tento valach se speciálních výstavních tříd aktivně účastnil v předcházejících letech s Kristýnou Hájkovou, se kterou se v roce 2017 stal vicešampionem seriálové soutěže First Ridden Šampionát. Můžeme o něm tedy říci, že rozhodně patří mezi velmi zkušené speciálkáře a spojení se zkušenou malou jezdkyní, která ve výstavním kruhu nebloudí a ví přesně, co má v daném okamžiku udělat, přineslo své ovoce v podobě dalšího vítězství pro Stáj u Sepíka. Krásným druhým místem uzavřely svoji společnou speciálkovou kariéru Vendulka Vodičková a WPBr klisna Happy (Pepe Farm – A). Třetí místo si vybojovala Anna Horvátová s valachem Dollom Happy Clown (JK dětí a mladých jezdců Brandýs nad Labem/Stará Boleslav). Do prezentace této dvojice se vloudila chybička v podobě cvalu na špatnou nohu v jedné z předepsaných cvalových pasáží. Dalším soutěžícím by paní posuzovatelka ráda doporučila, aby věnovali více pozornosti korektní jezdecké přípravě poníka i jezdce, která povede ke zklidnění jezdeckého projevu ve výstavním kruhu a lepší ovladatelnosti a kontrole ponyho.

Program I. Národního šampionátu SVT završily sportovní soutěže. Pro nejmenší děti připravila paní Jana Horáčková zajímavý kurz jízdy zručnosti s vodičem, kterou tvořily překážky symbolizující jednotlivá roční období a pro ně typické činnosti. Z početného startovního pole byla nejúspěšnější Terezka Vacková s klisnou Babetou. Jízda zručnosti na oprati se pak stala kořistí paní Milušky Černé s valáškem Viky of Very (Stáj Viktroria Radim).

Kompletní výsledky můžete najít zde: http://www.svtinfo.cz/Kalendar-akci.html

Národní pony společnost by ráda poděkovala výstavišti v Lysé nad Labem za poskytnutý prostor v rámci výstavy KŮŇ 2018, ASCHK ČR za podporu speciálních výstavních tříd. Děkujeme SCHSHP za celoroční podporu projektu Lead Rein pohár, generálnímu sponzorovi Lead Rein poháru společnosti Sehnoutek a synové, s.r.o. a dalšímu z našich dlouholetých podporovatelů společnosti Pygmalino za hodnotné ceny, neboť oba tito sponzoři podporují seriálovou soutěž LRP (stejně jako SCHSHP) od doby jejího vzniku. Za mediální podporu výstavnictví děkujeme nejstaršímu českému zpravodajskému serveru o koních a jezdectví – serveru EQUICHANNEL.CZ.

Mnoho krásných cen, které potěšily malé i velké startující, věnovali: Stáj Naes – Salazarův dvůr Telce, rodinná farma Pepe Farm-A z Lysé nad Labem, stáj Chotiměř rodiny Kavkových, český výrobce betonové střešní krytiny BESK a Jízdárna Lhota. V neposlední řadě patří poděkování také celému organizačnímu týmu, paní posuzovatelce Lesley Hillard, stevardce paní Tereze Horvátové i komentátorce slečně Rafífě Hamoudové. Čtvrtý ročník seriálové soutěže LRP byl úspěšně završen, tituly, poháry i ceny rozdány a nám nezbývá než poděkovat všem účastníkům za jejich obrovské celoroční nasazení a těšit se na viděnou v sezóně 2019.

Podobné články
Zambia vom Ellernbrook - LR

Národní pony společnost (NPS) by ráda pozvala v této sezóně všechny majitele i chovatele široké rodiny mountain a moorland plemen, jejich uznaných…

Naira Delveti - Lille Rosendals Captain Jack

Národní výstava NPS obvykle zakončuje výstavní sezónu v daném roce a dochází na ní k vyvrcholení šampionátových soutěží. Této tradici dostála i letos…