Zoo Praha vrátila koně Převalského po stovkách let zpět na kazašskou step

16. 6. 2024 Jaromír Moravec Zdroj: Novinky.cz URL zdroje: www.novinky.cz
Novinky.cz
Novinky.cz

Zoo Praha a česká armáda dopravily do Kazachstánu sedm koní Převalského. Jde o první divoké koně na stepi středního Kazachstánu za posledních 200 let. První vypuštěnou byla klisna Zeta II. Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek nazval její vypuštění historickým okamžikem. Úspěchu českých chovatelů si všimla i britská televize BBC.

„První koně Převalského se po stovkách let vrátili do stepí středního Kazachstánu. Čeká nás ještě dlouhá cesta, ale tohle byl historický okamžik. Pohled na Zetu II odbíhající do stepi mi nikdy nevymizí z paměti,“ řekl ředitel Bobek 4. června po vypuštění klisen Zety II a Ypsilonky a hřebce Zorra.

Během druhé zásilky o dva dny později byly vypuštěny ještě klisny Tessa, Wespe, Umbra a Sary. Těchto sedm koní bylo vybráno z různých konzervačních programů napříč Evropou a před přesunem do Asie spolu strávili několik měsíců v berlínské zoo.

Koně do Kazachstánu dopravily letouny české armády a let s mezipřistáními v Turecku a Ázerbájdžánu trval 18 hodin, uvedla o úspěšném převozu zvířat BBC. V novém domově se koním podle chovatelů daří dobře. Do budoucna chce Zoo Praha do Kazachstánu dopravit až 40 jedinců.

Celý článek přináší Novinky.cz: Zoo Praha vrátila koně Převalského po stovkách let zpět na kazašskou step

TN.cz
Podobné články
Idnes.cz

Téměř sto let starý salonní vůz Karla Kludského je zpátky v Jirkově, odkud slavný cirkusový principál pocházel. Od zítřka bude 11 metrů dlouhý a asi…

Idnes.cz

Středeční velké bouřky si na Pardubicku kromě zpožděných vlaků a popadaných stromů vyžádaly také lidská zranění. V Časech blesk uhodil do dvou žen.…