Velká cena Litomyšle

17. 6. 2002 Veronika Macánová Autor fotek: Veronika Macánová

Čtrnáct dní po závodech v Poděbradech, tedy ve dnech 14.-16.6. se uskutečnil další významný podnik naší domácí parkurové sezóny Velká cena Litomyšle. Tyto závody jsou součástí ČESKÉHO SKOKOVÉHO POHÁRU, a tak se na Primátorskou hráz se sjela téměř celá česká špička. Diváci se tedy mohli těšit na velice kvalitní výkony.

PÁTEK

V pátek byly na programu dvě zahajovací soutěže – soutěž stupně L a dvoufázové skákání 130/140 cm. V první soutěži jsme v základním parkuru viděli 28 bezchybných dvojic, v rozeskakování byl již tradičně nejrychlejší Aleš Opatrný (CLASSIC LADY) před Ottou Vinzensem (HAPPY MAN) a Pavlem Humplíkem (MANDY OIL TEAM). I druhé vítězství dne získal A.Opatrný tentokrát s klisnou ABC HAMBURK. Druhý byl za JK Opava - Kateřinky Karel Lamich s CREDITEM a třetí Rudolf Doležal s BOHEMIÍ Star z JK Jezbořice.

SOBOTA

První sobotní soutěží byla Cena České pojišťovny (parkur st.S).V ní si nejlépe vedl ostravský Tomáš Bajnar s LADOU. Robert Chelberg a Freska skončili se 3tr.b. v rozeskakování na 2.místě a třetí nejlepší byl Jaroslav Jindra s ATOMEM Schneider. Diváky pobavila druhá soutěž dne.Tou byla kombinovaná soutěž pro dospělé a děti na pony. Z úst paní hlasatelky Milady Barešové byla slyšet velice známá jména. Loňské vítězství nakonec po napínavém boji obhájila dvojice Martin Šoupal (C.C.CASH Kentaur) a Martina Šoupalová (MELÍŠEK) před ryze dívčím párem V. Hejduková (VALUTA), Petra Skřivanová (ZUZANKA). Třetí skončil nejmladší účastník Ondřej Šrámek (HERMELÍN) se svou maminkou Jarmilou Šrámkovou (HELA H Strojmotiv).

Další soutěží dne bylo ST – Cena Profistavu. Ze 35 startujících se do rozeskakování probojovalo 10 dvojic. Kuriozitou bylo, že vítězství získal A.Opatrný hned se dvěma koňmi. Naprosto stejného výsledku docílil v sedle Crazy Love a ABC Hamburg. Třetí byl Zdeněk Žíla s Gomerou před Jitkou Opatrnou (LIPAN) a Veronikou Macánovou (LISETTE).

Sobotní program uzavřel Skok mohutnosti (Cena Renault leasing). Ze sedmi dvojic dosáhl nejlepšího výsledku Rudolf Doležal s PASATEM, když na druhý pokus překonal zeď vysokou 175 cm.

NEDĚLE

Jezdecká stáj Opatrný Hořovice kralovala i v závěrečný den závodů. V pakuru stupně S s rozeskakováním pro nejlepších 10 zvítězil v sedle ABC LANCELOTA A. Opatrný. Druhý nejlepší byli Zoltán Toth a Michelle de la Bryere.Za Hořovice se na dalších místech umístili Jitka Opatrná (BOXER) a Roman Drahota (JAZA). Po této soutěži se na kolbišti opět představily děti a pony. Nejlepšího výsledku dosáhl Filip Doležal se Sjanel van de Haverkamp, který závodí za stáj svého otce Petra Doležala. Na druhém místě skončila Miroslava Skřivanová a ponička Miss, třetí Martina Šoupalová s Melíškem, vítězka sobotní soutěže.

Divácky nejatraktivnější byla samozřejmě Velká cena. Na start prvního kola se postavilo 26 dvojic. Po napínavém ST jsme napočítali celkem 10 bezchybných jízd. Ve druhém kole (parkur stupně T) se jediná žena na startu - Veronika Macánová s Lisette předvedla a jako první překonala tento obtížný kurz bez tr.b. Po ní se to podařilo ještě 4 startujícím. 0 tr.b. po obou kolech zůstalo na kontě Jiřímu Pecháčkovi (VENEUR) a Aleši Opatrnému(ABC HAMBURK). Hořovický jezdec si rychlejším časem zajistil vítězství, s ABC FANTASIÍ navíc získal i místo třetí (0+4tr.b.). Jako čtvrtý se umístil Jan Kubický v sedle AUTONOMA Fides Agro z JK Amigo. Český reprezentant Petr Doležal a ROCK´N ROLL získali místo páté.

Pořadatelé zvládli svou úlohu na výbornou, sponzoři jednotlivé soutěže velice štědře financovali, počasí závodům přálo a k vidění byly velmi zajímavé výkony. Co víc si může srdce milovníka koní přát? Možná více podobných konkurů…

Podobné články

Během zasedání pléna General Assembly v Mexiko City se zástupci České jezdecké federace a federací Severského, Pobaltského a Středoevropského regionu…

Nadační fond Jockey Clubu České republiky zdvořile žádá veřejnost o podporu Jana Vernera a jeho rodiny.