Nová skupina divokých koní z Anglie a Walesu přijela do rezervace velkých kopytníků u Milovic

6. 6. 2022 Tisková informace Autor fotek: Archiv Česká krajina Zdroj: Česká krajina URL zdroje: www.ceska-krajina.cz

Skupina šesti divokých koní z Velké Británie přijela dnes odpoledne do rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Pět klisen a jednoho hřebce přivezl transport z oblasti Exmooru, odkud tito koně původně pocházejí, a z Walesu, kde jsou podobně jako v milovické rezervaci využívání k péči o krajinu.

Většinu hříbat, která se v milovické rezervaci narodila, jsme bezplatně poskytli do dalších rezervací v rámci České republiky. Proto jsme potřebovali doplnit počty koní a zároveň obohatit genetickou pestrost stáda,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků v roce 2015 založila.

Zvířata budou v příštích dnech v aklimatizační ohradě a poté budou vypuštěna ke stádu na hlavní pastvině.

Převoz zvířat se uskutečnil v době, která není právě příznivá. Kvůli růstu cen pohonných hmot v důsledku války na Ukrajině se převoz výrazně prodražil. „Krátce po sobě jsme dovezli zubry, divoké koně i zpětně šlechtěné pratury. Jejich převoz se domlouval na začátku letošního roku, v případě zubrů dokonce již loni. Ale výrazné zdražení pohonných hmot, ke kterému po invazi na Ukrajinu došlo, zvýšilo náklady na dopravu zhruba o třetinu,“ doplnil Dalibor Dostál.

Rezervace velkých kopytníků vznikla v bývalém vojenském prostoru Milovice v roce 2015. Se současnou rozlohou 350 hektarů je největší v České republice. Patří ke světově nejsledovanějším českým projektům posledních let. Opakovaně o ní psala média na pěti kontinentech, včetně prestižních titulů jako New York Times, Washington Post nebo BBC. Rezervace v současné době chová tři desítky zubrů, dvě stáda divokých koní a dvě stáda zpětně šlechtěných praturů. Je první místem na světě, které chová tyto tři klíčové druhy velkých kopytníků v rámci jedné rezervace.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu Darujme.cz/krajina a dále pak zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. A také nákupem ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Podobné články

Petr Vozáb sice nežil v době monarchie, přesto se mu podařilo vozit nejvýznamnější zástupce panovnických dvorů a představitele státu. K těm…

Skupinu sedmi mladých hřebců, kteří se loni narodili v milovické rezervaci velkých kopytníků, dnes přivezli ochránci přírody do Ptačího parku…