Unikátní sběratelskou kolekci pohlednic velkých kopytníků začalo nabízet infocentrum v Milovicích

17. 5. 2022 Tisková informace Autor fotek: Archiv Česká krajina Zdroj: Česká krajina URL zdroje: www.ceska-krajina.cz

Ojedinělou sběratelskou kolekci pohlednic s tematikou velkých kopytníků začalo nabízet Turistické informační centrum v Milovicích. Jedenáct pohledů zachycuje divoké koně, zubry a zpětně šlechtěné pratury obývající rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.

Pohlednice vznikaly průběžně několik let. Je to vůbec poprvé, kdy mohou zájemci získat kompletní sadu. Některé náměty přitom vyšly v malé sérii několika desítek kusů, takže šance získat celou kolekci nebude trvat příliš dlouho,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci v roce 2015 založila.

Na pohlednicích jsou zachycené různé situace ze života velkých kopytníků, včetně soubojů hřebců nebo samců zubrů či praturů. Ale také mláďata nebo poklidné popásání stád za ranního úsvitu.

Autorem snímků je fotograf Michal Köpping, který se dokumentování rezervace velkých kopytníků věnuje od jejího vzniku. „Michal Köpping nejenom vytvořil krásné fotografie, ale také zajistil grafickou přípravu a výrobu pohlednic, které jsme pak od něj obdrželi zdarma. Díky tomu výtěžek z jejich prodeje můžeme věnovat na další rozvoj rezervace,“ poděkoval Dalibor Dostál.

Finanční prostředky rezervace potřebuje především s ohledem na letošní dramatický růst cen pohonných hmot. Ten prodražil jak práce techniky při úklidu rezervace, tak přepravu mladých zvířat odchovaných v Milovicích do nových rezervací.

Turistické informační centrum Milovice má otevřeno od pondělí do soboty. Od října do května ve všední dny 8.00-12.00 a 12.30-16.00 hodin, od června do září 9.00-12.00 a 12.30-17.00 hodin. V sobotu po celý rok 9.00-13.00 hodin. Kromě pohlednic nabízí také leporela, magnety s divokým koněm a praturem, populární turistické vizitky nebo aršík poštovních známek Milovice – kraj praturů, zubrů a divokých koní, který loni vydala Česká pošta.

Vybrané pohlednice a leporelo nabízí také Obecní úřad Lipník, kde je mohou turisté zakoupit v úřední hodiny, tedy v pondělí vždy 8.00-12.00 a 13.00-17.00 a v úterý a středy 8.00-12.00 a 13.00-15.00 hodin.

Rezervace velkých kopytníků vznikla v bývalém vojenském prostoru Milovice v roce 2015. Se současnou rozlohou 350 hektarů je největší v České republice. Patří ke světově nejsledovanějším českým projektům posledních let. Opakovaně o ní psala média na pěti kontinentech, včetně prestižních titulů jako New York Times, Washington Post nebo BBC. Rezervace v současné době chová tři desítky zubrů, dvě stáda divokých koní a dvě stáda zpětně šlechtěných praturů. Je první místem na světě, které chová tyto tři klíčové druhy velkých kopytníků v rámci jedné rezervace.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu Darujme.cz/krajina a dále pak zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. A také nákupem ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Podobné články

Vánoční svátky se blíží závratnou rychlostí a vy pořád přemýšlíte nad jedinečným dárkem pod stromeček?

Během zasedání pléna General Assembly v Mexiko City se zástupci České jezdecké federace a federací Severského, Pobaltského a Středoevropského regionu…