Znáte Zvíře+? Představuje novou užitečnou funkci Osobní strážce!

2. 8. 2022 Gabriela Rotová Autor fotek: Gabriela Rotová

Léto je v plném proudu a většina z nás proto ráda dá před halou nebo jízdárnou přednost brouzdání volnou krajinou. Co může být krásnějšího než toulky v sedlech koní nádhernou českou přírodou? Každá mince ale má dvě strany. A v terénu je rubem této mince bezpečnost…

V souvislosti s pohybem jezdců a koní mimo domovské areály má pravidlo „nikdy nejezděte sami!“ jednoznačně nejvyšší prioritu. Na vyjížďkách se totiž snadno můžeme dostat do těžko předvídatelných situací. Střet s divoce žijícími zvířaty, zraněnými zvířaty, volně pobíhajícími psy, cyklisty, myslivci, s těžkou zemědělskou nebo lesnickou technikou totiž nezřídka končí pádem a úrazem. A to může být pro jezdce bez doprovodu skupiny i život ohrožující problém.

Donedávna měli osamělí jezdci na obranu před komplikovanými situacemi v terénu jen tradiční dobrou radu: „Vždy někoho informujte o tom, kdy, kam a na jak dlouho vyrážíte“. Nyní se ale blýská na výrazně lepší časy a my se už nemusíme spoléhat jen na volání o pomoc ze svých telefonů. Svět mobilních aplikací nás totiž v problematice řešení důsledků úrazů a nehod posunul o pořádný kus dál.

Mobilní aplikace nám dnes běžně pomáhají v mnoha oblastech našeho života, ale jen některé z nich jsou přínosem i pro nás, majitele koní a jezdce. K těm zajímavým rozhodně patří aplikace Zvíře+ a její nová unikátní funkcionalita Osobní strážce. A právě o ní jsem si povídala s jednatelkou společnosti, Soňou Karaivanovou.

zvire-plus-logo-rgb.png

Soňo, komu je aplikace Zvíře+ určena? A jak dlouho je již k dispozici?

Zvíře+ je mobilní aplikace pro všechny, kteří jsou v kontaktu se zvířaty. Ať už se s nimi potkáváte doma, ve stájích nebo v přírodě. Mobilní aplikace Zvíře+ je zde pro všechny majitele zvířat už druhým rokem a za tu dobu si ji stáhlo přes 15 tisíc uživatelů.

Jak a proč vůbec Zvíře+ vzniklo?

Na úplném začátku byla snaha umožnit lidem rychlé vyhledání kontaktů na relevantní subjekty v případě krizových nebo nestandardních situací s našimi zvířecími parťáky.

Před samotnou realizací jsme si ověřovali chtěnost takové aplikace u odborné veřejnosti. Konzultovali jsme náš projekt se složkami IZS, s ministerstvem zemědělství, se Státní veterinární správou, s Komorou veterinárních lékařů a všude jsme dostávali zpětnou vazbu, že tento projekt může být prospěšný pro širokou veřejnost.

Započala tedy první fáze aplikace, která spatřila světlo světa v dubnu 2020. Ta uživatelům umožňovala rychlou orientaci přes tlačítko Potřebuji pomoc a nabízela jim kontakty na nejbližší veterinární nebo záchrannou pomoc v jejich nejbližším okolí. Tato funkce se osvědčila a najdete ji i po upgradu v druhé fázi aplikace.

288026764-398830068958408-4094644531121425243-n.jpg

Takže první byla snaha umožnit lidem rychlé vyhledání kontaktů na relevantní subjekty v případě krizových nebo nestandardních situacích s našimi zvířecími parťáky?

Ano. Postupem času jsme přišli na to, že v ČR neexistuje žádná centrální databáze s aktuálními kontakty na veterinární kliniky, koňské veterináře, převozové služby apod. a nápad na mobilní aplikaci byl na světě.

Je nutno říci, že v aplikaci nikdy nenaleznete všechny veterináře v ČR, a to proto, že aplikace nemá nahrazovat vaše standardní veterinární lékaře, ale má vám pomoci ve chvílích, kdy není možné se ke svému veterináři dovolat/dostat.

V aplikaci proto naleznete kontakty s nadstandardní pracovní dobou, s nonstop provozem, večerní nebo víkendovou otevírací dobou, s držením pohotovostního telefonu atd.

Jaká je zpětná vazba? Máte už nějakou?

Aplikace spolupracuje s https://pet-medic.cz/, se kterými máme dobré vztahy a ti nám pravidelně reportují o tom, že aplikace již několikrát pomohla zachránit zvířecí život. Dále jsme v úzkém kontaktu s www.konskazachranka.cz a www.petemergency.eu, od nichž máme rovněž jen kladné reakce. Od Koňské Záchranky máme například informaci, že se díky aplikaci snížilo volání na pohotovostní telefon, protože mnoho koňáků již aplikaci má, a proto nalézt kontakt na veterináře nebo přepravce je pro ně v aplikaci jednoduché.

picture-lightbox-16556733007672241862af91d48a192.jpg

V souvislosti s bezpečným pohybem jezdců na koních ve volné krajině mě zaujala nová funkcionalita Osobní strážce. Řekla byste nám o ní něco víc?

Protože jsem sama majitelkou koně, a ne vždy je možné vyrazit na vyjížďku s někým dalším, přemýšlela jsem, jak ochránit osamocené jezdce v případě pádu z koně tak, aby se k nim co nejdříve dostala případná pomoc. A protože aplikace již uměla odesílat SMS s GPS s polohou uživatele, stačilo pouze vymyslet, jak to zautomatizovat tak, aby tuto SOS SMS odeslala aplikace zcela sama.

Funkce Osobní strážce je unikátní služba, ve které vyplníte pouze kontakt na blízkou osobu, která má být v případě problému kontaktována, povolíte polohu, stisknete aktivovat a už jen jedete. Služba na pozadí monitoruje váš pohyb a pokud mobil zaznamená nehybnost uživatele, spustí se alarm. Pokud na něj uživatel nereaguje, odesílá se SOS SMS s poslední zaznamenanou GPS polohou uživatele na uvedený kontakt. V SMS je uvedeno telefonní číslo a souřadnice s informací, že váš blízký může být v nebezpečí. V tuto chvíli Osobního strážce testujeme v praxi a pokud se osvědčí, plánujeme v budoucnu spolupráci přímo s IZS.

Má tato aplikace ještě nějaké další funkce, které by majitelé koní mohli využít?

Aplikace samozřejmě není jen o Osobním strážci. Naleznete v ní spousty dalších zajímavých funkcí, od tlačítka Potřebuji pomoc po možnost vytváření profilů zvířat. Pro mnohé může být zajímavá možnost vytvořit si profil každého zvířete zvlášť. Funkce Poznámky se hodí například k zaznamenání vyšetření, uložení lékařských zpráv, uchovávání rentgenových snímků a podobně. Zaznamenávat si také můžete například poslední kutí, návštěvu zubaře nebo očkování ve funkci Moje Zvíře. Potřebujete najít kojící klisnu nebo dárce krve? Vytvořte Hlášení v aplikaci a ta jej rozešle v perimetru 100 km.

Funkci Hlášení mimochodem považuji za velmi zajímavou. Můžete nahlásit otrávenou návnadu, na kterou jste na procházce narazili, a tak upozornit i ostatní, nebo ji využít, když sami najdete ztracené zvíře a chcete jej co nejdříve dostat zpět k majiteli. Funkcionalita Moje Zvíře zase umožní uživateli aplikace nahlásit ztrátu vlastního zvířete a tím se odešle notifikace na všechny uživatele v perimetru 20 km.  

292096803-412100707631344-104346340976711043-n.jpg

Podobné články

Prázdniny a léto. Přišel čas, kdy do sedel usedají i ti, kteří v něm pravidelně nepobývají, a i množství organizovaných jezdeckých akcí s každým dnem…

Ať již jste čerstvým majitelem koně, docházíte na jezdecké lekce či hledáte klub nebo prázdninový pobyt u koní pro své dítě, vždy se obloukem…