Jak to chodí v prodejní stáji

23. 8. 2011 Katka Lipinská Autor fotek: archiv Martiny Pechové a Terezy Bezroukové

Pokud procházíte inzeráty a brouzdáte po internetu, neuniklo vám, že je možné využít služeb profesionálů a že vedle koňských „handlířů“ existují i prodejní stáje a zprostředkovatelé prodeje. Jimi nabízení koně zpravidla bývají o něco dražší, vyplatí se je oslovit? V rámci tématu měsíce přinášíme reportáž z prodejní stáje. Oslovili jsme i zprostředkovatelku, abyste měli srovnání obou těchto možností.

K obchodníkům máme zpravidla zakořeněnou nedůvěru. Tak nějak tušíme, že jejich cílem je hlavně prodat, a to za co nejvíce. Rádi zapomínáme, že tento cíl má i hodně „normálních" prodávajících. Na rozdíl od profesionálů v tom ale neumí tolik chodit nebo to nemají alespoň napsané na vývěsním štítě (resp. webových stránkách). V naší nedůvěře zpravidla vnímáme znalosti a zkušenosti pouze negativně. Když prodávající ví více než my, nevěříme mu a máme tendenci předpokládat, že své zkušenosti využije v náš neprospěch a buďto nás obere o víc peněz, nebo nám prodá špatné zvíře. To se samozřejmě stát může a opatrnost je na místě. Otázkou je, zda je větší riziko špatného nákupu u bezejmenného soukromníka, který se potřebuje zbavit koně, který se mu nehodí, nebo u renomované prodejní stáje, která už při nákupu ví, že potřebuje dobře prodejné koně a že lidé špatné zkušenosti rychle posílají dál.

pechK návštěvě jsem si vybrala stáj Pferdimex Tlustice, na niž jsem v minulých letech získala dobré reference, a povídání s jednatelkou Martinou Pechovou bylo nejen přínosné, ale i velmi příjemné. Nejprve vysvětlila, proč cílem dobré prodejní stáje není hlavně prodat. Mnohem důležitejší je najít vhodného koně pro daného jezdce a mít spokojeného klienta: „V první řadě, koně jsou nebezpečný sport. A my samozřejmě nechceme sami řešit, ani nikomu působit problémy, proto se snažíme, abychom prodávali pouze dobré koně. Pokud je to alespoň trochu možné, pomáháme kupujícímu vybrat koně, se kterým bude spokojený a bude mu pasovat. Já sama dokonce prodej často vymlouvám, pokud kupující stojí o (pro něj) nevhodného koně nebo pro něj zrovna vhodné zvíře nemám. Určitě by mi nedělal radost přístup hlavně koně prodat a o daném člověku a jeho problémech už nikdy neslyšet. Snažím se svou práci dělat dobře a lidem při výběru pomáhat, i když ze mě někdy nejsou nadšení, když se jim koníček líbí a já jim ho vymlouvám. Jednou se mě jedna paní ptala, jestli je vůbec kůň na prodej, když jsem jim vymlouvala silného sportovního koně pro náctiletou, nepříliš vyježděnou dceru."

„A ono se vám to potom vrátí i na dobrém jménu stáje. Lidé si to mezi sebou řeknou. Pokud máte dobrý přístup a dobré koně, roznese se to. A pokud prodáváte problematické koně, roznese se to také. Takže dobrý obchodník je opatrný, jaké koně prodává a komu. Ale samozřejmě, ne všichni prodejci toto řeší. Je to o tom, jak moc jsem slušný a jak moc chci mít dobré jméno. A možná i jak moc dotyčný potřebuje peníze..."

Ušetříte na čase a benzínu

Koně v prodejních stájích bývají dražší, než ti od soukromníků, někdy i docela výrazně. Pokud nemáte příliš konkrétní požadavky, hledáte spíš levnější zvíře a/nebo jste tlačeni financemi, určitě lze levněji nakoupit třeba přes inzerát, v lepším případě „přes známé". Horší už to je s koňmi do sportu nebo když hledáte něco specifického. Tam musíte počítat s menším výběrem, větší pracností, časovou náročností a vyšším rizikem, že se „spálíte". Inzeráty totiž dost často neodpovídají skutečnosti. Tady mi to nedá a budu trochu ironická, což ode mě prosím neberte jako propagaci prodejních stájí, ale jako výzvu k opatrnosti a střízlivosti při pročítání inzerátů. Bohužel není neobvyklé, že se jedete podívat přes celou republiku na „100% zdravého, příjemně chodivého, přiježděného valacha s prostornými chody a výjimečným skokovým potenciálem" a na místě zjistíte, že se díváte na otupělého, v pohybu nečistého koně, jehož potenciál spočívá v tom, že ve volnosti v naměřené řadě skočí celých! 110 cm. A jednou prý přeskočil 130 centimetrovou ohradu. Opravdu výjimečné zvíře, u něhož jediné, co odpovídá popisu je, že je to valach. Ještě horší je to s koňmi do drezur. Hezké či dokonce výjimečné chody najdete téměř v každém druhém inzerátu a „vhodný do drezur" si už osobně překládám spíše jako „zaštycovaný, neskáče". I 100% zdravého koně si představuji poněkud jinak než autoři inzerátů, zejména vezmeme-li v potaz, že toto prohlášení najdete skoro v každém, zatímco dle veterinářů je skoro div najít u nás desetiletého koně s čistými rentgeny.

A pokud chcete koně do sportu a neujezdíte každého, nezbývá vám než objet koní více, prohlédnout si je a vyzkoušet. V takovém případě vám prodejní stáj, kde si na jednom místě zkusíte koní několik, může ušetřit spoustu času i benzínu. I když nekoupíte, minimálně si vyzkoušíte, jaký typ koně vám nejvíce vyhovuje a co máte hledat. Je i pravděpodobné, že zde skokový potenciál daného koně nebudou odvozovat od toho, jak vysokou ohradu jednou přeskočil.

Jak to chodí v prodejních stájích

Protože jsem nikdy v žádné prodejní stáji nebyla, využila jsem příležitosti a podrobně vyzpovídala Martinu Pechovou ohledně toho, jak to v prodejních stájích chodí: „Koně, které prodáváme, jsou v podstatě pořád stejní. Slušní skokoví, slušní drezurní, hodní, zdraví. O takové je zájem a naopak my nemáme zájem o koně, kteří budou hůře prodejní. V zahraničí lze často koupit koní víc v celém 'balíku'. To je výhodné. K těm, které se mi líbí, mi prodejce 'přibalí' další a ty já potom prodávám dál."

„Koně v prodejních stájích jsou zpravidla veterinárně vyšetření.U koní do 100 000 Kč se vzhledem k ceně nedělají většinou veškeré rentgeny, tam standardně děláme jen klinické vyšetření: srdce, dýchání, oči a nohy, ohybové zkoušky. Pokud je ale kupující chce, může si je na své náklady udělat, tomu se samozřejmě nebráníme. Pokud je kůň nad 100 000 Kč, pak je samozřejmostí kompletní vyšetření včetně rentgenů."

„Když zavolá zájemce o koupi, zpravidla už v telefonu jsem mu schopná říct, zda pro něj mám vhodného koně nebo ne. Pokud nemám, může samozřejmě přijet a zkusit některého, kterého zrovna máme, může se stát, že to vyjde. Kolikrát si potom koně přijede vyzkoušet, to je na dohodě, samozřejmě v rozumných mezích. Každý solidní prodávající je rád, pokud si koně vyzkoušíte víckrát. Je to lepší. V zimě zkoušíme v hale, ale pokud to jde, je dobré si ho zkusit i na venkovní jízdárně a třeba i v terénu, to samozřejmě není problém."

„Pokud se vyskytne problém, nebo zjistíte, že vám koník nesedí, ve většině prodejních stájí máte záruku, že vám koně vymění. Ne vždy jsou ochotni vrátit peníze, ale vymění. Což je výhoda, protože když si vyberete špatně, je to problém. Nejprve řešíte, co s koněm, který vám nevyhovuje, a když se už odhodláte k prodeji, zpravidla na tom i něco tratíte." Možnost vrácení koně do šesti týdnů je sice uvedená i v zákoně, ale že je to často problém, už zjistilo mnoho novopečených majitelů.

Pokud chci koně prodat, má smysl kontaktovat prodejní stáj?
„To je otázka. Já jako obchodník potřebuji koupit koně za 'velkoobchodní cenu', tedy za cenu, abych ho mohla prodat tak, aby se mi to vyplatilo. A navíc aby byl kůň dobře prodejný a nečekala jsem příliš dlouho."

Takže neberete koně jako „do komise"? :-)
„Ne, to jsme nikdy moc nedělali, my koně kupujeme a pak prodáváme. Nebo někdy vezmeme koně protihodnotou za jiného. Tedy koupíte si od nás koně a necháte nám za to, třeba s nějakým doplatkem, koně svého, kterého chcete prodat. Ale pokud se mi ozve někdo, kdo chce koně jen prodat, často takovým lidem spíš poradím 'dejte si inzerát' a dost často tak koně dobře prodají. Přes inzeráty se někdy prodává líp, zejména v nižších cenových kategoriích. Nebo je možné využít služeb zprostředkovatele."

Taková koňská „realitka"...

Po téhle informaci jsem dospěla k názoru, že nezkontaktovat ještě zprostředkovatele, nebyl by můj článek kompletní. A protože to bych nerada, oslovila jsem Terezu Bezroukovou, o níž vím, že působí jako zprostředkovatelka.

terCo si pod tímto pojmem představit? „Jak mí klienti s úsměvem říkají - funguji jako taková "realitní kancelář pro koně":-) Výhodou mých služeb oproti prodejním stájím je možnost výběru z většího množství koní než v případě, když bych nabízela pouze koně ustájené v jedné stáji. Obvykle mám v nabídce okolo 80 sportovních koní plus několik na rekreační ježdění, chov a podobně. Pokud mě kontaktuje zájemce, snažím se vždy vybrat několik koní, kteří by odpovídali jeho požadavkům a které mu pak navrhnu k vyzkoušení - podle jeho finančních možností, jezdeckých schopností a ambicí."

Na rozdíl od prodejní stáje zde samozřejmě nenajdete všechny koně na jednom místě. Tereza ale funguje jako záruka toho, že v její nabídce nenajdete scestné informace (na rozdíl od inzerátů) a zároveň může pomoci, pokud nemáte úplně přesnou představu, jakého koně si pořídit. Takže vám ušetří kilometry, což se ovšem nemůže neodrazit na prodejní ceně. „V absolutní většině případů pocházejí koně, které nabízím, od majitelů a jezdců, s nimiž se velmi dobře znám a můžu se tak spolehnout na to, že informace, které mi o koních poskytnou, jsou pravdivé a úplné. V každém případě si předtím, než koně do nabídky zařadím, osobně dojedu koně natočit a prohlédnout v tréninku, většinu z nich i osobně vyzkouším pod sedlem - a to zejména v případě, kdy mě požádá o spolupráci majitel koně, se kterým jsem dosud nespolupracovala. Díky tomu jsem pak schopná případným zájemcům poskytnout bližší informace o charakteru a jezditelnosti koně a poradit jim, jak vybrat toho nejvhodnějšího. Koně, kteří jsou už v nabídce, samozřejmě průběžně sleduji i na závodech. A než koně zařadím do nabídky, požaduji, aby byli koně vybaveni atestem o svém zdravotním stavu, u koní dražších samozřejmě včetně základních rentgenových snímků."

Na zprostředkovatele se můžete obrátit, i pokud řešíte prodej koně. Nač se potom připravit? Poté, co Terezu oslovíte a uvedete informace o svém koni, domluvíte se na finanční stránce a Tereza vám sdělí své podmínky, za kterých bude vašeho koně inzerovat. Zcela jistě to bude dostatečná fotodokumentace, s čímž vám může pomoci. Můžete se připravit také na její návštěvu, při níž veškeré informace ověří a koně natočí. Zejména pokud se jedná o zvíře ve vyšší cenové relaci, může být výhodné ho prodat do zahraničí, což dokáže zařídit: „Většina mých zákazníků pochází ze zahraničí - Rakousko, Německo, Itálie, Švýcarsko, USA apod. - ať už jde o jednotlivce, kteří si pořizují jednoho koně pro vlastní potřebu, nebo o klienty, se kterými spolupracuji dlouhodobě a kteří kupují i několik koní za rok. V případě prodeje koně do zahraničí poskytuji prodávajícím tzv. "full servis" - případné zájemce doprovodím až k nim do stáje, kde tlumočím celé jednání o prodeji. V případě koupě zajišťuji i překlad kupních smluv, protokolů o veterinárních vyšetření a transport."

„Nezřídka se stává, že si zájemci na mých internetových stránkách prohlédnou fotografie a videa a poté se snaží kontaktovat majitele nebo prodávající sami, aby ušetřili provizi, o kterou je kůň dražší, pokud by ho koupili s mojí pomocí. Tahle "sleva" se ale ne vždycky vyplatí :) Soukromník nebo majitel, který prodává koně jednou za rok nebo za život, se snaží prodat za každou cenu a o svém koni mnohdy poskytuje jen ty pozitivní informace a kůň, který dobře vypadá na videu, ještě nemusí být pro daného zájemce vhodný. Pro mě je ale nejdůležitější spokojený zákazník, to je pro mě tou nejlepší vizitkou, a proto svým zákazníkům poskytuji o nabízených koních naprosto otevřeně veškeré informace - ať už jde o jezditelnost, povahu, zlozvyky nebo případná zdravotní omezení."

Podobné články
V dámském sedu.

Sobota 21. května: v areálu JS Hobit Domašov u Jitky Bednářové Smíškové se třepetají vlajky s různými erby, pod rukama alchymisty to bublá, barevně…

I když ke kovbojovi mám hodně daleko, otestovat si schopnosti a důvěru svého koně v trochu extrémních podmínkách mě lákalo už dlouho a prázdniny k…