Pomoc! Můj kůň je tlustý!

23. 9. 2013 Monika Mechová Autor fotek: Lucie Komoňová

V diskusích se čas od času probírá téma, jak krmit koně, který je tlustý. Co mu ubrat, co ponechat. Svůj názor na krmení otylých koní a jejich redukční dietu vám prozradí výživářka Monika Mechová. Pokud chcete hubnoucího koně udržet zdravého, budete totiž muset dodržet několik velmi důležitých zásad.

Tak jako je trendem u lidí být co nejštíhlejší, u koní se stále častěji setkáváme s jevem opačným. A nejen u koní. Obezita u psů začíná být až alarmující. Majitelé nechtějí svým miláčkům nic odepřít, a tak na procházkách potkáváme těžce dýchající kuličky, které se sotva vlečou, a jejich pánečci si jen ve zlomku případů uvědomují, že je něco špatně. Touha po tom, aby se naše zvířata měla co nejlépe a aby nestrádala, nás vede k opačnému extrému. Proč je obezita u koní riziková, jak vlastně vypadá optimální výživný stav koně a jak koně zdravě zhubnout?

Rizika obezity

Rizika obezity u koní jsou v mnohém společná rizikům u obézních lidí. Nadměrné zatěžování kloubů, oběhového systému a zejména srdce a plic. Obézní koně jsou náchylní k laminitidám, u chovných koní se snižuje reprodukční schopnost. Velkým strašákem je inzulinová rezistence, obdoba cukrovky u lidí.

Metabolický syndrom (EMS)

Je spojením výše uvedených faktorů. Náchylní jsou zejména snadno krmitelní koně primitivních a pony plemen, může ovšem ohrozit každého obézního koně. Jeho průvodním jevem je právě inzulinová rezistence a náchylnost k laminitidám. Diagnostikuje se přes rezistenci na inzulin pomocí krevních testů. Jakmile má kůň 5 hodin po nakrmení vysokou hladinu inzulínu v krvi spolu s vyšší hladinou glukózy, je velmi pravděpodobné, že rezistencí na inzulin trpí.

Takovým koním se musí sestavit dieta na míru, je potřeba se vyhnout krmivům s vyšším glykemickým indexem, tzn. eliminovat z krmné dávky obilniny, ale také vyhnout se mladé a bohaté pastvě, která obsahuje velké množství snadno dostupných sacharidů. S glykemickým indexem je ovšem ta potíž, že nejsou k dispozici standardizované laboratorní testy a každá laboratoř jej určuje trošku jinak. Jedním ze způsobů je použití ovsa jako referenčního krmiva, se kterým se pak další testovaná krmiva porovnávají. V tomto případě, pokud se ovsu určí hodnota glykemického indexu 100, cukrovarské řízky mají 1, vojtěškové seno 26, bojínkové seno 32, mrkev 51, ječmen 101 a kukuřice 117. Zajímavé je, že ne všechna krmiva, která vedla ke zvýšení obsahu krevní glukózy, vedla také k vyšší produkci inzulinu. Ten je však při krmení koní trpících inzulinovou rezistencí daleko důležitější.

Poslední výzkumy ukazují, že omega 3 mastné kyseliny zlepšují reakci organizmu na inzulín, proto je dobré koni přidat např. lněné semínko, lososový olej nebo mořské řasy. Glykemickou odpověď organismu také ovlivňuje

  • velikost krmné dávky, tedy množství jednotlivých krmiv,
  • jejich technologické zpracování a
  • stravitelnost. Dále
  • obsah vlákniny, tuku a vodou rozpustných cukrů.

Jak poznat, že je kůň tlustý?

Abychom mohli rozhodnout, že má náš kůň nadváhu a potřebuje redukční dietu, musíme nejprve objektivně zhodnotit jeho výživný stav. Jistě každý zná klasickou stupnici, kde se kondice koně boduje od 1 do 9. Od stupně 6 pak začínáme mluvit o obezitě. Pro představu, stupeň 7 znamená, že asi 20-25 % tělesné hmotnosti koně tvoří tuk. Detailní popis této stupnice můžete najít v článku zde na EQCH Stupnice tělesné kondice koně.

obézní kůňMožná trochu úsměvně může působit, že pro rozpoznání nadváhy koně existuje i aplikace pro iPhone. Najdete ji na iTunes pod názvem Healthy Horse a jejím autorem je Minnesotská univerzita.

Při posuzování výživného stavu koně je také velmi důležité brát v potaz jeho genetické založení a typ práce, kterou kůň vykonává. Fríský kůň bude vždycky trošku kulatější než český teplokrevník a achaltekinec v optimální kondici bude mnohým připadat hubený. Stejně tak bude distanční kůň štíhlejší než kůň připravovaný do drezur.

Jak tedy co nejjednodušeji poznáme, že kůň začíná být obézní a potřebuje nasadit dietu? Jakmile začne mít výrazný tukový hřeben na krku, plochý široký hřbet (tzn. hůře rozlišujeme kohoutek, lopatku, nad ocasem je znatelný tukový polštář) a jdou mu hůře nahmatat žebra, je potřeba koně převážit a pečlivě zhodnotit, ke kterému stupni kondice jej zařadit. Hezké video (v angličtině) najdete na YouTube.

Jak by měla vypadat správná redukční dieta?

Říká se, že téměř každý člověk se někdy snažil zhubnout a každá druhá kamarádka má ten správný a zaručený recept na rychlé a efektivní hubnutí. Návody, jak se zbavit nadbytečných kilogramů, najdete i v mnoha (nejen dámských) časopisech. U koní se nejčastěji setkáte se dvěma metodami. Jedna radí sebrat jádro a ponechat objemná krmiva, druhá pak snížit dávku objemných krmiv a ponechat část jádra, protože kůň musí mít energii na práci. A která je ta správná?

stejný kůň po roce dietyUž několikrát jsem v předcházejících článcích zmínila, že objemná krmiva by měla tvořit základ krmné dávky každého koně (ponechme stranou dostihové koně). To platí i u koní, kteří potřebují zhubnout. Důvod je jediný, a to zachovat zdravý trávicí trakt. Pokud koni seberete objemná krmiva a ponecháte mu jádro, zatěžujete nadměrně jeho trávicí trakt. Vedle rizika kolik či schvácení dochází ke změně ve složení a počtu mikroorganismů slepého střeva, následně pak zhoršenému vstřebávání živin.

Stejně jako u lidí platí, že hubnout se má pomalu, s rozmyslem a dostatečnou fyzickou aktivitou.

Prvním krokem při úpravě krmných dávek obézních koní je omezení jádra na minimum, což je ve většině případů nula. Ideální je, pokud má kůň ad libitně k dispozici seno nebo pastvu a je pravidelně ježděn. Samozřejmě je lepší, pokud obézního koně vypustíte na chudší pastvinu a nebo pokud víte, že se kůň pravidelně přecpává, rovnou mu omezíte i seno nebo pastvu na pár hodin denně. Hubnoucí kůň ovšem nikdy nesmí mít hlad, proto doporučuji být s omezováním objemu velmi opatrný. Je dobré koni přidat vitamino-minerální premix, který mu právě spolu s dostatkem objemných krmiv zajistí adekvátní příjem živin.

kvalitní pastvinaNež začnete snižovat množství sena či pastvy, zkuste ho nejprve „naředit" slámou (1:2 sláma k senu bývá optimální) nebo koně převést na ještě chudší pastvinu. Pokud ani toto nezabírá, přistupte k dávkování sena nebo pastevnímu náhubku. Dávkování sena lze provádět buď pomocí sítí na seno (ty s malými oky koně také na delší dobu zabaví a dávku mu dobře rozloží do delšího časového úseku) nebo organizačně náročnějším postupným přihazováním. Tlustí koně mají většinou tendenci žrát hodně rychle, takže aby se předešlo hladovění, je potřeba jim určenou denní dávku sena rozhodit alespoň do pěti dílčích dávek.

Zde je ještě na místě podotknout, že ubírání jádra i objemných krmiv by mělo být prováděno postupně a ne rychleji než o 10 % za 10 dní.

Optimální krmná dávka pro obézního koně se sestavuje na jeho cílovou váhu, nikoli váhu aktuální. Pokud se toho budete držet, jednoduše už si spočítáte, kolik objemu by kůň měl denně mít. Pro představu, jestliže máme koně o váze 500 kg, který by měl mít ideální váhu okolo 420 kg a budeme ho krmit pouze senem, měl by ho sežrat cca 10-11 kg denně.

Kůň by měl ztrácet mezi 0,7-1 % své váhy týdně. Určitě ne víc. Pokud nemáte k dispozici váhu, změřte obvod hrudníku koně, délku těla (od ramenního kloubu po sedací hrbol kosti kyčelní) a použijte následující vzorec:

hmotnost [kg]=(obvod hrudi [cm]2 x délka [cm]) / 11877

Jakmile kůň dosáhne ideální váhy, je dobré mu sestavit adekvátní a živinově vyváženou krmnou dávku odpovídající jeho genetické výbavě, apetitu i stupni zatížení a na tu ho pomalu převést. Zde je potřeba si uvědomit, proč byl kůň před tím obézní a vyvarovat se předchozích chyb. Tzn. zejména snadno krmitelné koně budu držet na chudší pastvě s minimálním přísunem koncentrovaných krmiv, u všech koní budu opatrně zacházet s obilninami v krmné dávce a pečlivě vážit jakékoli energetické přídavky. Je dobré si také dávat pozor na živinami nabitou jarní pastvu apod. Obezita koní je většinou způsobena zbytečným překrmováním. A tím nemyslím jen nadměrný příjem krmiv žlabových, ale také adlibitní přístup k objemným krmivům u koní, kteří snadno nabírají a je potřeba jim kontrolovat právě i příjem objemných krmiv (primitivní plemena apod.).

Závěrem

Na závěr bych chtěla zopakovat, že hubnutí je proces dlouhodobý, je k němu potřeba přistupovat trpělivě a s rozmyslem:

  • Všechny změny provádějte pomalu a dejte koni (a jeho trávicímu traktu) dostatek času, aby se změnám přizpůsobil.
  • Je také dobré si uvědomit, kde jsme ve výživě koně udělali chybu a tuto chybu napravit, jinak se brzy vrátíme tam, kde jsme byli.
  • Hubnoucí kůň nesmí hladovět, ale musí se mu předložit krmná dávka s menší koncentrací živin.
  • Pokud koni omezujete i objemná krmiva, krmnou dávku mu rozdělte do několika menších, aby měl celý den něco málo v žaludku a neměl hlad.
  • A v neposlední řadě je potřeba koni dopřát dostatek pohybu a pravidelné práce.
Podobné články

Téměř každý koňák alespoň jednou řešil otázku, co koni nasypat do žlabu, aby dobře vypadal, podával výkony a také, aby nad tím nakonec neohrnul nos.…

V diskusích se čas od času probírá téma, jak krmit koně, který je tlustý. Co mu ubrat, co ponechat. Svůj názor na krmení otylých koní a jejich…