Módní trendy ve výživě koní

23. 7. 2013 Monika Mechová Autor fotek: pferde-magazin.info

V jednom z prvních dílů seriálu o výživě jsme si popsali základní druhy krmiv, tedy ta, která se ve žlabech koní objevují již celá desetiletí, dobře známe jejich složení i účinky. Nová doba si však žádá nových věcí, krmivářský průmysl nevyjímaje, a tak v nabídce prodejců najdete různé druhy müsli, řezanku, výlisky všeho možného ovoce, bylinky... V dnešním článku se vám tyto novinky pokusím trošku představit.

Je samozřejmě dobře, že výrobci krmiv nespí a vyrábějí stále nová krmiva a doplňky, takže jsme dnes schopni dobře nakrmit takřka jakéhokoli koně. Na druhou stranu je to byznys jako každý jiný a na trh se tak často dostávají krmiva nebo jejich směsi, které jsou krásně balené, reklama je lákavá, cena patřičně vysoká, nicméně jejich přínos pro koně je minimální nebo snadno nahraditelný mnohem levnější variantou. A jak se v tom tedy vyznat?

Müsli, nebo granule?

Velmi často se poslední dobou setkávám s názorem, že müsli je pro koně mnohem vhodnější a zdravější než granule, že není tak „umělé". Ale je tomu opravdu tak?

Výroba granulí je založená na procesu mokré extruze, to znamená, že se jednotlivá krmiva podrtí, smíchají a navlhčí. Vzniklá směs je následně vystavena působení vysokého tlaku a teploty (110-137 °C) a vytvarována přes matrici do požadovaného tvaru. Dosahuje se tím vyšší stravitelnosti bílkovin, škrobu a také inaktivace některých antinutričních látek. Minerály zůstávají extruzí většinou nedotčeny, vitamíny se však ve velké míře znehodnocují. Nastřikují se následně na již vychladlé granule, stejně jako třeba tuk u tukovaných granulí.

musliMüsli extruzí neprochází. Skládá se nejčastěji z jednoho či více druhů obilovin, vojtěšky, ovocných vloček a minerálních pelet. Výrobci také často přidávají různé bylinky, melasu, sóju... Vojtěška se do müsli přidává nejčastěji ve formě granulovaných úsušků, obiloviny bývají pufované (proces, při kterém je zrno vařeno za vysokého tlaku a následného vypařování vody z mezibuněčných prostor). Ovocné vločky bývají jednoduše sušené.

Granule i müsli tedy obsahují technologicky upravovaná krmiva a není mezi nimi v tomto směru nijak zásadní rozdíl. Müsli je ovšem pro oko majitele koně zajímavější a výrobci to dobře vědí.

Hit poslední doby: řezanka

Stále častěji se dnes můžeme setkat s krmením koní různými typy řezanky. Původně to byla jen na jemno nasekaná sláma nebo seno a jejím účelem bylo zpomalit hltání koní a napomáhat důkladnému prožvýkání a proslinění jadrných krmiv a tím zvýšit jejich využitelnost a snížit riziko ucpání jícnu. Takovou řezanku si můžete snadno připravit doma a nebude vás to kromě chvíle času nic stát.

Výrobci dnes ovšem na trh uvádějí mnoho různých druhů řezanek z různých druhů trav a bylin, obohacené vitamíny, melasou, oleji... Kromě řezanek, které jsou opravdu jen předražené nasekané seno, jsou právě tyto „obohacené" řezanky svými nutričními parametry použitelné jako plná náhrada jadrného krmiva pro koně, kteří lehce pracují.

Energii kůň získává z vlákniny (řezanky mívají přes 20 % vlákniny, müsli se pohybuje kolem 14 % a granule nejčastěji mezi 8-15 %) a řezanka je proto pro trávicí trakt koní vhodnější než obiloviny. U sportovních koní pak řezankou můžete nahradit část obilovin v krmné dávce. Nevýhodou řezanek je jejich cena, která je většinou řádově vyšší než cena obdobných granulí.

Ovocné výlisky

Ovocné výlisky jsou také jedním z krmiv, která jsou stále populárnější. Již název výlisků napovídá, že jde o zbytek po zpracování ovoce, jejich hlavní součástí jsou tedy zejména slupky (nejčastěji jablek, ale můžete se setkat i s výlisky hruškovými nebo hroznovými). Využití výlisků v koňském organismu je minimální a cena za ně je poměrně vysoká.

Pokud však máte koně, který špatně žere, můžete je zkusit použít pro zchutnění krmné dávky, protože koním díky sladké chuti většinou velmi chutnají.

Sojový extrahovaný šrot

Toto krmivo rozhodně není nic nového pod sluncem, ve výživě skotu se používá velmi často, nicméně v krmných dávkách koní se více objevuje až nyní. A protože dotazy na něj slýchám v poslední době velmi často, budu mu v tomto článku věnovat pár vět.

Díky vysokému obsahu bílkovin je sojový extrahovaný šrot velmi vhodným krmivem pro březí a laktující klisny, mladé koně v růstu nebo extrémně zatížené sportovní koně. Jeho cena je vyšší, ovšem dávkování je poměrně nízké - do 200 g denně. Jakékoli vyšší množství v krmné dávce by neúměrně zatěžovalo játra a ledviny koně při odbourávání bílkovin. Pro jakékoli kategorie koní kromě výše jmenovaných je sojový extrahovaný šrot opravdu nevhodný, nedostatek bílkovin se v koňských dietách prakticky nevyskytuje, většinou je tomu právě naopak, a proto není důvod jejich množství v krmné dávce ještě zvyšovat.

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský je poměrně vzrostlá rostlina s krásně fialovým květem a plody (většinou mylně označované jako semena), které se stále častěji (a to nejen v koňské výživě) používají jako prostředek k detoxikaci organismu, posílení imunity a zejména zdraví jater. Napomáhá také očistě střeva, u lidí v průběhu užívání může nastat silné pocení. U koní jsem jej ještě nezaznamenala. Denní dávkování pro koně je 40-50 g, očistná kůra by měla probíhat cca 2 měsíce. Účinnou látkou ostropestřce je silymarin.

Kromě plodů je k dostání také ostropestřecový olej, zde se dávkování pohybuje kolem 50 ml na koně a den. Nevýhodou oleje je vyšší cena a specifická vůně, díky které ho někteří koně nechtějí žrát. Oproti plodům obsahuje také mnohem méně silymarinu, výhodou je zase vysoký obsah kyseliny linolové, což je velmi důležitý zástupce esenciálních mastných kyselin.

Karob neboli svatojánský chléb

je další objev poslední doby, který se stále častěji objevuje v granulovaných směsích nejen pro koně, ale třeba i pro psy. Jedná se o středomořskou stromovitou rostlinu. Luskovité plody mají chuť po čokoládě a často se v kuchyni používají místo kakaa pro svůj nižší glykemický index. Je bohatý na vitamíny skupiny B, hořčík, draslík a vápník. Koním většinou karob chutná, a tak je vhodné jej používat jako zdravé pamlsky nebo zchutnění krmné dávky pro vybíravé koně. Denní dávkování se pak pohybuje mezi 30 a 40 g na koně a den.

Mořské řasy a bylinky

Mořské řasy jsou výborným krmným doplňkem pro koně po nemoci, staré koně nebo koně s oslabeným imunitním systémem. Jsou vhodné také pro koně s nemocí jater. Jsou zdrojem dobře dostupných bílkovin, vitaminů (vitaminy skupiny B) a minerálních látek (vápník, hořčík, jód, sodík). Vyvazují těžké kovy a zlepšují stav oběhového systému. Na organismus působí zásaditě, takže jsou vhodným doplňkem také pro koně, kteří jsou krmeni velkým množstvím obilovin.

Různé druhy bylinek a jejich příznivé účinky na organismus koní jsou známy již dlouhá léta, nicméně z jejich krmných dávek prakticky vymizely, když nepočítám různé „kašlací" čaje a inhalační směsi pro dušné koně. V poslední době se však zájem o bylinky opět vrací, hrají roli zejména při podpoře imunitního systému, metabolických problémech, zlepšují chutnost krmných dávek. Při zařazování bylinek do krmné dávky však vždy pečlivě sledujte možné nežádoucí účinky a omezení (např. březím klisnám se nesmí podávat svízel, platí to i pro gravidní ženy). Denní dávka bylinek se většinou udává do 50 g na koně a den a podávají se cca dva měsíce. Některé bylinky se mohou užívat i dlouhodobě.

Závěrem

Vždycky, když budete stát před nějakým novým a krásně nabaleným krmivářským produktem, ptejte se sami sebe, zda ho váš kůň opravdu potřebuje a pokud ano, zda jej nemůžete nahradit jednodušší a mnohdy levnější variantou. Pamatujte, že v jednoduchosti je krása a vyvážené krmné dávky můžete dosáhnout s použitím dvou, tří komponent. Neměňte fungující krmnou dávku, pokud nemusíte, a vždy se snažte udržet krmení co nejstálejší. Přilepšujte koni ovocem a zeleninou, ale vyhněte se pokud možno nárazovému přidávání nových krmiv.

Trendů a možností ve výživě koní je samozřejmě mnohem více, ale všechno se nám do článku nevejde. Pokud máte dotazy na určité krmivo, ptejte se v diskuzi pod článkem a já se vám budu snažit co nejlépe odpovědět.

Podobné články

Téměř každý koňák alespoň jednou řešil otázku, co koni nasypat do žlabu, aby dobře vypadal, podával výkony a také, aby nad tím nakonec neohrnul nos.…

V diskusích se čas od času probírá téma, jak krmit koně, který je tlustý. Co mu ubrat, co ponechat. Svůj názor na krmení otylých koní a jejich…