Léčba koňmi: 15. PPA - Příběh z praxe

16. 8. 2009 Pavla Vitmajerová Autor fotek: archiv PL Kosmonosy
/data/imgs/00010628l.jpg
/data/imgs/00010628l.jpg

Příběhy z praxe jsou vždy velmi zajímavé, protože i nezasvěcenému čtenáři ukážou, jak vlastně koně pacienty ovlivňují. Autorkou dnešního dílu je Pavla Vitmajerová, terapeutka PL Kosmonosy.

V psychiatrické léčebně Kosmonosy docházel na hodiny terapie s využitím koní pomocí psychologických prostředků (TVKPP) klient z oddělení léčby závislostí - svobodný třicetiletý muž, seřizovač strojů. Byl v léčebně na odvykací léčbě patologického hráčství - gamblerství. TVKPP je zaměřeno na navázání terapeutického vztahu mezi klientem a terapeutem, na sebepoznání klienta, koncentraci pozornosti a rozkrytí obran. V běžné praxi je v úvodních hodinách nápadná neschopnost soustředit se, projevy nedisciplinovanosti, nedůvěra, nejistota. Proto je v těchto hodinách kladen důraz na uvolnění pomocí relaxace na koni a získání důvěry ke koni i k sobě samému pomocí některých technik práce s koněm ze země.

Problémem našeho klienta byl tzv. reaktivní depresivní syndrom při patologickém hraní. Na počátku léčby byl tento mladý muž při práci na oddělení pasivní, bez náhledu na svou závislost a při psychoterapeutických skupinách až vzdorovitý. Po 1. lekci ve stáji s koňmi překvapivě vyjádřil své nadšení a rodící se vztah ke koním. Zaujal také jiný postoj k terapeutovi, který pro něho přestal být jen autoritou, ale stal se pro něho trenérem a člověkem, jemuž může důvěřovat. „...no prostě mne překvapilo, že se mi to bude líbit a že tomu koni můžu věřit..."

Postupem času, během dalších terapií, získal náš klient další zkušenosti z komunikace s koněm - ten mu totiž dával jasně najevo nevhodnost jeho chování, zejména při čištění (psychomotorický neklid) a využíval jeho nepozornosti (neposlouchal ho při jízdě). Klient byl ochoten od koně tyto podněty přijmout, i když byl ze začátku zaskočen, že i koni jeho chování vadí (od terapeutů toto nepřijímal) a za citlivé intervence začal pomalu pracovat na cílené změně svého nežádoucího chování. „...moje vlastnost gamblera, že chci vše hned, na mne měla také vliv a nejradši bych ho už prohnal v klusu, ale je to hora svalů a neměl se mnou žádnou práci, což mne překvapilo..."

Při závěrečné lekci již klient neměl problém s udržením pozornosti po celou hodinu, byl trpělivější, klidnější, důvěřivější a výsledky jeho práce s koněm byly znatelně lepší. Jinak reagoval i kůň, který ho poslouchal, a toto spolu s pochvalou terapeuta bylo pro klienta největší odměnou. Klient přiznal, že nevěřil lidem okolo sebe, kteří ho upozorňovali na jeho chyby, uvěřil až koni a s jeho pomocí si uvědomil své chování typické pro gamblery. V rekreačním ježdění chce pokračovat i po ukončení léčby. V tomto případě byl kůň ten hlavní terapeut a podařilo se mu, co se nedařilo lidskému terapeutovi na oddělení.

Báseň složená klienty z PL Kosmonosy

Ježdění

Při příchodu do stáje,
zasedneme do klubovny,
srdíčko nám blahem roztaje,
výcvik s koňmi je pro nás vhodný.

Dozvíme se cenné informace,
které se musí dodržovat,
pak nás rozdělí do formace,
bojácní se snaží schovat.

Vyzvedneme si čištění na koníčka,
partičky se seskupí,
někomu se strachem zavírají víčka,
do čištění se vrhneme jako supy.

Pohlazení koni dobře dělá,
čištění je velká nutnost
průpovídky Irena prý vždy měla,
ale nebyla v nich nikdy žádná zlost.

Poučení, úkoly a rady
na oře vezmeme hřbílko,
neotáčíme se k němu zády,
koníkovi upevníme sedýlko.

Uzda, udidlo a uzdečka,
kůň je skoro ustrojený,
kdosi s obavami výcvik jen přečká,
jiný je zase ohromně natěšený.

Sedlo, třmeny a dotáhnutí až venku,
koník pomalu z ustájení vychází
i některý má náprsenku,
myšlenkami se před nimi cítíme nazí.

Andulka, Navar a ztepilý Don,
jsou dobře vycvičení,
k jízdě v sedle máme sklon,
pohoda a souznění jsou hlavní ceny.

Pohlazení, relaxace a různá cvičení,
potom milá procházka,
špatná nálada se v dobrou změní,
kůň nás odhalí, zmizí maska.

Po výletě kopyta se čistí,
pak pamlsky rozdáme,
sami sebou jsme si jistí
s radostí si ruce podáme.

V klubovně pak hodnocení,
vždy to je super hodina,
všech terapeutů se práce cení,
všichni milují koně, jsme jedna velká rodina.

Podobné články

Hiporehabilitační kůň je nejdůležitějším členem týmu a jeho výběru a přípravě by měla být věnována velká pozornost. Důvod je prostý a tím je…

Aktualizace ke dni 6. 12. 2010: V textu byly provedeny drobné úpravy podle nejnovější platné terminologie a pravidel. // Současný stav…