Léčba koňmi: 1. Co je to hiporehabilitace?

9. 2. 2009 Věra Lantelme Autor fotek: archiv autorek

Člověk a kůň jsou spolu historicky spojeni již tisíciletí. Kůň nám sloužil na poli, ve válkách a jako dopravní prostředek. Později se stal pro někoho zájmovou činností, prostředkem ke sportovní kariéře, ale také společníkem a přítelem. V nedávné době zaujal místo v naší společnosti také jakouznávaný terapeut a pomocník pro osoby s různým zdravotním postižením. A právě o této jeho roli je náš nový seriál, o hiporehabilitaci, o úžasné síle a schopnosti koní, otvírajících zavřené dveře do plnohodnotného života lidem, kteří se narodili anebo během svého života přišli k nějaké újmě na zdraví.

Na banální otázku z nadpisu lze navázat jednoduchou odpovědí: Jak pro koho. Naděje, nové zkušenosti a poznatky, relaxace příjemně spojená s nenásilnou terapií, stovky nachozených kilometrů, vedro, zima, mouchy, problémy s financemi, shánění dobrovolníků na zajištění provozu, příjemně a užitečně strávený čas, hodiny studia a dumání jak nejlíp na to, zklamání při jednání s potencionálními sponzory, radost ze smysluplné práce, rozzářené oči dětí i dospělých… Je toho dost, že? Právě proto jsme pro vás nachystaly nový seriál, který těm, kdo budou chtít, objasní některé radosti a strasti či podstatu práce, kterou jsme si zvolily ke svým původním profesím. Proč? Protože my jsme tušily a dnes víme, že to prostě funguje a že nám to za to stojí.

Toto vše je hiporehabilitace

Toto vše je hiporehabilitace

Toto vše je hiporehabilitace

Toto vše je hiporehabilitace

Toto vše je hiporehabilitace

Obr 1. Toto vše je hiporehabilitace

Hiporehabilitace zahrnuje široké spektrum sportovních aktivit a terapií, které je možno s koněm vykonávat. Při hipoterapii se léčí poruchy pohybového aparátu, při léčebně pedagogicko-psychologickém ježdění zase psychika. V parajezdectví  jsou klasické jezdecké sporty upravené pro jezdce se zdravotním postižením. O všech možných disciplínách, co a kdo je k hiporehabilitaci potřeba budeme podrobně psát. K napsání vybraných kapitol jsme přizvali odborníky na slovo vzaté. Našim cílem je podat přesné informace ve stravitelné formě.  Kromě toho se budeme snažit vše doplňovat o fotografie a aktuální odkazy na weby, knihy, videa, střediska, atd.

Kůň je prostě Kůň. Sedněte si a uvidíte sami. Masaryk tvrdil, že jízda na koni je nejrychlejší tělocvik, kde najednou cvičí celé tělo. Goethe dokonale popsal, že člověk a kůň se při jízdě prolnou v jednu společně se pohybující bytost. Když se člověk, nebo človíček nehýbe správně a pro fyzioterapeuta je problém zapojit při terapii celé jeho tělo, co udělá, když tohle ví? Posadí ho na koně. Nenadře se a odvede skvělou práci. Nenadře se? V příštích dílech posuďte sami.

V textu jednotlivých dílů se občas objeví dva typy písma. Důvodem je, že jsme dvě autorky, s dvěma pohledy na věc a dvěma styly vyjadřování. Rozhodly jsme se, že místo kompromisů a pro zpestření vám zde naše  dva pohledy necháme, rozlišené barvou písma.

AUTORKY SERIÁLU:

Věra Lantelme-Faisan - fyzioterapeutka. Vzdělání – zootechnika na ČZU Praha a fyzioterapie na VOŠ v Brandýse n.L. Zkušenosti s hipoterapií od 1999. Současnost – dlouhodobý pobyt v Saudské Arábii se zaměstnáním jako Hippotherapy Specialist v rehabilitační nemocnici, vedoucí programu a odborného kurzu hipoterapie. V Čechách aktivní pro Občanské sdružení Svítání Jablonec n.N. (www.os-svitani.cz) při tvorbě Bulletinu, výukových CD-ROMů, seminářů a webu.  Od r. 2009 členka výkonného výboru České hiporehabilitační společnosti.

 Věra Lantelme-Faisan

Šárka Smíšková, fyzioterapeut. Vzdělání – gymnázium, SZŠ Teplice, FTVS UK. Praxe v hiporehabilitaci od 1996, letní tábory, ambulance, práce ve výboru ČHS, pobyty s intenzivní hipoterapií. Zaměření na péči o klienty s neurologickými potížemi od 2měsíců věku výš. Čerstvě spoluzakladatelka sdružení CaballinuS (www.caballinus.cz). Současnost: rodičovská dovolená. Od r. 2009 členka výkonného výboru České hiporehabilitační společnosti.

Šárka Smíšková

Příště: Historie hiporehabilitace.

Podobné články

Hiporehabilitační kůň je nejdůležitějším členem týmu a jeho výběru a přípravě by měla být věnována velká pozornost. Důvod je prostý a tím je…

Aktualizace ke dni 6. 12. 2010: V textu byly provedeny drobné úpravy podle nejnovější platné terminologie a pravidel. // Současný stav…