Yellowstone... americká Dobrá voda?

2. 1. 2022 Gabriela Rotová Autor fotek: The official Facebook of account of Paramount Networks

Myslela jsem, že seriál Yellowstone už nějaký ten pátek s pusou dokořán sledujeme úplně všichni. Že tohle neo-westernové pokušení si nedokázali odpustit ani zarytí odpírači seriálů. Oslnivá příroda, koně a kovbojové kam se podíváš, plnokrevná atmosféra, excelentní casting, špičkové herecké obsazení, skvělý country soundtrack... Prostě geniální revitalizace už trochu zašlé slávy klasických amerických westernů. Když jsem se ale poptala přátel v našem komunitním soudku, zjistila jsem, že kde kdo o této velkolepé sáze z montanského rančerského ráje nic moc neslyšel. A to byla před pár týdny vpuštěna do světa již čtvrtá řada této tak lehce stravitelné pochutiny.

Yellowstone... řeč není o americkém národním parku, ale o americkém televizním seriálu z dílny Paramount Network. První série měla premiéru 20. června 2018 a čtvrtá řada spatřila světlo světa 7. listopadu 2021. Tahle třešnička na dortu mého života je tedy s námi už opravdu docela dlouho.

Proč ta titulková paralela s Dobrou vodou? Protože pro nás, koňáky, je dost nepřehlédnutelná. Česká seriálová klasika Jiřího Hubače a režiséra Františka Filipa má totiž hodně podobnou anatomii i kostru. Charismatický Haničinec v roli inženýra Josefa Hovory urputně bojující navzdory všemu a všem za svůj chov ušlechtilých koní se dost podobá charismatickému Kevinu Costnerovi, který v roli Johna Duttona, patriarchy šesté generace rodinného klanu Duttonů, urputně bojuje navzdory všemu a všem za svůj ranč. Yellowstone se nám tedy snadno může stát filmovým počinem blízkým a povědomým... Takže kdo miloval Dobrou vodu, by mohl klidně zvládnout i Yellowstone. A nebo ne?

Yellowstone... 

Yellowstone... Příběh rodiny Duttonových, které chce svět sebrat jejich domov - největší ranč nejen v panenské Montaně, ale i celém USA. Nadupaná dějová linka seriálu se této devítihlavé zlovolnosti zuby nehty hlava nehlava ze všech sil brání. No, uznávám, že pokud to celé takhle pěkně shrneme, tak ta kostka cukru je možná opravdu až moc sladká a je z ní cítit i lehký odér texaského Dallasu. Jenomže každý díl scénáře je skvěle postavený, každá postava je skvěle napsaná, obsazená i zahraná. A nic na tom nemění skutečnost, že žádná z nich není zrovna moc sympatická. Oskarový matador Kevin Costner, Wes Bentley, skvostná Kelly Reilly, Luke Grimes, Cole Hauser, Gil Birmingham... těm všem super těsné džíny jejich postav dokonale padnou - žijí v nich, dýchají a jsou zatraceně přesvědčiví. Jde to prostě polykat díl za dílem, řadu za řadou, bezbolestně a i s navijákem.

Tvůrcem, scenáristou a režisérem je mnohým dobře známý Taylor Sheridan, kterého - k našemu štěstí - v poslední době herectví zřejmě omrzelo. Nejde moc přehlédnout, že Sheridan moc dobře ví, kam svůj scénář zasadil a proč tahle rančerská sága vyrostla zrovna v Montaně. Sheridan totiž klíčil v té samé půdě, kterou pro svůj seriál použil. A to je z toho všeho fakt moc dobře cítit.

Sheridan vyrostl na ranči v Cranfills Gap v Texasu a kdyby jeho rodina na začátku 90. let o ranč nepřišla, dost možná by svůj malý kovbojský svět nikdy neopustil. Těžištěm úspěchu tohohle seriálu je podle mě právě on. Je totiž vážně dobrý a nevšimla jsem si toho jen já. Za mysteriózní thriller Sicario z roku 2015 byl nominován na Writers Guild of America Award za nejlepší původní scénář. Získal i nominaci na Oscara za nejlepší původní scénář k filmu Hell or High Water (2016). A v paměti nám asi uvíznul i temný a studený film Wind River z roku 2017, který je v mnoha ohledech zahřívacím kolečkem, vkusným předkrmem k Yellowstonu...

Yellowstone je seriál, který nevaří z vody, nestřílí od boku a který bezchybně ladí s kovbojskou realitou. To dokládá i skutečnost, že v roce 2021 byl Taylor Sheridan za tento svůj filmový počin uveden do Texaské kovbojské síně slávy. Texas Cowboy Hall of Fame je doma v historickém muzeu ve Fort Worth a zlatým písmem zvěční jen ty ženy a muže, kteří se zásadním způsobem zasadili o propagaci a podporu rodea a tradičního westernového životního stylu. Je tedy jasně patrné, že i praví a nefalšovaní kovbojové tomuhle seriálu nejen věří, ale moc dobře mu i rozumí. Je to celé totiž vážně proklatě autentické. A to si troufám tvrdit, i když o tradiční americké kultuře vlastně ani nic moc nevím.

Vidět anebo nevidět?

Pokud byste dali na kritiku publikovanou v něčem takovém, jako je The Guardian, asi si nepustíte ani pilotní díl. 

Premiéra první řady se u kritiky setkala s opravdu velmi vlažnou odezvou. Metacritic přidělil první řadě skóre 54 ze 100. Rotten Tomatoes bídných 53 % s průměrným hodnocením 5,82/10, a to na základě vcelku slušné řádky 49 recenzí. Má to totiž být všechno možné, jen ne dobrá podívaná - testosteronové melodrama až po uši potopené do mazlavého klišé, velkohubá bída kořeněná monumentální příběhovou nouzí, absurdní telenovela, limonádová parodie na klasický western. Nic, co by se dalo brát aspoň trochu vážně. Jak to tedy je? Stojí Yellowstone vážně za starou belu?

Ne. Vůbec se nebojím vám tuhle podívanou doporučit. Lidem se to líbí, co naplat, kritikům nelíbí. Tak to ale dost často chodí. Bez ohledu na ostré hlasy kritiky se Yellowstone raz dva stal jedním z nejoblíbenějších nestreamovaných pořadů a jeho sledovanost s každým novým dílem přímo raketově stoupla. Já sama jsem první dvě série spolykala jedním dechem jako maliny. No, když už jsme u těch malin. Za jistých okolností bychom tuto čistou esenci tradic amerického kovbojského světa asi opravdu mohli nechat na Zlatou malinu aspirovat. Né, že by tam slušná špetka kýče přece jen k mání nebyla. Jenomže proč něco takového vůbec trhat na kousíčky, proč o tom tak hlubokomyslně přemýšlet? Není to potřeba, stačí to do sebe nasoukat, zapít pivem a s nohama nahoře nechat na kanapi trávit. Už proto, že my máme od amerického kovbojského fenoménu díky Atlantskému oceánu opravdu dostatečný kulturní odstup a ne každý z nás hledá jen náročné pecky s filozoficky extra pevným jádrem. 

Někteří prostě nemusí mít problém ani s jemně přifouklým dramatem o velkém silném monarchovi a jeho velkém a silném království. Koneckonců, má to de facto všechny atributy dobré pohádky pro dospělé, tudíž to opravdu může spíš potěšit, než otrávit... Za devatero horami a devatero řekami žil byl v bohabojném hradě udatný král, v podhradí oddaní poddaní. Každý odpůrce a vetřelec budiž bez slitování a bez výčitek popraven a následně někam odhozen... Takže žádný problém, žádné melodrama! My, Evropané, jsme na to všecko přece už dávno zvyklí. Jsme totiž děti bratří Grimmů.

Nezbytné a potřebné tedy Yellowstone má a také nám to dá. Ba co navíc. Pro nás - koňáky - to celé míří extra do černého. Ať už sedláme anglii anebo western, vždy máme pro témata až po okraj plná koní dětinsky prostoduchou slabost. A to je něco, co skvěle utěsní každou případnou příběhovou díru. Mohlo by to tedy klidně být i o pořádný kus horší a my to stejně budeme bezmezně milovat! Na věci, jako je ranč a kovboj, totiž máme - na rozdíl od měšťáků, trochu jiný pohled. Kde jsou koně, zvlněné pastviny a za ohradami vrcholky hor, kýče a klišé nikdy nemůže být moc! Nám totiž koluje v žilách krev, která má pro tyhle věci pochopení a Yellowstone nám proto zákonitě hraje do noty... 

Pokud se vám, čirou náhodou!, první série vážně nezalíbí, dejte prosím šanci sérii další. U druhé a třetí řady kritici vychladli a rozdali už hodně dobrá hodnocení. Druhá série získala 88 % na základě 8 recenzí, třetí dokonce 100 % od 6 kritiků. A co čtvrtá řada? Ta trhá rekordy. Dvouhodinovou premiéru sledovalo v přímém přenosu 8,38 milionu diváků, což z ní udělalo nejsledovanější epizodu kabelové televize od roku 2018.

Yellowstone je prostě něco jako whisky. Jeden by za ni dal půl království, druhý ji nemůže ani cítit. Jednomu to voní a druhému zas až tak moc ne. To ale nic nemění na tom, že alespoň ochutnat byste tenhle zlatý mok měli alespoň jednou všichni. Ale pozor, jak na whisky, tak i na Yellowstone se snadno stanete závislými. Dávkujte tedy raději opatrně, pěkně po troškách! :)

Zajímavosti

Hudba... je vážně moc moc dobrá a je to práce Briana Tylera. Tyler spolupracoval s Londýnskou filharmonií, sólisty na violu, violoncello a housle. 17. srpna 2018 vydala společnost Sony Music soundtrack k první řadě. Jestli ho ještě nemáte, jděte do něj.

Duttonův dům, Duttonův hrad, záležitost, z níž oči přechází... Natáčení probíhalo v hlavní budově Chief Joseph Ranche. Tento ranč leží jižně od Darby, několikrát změnil majitele a v současné době je využíván pro agroturistiku. Dům byl postaven v letech 1914 až 1917 Williamem S. Fordem (1866-1935) a Howardem Clark Hollisterem (1856-1919), kteří zakoupili 2 500 akrů na řece Bitterroot. Architekty byli Bates & Gamble of Toledo. Sledovat se vyplatí, byť jedním očkem, i bytový design. Mimochodem... souboj sklo a ocel seriálových kanceláří versus tradiční venkovský styl vytváří kontrast, který děj podtrhuje a vnímavé i baví.

Je filmový Dutton ranč skutečně největším rančem Ameriky? Ne. Titul největšího ranče v USA patří King Ranchi v Texasu.

Podobné články
Super.cz

V její tvorbě se vždy v určité míře zrcadlí její život. V posledním filmu Alice Nellis s názvem Buko to platí dvojnásob. Režisérka do něj obsadila…

Super.cz

Starokladrubský bělouš, kterému je 23 let, si zahraje jednu z hlavních rolí v novém filmu Alice Nellis Buko. Jde o dědictví po právě zesnulém…