Lidé, kteří milují krásné koně a historické kočáry
V Muzeu kočárů v Čechách pod Kosířem se v sobotu 12. února 2011 sešla necelá třicítka nadšenců, kteří se zajímají o zapřahání koní do historických kočárů. Krátce po deváté hodině přivítal první účastníky setkání ředitel muzea pan Václav Obr, který v deset hodin seminář zahájil.
Po úvodu se účastníci představili a každý o sobě krátce něco pověděl. Po tomto neformálním seznámení pokračovala Ing. Lenka Gotthardová CSc., přednáškou o historii hřebčína Kladruby nad Labem a o starokladrubském koni. Ve svém příspěvku se dále nezapomněla zmínit také o osobnosti české hipologie panu prof. Bílkovi, který regeneroval starokladrubského vraníka a založil Hipologické muzeum ve Slatiňanech. Svou přednášku vhodně doplnila obrazovým materiálem od historické mapy až po obrazy koní. V závěru její přenášky se rozběhla živá diskuse, kterou odborným komentářem doplnil Ing. František Petřík a pan Josef Iš.
Dalším vstupem na semináři bylo vystoupení pana Josefa Iše na téma fríské koně. V této přednášce seznámil přítomné s dalším plemenem kočárových koní. Jeho přednáška o těchto koních byla poutavá, zajímavá a všechny přítomné velmi zaujala.
Po krátké přestávce měl pan Iš připraven další zajímavý příspěvek, pro mnohé velice aktuální, na téma kočárové postroje a typy zápřeže. Pan Iš doplnil svoji přednášku krásným obrazovým materiálem. Po skončení příspěvku se opět rozpoutala živá diskuse mezi účastníky a přednášejícím.
Po čtrnácté hodině následovala hodinová přestávka na oběd v místním penzionu Mánes. V odpolední části pokračoval pan Iš přednáškou o typech spřežení od jednospřežní přes ruskou trojku až po vícespřeží.
Po následné diskuzi zahájil svou přednášku pan Václav Obr o livrejích, štolmistrech, kočích, jezdcích, lokajích a pacholcích z dob dávno minulých. Ve své přednášce se nezapomněl zmínit o nedílné součásti oděvu kočích, cylindrech a kloboucích. Přítomným také ukázal nedávno nalezené livreje lokajů olomouckých arcibiskupů, které devadesát let byly ukryty před zraky lidí a v loňském roce se je náhodně podařilo objevit spolu se zlatě vyšívanou přikrývkou kozlíku kočáru olomouckého biskupa Ferdinanda Juliuse Troyera. Na konci svého příspěvku pozval pan Václav Obr účastníky setkání do hlavního sálu muzea na prohlídku kočárů, kde se všichni přítomní vyfotografovali do archivu muzea.
Pak již následovala prohlídka muzea s odborným výkladem k jednotlivým kočárům, jejich historii a představení dvou nově zrestaurovaných kočárů. Po sedmnácté hodině následovalo oficiální zakončení akce, nastala volná diskuse, prostor na osobní setkání a dotazy na pana Václava Obra a pana Iše. Poslední účastníci akce opouštěli muzeum po devatenácté hodině.
Účastníci semináře odjížděli do svých domovů plni dojmů a zážitků. Všichni se shodli na tom, že seminář byl připraven po organizační i odborné stránce velice pečlivě. Odjížděli s přáním příští seminář uskutečnit jako dvoudenní akci.
Toto bylo první setkání lidí, kteří mají vážný zájem se věnovat klasickému kočárovému ježdění podle všech platných a zažitých pravidel, jak je známe z minulosti. Další setkání již budou tematicky zaměřena: detailně na postroje, typy zápřahů, oblečení, biče, typy kočárů pro různé příležitosti, kultura cestování atd. Takovéto kluby kočárového ježdění existují ve většině států Evropy, a proto doufejme, že se tuto tradici a kulturu kočárového ježdění podaří obnovit a udržet i u nás.
Své koně a kočáry předvedou někteří účastníci akce na IV. ročníku mezinárodního srazu mistrů řemesla kolářského a kočárnického Josefkol 2011, který se koná 23. a 24. července 2011 v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem.
Byl tak učiněn první krok k udržení tradice v zapřahání koní, hlavně co se týká stylu spřežení, typů kočárů a ústroje kočích. To vše proto, aby se nezapomnělo nejen na výrobce a stavitele kočárů, ale také na koně, kteří byli do kočárů zapřaháni a na kočí, co s kočáry jezdili.
Informace o dalším setkání na www.historickekocary.cz
Galerie
Historické kočáry: Hledání nových forem a přístupů v restaurování památek
Zajímá vás, jak probíhá restaurování kulturních památek, jakými principy se řídí, jaké jsou používané postupy a technologie? Pak jste srdečně zváni…
Koňskými spřeženími, kočáry a řemesly žije v sobotu 23. a v neděli 24. července zámecký park v Čechách pod Kosířem. Hostí devatenáctý ročník akce…