Klusáci Boccaccio a Damalia: Na Paříž!

21. 11. 2014 Martina Hubníková, Jiří Křepelka Autor fotek: Martina Hubníková

Česká klusácká dostihová sezóna 2014 je za námi a nastal čas rekapitulovat. Celkově bylo uspořádáno od 5. dubna do 15. listopadu 30 dostihových dnů v Bravanticích, Praze-Velké Chuchli a Lysé nad Labem. Premiéra sezóny se uskutečnila na nově postaveném Hipodromu Bravantice, nedaleko Ostravy.

Toto závodiště vzniklo po vzoru švédského oválu v Sollvale. Navzdory tomu, že letošní rok byl pro ně rokem zkušebním, prokázaly Bravantice více než dostatečně, že mají veškeré náležitosti zajišťující kvalitní klusácký provoz: Konkrétně je řeč o klopených obloucích a dostatečné šířce dráhy, na které může startovat ve dvou řadách až 16 koní.

Jaro, léto, podzim

V květnu odstartovala tradiční série Jarních cen pro tříleté a čtyřleté klusáky. V tříletém ročníku se prosadila klisna s ruskými kořeny Beautiful Yankee (RU), společně se svým trenérem a jezdcem Mykolou Volfem. Z pozice ve středu pětihlavého pole dokázala vyhrát velmi lehce - na trati 1 640 metrů v kilometrovém tempu 1:15,8. Mezi čtyřletými uspěla favorizovaná Damalia (NL) s amatérem Alle Lomanem ze Stáje Euro Koberce s, r. o.., když vyběhla na 1 640 metrů čas 1:14,9.

DamaliaV sobotu 6. září se konal 22. ročník Českého klusáckého derby (2 140 metrů). Na start se postavilo pět koní v čele s vrankou Damalií (NL) a hned po startu bylo jasné, že žádné velké překvapení nelze očekávat a bojovat se bude až o další dotované pozice. Damalia (NL) se svým trenérem Alle Lomanem v sulce proklusala cílem první, jisté tři a půl délky před druhým Donadonitranss R (NL) se Zdeňkem Vávrou. Dotaci za třetí místo si odnesla odchovankyně Jaroslava Chrastiny Astra Teč v sulce se zkušeným jezdcem Michalem Kalčíkem. Čtvrtý doběhl Magicmatch JDS s Jaromírem Kotáskem a pátá domácí zástupkyně Star Fly s Jiřím Svobodou. Čas dostihu 1:16,1 se stal novým rekordem Derby.

Poslední klasická zkouška pro čtyřleté klusáky, Saint Leger, připadla na první listopadovou sobotu. V početně komorní společnosti na distanci 2 640 metrů se dostala ihned do vedení Damalia (NL) a za ní klusal Donadonitranss R(NL) v sulce se Zdeňkem Vávrou. Třetí pozici kontroloval Magicmatch JDS s ratíškovickým jezdcem a trenérem Jaromírem Kotáskem. Daleko za polem se s velkou ztrátou pohyboval německý rodák Jos (D) vedený Zdeňkem Škobisem.
Na pořadí se nic neměnilo po celou dobu dostihu a Damalia (NL) tak získala klasickou Trojkorunu, tedy vítězství ve všech třech chovatelských dostizích určených pro čtyřleté klusáky. Kilometrový čas dostihu byl velmi kvalitní, 1:16,6.

Národní šampionáty

Součástí posledního mítinku na bravantickém hipodromu (15. listopadu) bylo slavnostní vyhlášení národních šampionátů.

Zde jsou jejich vítězové:
  • hipodrom BravanticeŠampión profesionálních jezdců - Mykola Volf
  • Šampión trenérů (podle získaných výher) - Jiří Svoboda
  • Šampión trenérů (podle vítězství) - Mykola Volf
  • Šampión amatérských jezdců - Alle Loman
  • Šampiónka amatérských jezdkyň - Alena Čemusová
  • Šampión žákovských jezdců - Hubert Baginski
  • Nejlepší chovatel - Jiří Svoboda
  • Nejlepší majitel - Stáj Euro Koberce s. r. o.
  • Vítěz Zlatého okruhu KR Ostrava - Busby Cartouche (NL)
  • Klusák roku 2014 - Damalia (NL)
Zahraniční cíle

Domácí trenéři se samozřejmě věnují přípravě svých svěřenců i po skončení letošní sezóny a plánují jejich další starty mimo území naší republiky.
Nejčastějším cílem se stávají německá závodiště, disponující jak kvalitními drahami, tak umělým osvětlením pro večerní a noční dostihy.

BoccaccioZ letošních zahraničních úspěchů se může těšit například Michal Kalčík, který vyhrál s koněm Unzen (F) v Mnichově - Daglfingu na trati 2 100 metrů.
Klusáci tochovického trenéra Mykoly Volfa se dokázali prosadit na drahách ve Straubingu a již zmíněném Daglfingu.

Pozitivní zprávou jistě je, že se letos poprvé se za hranice dostal český odchovanec, tříletý francouzský klusák Boccaccio (z chovu Jiřího Svobody) - a vzduch Francie mu očividně svědčil. Nejdřív dokázal získat v silné konkurenci třetí místo na závodišti v Amiens, se svým majitelem a chovatelem v jedné osobě, Jiřím Svobodou. Potom vyhrál s třiadvacetiletým francouzským jezdcem Anthonym Duperchem na štrasburském oválu, a to v kvalitních 1:18,2 na distanci 2825 metrů.

Teď čeká na historicky prvního francouzského klusáka, odchovaného v České republice, start na Hippodrome Vincennes ( Paříž, 25. listopadu).
Do Francie se v tomto měsíci podívá i Klusák roku 2014 Damalia (NL) a na stejné světové dráze jako Boccaccio absolvuje prestižní test své výkonnosti.

Podobné články

Nezvyklý případ z klusáckého dostihového prostředí začal tento týden rozplétat Okresní soud v Ostravě. Na lavici obžalovaných usedl dvaačtyřicetiletý…

Čtyřletá vranka Damalia byla v sobotu 15. listopadu dekorována Klusákem roku 2014. Stalo se tak po jejím dalším letošním vítězství, v Ceně KR Ostrava…