Jezdecká lukostřelba: Disciplíny

6. 12. 2024 Kateřina Kozák Autor fotek: Archiv Kateřina Kozák

Jezdecká lukostřelba je u nás stále tak trochu velkou neznámou. Jaké tato progresivně se rozvíjející sportovní disciplína nabízí možnosti? Jak a v čem se v jezdecké lukostřelbě soutěží? Právě o tom si dnes budeme povídat s Kateřinou „Maphií“ Kozák, která je zakládající členkou Klubu jezdecké lukostřelby ČR.

Možností a disciplín jezdecké lukostřelby je opravdu velké množství. Každá země a národ si vytvořili svou vlastní formu tohoto sportu, která je v jejich oblasti oblíbená či tradiční. Některé formy jsou častější, jiné méně časté. Existuje evropská asociace IHAA, na jejímž webu jsou všechny informace o závodech a soutěžích. Náš český klub Equestrian Archery CZ je také jejím členem a rádi bychom, aby se tradiční soutěže rozšířili i u nás. 

V Evropě se jezdí nejvíce tyto disciplíny:

Raid: Rovná dráha na 90-150 metrů dle typu soutěže, jezdí se obvykle 6 kol a v každých dvou kolech se střílí na jiný počet a jiné umístění terčů. Terče jsou vždy 7-8m od dráhy. Časový limit je 14 sekund a je dobré jet tryskem, co nejrychleji, jelikož za to získáváte bonus. Do každého terče patří pouze jeden šíp.

rovné tratě (RAIDTOWER).jpg

Tower: Rovná dráha 90-110 metrů, věž se třemi terči, nebo jedním otočným, je přesně v polovině dráhy a je umístěna 9 metrů od dráhy. Jezdí se obvykle 6 kol a trať se v žádném z nich nemění. Po celou dobu jízdy střílíte neomezený počet šípů do jakéhokoliv terče. Časový limit je 18 sekund a lepší jsou koně, kteří jedou plynule a pomaleji, aby jezdec měl dost času vystřílet co nejvíce šípů.

Hunt track: Je asi nejvariabilnější klasická disciplína, kdy jedete v dráze, která se může různě klikatit, na trati potkáte různé typy terčů, klasické 6ti zonové, i 2D a 3D. Terče také mohou být umístěny v různých vzdálenostech, včetně velmi vzdáleného long shotu. Jeden terč by měl být na druhé straně trati než jste zvyklí, ale v takovém úhlu, aby stačilo přetočení těla. Není nutné přehazovat luk. Jezdí se 1 až 3 kola, počet terčů může být od 6 do 30 a délka max 1500m.

rovné tratě (RAIDTOWER)2.jpg

 Méně často jsou k vidění:

  • Tabla: Rovná trať 90 metrů, časový limit 14sec, jezdí se 4 kola a střílí se na 4 poměrně malé terčíky v různých výškách.
  • Skirmish: Rovná trať 90 metrů, časový limit 14sec, jezdí se 4 kola a střílí se na 5 terčů.
  • Mamluk: Rovná trať 90 metrů, časový limit 14sec, jezdí se 3-6 kol a střílí se na 4 terče.
  • Aussie: Rovná trať 90 metrů, časový limit 14sec, jezdí se 6 kol a střílí se v prvních třech bězích na 2 a pak na 3 terče.

Někdy se organizují mistrovství a větší závody, které se skládají z více disciplín, ale body se sčítají. To dělá závody více všestrannými. Např trojice: Raid+Tower+Hunt je oblíbenou variantou tří-denních závodů.

Většina těchto disciplín se jezdí na rovných tratích o délce 90 - 110m, vždy ohrazených plůtky. Pár jich je i více zajímavých, v terénu, delších, ale většinou je velká část trasy též oplocena tak, aby kůň měl jasnou dráhu kudy běžet. Tyto klasické disciplíny se jezdí obvykle ve cvalu a střelba je povolena pouze ve cvalu, vyjma juniorských a dětských soutěží pro začátečníky.

Je zcela běžné, že si závodníci koně na závody zapůjčují v místě akce od pořadatele. Čemuž se u nás lidé často diví, protože jsou zvyklí jezdit na závody se svými koňmi. Vzdálenosti mezi místy konání závodů jsou ale často velké a i když si lze přivést vlastního koně na většinu závodů, vyjde levněji si ho půjčit. 

mahoar vyzvednutí šípu trail.jpg

Klasické disciplíny nejsou vůbec jednoduché, všechny se jezdí pouze ve cvalu a vyžadují opravdu skvělé střelecké schopnosti. Co se jezdectví týká, tak tam už to ale trochu pokulhává, protože reálně se od jezdců očekává, že zvládnou jet ve stehenním sedu rovně na koni, který se pohybuje po dráze a nemá moc možností někam vybočit. Většina koní je naučených slepě dráhu projet a tak jezdec nemívá příliš práce s ovládáním koně. Samozřejmě, že s vlastním koněm jsme lépe sladěni. Jste zvyklí na konkrétní sedlo a mechaniku pohybu, ale pokud umíte trochu jezdit, zvládnete to bez problémů i s koněm zapůjčeným. 

To je třeba věc, která se mě osobně příliš nelíbí a i wellfare koní tím trpí. Ne všude je to stejné, ale může se vám stát, že koně, kteří jsou k zapůjčením na závody, nebudou v dobrém stavu a vy pak vážíte cestu zbytečně. Nebo zavřete oči a pojedete soutěž i přesto, že víte, že kůň pod vámi není v pohodě. Při těchto disciplínách odpadá jakýkoliv apel na vztah se zvířetem a kvalitu přiježdění. 

Díky všem těmto poznatkům vznikla v ČR nová disciplína, která se zatím jezdí pouze v ČR, ale je v plánu ji rozšířit do celého světa. Jmenuje se MAHOAR

z crossu mahoar1.jpg

 Tuto disciplínu jsem navrhla já ve spolupráci s ostatními členy klubu a stále ji testujeme a vylepšujeme. Inspirovala mě klasická všestrannost či working equitation a Mahoar se tak skládá ze tří testů: 

  • Dance - drezurní zkouška se střelbou
  • Trail - dovednostní zkouška se střelbou
  • Cross - terénní zkouška se střelbou

Tyto tři části by totiž měly otestovat nejen střelecké dovednosti, ale i přiježděnost koně. Je to disciplína, která se dá jezdit primárně s vlastním koněm. Pokud totiž s koněm nebudete dostatečně sehraní, pojede se vám většina tratí velmi obtížně.

Dance primárně prověří jezdecké dovednosti, přiježdění koně. Jezdí se dle úrovně v kruzích ve volném prostoru a koně smíte řídit pouze jednou rukou nebo zcela bez rukou. Disciplína má formu klasické drezurní úlohy, ale je do ní přidán i výstřel a získáváte body jak za předvedení, tak i za terče. 

Trail je dovednostní část, kdy sbíráte šípy rozmístěné na trati a překonáváte překážky podobně jako ve WE nebo westernovém trailu, s tím rozdílem, že při nich střílíte. Získáváte terčové body, pár bodíků za celkový dojem a body za čas.

Cross je dráha v délce cca 500 - 5000 m, může být v ohradě nebo v otevřeném terénu a označeny jsou pouze průjezdní místa, kde střílíte. Dráhu crossu lze vést i opravdu přírodním terénem, přes potok, lesem, z kopce a do kopce, mohou se vyskytovat i malé skůčky. Hodnotí se terčové body a čas.

terč na zemi (trail slalom.jpg

Celá disciplína má tři úrovně obtížnosti. 

  • Mahoar 1 - Vzdálenosti terčů max. 5 metrů, velikost terčovnic 80cm, lze celá projet v kroku. Počet vystřelených šípů ve všech třech testech je 3/4/10.
  • Mahoar 2 - Vzdálenost terčů max. 10 metrů, velikost terčovnic 80 a 60 cm, povinné cvalové úseky, střelba vždy však možná z kroku. Delší tratě, více terčů ve všech testech. Počet vystřelených šípů ve všech třech testech je 6/6/20.
  • Mahoar 3 - Vzdálenost terčů max. 10 metrů, velikost terčovnic 80, 60 a 40 cm, povinné cvalové úseky, střelba často možná pouze ze cvalu. Delší tratě, více terčůa to ve všech testech. Počet vystřelených šípů ve všech třech testech je 9/8/30.

Disciplína je na krátké vzdálenosti a lze ji jezdit i v kroku. Přesto je tato disciplína obtížnější, než se může zdát, protože je velký rozdíl, když koně musíte celou dobu řídit a nepomůže vám žádný oplůtek. Hlavní soutěž, podle které se časem budou jezdit mistrovství, je Mahoar 3. Všechny ostatní stupně jsou jen přestupní varianty, aby si disciplínu mohli vyzkoušet i začátečníci, jak lukostřelečtí, tak i konští. Existuje i MINI-MAHOAR, což je soutěž pro děti i dospělé s vodičem. Jde o zjednodušenou verzi Mahoar.

Disciplína se hodnotí v procentech a ty se poté sčítají. Maximálně je tedy možné mít z každého testu 100% a celkem 300%. 

Evidujeme získané úrovně, jak jezdce tak koně. O úroveň výše postupujete pouze tehdy, pokud dokážete v rámci jedné soutěže zajet všechny 3 testy na 50% hodnocení. 

z trailu (mahoar).jpg

Mahoar se u nás těší asi největšímu zájmu ze všech disciplín a to nejpíš proto, že jsou tu dobří jezdci, ale zatím málo dobrých jezdeckých lukostřelců a možnost jet to i v kroku je tak příjemnější. Lidé u nás také více ocení, že se mohou účastnit se svým koněm a je hodnocena i jezdecká dovednost a ne jen cílové body. I když je nás zatím málo, líbí se mi přátelský duch, ve kterém jsou závody pořádány, a vztah lidí ke koním. 

Věřím, že tato disciplína bude mít stále větší oblibu a naše řady se tak rozšíří. U nás se zatím pořádají závody pouze 1. stupně, ale doufám, že v roce 2025 postoupí více lidí a koní na úroveň 2.

Ještě bych zmínila jedno specifikum, díky kterému je disciplína Mahoar výjimečná a zároveň obtížná, a to je střelba na obě ruce. Ve všech ostatních dsciplínách si vybíráte, zda pojedete na pravou či levou ruku, ale v Mahoar se musíte naučit střílet na obě ruce, což je skvělá dovednost elitních lukostřelců a zároveň zdraví prospěšná věc, protože nezatěžujete tělo střelbou pouze jednostranně. 

Disciplína má aplikaci, kterou pro nás napsal Martin Kolombo, a díky tomu se velmi snadno hodnotí a vše se automaticky spočítá. Také diváci mají možnost sledovat výsledky v přímém přenosu. Lze také porovnat výsledky z různých závodů online.

Pravidla a více informací o Mahoar najdete na webu klubu: www.eacz.cz . Zde se vždy během ledna objeví všechny závody a akce pořádané v daném roce v kalendáři. 

Kromě závodů klub pořádá každoročně ples pro všechny příznivce jezdecké lukostřelby, kde zhodnotíme sezónu a všechny čeká mnoho zábavy a i tombola, kde můžete nějaké to vybavení vyhrát. Přijít ovšem může úplně každý, i když tento sport nedělá. Dále pořádáme srazy, tréninková místa a pracujeme na systému školení kvalitních rozhodčích. Časem bychom rádi vytvořili i možnost vzdělávání se jako trenér. Tím by se lidem otevřely možnosti, kde trénovat. Rádi bychom podpořili členy klubu i v souvislosti s výjezdy za vzděláním do zahraničí.

skok trail mahoar.jpg

O progresivně se rozvíjející disciplně, kterou jezdecká lukostřelba rozhodně je, si s Kateřinou „Maphií“ Kozák budeme povídat ještě i příště. A téma? Jak s jezdeckou lukostřelbou začít.

Článek nebyl redakčně upraven.

Podobné články
S Dárkem a lukem

Kateřinu „Maphii“ Kozákovou asi znají všichni příznivci bezudidlového ježdění. Kateřina se ale věnuje i mnoha jiným aktivitám spojeným s koňmi. Proto…

Ve dnech 26. a 27. 6. proběhl další úspěšný ročník lukostřeleckého happeningu „Všetický Naddam 2010“. Následující řádky jsou tu proto, abyste si…