Dnes od 20 hodin na HorseTV - PODROBNĚ o výživě koní!

16. 3. 2010 Helena Görnerová

Je tu úterý a nás čeká pravidelný diskuzní pořad televize HorseTV.cz - „O koních bez koní“. K dnešnímu povídání si Míša Zachová pozvala Jiřího Skalického, zástupce společnosti PROVET a paní Petru Maláskovou, jezdkyni a chovatelku koní. Hovořit se tedy bude o výživě koní.

Jak těžké je pro majitele koní, například i nájemně ustájených, najít optimální krmnou dávku právě pro toho svého? Jaké jsou základní parametry sestavování správné krmné dávky? Má smysl zkoumat vše, co tělo koně zrovna obsahuje, i když se zdá v kondici, dobré srsti a spokojený?

Celou diskuzi dnes doplňuje dlouhá řada grafů s vysvětlením a řada konkrétních biochemických rozborů krve koně s vyhodnocením, pěkně krok po kroku.

Od pana Skalického se dnes především dozvíme, které prvky a součásti jsou ve výživě koní důležité, proč a v jakých poměrech plus mnoho a mnoho zajímavostí kolem nich.

Jak se tyto prvky do výživy koní správně implementují i vzhledem k zátěži daného koně, jak v těle vlastně konkrétně fungují a jak vyskočí jejich potřeba např. právě s vyšší zátěží. Jak se projevují jejich nedostatky v organismu a jak ovlivňují jeho ochotu či chuť k práci. Co je tzv. „záchovná dávka" pro koně, jaký má účel a jaké hodnoty. Něco o kyselině mléčné a rychlosti jejího odbourávání z organismu.

Jiří Skalický a Míša ZachováK čemu a jak se dělají rozbory krve a jak se definují jeho parametry vzhledem k našim výživovým problémům („udělejte koni krev" jaksi nestačí...). Jak vypadá žádanka na biochemické vyšetření krve koně a co znamenají její nejpoužívanější kolonky? Velmi konkrétně pak zjistíme, jak lze interpretovat (nebo naopak dezinformovat) výsledky rozborů, protože to je nejdůležitější část rozboru stavu koně, na níž závisí další postup. A v neposlední řadě si naši hosté popovídají o tom, jak přesvědčit majitele nájemní stáje, kde máme ustájené koně, aby tomu našemu dával právě to, co potřebuje (tato část pořadu je vždy poněkud „rozesmátá" - všichni víme, jak vypadá praxe mnoha nájemních stájí :o)

14. díl - ukázka jednoho z grafů

PeS: Nenechte se z počátku odradit páně Skalického příslušností k firmě, vyrábějící krmiva a veterinární doplňky. Jeho informace jsou k věci a biochemické rozbory a jejich vyhodnocování jsou totiž jeho velkým soukromým koníčkem ;o)

Stopáž: 45 minut

 


Nezapomeňte si tedy dnes ve 20 hodin kliknout na stránku koňské televize HorseTV.cz: www.horsetv.cz

 

Pokud jste ještě HorseTV.cz nesledovali, doporučujeme vám nejdříve zkusit si pustit některý ze starších dílů a v případě potíží se podívejte do našeho diskuzního fóra, kde jsou uvedeny rady k této problematice: http://www.equichannel.cz/forum/diskuze/1316782

.

Podobné články

Pro všechny pravidelné diváky vysílání HorseTv máme dnes tšpatné zprávy. O prázdninách nebude vysílat každé úterý, jak jsme zvyklí.. Nemusíte být ale…

Dokumentární film "Koňská hříva v českých zemích - Živé dědictví" z dílny FTV Production a Ministerstva zemědělství je další z povedených ukázek…