XIV. pokračování metropolitní sezóny 2005 - Dostihový den MČ Praha 5

Týden před vrcholným Dostihovým festivalem RWE Transgas pokračovala na chuchelském závodišti letošní metropolitní sezóna čtrnáctou kapitolou. Hlavním bodem osmipoložkové nabídky Dostihového dne MČ Praha 5 byla Cena spol. Eurokoberce (handicap II. kategorie, 1315 metrů, 80 tis. Kč, 3l. a st. koně), v níž startovalo deset, různými hmotnostními zátěžemi dost vyrovnaných, aktérů. Odpoledne se konalo pod záštitou starosty Prahy 5 JUDr. Milana Jančíka a spolu s ním předávala ceny vítězům i čestná návštěva, sólistka Hudebního divadla v Karlíně Iveta Dufková.

SHADOW DAY VYHRÁL I S NEJVYŠŠÍ ZÁTĚŽÍ
Startovní pole Ceny spol. Eurokoberce nemělo vyloženého favorita, nakonec s nejnižším kurzem odskakoval po čtyřměsíční pauze nastupující osmiletý Lucid (4,5:1) před tříletým Acossem a o rok starší Mariette (oba 5:1). Ani jeden však do konečného pořadí na prvních třech místech nepromluvil, naopak se prosadili aktéři s dvojcifernými výherními poměry. Nejvyšší hmotností 64 kg zatížený tmavý hnědák Shadow Day (11:1) s žokejem Jiřím Chaloupkou točil do cílové roviny až na konci pole, avšak stupňovanou koncovkou na vnější straně dráhy posléze zdolal všechny protivníky a vybojoval triumf o půl délky před statečně vzdorujícím vrstevníkem Parisien Sirem (10:1), zatíženým o celých jedenáct kil méně. Ten si na konci července v Karlových Varech zřejmě vybral svůj díl smůly, když v dostihu po nárazu do tyčky, jež v zatáčce suplovala bariéru, ztratil jezdkyni. Od té doby předvádí progres formy, obsadil dvě druhá a jedno první místo. Jen o hlavu za ním na třetí příčce skončil také se lepšící čtyřletý valach Bel Canto (9:1). Jediný současný reprezentant stáje Losenický tiskárna Shadow Day trenérky Dany Tiché byl vloni nekorunovaným králem dvouletých českých rodáků, když vyhrál finále seriálu Schaumann 2004 (okruhu dostihů právě pro juniory domácího chovu), letos zjara triumfoval také pod vysokým nákladem v krátkém handicapu třetí kategorie proti starším koním, pak byl však v ročníkové špičce menežován na delší tratě, kde se mu tolik nedařilo. Dva týdny po osmém místě z vytrvaleckého Charvát St. Leger se vrátil na sprinterskou tra a prokázal, že právě ta mu vyhovuje nejlépe.
Zvítězil již počtvrté v kariéře a stal se žolíkem své ministáje pro sprinterský vrchol sezóny Svatováclavskou cenu Znovínu Znojmo (uskuteční se ve Velké Chuchli 25. září).

Dramatická koncovka Ceny společnosti Eurokobece - zprava vítězný Shadow Day, druhý Parisien Sir a třetí Bel Canto.
 Dramatická koncovka Ceny společnosti Eurokobece

Matador Hyphen splnil očekávání
Ohledně úspěšnosti favoritů však byl hlavní dostih programu výjimkou. Ve většině ostatních zápolení se dařilo aktérům s nejnižšími kurzy. Jediným koněm "v desetinách" (tedy se startovním kurzem pod 2:1) byl v šestém dostihu Cena spol. van Gansewinkel, III. kat., 1615 m, 3+) devítiletý valach Hyphen. Sprinter roku 1999 (v témže roce mj. druhý ve Velké jarní ceně) a dvojnásobný vítěz Velké květnové ceny se vloni vrátil po zdravotní přestávce do dostihů nižších kategorií a rok zakončil druhým místem ve dvojkové společnosti (nicméně za Larkem, následně vítězem Českomoravské ceny). Letos se poprvé představil až na konci srpna v Pardubicích, kde jej v dostihu amatérských jezdců nečekaně porazila Barletta. minulou sobotu už roli horkého favorita splnil triumfem ve IV. kategorii na karlovarské dráze a o týden později totéž zopakoval i o třídu výš ve Velké Chuchli. Dostih sice zahájil s menší ztrátou na soupeře, ale ani obíhání vnější stopou v oblouku před cílovou rovinou jej o výhru nepřipravilo. Výrok zněl "boj půl délky", ale v posledních metrech už žokej Radek Koplík měl situaci v sedle zkušeného veterána pod kontrolou.

Vítězný návrat překážkáře Datise, populární Bajaja čtvrtý
Třetím dílem pokračoval také seriál dostihů přes proutěné překážky. Cena Elektrizace Železnic na 3300 metrů nabídla souboj devíti koní a dva nejúspěšnější aktéři drželi diváky v napětí až do samého závěru. Nakonec o půl délky splnil roli favorita (2:1) čtyřletý hnědák Datis, nečekaně ale musel o vítězství bojovat s šestiletým valachem Harry the Beaverem, který se vypjal ke svému zatím nejlepšímu překážkovému vystoupení. Vítěz z tréninku Radka Holčáka vloni naznačil značný skokanský talent, když v říjnu vyhrál i pardubickou Zlatou sponu tříletých, od té doby ale nestartoval. Stejně jako on se letos na dráze poprvé představil také populární devítiletý valach Bajaja, vítěz rovinové Ceny prezidenta republiky z roku 2000. Dostih absolvoval poctivě, ale na svižné tempo mladších soupeřů v závěru nestačil. Přesto vybojoval čtvrté místo. V průběžném pořadí bodovaného seriálu Praha si mezi trenéry udržel vedení Radek Holčák, mezi majiteli stojí nejvýše stáj Harryho the Beavera VH+Flash.

Příští dostihový den v Praze-Velké Chuchli: neděle 18. září od 14 hodin.

Jiří Zlámaný
tisk. a PR oddělení TMM, spol. s r.o.

 • XIII. pokračování metropolitní sezóny 2005 - 69. Gerschův memoriál Dostihový infoservis z /5. 9. 2005/
 • XII. pokračování metropolitní sezóny 2005 - 60. Charvát St Leger Dostihový infoservis z /31.8. 2005/
 • Fantastický úspěch Darsalama /16.8. 2005/
 • Reprezentanti českých majitelů ovládli derby-den v Bratislavě /25.7. 2005/
 • XI. pokračování metropolitní sezóny 2005 - ČESKÉ DERBY SETUZA A MARILA BALÍRNY Dostihový infoservis ze dne 1.7. 2005
 • 85. ČESKÉ DERBY SETUZA a Marila balírny Průběžné informace o letošním Derby mítinku
 • X. pokračování metropolitní sezóny 2005 - Velká cena ČSOB Dostihový infoservis ze dne 15. června 2005
 • IX. pokračování metropolitní sezóny 2005 - Řecký den Dostihový infoservis ze dne 6. června 2005
 • VIII. pokračování metropolitní sezóny 2005 - Velká květnová cena SKANSKA ŽS, a. s. Dostihový infoservis ze dne 30. května 2005
 • VII. pokračování metropolitní sezóny 2005 - Velká jarní cena RWE Transgas Dostihový infoservis ze dne 23. května 2005
 • VI. pokračování metropolitní sezóny Dostihový infoservis ze dne 16. května 2005
 • V. pokračování metropolitní sezóny 2005 Dostihový infoservis ze dne 9. května 2005
 • IV. pokračováni metropolitní sezony 2005 - HSBC British Racing Green Day Dostihový infoservis ze dne 25. dubna 2005
 • III. pokračování metropolitní sezóny 2005 Dostihový Infoservis ze dne 18. dubna 2005
 • II. pokračování metropolitní sezóny 2005: Dostihový den RABBIT CZ Dostihový infoservis ze dne 11. dubna 2005
 • Dostihy on-line! Dostihový Infoservis ze dne 8. dubna 2005
 • Neděle 3. dubna odstartuje letošní dostihovou sezónu Dostihový Infoservis ze dne 31. března 2005
 • Pražské závodiště otevírá své brány Dostihový infoservis ze dne 18. března 2005
 • Seriál Schaumann 2005: 151 přihlášek! Dostihový infoservis ze dne 28. ledna 2005
 • Nový stroj zkvalitní dráhu. Žokej Minařík zahájil sezónu dobře. Dostihový infoservis ze dne 18. ledna 2005
 • Podobné články
  Lucie Fialová

  Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

   Táňa Mášová

  Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…