Vrcholí pardubická dostihová sezona
Druhý říjnový víkend je každoročně vrcholem nejen pardubické, ale i celé české dostihové sezóny. Sobota i neděle přinášejí důležité dostihy - seznamte se s nimi i jejich účastníky.
V sobotu jsou na programu rovinové dostihy, hlavním bodem programu je vytrvalecký Pardubický St. Leger, kde se schází elita našich vytrvalců, a program nabízí i další jedničkové dostihy pro mílaře, sprintery a dvouleté.
V neděli pak uvidíme již 119. ročník Velké pardubické České pojišťovny a další tradiční rámcové překážkové dostihy, je to jakási olympiáda našich nejlepších překážkářů všech věkových a distančních skupin a pravidelně jsou tyto dostihy obohaceny o start zahraničních koní, mnohdy velmi zvučných jmen.
Zdá se, že na startu Velké pardubické uvidíme maximální počet startujících. 25 koní se vydalo na trať naposledy v roce 1989, kdy zvítězil potřetí legendární Železník a o rok později při jubilejním stém ročníku běželo dokonce 29 koní.
Zahraničí je zastoupeno čtveřicí anglických koní, jeden startující je z Irska a jeden z Francie. V sedle domácího Red Dancera pak bude několikanásobný italský šampión a vítěz posledních tří ročník Gran Premio Merano, žokej Raffaele Romano a v sedle Maratha australský žokej Paul Francis Hamblin. Naopak náš žokej Jan Faltejsek bude v sedle anglického Super Lorda.
Z domácích koní bude velkým favoritem dvojnásobná vítězka dostihu, skvělá bělka SIXTEEN (ž. Bartoš), která má koncem sezóny každoročně brilantní formu a v posledních třech letech nebyla v Pardubicích poražena, i když loni byl nešťastník Amant Gris lepší. V roce 2006 zachytila až v cíli Ceny Labe dosud vedoucího Bargiela a stala se vítězkou, v dalších dvou letech se zapsala do předlouhé listiny vítězů Velké pardubické. Pokud vyhraje potřetí, zařadí se po bok BRIGANDA, LADY ANNE, EPIGRAFA, KOROKA, SAGARA a PERUÁNA, mezi legendární trojnásobné vítěze a k vyrovnání rekordního čtvrtého prvenství ŽELEZNÍKA jí bude zbývat již jediný krůček.
K favoritům budou patřit i spolehlivý a věčně druhý MANDARINO (ž. Myška), vítězové jarních kvalifikačních dostihů TOMIS (ž. Kašný) a PROFIL (ž. Köhl) a další v čele s trojicí koní trenéra Josefa Váňi, DEL SOLE (žk. Váňa J., ml.), POCCI (Korpas) a TIUMEN (ž .Váňa). V sedle posledního jmenovaného uvidíme živoucí legendu Velké pardubické, pětinásobného vítěze, žokeje Josefa Váňu.
Šanci na úspěch budou mít i další, především NUMERO DUE (ž. Kousek) a MR LAND (Složil) mohou být hodně vysoko. Překvapit by mohli LAKREG (Liška), JUNG (ž. Mátl), nebo stejně jako loni HIRSCH (ž. Andrés).
Dalšími domácími účastníky budou DERBY SHARP (Sovka), LIRAIN (Hrudka), MARATH (ž. Hamblin), MONTGOMERY (Petr Tůma), RED DANCER (ž. Romano), ROOSEVELT (ž. Boyer), SHIRLEY (ž. Stromský) a na RUBÍNA (Růžičková) za zbylo pouze místo náhradníka.
Ze zahraničních zástupců by měli být nejlepší MR BIG (ž. Fehily), který letos třikrát zvítězil a třikrát byl druhý, LUCKY LUK (ž. Jason Maguire) a LUCKY NELLERIE (ž. Mercer). Oba poslední jmenovaní letos dokázali zvítězit a několikrát se umístit. Čtvrtým Angličanem je SUPER LORD v sedle s naším žokejem Janem Faltejskem a z Irska přijíždí IL EN REVE (ž. Whelan).
Francouzský JUFUL TENNIS (de Oliveira) byl letos při pěti startech pátý v Listed cross country na dráze v Craonu a v polovině července zvítězil.
Bohužel neuvidíme loňského nejlepšího krosaře, bělouše AMANT GRIS, jehož neúčast byla pro zranění avizována již před několika týdny.
Výborné obsazení má i většina rámcových dostihů, kde uvidíme celou řadu našich nejlepších koní v čele s ROYAL MOUGINSEM. V dostihu přes proutěné překážky uvidíme v sedle naší klisny australského žokeje Paula Francise Hamblina, v klasické steeplechase startuje švédský ORANAIS se žokejem Henrikem Englomem a italský šampión Raffaele Romano se kromě Velké pardubické objeví i v několika rámcových dostizích v sedlech našich koní. V proutkách a v klasice má zastoupení i slovenský turf.
Dvoudennímu mítinku bude v pátek 2. října předcházet na pardubickém závodišti dražba, kde bude předvedeno a nabízeno kolem šedesáti koní, většinou ročků.
Všichni příznivci turfu jsou do Pardubic srdečně zváni.
Tipy:
I. GRAINNIE KELLY - TRINITY - MOJA SLODYCZ
II. CHENONCEAU - MIRAINO - CABERNET
III. IGNACIO - MASTMAN - TEVIOT
IV. LIFE IS LIFE - KYSHANTY - MAGIC SLIPPER
V. O´KEY - NEPAL - GERNIA
VI. ROYAL MOUGINS - KAMIENCZYK - AMBER HILL
VII. GAWAIN - BREMEN PLAN - TERESINA
VIII. SIXTEEN - MANDARINO - TOMIS - PROFIL - DEL SOLE
VELKÁ PARDUBICKÁ ČP 2008 - SIXTEEN V NEJLEPŠÍM ČASE
118. Velká pardubická České pojišťovny měla výborné obsazení, na startu se sešlo třináct nejlepších domácích steeplerů, dvojí zastoupení měla kolébka turfu Anglie a po více jak sedmdesáti letech se na startu objevil kůň z Itálie.
Favority byli koně trénovaní Josefem Váňou, především pak JUVENTUS, v jehož sedle byl sám trenér, legenda a rekordman dostihu a obhájkyně loňského vítězství bělka SIXTEEN se žokejem Josefem Bartošem. Bez šancí nebyl ani předloňský vítěz DECENT FELLOW v sedle s Josefem Váňou juniorem. Z ostatních patřili k favoritům AMANT GRIS(ž.Stromský), italský FATAL MAC(ž.Romano) a oba britští zástupci IVOIRE DE BEAULIEU(ž.Mercer) a NADOVER(ž.Fehily), jehož zdobilo sedmé místo z liverpoolské Grand National.
Po startu šel na špici KLIP(ž.Faltejsek), zavedl celé pole na Taxisův příkop a sám jej skákal jako první. Obávanou překážku zdárně překonali všichni startující. V dalším průběhu vodil KLIP, těsně sledován stájovým kolegou AMANT GRISEM a anglickým IVOIRE DE BEAULIEU.
K prvnímu zádrhelu a hned zásadnímu došlo na „náměstí", když vedoucí trojice koní objížděla jeden z točných bodů z nesprávné strany. Žokej Faltejsek se snažil svého KLIPA stáhnout doleva, ale anglický IVOIRE DE BEAULIEU jej vyvezl. KLIP potom na Prodlouženém Taxisu upadl a bohužel si zlomil přední nohu a musel být utracen.
Na točném bodu měli problém i DECENT FELLOW a HIRSCH, ale naštěstí se jim podařilo včas změnit směr.
Potom stále pracovali v čele dostihu chybující IVOIRE DE BEAULIEU a AMANT GRIS.
Na Dropu ztratil pak jezdce outsider JUNG(Mátl), na Hadím příkopu po problematickém doskoku PROFIL(Rája) a MARATH(Sovka) a na Velkém vodním příkopu ICARE DU RENOM(Liška).
Celé pole překonávalo další skoky, do popředí se posunuli SIXTEEN a HIRSCH, v jehož sedle nahradil zraněného žokeje Dušana Andrése žokej Jiří Kousek.
Po Velkých zahrádkách byl pro zranění zadržen KASJER(ž.Myška) a po Velkém anglickém skoku NADOVER.
Italský FATAL MAC, který stále cválal na konci vedoucí skupinky, byl pak stažen z dostihu po překonání Havlova skoku a vyběhnutí na hlavní okruh, ještě před prvním ze tří závěrečných skoků.
Po vyběhnutí na travnatý okruh se na poslední tři skoky vydali jako první AMANT GRIS, SIXTEEN a DECENT FELLOW. Anglický IVOIRE DE BEAULIEU začal ztrácet.
V cílové rovince pak bojovali o vítězství AMANT GRIS a SIXTEEN, první jmenovaný proběhl cílem o dvě a půl délky jako první. S odstupem jedenácti délek byl třetí HIRSCH, pět délek před JUVENTUSEM a pátý byl o krk NUMERO DUE(Urbánek).
Další koně proběhli cílem v pořadí IVOIRE DE BEAULIEU, DECENT FELLOW a jako poslední MR LAND(Sedlář).
Dostihová komise pak koně, kteří nedodrželi kurz dostihu, diskvalifikovala. Jednalo se o prvního, AMANT GRISE a šestého IVOIRE DE BEAULIEU.
Oficiální konečné pořadí je proto následující. Zvítězila SIXTEEN, před HIRSCHEM, JUVENTUSEM, NUMERO DUE, DECENT FELLOW a posledním šestým je MR LAND.
SIXTEEN, žokej Josef Bartoš a majitel pan Jaroslav Bouček jsou tedy dvojnásobnými vítězi dostihu. SIXTEEN vyběhla rekordní čas 08:58,99. Poprvé se běželo pod devět minut, diskvalifikovaný AMANT GRIS byl ještě rychlejší. Dostih byl velice rychlý, i poslední šestý kůň vyběhl lepší čas než dosavadní rekordman MASKUL, což je zajímavé, snad bylo měřeno správně. Josef Váňa jako trenér zvítězil pošesté.
SIXTEEN potvrdila vysokou třídu a ani tříměsíční pauza jí neubrala na lesku. Od JUVENTUSE se čekalo trochu více. Skvělý výkon podal AMANT GRIS, bohužel vinou jezdce zbytečně. Šokoval HIRSCH, který se zatím v dostizích nejvyšší prestiže výrazněji neprosazoval. Pěkný výkon podali NUMERO DUE a anglický IVOIRE DE BEAULIEU. Poslední jmenovaný byl možná až příliš aktivní v průběhu dostihu a v závěru mu došlo. Po chybě na točném bodu by mu to ale stejně k lepšímu výsledku nepomohlo.
12.10.2008 - 118. VELKÁ PARDUBICKÁ ČESKÉ POJIŠŤOVNY
D1 AMANT GRIS(FR) ž.Stromský Marek
1 SIXTEEN(FR) ž.Bartoš Josef
2 HIRSCH ž.Kousek Jiří
3 JUVENTUS(POL) ž.Váňa Josef
4 NUMERO DUE(POL) Urbánek Luboš
D5 IVOIRE DE BEAULIEU(FR) ž.Mercer Keith
5 DECENT FELLOW(GER) žk.Váňa Josef, ml.
6 MR LAND Sedlář Libor
Z KASJER(POL) ž.Myška Jaroslav
Z NADOVER(FR) ž.Fehily Noel
Z FATAL MAC(GB) ž.Romano Raffaele
PN KLIP ž.Faltejsek Jan
ZN MARATH Sovka Josef
ZN JUNG(POL) Mátl Bohuslav
ZN PROFIL Rája Jan
ZN ICARE DU RENOM(FR) Liška Martin
Výrok: Jistě 2 ½ - 11 - 5 - krk - 1 ¾ - 16 - 17.
Čas Amant Grise (FR): 08:58,49
Čas Sixteen (FR): 08:58,99¨
VELKÁ PARDUBICKÁ PŘED PADESÁTI LETY - EPIGRAF POTŘETÍ
Na startu jubilejního 70. ročníku se sešlo sedmnáct koní a jezdců. V té době měli velkou výkonnostní převahu reprezentanti SSSR a podle toho také tento dostih dopadl.
Týden předtím vyhrál Cenu Volhy ENERGETIK(Sucharev) a vedle již dvojnásobného vítěze Velké EPIGRAFA(Prachov) se pasoval do role jednoho z favoritů, ke kterým patřili i další sovětští zástupci BAZIS(Bakliškin), GAZON II(Makarov) a TARAN(Fedin).
Z domácích se nejvíce spoléhalo na LIPTOVA(Rada), který byl v předchozím roce druhý a na KORANA(Stibůrek), který v té době patřil mezi naše nejlepší překážkáře.
Po startu již na druhém skoku padla VANDA II(Palyzová) a na Malém vodním příkopu CALMÍN(Harry Petrlík) a také LOTOS-1(Ing.David), který ale se ztrátou pokračoval dále.
Na Taxisu odepřel skočit LIPTOV, padli zde HACIENDA(Had), KORAN a TARAN ztratili své jezdce.
Dvanáct koní potom pokračovalo za vedení EPIGRAFA, kterému sekundoval nemošický KOREK(Raisner).
Na Velkém vodním příkopu padli KOREK a ENERGETIK, první jmenovaný pokračoval po znovunasednutí dále.
EPIGRAF pak s velkým náskokem překonával další skoky a s výrokem daleko zvítězil, před BAZISEM, třetí byla daleko zpět sestra později slavného Koroka CORA(Rapant) a dostih dokončilo s odstupy dalších pět koní.
Vítězný EPIGRAF byl po téměř třech čtvrtinách století teprve třetím trojnásobným vítězem Velké pardubické po Brigandovi a Lady Anne.
Většina domácích koní, kteří dostih dokončili, KOREK, KONSUL, TORNÁDA a LOTOS-1 byli polokrevníci.
18.10.1959 - 70. VELKÁ PARDUBICKÁ
1 EPIGRAF am.Prachov Vladimír
2 BAZIS am.Bakliškin Lev
3 CORA am.Rapant Ivan
4 KOREK am.Raisner Oldřich
5 KONSUL am.Raimond Ludvík II.
6 TORNÁDA am.Svoboda Václav
7 NEMEZIA am.Šnirc Milan
8 LOTOS-1 am.David Jiří, Ing.
PN GAZON II am.Makarov Rostislav
PN CALMÍN Petrlík Harry
ZN KORAN Stibůrek Karel
ZN TARAN Fedin Vladimír
SN LIPTOV Rada Adolf
PN VANDA II am.Palyzová Eva
PN ENERGETIK am.Sucharev Ivan
PN GOLEM am.Benš Josef
PN HACIENDA Had Stanislav
Výrok: Zadrženě daleko - daleko - daleko - ½ - 2
Čas: 12:05,2
VELKÁ PARDUBICKÁ PŘED STO LETY - BEZ VÍTĚZE
Rok předtím se Velká pardubická nekonala, neboť dostihy byly kvůli mrazům a nezpůsobilé dráze zrušeny. Do listiny vítězů se nezapsal žádný kůň a jezdcem ani tentokrát a tento ročník je považován za nejostudnější v historii.
Velké počet diváků očekával zajímavý dostih, ale rozčarováním byla již startovní listina, na které figurovala pouhá čtveřice koní a na startovní metu se nakonec postavili jenom tři z nich.
Favoritem byl vítěz z roku 1907 KOURGAN(Birghan). Hned na druhé překážce padla z Polska importovaná HATTON´S LOVE(Healy).
KOURGAN a CORDON pak odmítali skočit a padali téměř na každém dalším skoku. Když CORDON padl na deváté překážce a nechtěl pokračovat dále, rozběhl se jeho majitel František Bartosch z tribuny do dráhy a vystřídal v jeho sedle jezdce Landlera.
Podařilo se mu CORDONA přimět ke cvalu správným směrem a vydal se za KOURGANEM, který si zatím vytvořil velký náskok. Tomu se však zalíbilo mezi zahrádkami natolik, že odmítal druhý živý plot překonat. Jeho jezdec pak čekal na CORDONA, aby se spolu dostali dále. Mezi zahrádkami ale zůstal i CORDON.
Veškerá snaha obou jezdců byla marná. Když se pak divákům pomocí holí a deštníků podařilo CORDONA ze zahrádek vyhnat, zazněl z věže rozhodčích zvon, který oznamoval překročení časového limitu a dostih byl anulován.
31.10.1909 - VELKÁ PARDUBICKÁ
SN KOURGAN Birghan J.
SN CORDON Landler F./Bartosch F.
PN HATTON´S LOVE Healy F.
Výrok: nikdo nedokončil
NĚKOLIKRÁT NEJ Z VELKÉ PARDUBICKÉ
Nejvíce vítězství ve Velké pardubické z jezdců dosáhl žokej Josef Váňa, který zvítězil jako jediný pětkrát(4x ŽELEZNÍK, 1x VRONSKY). Žokejové Václav Chaloupka(3x KOROK, 1x VÁCLAV) a Peter Gehm(2x REGISTANA, 1x CHALCO, 1x MASKUL), získali každý po čtyřech prvenstvích.
Žokej Váňa má také největší počet startů, když se dostihu zúčastnil 22x, Václav Chaloupka 18x a Richard Harry Fletcher 17x.
Jedinou vítěznou ženou je Maria Immaculata Brandisová, která zvítězila v roce 1937 s klisnou NORMA.. Eva Palyzová byla 2x druhá a Lucie Baluchová 1x třetí.
Z trenérů jsou nejúspěšnějšími MVDr. Čestmír Olehla (4x ŽELEZNÍK a 2x REGISTANA) a Josef Váňa (CIPÍSEK, VRONSKY, CHALCO, DECENT FELLOW, 2x SIXTEEN) jejichž svěřenci zvítězili šestkrát, pěti úspěchy se může chlubit František Holčák (VALENCIO, LIBENTÍNA, RIGOLETTO, ERUDIT a MASKUL), čtyřmi Václav Čermák (3x SAGAR, 1x FESTIVAL), Lenka Horáková je první vítěznou ženou trenérkou, když jejím osudovým koněm byl trojnásobný vítěz PERUÁN.
Nejvíce vítězství mezi čtyřnohými borci má ve své sbírce ŽELEZNÍK, který jako jediný zvítězil čtyřikrát, BRIGAND, LADY ANNE, EPIGRAF, KOROK, SAGAR a PERUÁN mají po třech prvenstvích.
Nejvícekrát startovali ŽELEZNÍK, SALVÁTOR a FLANG, kteří se dostihu zúčastnili každý 8x, LADY ANNE, MASKUL a DECENT FELLOW startovali 7x.
Časový rekord drží z loňského roku SIXTEEN časem 8:58,99.
Nejvíce startujících měl dostih v jubilejním 100.ročníku v roce 1990, kdy se představilo celkem 29 koní a jezdců, v roce 1967 bylo 26 startujících a v letech 1983 a 1989 po 25.
Naopak nejméně startujících bylo v počátcích historie dostihu, když v letech 1879, 1881, 1884 a 1890 nastoupila pouhá čtveřice uchazečů o prvenství.
Nejvíce startujících dostih dokončilo v roce 1957, celkem 14 a v letech 1970 a 1994 dosáhlo cíle po 13 účastnících.
V roce 1920 nebyl jako vítěz klasifikován žádný kůň, když jediný JONATHAN, který dostih dokončil byl diskvalifikován pro překročení časového limitu. V roce 1899 dostih dokončila pouze klisna SLÁVA a v roce 1993 jediný RIGOLETTO(SU).
Nejmladším vítězným jezdcem dostihu je náš současník pan Josef Vavroušek, který loni v únoru oslavil sedmdesátiny. V roce 1956, když zvítězil v sedle Letce, mu bylo 19 let.
Naopak nejstarším vítězem je amatér Vladimír Hejmovský, kterému bylo v roce 1951, když zvítězil v sedle Salvátora 59 let.
Galerie
Her Him se při pardubické rozlučce pokusí o reparát za Velkou pardubickou
Program závěrečného mítinku sezóny je pestrý, nabízí trio rovinových dostihů, které následuje pětice překážkových klání. Ta jsou tvořena trojicí…
O svátečním prodlouženém víkendu se běhalo na dvou dostihových drahách. V neděli se v Chuchli uskutečnila tradiční Cena prezidenta, v pondělí se…