V sobotu končí pardubická dostihová sezona

21. 10. 2009 Milan Tůma Autor fotek: Kateřina Návojová

V sobotu 24. října se rozloučíme s letošní pardubickou dostihovou sezónou závěrečným překážkovým mítinkem. Nabízíme vám přehled startujících koní, tipy a komentáře k jednotlivým dostihům a jako bonus profil vítěze 119. Velké pardubické České pojišťovny - Tiumena.

steeplechaseNa programu bude sedm dostihů, hlavním tradiční „Závěrečná steeplechase cross country" sezony 2009 - Cena Tiumena na 4200 metrů.

Většina favoritů jsou neúspěšní z nedávného megamítinku, který se konal před dvěma týdny.

HIRSCH (ž. Andrés) jako jediný ve Velké pardubické upadl na Taxisu a má co napravovat. Loni byl ve Velké druhý, letos zatím nezaznamenal pozitivní výsledek.

IGNACIO (ž. Faltejsek) ztratil svého jezdce v Ceně Vltavy na Irské lavici a ALJAŠKA(ž.Kašný) v témže dostihu za Popkovickým skokem.

Francouzka ORPHEE DES BLINS (ž. Myška) běžela impozantně v Ceně Labe, ale v závěru podlehla rychlejším koním a cílem proběhla jako šestá, WAVELIGHT LASER(Sovka) zde byl sedmý.

GRILIAS (ž. Bartoš) je sběratelem umístění z provinčních vrcholů. Letošní sezónu zahájil dubnovým vítězstvím v menším dostihu v Lysé, potom byl čtvrtý v Prvomájové steeplechase, pátý ve Velké netolické a třetí ve Velké benešovské steeplechase. V září v Pardubicích dostih nedokončil.

CZOGORI (ž. Mátl) v květnu vyhrál v Pardubicích menší dostih a v červenci byl čtvrtý ve Velké mostecké steeplechase.

ILEX THE GREAT (ž. Stromský) byl letos na jaře v Pardubicích druhý a pátý a koncem září v Bratislavě třetí.

POSEJDON (žk. Váňa J., ml.) byl v jediném letošním startu začátkem října v Lysé čtvrtý v menším dostihu.

BEJRUT (ž. Urbánek) je skvělým překážkářem, v minulosti zvítězil ve Velké mostecké steeplechase a byl třetí v Itálii v Gran Premio Merano. Loni neměl dobrou sezónu, letos ještě nestartoval.

Favoritem by měl být IGNACIO, který má nejvíce třídy, o místa by měli bojovat ILEX THE GREAT, CZOGORI, ORPHEE DES BLINS a veterán HIRSCH. Překvapit by mohli WAVELIGHT LASER nebo GRILIAS. Uvidíme, zda BEJRUT dokáže po tak dlouhé pauze navázat na svojí předchozí výkonnost, pokud je fit, může být hodně vpředu.

Velice pěkné obsazené jsou i všechny rámcové dostihy, ve kterých uvidíme řadu zajímavých koní.

Závěrečný překážkový mítink začíná již ve 12.00 hodin, poté se opět sejdeme po zimní přestávce v tradičním termínu začátkem května.

Tipy:

I. VERENA HILL - DEKOLT - KING OF GRACIE
II. SULLIVAN - VODETA - DOBYVATEL
III. THEODEN - LUCULUS - SOREPPO
IV. DICKINSONA - WODAN - CENTASY
V. ESPERAR - MARACANT - NOVOLARI
VI. LADY CELTIC - SHAPASS - BAMBINO
VII. IGNACIO - ORPHEE DES BLINS - HIRSCH

Komentáře a tipy

12:00 - CENA SPOLEČNOSTI COLOSEUM RESTAURANTS, s.r.o.
(PP - cena IV.kat. - 3 - 3200 m - 50000 Kč)

Velkým favoritem bude VERENA HILL, která začátkem října zvítězila v Lysé, před ELDEROU. Výborně se na proutkách uvedli i MARQUIS a LEWIN. KING OF GRACIE byl před dvěma týdny čtvrtý ve Zlaté sponě tříletých. Většina ostatních na proutkách debutuje. Zajímavým nováčkem je DEKOLT, který patří k lepší třídě na rovině, pokud se mu bude na skocích líbit, může být hodně vpředu, navíc žokej Urbánek má v posledních týdnech velmi úspěšné období.

Tip: VERENA HILL - DEKOLT - KING OF GRACIE
Překvapení: SCHIDIONE

12:40 - CENA SPOLEČNOSTI HYDRO - X
(Stcc - cena IV.kat. - 5+ - 4100 m - 50000 Kč)

Favority budou SULLIVAN, VODETA a DOBYVATEL. Vpředu by měli bojovat MY BEST RISK, MAGIC BLADE a možná GINSANA. Bělouš VULKÁN je vítězem Zlatého poháru z roku 2006. Poté běhal menší dostihy, běhal spolehlivě a sbíral umístění, letos však ještě nestartoval. Překvapit mohou GRASANT nebo KILLWILLIE.

Tip: SULLIVAN - VODETA - DOBYVATEL
Překvapení: GRASANT

13:20 - CENA SOUTĚŽÍ PODKOVY o.p.s.
(Stcc - cena IV.kat. - 5+ - 3400 m - 50000 Kč)

THEODEN patřil ke špičce a dokázal se prosazovat i v Itálii. Naposledy ale startoval loni v květnu a navíc pardubickou cross country půjde poprvé. Přesto by měl patřit k favoritům. SOREPPO zde byl letos dvakrát třetí, VERDANDI na úvod sezóny dokázala zvítězit. LUCULUS je vítězem z Lysé, spolehlivě běhá ESCHNAPUR. Překvapit by mohli PONTE, CAZEERIHO nebo MER.

Tip: THEODEN - LUCULUS - SOREPPO
Překvapení: PONTE

14:00 - CENA SPOLEČNOSTI HAINZ
(Stcc - cena IV.kat. - 4 - 3400 m - 50000 Kč)

Spolehlivě běhá DICKINSONA, v Netolicích zvítězila, v Benešově byla druhá a třetí a naposledy koncem srpna opět třetí v Lysé. CENTASY loni zvítězil ve Slušovicích. Vpředu by měli být WODAN a SHOSHONE a překvapit by mohli STASTNA nebo debutující OCEAN TO EARTH.

Tip: DICKINSONA - WODAN - CENTASY
Překvapení: STASTNA

14:40 - CENA SPOLEČNOSTI STAVIS PARDUBICE, s.r.o.
(Stch - cena IV.kat. - 4+ - 3900 m - 50000 Kč)

Favority budou ESPERAR, NOVOLARI a MARACANT. První jmenovaný na podzim dvakrát zvítězil na mostecké dráze, naposledy před týdnem. NOVOLARI zde podobný dostih, jako je ten dnešní, již třikrát vyhrál, naposledy letos koncem května. MARACANT zde pravidelně sbírá přední umístění. Překvapit by mohli MAÁDID, KOREKTOR, nebo MONDEO, bratr skvělého Mandarina, který zde loni zvítězil v cross country. Klisna SUN RAY běhá skvěle pod žokejem Bartošem, v Brně spolu zvítězili, v Lysé byli druzí.

Tip: ESPERAR - MARACANT - NOVOLARI
Překvapení: SUN RAY

15:20 - CENA JK DOSTIHOVÝ SPOLEK o.s.
(Stcc - cena III.kat. - 4+ - 3900 m - 80000 Kč)

KLIRENS zde před rokem zvítězil, letos ještě nestartoval. SILVERSTONE zde v jarní části sezóny zvítězil, VARKET se třikrát umístil. Spolehlivě běhají SHAPASS a MYANMAR. LADY CELTIC letos dvakrát zvítězila, v Benešově a na brněnské dráze. UNIVERSE OF GRACIE byl před dvěma týdny pátý v Ceně České asociace steeplechase. BAMBINO běžel výborně v Memoriálu kpt. Poplera a byl pátá.
Pole je vyrovnané a je těžké favorizovat jediného startujícího, všichni mají s pardubickou dráhou zkušenosti.

Tip: LADY CELTIC - SHAPASS - BAMBINO
Překvapení: SUPERSTITION

16:00 - CENA TIUMENA - Závěrečná steeplechase cross country sezóny 2009
(Stcc - cena II.kat. - 5+ - 4200 m - 100000 Kč)

Většina dnešních favoritů jsou neúspěšní z nedávného megamítinku, který se konal před dvěma týdny.
HIRSCH jako jediný ve Velké pardubické upadl na Taxisu a má co napravovat. Loni byl ve Velké druhý, letos zatím nezaznamenal pozitivní výsledek.

IGNACIO ztratil svého jezdce v Ceně Vltavy na Irské lavici a ALJAŠKA v témže dostihu za Popkovickým skokem.
Francouzka ORPHEE DES BLINS běžela impozantně v Ceně Labe, ale v závěru podlehla rychlejším koním a cílem proběhla jako šestá, WAVELIGHT LASER zde byl sedmý.

GRILIAS je sběratelem umístění z provinčních vrcholů. Letošní sezónu zahájil dubnovým vítězstvím v menším dostihu v Lysé, potom byl čtvrtý v Prvomájové steeplechase, pátý ve Velké netolické a třetí ve Velké benešovské steeplechase. V září v Pardubicích dostih nedokončil.

CZOGORI v květnu vyhrál v Pardubicích menší dostih a v červenci byl čtvrtý ve Velké mostecké steeplechase.
ILEX THE GREAT byl letos na jaře v Pardubicích druhý a pátý a koncem září v Bratislavě třetí.

POSEJDON byl v jediném letošním startu začátkem října v Lysé čtvrtý v menším dostihu.

BEJRUT je skvělým překážkářem, v minulosti zvítězil ve Velké mostecké steeplechase a byl třetí v Itálii v Gran Premio Merano. Loni neměl dobrou sezónu, letos ještě nestartoval.

Favoritem by měl být IGNACIO, který má nejvíce třídy, o místa by měli bojovat ILEX THE GREAT, CZOGORI, ORPHEE DES BLINS a veterán HIRSCH. Překvapit by mohli WAVELIGHT LASER nebo GRILIAS. Uvidíme, zda BEJRUT dokáže po tak dlouhé pauze navázat na svojí předchozí výkonnost, pokud je fit, může být hodně vpředu.

Tip: IGNACIO - ORPHEE DES BLINS - HIRSCH
Překvapení: GRILIAS

Hosty při Závěrečných dostizích budou členové a příznivci Sdružení pro ranou péči Pardubice

Letošní dostihová sezona na pardubickém závodišti míří do cíle. V sobotu 24. října se uskuteční Závěrečný dostihový den.

V hledišti se tentokrát objeví několik stovek nových diváků. Hosty na posledních dostizích budou členové Sdružení pro ranou péči Pardubice, jeho příznivci a také jeho patron, známý herec Jiří Krytinář.

Záštitu nad akcí převzala náměstkyně pardubického primátora Štěpánka Fraňková a náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

„Jsme moc rádi, že můžeme tyto hosty v našem areálu přivítat. Věřím, že je to začátek dlouhodobé spolupráce mezi závodištěm a Sdružením pro ranou péči Pardubice. Stejně tak chceme trvale spolupracovat i s pardubickou školou Svítání. Je naší snahou, aby závodiště bylo otevřeno všem lidem. Nejen zdravým, ale i těm, kteří měli v životě méně štěstí," prohlásil Jiří Kunát, ředitel Dostihového spolku Pardubice.

Pro většinu členů Sdružení pro ranou péči bude návštěva sobotního dostihového mítinku vůbec první podobnou zkušeností. „Naše děti znají koně pouze z hiporehabilitace. Dostihy dosud nikdy neviděly. Věřím, že na závodišti prožijí příjemné odpoledne," řekla Blanka Brandová, jednatelka Sdružení pro ranou péči.
Středisko Sdružení pro ranou péči nabízí pomoc rodinám, kterým se narodilo dítě ohrožené na vývoji, ať mentálním či tělesném. Rodinám v této náročné životní situaci poskytuje bezplatné poradenské a konzultační služby v oblasti speciálně pedagogické, sociálně právní a léčebně rehabilitační. V současné době využívá služeb střediska asi 90 klientských rodin z Pardubického kraje.

„Naším přáním je, aby se pojem „raná péče" stal obecně známým. Aby se rodiče dětí se zdravotními problémy bez obav obraceli na naše středisko," uvedla Blanka Brandová. „Rodiče dětí předčasně narozených nebo s postižením si mnohdy nechtějí připustit, že jejich dítě potřebuje speciální péči. Přitom právě podpora psychomotorického vývoje dítěte už od nejútlejšího věku je zásadní," dodala jednatelka Sdružení pro ranou péči.

Profil vítěze 119. Velké pardubické České pojišťovny

T I U M E N, hnědák, val., nar. 4. 3. 2001
BEACONSFIELD(GB) NUREYEV(USA) NORTHERN DANCER(CAN)
SPECIAL(USA)
BEACONAIRE(USA) VAGUELY NOBLE(IRE)
OLE LIZ(USA)
TOSKANELLA(POL) DEMON CLUB(POL) CLUB HOUSE(IRE)
DEMONA(POL)
TOSKANA(POL) NEGRESCO(FR)
TIRATA(POL)

Narodil se 4.3.2001 v polském hřebčíně Moszna. Jako tříletý pobýval v Zámrsku u trenérky Lenky Horákové.
Jako tříletý startoval čtyřikrát v rovinových dostizích a jeho nejlepším výsledkem bylo čtvrté místo na mostecké dráze v dostihu III.kategorie.

TiumenPotom přešel k trenérovi Josefovi Váňovi. Nejprve zde jako čtyřletý dvakrát startoval na rovině, nejlépe byl v v dostihu III. kategorie třetí a v červenci se poprvé představil na překážkách. Na dráze v Kolesách suverénně pod ž. Bartošem zvítězil v dostihu přes proutěné překážky, druhý byl Bellago a třetí Isar.

Po boji o krk zvítězil pod stejným jezdcem v proutkách o měsíc později i v Meranu, když těsně poraženým byl pozdější vítěz Gran Premio Merano Halling Boy.

Následující sezónu startoval pouze dvakrát v Kolesách, nejprve byl v proutkách sedmý a začátkem září pak druhý ve steeplechase za podprůměrnou Whinnys. V obou případech byl v jeho sedle ž. Bartoš.

I o rok později se na dráze objevil pouze třikrát. Nejprve začátkem května v Pardubicích pod ž. Bartošem nedokončil kros III. kategorie a o tři týdny později zde byl pod stejným jezdcem v těžké cross country II. kategorie třetí za Montgomerym a L´Amourem, když porazil Tomise, Sullivana, Bricassara a další velmi dobré steeplery.

Třetí byl i koncem července v Meranu, za velmi dobrými polskými rodáky Dalforsem a klisnou Esther, čtvrtý byl do letošní Velké pardubické přihlášený italský Poggio Torselli. Tentokráte byl jeho partnerem ž. Myška.
Předloni také startoval pouze třikrát, což svědčí o tom, že nebyl dlouhodobě zcela fit.

To už se ale specializoval výhradně na Pardubice. Sezónu zahájil až koncem srpna a v dostihu IV. kategorie byl čtvrtý pod žákem Váňou, za Radslavem, Bremen Planem a Teresinou, což nyní vyznívá v úplně jiném světle. V polovině září pak obdobný dostih v sedle se ž. Bartošem vyhrál a nechal za sebou Nolana, Vodetu, Magic Blada a Montgomeryho. Třetí pak byl i v prestižní Ceně Vltavy, když jej porazili skvělí Bremen Plan a Red Dancer, porazil však Imága, Treshe, Lapaje, Cipíse, Výtržníka a další. V sedle byl žák Josef Váňa mladší.
Letos se na dráze představil čtyřikrát, vždy v Pardubicích a cílevědomě byl připravován na Velkou pardubickou.

Koncem května byl pod žákem Váňou třetí v cross country II. kategorie na 4500 metrů, lepšími zde byli Radslav a Mr Land, za sebou však nechal skvělého Profila, Fiftynine, Breneta a další.

O měsíc později pod ž.Bartošem získal druhé místo v krosu na 5200 metrů za Baggiem, na další místa odkázal Aspiranta, Red Dancera a Mikeilu.

Koncem srpna jej v kvalifikačním dostihu žák Váňa přivedl do cíle jako čtvrtého, za hvězdami nejtěžšího kalibru, když zvítězila Sixteen, před Mandarinem a Gawainem.

Letošní sezónu uzavřel nečekaným a skvělým úspěchem ve 119. ročníku Velké pardubické České pojišťovny, když s přehledem suverénně zvítězil před největšími favority. Žokej Josef Váňa byl v dostihu v jeho sedle poprvé.

Pro nás je zajímavé, že v žilách Tiumena koleje naše stará dobrá „česká krev". Mateřský otec Demon Club je synem Masisovy dcery Demony, která zvítězila v polském Derby, St.Leger a dvakrát ve Velké varšavské ceně. Masis byl naším nejlepším plemeníkem z domácí produkce v celé historii, mnohonásobný šampión plemeníků, vítěz Derby, St.Leger a mezinárodní vítěz. Svého času vyhrál v rekordním čase naše Derby.

Podobné články

Poslední dva týdny zbývají do zahájení sezony v Chuchle Areně Praha. Otevírací mítink se uskuteční na Velký pátek 7. dubna a vedle osmi dostihů je…

Den otevřených dveří dostihového střediska Luka racing v Bošovicích u Písku proběhne 25. března 2023 od 10:00 do 15:00 hodin.