Pardubická dostihová sezóna startuje 14. dubna

10. 4. 2024 Tisková informace Autor fotek: Hana Vytopilová Zdroj: Dostihový spolek a.s.

Už v neděli 14. dubna se otevřou brány dostihového závodiště v Pardubicích. Program obstará trojice rovin a stejný počet proutěnek, které otevřou českou překážkovou sezónu. Diváci se mohou těšit na početná startovní pole. Celkem se totiž v šesti dostizích představí 68 koní. Mezi nimi navíc najdeme několik zajímavých jmen.

Nejlépe dotovaným dostihem programu je Jarní cena Pardubického závodiště (IV. kat., 3200 m). V ní se nad proutěnými překážkami utká desítka koní, z nichž překážkové zkušenosti nemá pouze pětiletá Porcinella (ž. Odložil). Svěřenkyně Heleny Vocáskové přesto aspiruje na nejvyšší příčky, protože se může opřít o vysokou rovinovouu třídu. O té loni přesvědčila i publikum v Pardubicích, kde v srpnu lehce zvítězila a v říjnu skončila těsně druhá v dostihu II. kategorie. S vysokými ambicemi půjde na start také Radkem Holčákem připravovaný Zoheyr, který loňskou sezónu zakončil suverénním triumfem v Kolesách, kde o více jak 20 délek porazil druhou Genezi (Neprašová). Do sedla Zoheyra se vyhoupne žokej Lukáš Matuský. Toho loni pronásledovala zranění, takže v Pardubicích se celou minulou sezónu nepředstavil.

Při svém posledním startu před českým publikem zvítězila Kamaxi (Vyhnálek). Svěřenkyně Dalibora Töröka loni dvakrát zamířila do Francie, kde se jí ale nedařilo.

Vůbec poprvé se v Česku představí dvojice čerstvých importů. Lubošem Urbánkem připravovaný Kabichauliric (ž. Liška) ve třech francouzských startech toho mnoho neukázal, zatímco svěřenec Veroniky Lempochnerové Mascalzone (ž. Kocman) loni zvítězil v menším dostihu přes lehké skoky v italské Pise. Zvítězit loni dokázala také Celestine (žk. Polesná). Svěřenkyně Radima Bodláka totiž hned při své překážkové premiéře uspěla mezi tříletými proutěnkáři ve Slušovicích.

Rovinový program se skládá z trojice supervytrvaleckých dostihů IV. kategorie. Z jejích účastníků je nejvýraznějším jménem devítiletý Cacophonous (žk. Lebdušková). Svěřenec Martiny Havelkové totiž v roce 2020 startoval na největším francouzském mítinku a v Prix du Cadran, která patří do nejvyšší kategorie Gr.1, obsadil pátou příčku. Ve stejném roce triumfoval v Karlovarské dvojnásobné míli, přičemž od té doby další zásah nepřidal. V neděli tak bude mít dobrou šanci ukončit bezmála čtyřleté čekání na vítězství.

Jeden z rovinových dostihů, konkrétně Pohár BICZ holding 2024, je vyhrazen tříletým koním. Ti se sice dosud výraznějšími úspěchy pochlubit nemohou, ale o ambicích některých z nich svědčí, že hned polovina z osmičlenného pole vlastní přihlášky do klasických dostihů.

První dostih odstartuje už v 11:30 hod. a kdo se nedostane přímo na závodiště, může vše sledovat prostřednictvím přímého přenosu na programu ČT sport nebo v iVysílání.  

Podobné články
Ignacius Reilly

Čtvrté pokračování letošní dostihové sezóny v Chuchle Areně Praha je připraveno na nadcházející neděli 19. května. Týden po klasické Velké jarní ceně…

V neděli 12. května se v Chuchle Areně Praha konal třetí dostihový den letošní sezóny a jeho vrcholem byl první díl Klasické trojkoruny, 103. CONSEQ…